Orange Światłowód ma zmiażdżyć całą konkurencję

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0

Orange twierdzi, że jego projekt Orange Światłowód (FTTH) w najbliższych miesiącach nie jest zagrożony przez spodziewane aktywności konkurencji na rynku stacjonarnego broadbandu. 

Aktualnie trwają negocjacje Orange z T-Mobile dotyczące udostępnienia "pomarańczowej" sieci światłowodowej do sprzedaży pod marką T-Mobile. 

Maciej Nowohoński z zarządu Orange, twierdzi, że nawet jeśli T-Mobile zacznie z sukcesem sprzedawać łącza FTTH to Orange i tak będzie zarabiał na rozliczeniach hurtowych i jednocześnie oszczędzał na prowizjach i procesie podłączania nowych klientów. Negocjacje z T-Mobile zakończą się w II kw. Nie należy zapominać także o tym, że T-Mobile już z powodzeniem sprzedaje modemy w usłudze Internet Domowy, która wbrew pozorom stanowią bezpośrednią konkurencję dla stacjonarnego braodbandu na terenach poza centrami miast.

Zarząd Orange nie obawia się także spodziewanych działań ze strony Grupy Cyfrowego Polsatu.

Według Orange, nawet po udanej (czyli szybkiej) integracji Grupy CP z Netią, mały zasięg sieci światłowodowej konkurenta nie będzie stanowił żadnego zagrożenia dla rozwoju projektu Orange Światłowód.

Orange nie przejmuje się również zapowiedzianym projektem PLAY - Air Fiber.

Play podaje, że "targetem" dla rozwiązań Air Fiber (4.5G, "prawie 5G) jest aż 40-50% polskich gospodarstw domowych. Podobne rozwiązania Wireless to the Home (WTTH) testuje też Grupa T-Mobile (Czechy i Niemcy). Maciej Nowohoński  twierdzi, że rozwiązania radiowe na ostatniej mili to pomysły bez przyszłości, które przy coraz większym obciążeniu sieci przez klientów indywidualnych będą generowały wyłącznie problemy dla operatorów, którzy zdecydują się na takie wdrożenia.

Warto jednak pamiętać, że sam Orange ma już 433 tys. klientów korzystających z rozwiązania typu Wireless for fixed - czyli modemów 4G/LTE zastępujących tradycyjny internet domowy. Dynamika sprzedaży w tym segmencie jest zauważalnie większa niż przy projekcie Orange Światłowód, ale powodem jest oczywiście także nieporównywalnie większy zasięg sieci mobilnej.

Orange przez ponad 2 lata pozyskał trochę ponad 200 tys. klientów Orange Światłowód. Średnio na miesiąc pozyskiwał więc około 8-10 tys. nowych klientów. Spora część raportowanej bazy to klienci, którzy korzystają z gotowej infrastruktury partnerów, a nie nowej sieci wybudowanej przez Orange.

Wbrew nadziejom pomarańczowego operatora, przy bardziej agresywnych działaniach konkurencji (także kablówek) tempo pozyskiwania klientów może zostać jednak ograniczone, a Orange nie bardzo może sobie na to za bardzo pozwolić, bo co roku wydaje na rozbudowę swojej nowej sieci setki milionów złotych.

Orange w swoim długofalowym biznes planie założył także (raczej słusznie), że na rynku fix broadband nie dojdzie do wojny cenowej.

Koszty projektu FTTH rosną także ze względu na nowe obszary budowy sieci - w tym roku 10% całości nowych łączy mają stanowić instalacje do domów wolnostojących. Zmiana strategii spowoduje wzrost średnich kosztów budowy jednego łącza. Do tej pory było to około 500 zł na instalację "do piwnicy". Gdy klient zdecyduje się na podłączenie to koszty Orange rosną do około 1300 zł (instalacja przez zewnętrzną firmę plus sprzęt). W przypadku domów jednorodzinnych koszt będzie jeszcze większy.

Może to oznaczać kłopoty w postaci zauważalnego wydłużenia terminu odzyskania nakładów na budowę infrastruktury.

Już teraz cały projekt jest opłacalny przy założeniu, że klient Orange będzie związany z operatorem na kilka umów terminowych następujących po sobie. Orange przyjął takie założenie w oparciu o swoje doświadczenia z klientami ADSL - oni wiązali się z operatorem na długie lata, bo nie mieli dostępu do ofert konkurencji.

Usługi światłowodowe Orange są dostępne aktualnie w 98 miastach. W I kw. zasięg sieci zwiększono o 218 tys. gospodarstw domowych (41 tys. z nich to zasięg na sieci partnerów). 86% nowych klientów fiber stanowili nowi abonenci - reszta to osoby migrujące z innych technologii. Wypełnienie sieci fiber wynosi 9.2% (rok wcześniej 6.9%). Najbardziej rozbudowana sieć FTTH jest w Lublinie - potencjalny dostęp do sieci ma 70% gospodarsw domowych. W Warszawie ten odstetek wynosi dokładnie 50%.

W tym roku Orange zamierza rozbudować swoją sieć FTTH o kolejny 1 mln nowych gospodarstw domowych. 

Wyniki Orange za I kw. 2018 r. znajdują się tutaj

Informacja o zakończeniu współdzielenia częstotliwości z T-Mobile znajduje się tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: