Gemius: w Polsce co trzecia osoba nadal bez dostępu do internetu

Newsy
Opinie: 2
Dostęp do sieci w 12 krajach Unii Europejskiej

Z internetu korzysta dwie trzecie Polaków. To o 13 proc. mniej niż wynosi średnia europejska.

Na infografice pokazano jaki procent populacji ma dostęp do sieci w 12 krajach Unii Europejskiej:

Analitycy Gemiusa sprawdzili, jaki procent populacji w kilkunastu krajach korzysta z sieci (wskaźnik ten nazywa się penetracją internetu). Pod uwagę wzięto 12 krajów Unii Europejskiej, w których Gemius prowadzi badanie internetu, tj. Danię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię, Chorwację, Estonię, Litwę, Łotwę, Bułgarię i Rumunię. Dane pochodzą ze stycznia 2015 roku i dotyczą populacji w wieku 18–69 lat (z wyjątkiem Bułgarii, dla której dane dotyczą osób w wieku 15–69 lat).

W Polsce z internetu korzysta 65 proc. osób (21,66 mln). Oznacza to, że więcej niż co trzeci Polak (35 proc.) nie ma dostępu do sieci. Podobna sytuacja występuje na Słowacji i w Rumunii, gdzie internautami jest sześciu na dziesięciu mieszkańców (odpowiednio 64 proc. i 59 proc.). Nieco większy procent populacji korzysta z internetu na Węgrzech (70 proc.) i w Chorwacji (68 proc.). Jednak we wszystkich wymienionych krajach penetracja internetu jest niższa niż wynosi średnia europejska (75 proc.).

W analizowanej dwunastce krajów znalazły się także takie, w których dostęp do internetu ma większy procent populacji niż wynosi średnia europejska (75 proc.). Dotyczy to krajów bałtyckich: Estonii (90 proc.), Łotwy i Litwy (po 80 proc.), a także Czech (88 proc.), Bułgarii (82 proc.) i Słowenii (81 proc.).

Dla porównania w Danii z internetem łączą się prawie wszyscy (97 proc. populacji). Duński wynik jest więc niemal o jedną czwartą wyższy od średniej w Europie. 

Dane pochodzą z międzynarodowego badania realizowanego w firmie Gemius w około 30 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (gemiusAudience). Jego celem jest poznanie liczby i profilu demograficznego użytkowników internetu oraz sposobu, w jaki korzystają z sieci, zarówno stron WWW, materiałów audio i wideo, jak i aplikacji. Badanie jest prowadzone zgodnie z zasadami międzynarodowego kodeksu ICC/ESOMAR. W Polsce jest realizowane pod nazwą Megapanel PBI/Gemius.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    inżynier pisze: 2015-05-07 16:06
    "w Danii z internetem łączą się prawie wszyscy (97 proc. populacji). Duński wynik jest więc niemal o jedną czwartą wyższy od średniej w Europie" - wg podanych danych wynik jest _ponad_ jedną czwartą większy niż średnia! Średnia 75, 1/4 ze średniej to 18,75, wynik o jedną czwartą większy to 93,75 a Dania ma więcej! Więc słowo "niemal" zostało użyte nieprawidłowo.
    1
  • Users Avatars Mini
    NetBoy pisze: 2015-05-07 18:59
    Nie jest to nic specjalnie odkrywczego. Polska to kraj gdzie należy zywkłego obywatel w*****ć tak jak się da. Spędziłem weekend majowy w Berlinie. Patrząc na tamtejsze ceny człowiekowi wychodzą oczy z orbit.....w Polsce jesteśmy d****I bez wazeliny na każdym kroku.
    1

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: