Plus ma nowy kredyt - odsetki rocznie spadną o 100 mln zł

Newsy
Opinie: 5

Plus podpisał z instytucjami finansowymi umowę refinansującą całe istniejące zadłużenie uprzywilejowane. Umożliwi to zmniejszenie kosztów odsetek o ponad 100 milionów PLN rocznie i będzie miało pozytywny wpływ na przyszłe wyniki firmy. Umowa refinansująca zadłużenie Polkomtelu jest efektem kilkumiesięcznych negocjacji z instytucjami finansowymi.

W naszej opinii zawarta umowa jest konsekwencją dobrych wyników spółki oraz wiary wiodących instytucji finansowych w potencjał ich utrzymania w długim okresie. Dla Spółki jest to sygnał, że zmierzamy we właściwym kierunku, a rynek pozytywnie ocenia realizację naszej strategii” – powiedziała Joanna Nieckarz, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Finansowych Polkomtelu.

O korzystnej ocenie działalności spółki i jej perspektyw może również świadczyć duże zainteresowanie instytucji finansowych udziałem w procesie refinansowania i wysoki poziom nadsubskrypcji. Umowa o refinansowaniu jest kolejnym – po przedpłacie 800 mln PLN w roku ubiegłym – istotnym krokiem firmy w celu realizacji jednego z jej priorytetów, czyli zmniejszenia zadłużenia grupy.

Niższy koszt obsługi długu to również korzyść dla naszych klientów – będzimy mieli szansę więcej inwestować między innymi w rozwój usług dostępu do superszybkiego internetu LTE oraz w pozyskanie klientów” – dodaje Joanna Nieckarz.

Nowa umowa, opiewająca na 7,95 mld PLN, składa się z:
4,5-letniej pożyczki (TLA) w wysokości 2,65 mld PLN;
5-letniej pożyczki (TLB) w wysokości 3,3 mld PLN;
6-letniej pożyczki (TLC) w wysokości 1,7 mld PLN;
linii kredytowej (RCF) w wysokości 300 mln PLN, do potencjalnego wykorzystania w przyszłości.


Całość finansowania jest denominowana w złotych polskich. Oprocentowanie jest oparte o zmienną stopę WIBOR i powiększane o marżę. Pakiet zabezpieczeń pozostaje bez zmian w stosunku do obecnego finansowania.

Spółka przewiduje uruchomienie środków jeszcze w czerwcu br. Całość finansowania organizował i koordynował Trigon Dom Maklerski.

Globalnymi koordynatorami bankowymi byli Bank Pekao oraz PKO Bank Polski.

Największymi pożyczkodawcami oraz aranżerami (Senior Mandated Lead Arrangers) byli Grupa PZU, Bank Pekao, PKO Bank Polski oraz Bank Zachodni WBK S.A. Ponadto w finansowaniu, w roli aranżerów (Mandated Lead Arrangers), biorą udział następujące banki: Nordea, DnB Bank ASA, Bank DnB NORD Polska S.A., ING Bank N.V., HSBC Bank Polska, BNP Paribas, The Royal Bank of Scotland plc, BRE Bank S.A., Bank Millennium S.A., Raiffeisen Bank, Société Générale Corporate & Investment Banking i Credit Agricole Bank Polska S.A.

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    walutowy pisze: 2013-06-14 18:56
    fajnie że refinansowali prawie 8 mld w złotówkach, ale im jest w walutowym? Drugie tyle chyba? skąd tyle kasy wezmą? Przecież to jest oszustwo.
    0
  • Users Avatars Mini
    wiadomy pisze: 2013-06-16 09:00
    Jak to skad? Od pracownikow. Sporo zwolnil. Duzo sie zwalnia - miesiecznie ok 80 osob wybiera karoere poza plusem. A dodatkowo obcial premie. Teraz obetnie 20% pensji pracownikom. Znajdzie kase dla siebie. Dziwie sie bankom ze tyle kasy utopily.
    1
  • Users Avatars Mini
    Art_tem pisze: 2013-06-17 09:27
    To są k..... pieniądze ;-) A dla mnie to 100 000 kredytu na mieszkanie to masakra :D
    0
  • Users Avatars Mini
    Plusmaniak pisze: 2013-06-17 17:04
    Skad wezma kase? Skoro maja przychody rzedu 8mld i zysk rzedu 15-20% to rachunek jest prosty. Lepsze pytanie jest co z kasa rabia Orange i T-Mobile? Oni nie maja kredytow ale placa danine do Francji i Niemiec. Biznes ten sam tylko kasa jednego idzie na splate kredytu a innych do firm matek. Wybor pomiedzy zlym a gorszym. Biznes jest prosty a pierwszy milion trzeba ukrasc :)
    0
  • Users Avatars Mini
    bobek pisze: 2013-06-18 21:28
    zgadzam si e z Tobą Plusmaniak. lepiej niech inwestuje w LTE niż karmić zachodnią burżuazję
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: