Orange i Vodafone zrealizowali pierwsze połączenia 4G za pośrednictwem wspólnej sieci pilotażowej w Rumunii opartej na Open RAN.
Open RAN działa w testowym klastrze współdzielonych komercyjnych lokalizacji sieciowych na obszarze wiejskim w pobliżu Bukaresztu w Rumunii.
Obie firmy ogłosiły w lutym tego roku, że zbudują otwartą sieć dostępu radiowego ze współdzieleniem RAN w wiejskich częściach Europy, gdzie obie mają sieci komórkowe.
Technologia Open RAN oddziela funkcje oprogramowania i sprzętu. Umożliwia to zdalną, i teoretycznie bardziej opłacalną aktualizację mobilnych stacji bazowych o nowe funkcje i usługi, zmniejszając potrzebę wizyt w terenie dzięki większej automatyzacji sieci.
W kontekście współdzielenia sieci RAN pozwoli to również każdemu operatorowi na obsługę własnego zwirtualizowanego oprogramowania RAN we wspólnej infrastrukturze chmurowej w przyszłości, zwiększając autonomię i zróżnicowanie operatora przy jednoczesnym dzieleniu kosztów sieci.
W Rumunii wykorzystywana jest platforma Open RAN Samsunga, warstwa abstrakcji sprzętowej Wind River oraz serwery Dell PowerEdge.
Po pomyślnym zakończeniu połączeń 4G za pośrednictwem współdzielonych lokalizacji Open RAN w wiejskiej lokalizacji, Orange i Vodafone wkrótce wprowadzą technologię 2G, które zostało już pomyślnie przetestowane w laboratorium, a następnie 5G.
Będzie to pierwszy raz, gdy oprogramowanie radiowe 2G zostanie w pełni zintegrowane ze zwirtualizowanym środowiskiem Open RAN w Europie.
Wdrożenie Open RAN w Rumunii to spory cios dla dużych dostawców, takich jak Huawei, Ericsson i Nokia.