Orange przetestował w swojej sieci technologię vRAN

Newsy
Opinie: 6

Orange poinformował, że jako pierwszy w Polsce przeprowadził testy zwirtualizowanej architektury sieci RAN (Radio Access Network) - vRAN.

Testy zostały przeprowadzone w Orange Labs oraz na dwóch ogólnodostępnych stajach bazowych pod Warszawą. Wszystkie testy prowadzone były razem z firmą Altiostar.

Wirtualizacja oznacza przeniesienie części funkcji, które do tej pory realizowała stacja bazowa bliżej sieci rdzeniowej. Antena, radionadajnik i odbiornik pozostają na maszcie, pozostałe elementy "przesuwane są" bliżej sieci szkieletowej.

Wybrane funkcje, które do tej pory pełniła stacja bazowa zostały przeniesione do chmury obliczeniowej.

W czasie testów przeniesiono obsługę dwóch stacji bazowych do jednej chmury. Możliwości vRAN są skalowalne, co oznacza, że do chmury/dedykowanego serwera będzie można w przyszłości przenieść kilkuset stacji bazowych. Serwery chmury są połączone z resztą sieci szkieletowej.

W przyszłości vRAN pozwoli Orange zastąpić sprzęt znajdujący się obecnie na około 10 tys. stacjach bazowych kilkudziesięcioma serwerami z odpowiednim oprogramowaniem.

Zmniejszy się liczba skomplikowanych systemów, a także mniej sprzętu będzie narażone na złe warunki atmosferyczne. Ma to zmniejszyć awaryjność sieci. Pozwoli także sprawniej zarządzać zasobami pomiędzy stacjami. Redukuje to koszty operatora, zmniejszając choćby zapotrzebowanie na prąd, czy obsługę stacji bazowych w terenie.

vRAN jest także jednym ze sposobów na agregację pasm nośnych między stacjami bazowymi. Oznacza to, że jeżeli z jednej stacji klient będzie korzystać z częstotliwości 800 MHz, a z drugiej 2600 MHz to pasma będą się agregować.

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    a pisze: 2016-11-30 11:29
    super!
    3
  • Users Avatars Mini
    jh pisze: 2016-11-30 12:23
    Haha, a "lider technologiczny" jak zwykle nic. :D
    3
  • Users Avatars Mini
    bombonierka pisze: 2016-11-30 12:37
    wirtualna architektura sieci... czyli sieć której nie ma ;)
    -2
  • Users Avatars Mini
    Wiedzący pisze: 2016-11-30 13:18
    Zobaczymy co z tego wyjdzie w tzw. "praniu".
    -2
  • Users Avatars Mini
    wirtualny pisze: 2016-12-02 13:41
    Wirtualizacja funkcji sieciowych to prawdopodobnie przyszłość. Na razie mowa jest gównie o rozwiązaniach na etapie "proof of concept", ale od czegoś trzeba przecież zacząć. Zważywszy na zaangażowanie w to wiodących firm technologicznych, IT i operatorskich (google "ETSI NFV ISG"), w nie aż tak dalekiej perspektywie można oczekiwać wdrożeń NFV nie tylko w obrębie 4G. Ale nikt nie zmieni całej sieci naraz, bo to za duży koszt. Ewolucyjnie można będzie zastępować starsze rozwiązania nowymi.
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzegorz Szewczak pisze: 2016-12-05 12:27
    Dla mnie to jest ewidentnie próba uciekania z kosztami dla "dobra klienta" i "oferowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych"
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: