Streżyńska wymyśliła wirtualnego operatora internetu tylko dla szkół - OSE

Newsy
Opinie: 8
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji planuje stworzyć Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.

OSE ma być siecią teleinformatyczną łączącą wszystkie szkoły w Polsce. Uruchomienie OSE ma pozwolić na "wprowadzenie nowych form kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności uczniów zamieszkujących mniejsze miejscowości i wsie".

OSE będzie wirtualną, publiczną siecią telekomunikacyjną, opartą na fizycznej infrastrukturze szerokopasmowej (już istniejącej, jak również powstałej w najbliższej przyszłości w wyniku realizacji komercyjnych i dofinansowanych inwestycji, oraz infrastruktury wybudowanej dla celów OSE przez jej operatora). Sieć ta będzie operowana przez podmiot, który będzie odpowiedzialny za jej uruchomienie i utrzymanie, oraz w szczególności za dostarczenie jednostkom oświatowym:

1) usługi dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s wraz z usługami bezpieczeństwa sieciowego (w tym filtrowania treści) oraz
2) dostępu do agregatorów/dostawców treści i usług edukacyjnych.

Całościowy koszt uruchomienia (w tym ewentualnej budowy brakującej infrastruktury szerokopasmowej) oraz funkcjonowania OSE (w tym dostarczania usług jednostkom oświatowym) przez pierwsze dwa lata funkcjonowania projektu zostanie pokryty z budżetu państwa. Po tym okresie obowiązek uiszczania kosztów dostarczenia usług OSE będzie spoczywał na organach prowadzących jednostki oświatowe.

Na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Instytut Badawczy przeprowadziła już pilotaż ogólnopolskiego projektu polegającego na doprowadzeniu łączy o przepustowości do 1 Gb/s do szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W pilotażu wzięło udział 36 szkół zróżnicowanych pod względem wielkości i otoczenia infrastrukturalnego (w tym w drugim etapie pilotażu dołączono kolejnych 10 szkół podłączanych w technologii radiowej).

W fazie wykonawczej planu, na podstawie wyników pilotażu, ustalono, że w pierwszej kolejności jednostki oświatowe zostaną podłączone do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, a podłączenie to odbędzie się przede wszystkim w ramach realizacji projektów budowy sieci szerokopasmowych, dofinansowanych ze środków I osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Na podstawie ww. procesów ustalono, że jedynie ok. 18 % jednostek oswiatowych (tj. około 5,3 tys.) jest w zasięgu sieci dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Kolejne 30% jednostek (tj. około 10 tys.) zostanie podłączonych do takiego internetu w wyniku komercyjnych inwestycji przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Pozostałe 15,2 tys. jednostek zostało objętych interwencją Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i powinny zostać podłączone do szybkiego internetu do 2018 roku włącznie.

Ustawa o OSE ma wejść w życie z początkiem 2018 roku.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    DeutscheTELEKOM pisze: 2016-12-27 17:14
    Ja proponuje rbm5 w promocji darmowe LTE, najlepsza opcja i najtańsza
    0
  • Users Avatars Mini
    Janick pisze: 2016-12-27 17:17
    Albo OFNK z bonusami za doladowanie.
    0
  • Users Avatars Mini
    julek27 pisze: 2016-12-27 18:17
    Będzie śmigać w pracowniach z EFS. Najnowsze z 2008 roku. Windows XP i Vista. Super bezpiecznie. Brawo dobra zmiana.
    6
  • Users Avatars Mini
    Nick pisze: 2016-12-28 11:01
    Lody lody krecimy lody
    0
  • Users Avatars Mini
    darek pisze: 2016-12-28 13:51
    każda szkoła ma stacjonarny gdzie.... tpsa a teraz orange - podobno polski operator- hahaha. nie prościej pociągnąć światłowód do szkół ? - tylko szukać operatorów? no tak , przetargi , umowy pare gęb do wykarmienia to trzeba cos jeszcze na tym ugrać.... zawsze jak widzę to panią choć do nie osobiście nic nie mam to zaraz mi się przypominają wszystkie cyfrowe projekty które miały być rewelacją i tylko powstały na papierze i ogłoszone w eterze . dowody osobiste które będziemy wymieniac niedługo a okazuje się że za dwa czy trzy lata będą nowe, opieka zdrowotna i jej sławne programy połączone z zusem , cepik itp.
    0
  • Users Avatars Mini
    Rob pisze: 2016-12-30 22:06
    To co wymyslila to inni maja juz lata...przed nami raczej skopiowala....
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzegorz Szewczak pisze: 2017-01-03 14:00
    W USA bardzo szybkie sieci akademickie przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności USA w nauce i technice. Każda złotówka zainwestowana w internet przyniesie więcej niż 10 zł w każdy inny sektor gospodarki. Zwłaszcza na uczelniach. Za dużo czasu straciliśmy przez Magdę Travel i jej tragiczną kadencję.
    0
  • Users Avatars Mini
    Jacek pisze: 2017-11-17 09:27
    To dobrze aby w szkołach był szybki internet, conajmniej taki jaki ja mam w domu. Bawią ostatnie dwa zdania: „bezpłatny internet” a potem „miliard złotych”. Nie lepiej po prostu podłączyć te szkoły do dobrego lokalnego internetu, dać zarobić polskim (nie francuskim) operatorom? Spis na stronie http://www.operatorzy.net.pl Pani Minister!
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: