Orange na dorocznej prezentacji Show Hello 2017 zaprezentował nowości, które wprowadzi na rynek francuski i wybrane rynki, na których operuje. Niestety większość z pokazanych rozwiązań na razie nie zostanie wprowadzona w naszym kraju.
Największym wydarzeniem tegorocznego Hello było ogłoszenie uruchomienia Orange Bank we Francji. Usługi banku dla pracowników Orange będą dostępne w maju, a dla wszystkich klientów od 6 lipca. Bank będzie dostępny online oraz w 140 salonach Orange. Orange w swojej strategii Essentiels2020 zaplanował, że usługi finansowe na wszystkich rynkach będą generowały w 2018 r. przychody na poziomie 400 mln euro. Orange Bank ma pozyskać 2 mln klientów na lokalnym francuskim rynku. Francuzi potwierdzili, że na razie nie ma planów rebrandingu oraz planów zmian zasad funkcjonowania Orange Finanse w Polsce.
Największe emocje wśród zaproszonych gości wzbudziła prezentacja asystenta głosowego Djingo. Ma to być bezpośrednia konkurencja dla głośników Google Home i Amazon Echo. Dijngo ma być dostępny we Francji za rok. Projekt jest realizowany razem z T-Mobile. Djingo ma być standardowym asystentem głosowym, ale ma także wspierać obsługę sprzętu Orange (głownie dekodera), a także być doradzą w usługach finansowych Orange Bank. Za obsługę głosową odpowiada firma Nuance. Na razie Djingo działa wyłącznie w języku francuskim. Przedstawiciele Orange przyznali, że asystent to próba walki konkurencyjnej z rozwiązaniami Google i Amazon. Operator ma świadomość, że obsługa głosowa będzie dominującym interfejsem pozwalającym na zarządzenie inteligentym domem. Djingo ma być także kolejnym elementem lojalizującym bazę klientów.
Kolejną innowacją wzrowaną na rozwiązaniach produkowanych m.in. przez Google jest Wi-Fi Extender. Są to hotspoty, które mają uzupełniać zasięg WLAN generowany przez modemy Livebox. Posiadacz dużego apartamentu lub domu będzie mógł dokupić takie routery, aby uzyskać lepszy zasięg w dowolnym zakątku swojego domostwa.
Większą nowością ma być platforma Virtualising Livebox. Prezes Orange zapowiedział, że era modemów/routerów/dekoderów jakie znamy do tej pory się powoli kończy. Większość usług zostanie przeniesiona do chmury. Wirtualizacja Liveboxa ma zostać komercyjnie wdrożona we Francji w przyszłym roku. Dzięki Virtualising Livebox klienci będą mogli nagrywać dowolne programy na serwerach Orange i odtwarzać je na dowolnych urządzeniach także poza domem, ale także np. odtwarzać pliki wideo ze swojej smartfona będąc poza domem na domowym telewizorze dla pozostałych członków rodziny. Wirtualizacja ma być także dostępna dla klientów biznesowych na platformie Livebox Pro. Sama nagrywarka w chmurze ma być dostępna w Polsce w 2018 r.
Orange chce także sprzedawać swoim klientom gadżet nazwany Live Button. Jest to przycisk, który ma automatyzować wybrane przez klienta czynności. Live Button może włączać światło, może być przyciskiem alarmowym. Dzięki niemu dzieci po powrocie do domu mogą sygnalizować swoje przybycie rodzicom, którzy w tym czasie będą pracować. Przycisk współpracuje z siecią LoRa i GSM, więc może być także używany poza domem. Ma być sprzedawany pod koniec roku.
Orange prezentował w Paryżu także nowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa (Malware Alerting, Cyberfilter), a także TV stick będący kopią rozwiązania Chromecast.
Zdjęcia: