Orange jeszcze mocniej oszczędza energię - także przez specjalną konfigurację sieci komórkowej

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Orange Polska intensyfikuje oszczędzanie energii – i zaprasza klientów do włączenia się w działanie

W obliczu kryzysu energetycznego Orange Polska jeszcze mocniej intensyfikuje działania związane z oszczędzaniem energii. Firma ograniczyła w biurach funkcjonowanie klimatyzacji w lecie (min. 23 stopnie) oraz ogrzewania w zimie (max. 20 stopni). Orange redukuje też intensywność oświetlenia oraz funkcjonowanie ekranów komunikacyjnych w biurach i salonach.

Orange obniża także zużycie energii w swojej sieci mobilnej. Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy operatora tak tłumaczy te zmiany w konfiguracji sieci: W Orange Polska od 2015 roku zarządzamy efektywnością energetyczną także w sieci mobilnej. Stosujemy do tego przede wszystkim zaawansowane algorytmy, które nie powodują obniżenia jakości usług dla klienta. Mamy wdrożone rozwiązania dla pasm działających w technologiach 2G, 3G, 4G i 5G DSS. Dla przykładu, tylko dla pasma LTE 2600 pozwoliło nam to zaoszczędzić ok. 1 GWh energii w okresie od marca 2020 roku do dziś.

 Tego lata jako uzupełniające źródło energii ruszyły instalacje fotowoltaiczne na dachach dwóch z największych nieruchomości: warszawskiej centrali (Miasteczko Orange) oraz centrum przetwarzania danych w Łodzi (a kolejne projekty są w przygotowaniu).

Orange Polska aktywnie włącza się też w zarządzanie dostępnością mocy w Polsce. Żeby ograniczyć ryzyko blackoutu, 23 września w ramach udziału w tzw. mechanizmie DSR (Demand Side Response) Polskich Sieci Energetycznych na dwie kluczowe godziny Orange ograniczył o 2 MW moc pobieraną z sieci przez Orange. Jedno z centrów danych przeszło wtedy na zasilanie rezerwowe – bez szkody dla klientów udało się dzięki temu wspomóc odciążenie krajowego systemu energetycznego.

Od 2015 roku dzięki prowadzonemu w sieciach Orange Polska Programowi Optymalizacji Energii, firma zaoszczędziła ponad 700GWh prądu – tyle, ile w ciągu roku zużywa blisko 300 tys. przeciętnych polskich gospodarstw domowych. Od 2015 do 2021 roku operator zredukował całkowite roczne zużycie energii o 16%, pomimo ponad trzykrotnego wzrostu transmisji danych w sieciach. W 2022 roku w porównaniu do ubiegłego, Orange Polska zetnie całkowite zużycie przynajmniej o kolejne 25 GWh, czyli dodatkowe 2% (dla energii biurowej redukcje sięgną natomiast aż 8%). Orange Polska kontynuuje też zmniejszanie zużycia paliw w pojazdach, budynkach i generatorach prądu.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: