26 czerwca 2004 roku Plus GSM wspólnie z Urzędem Miasta Sopot zainaugurował wdrożenie Komunalnego Systemu Bezpieczeństwa. Jego celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w mieście - właściwe służby będą mogły dotrzeć na miejsce zdarzenia w możliwie najkrótszym czasie. System ułatwia i optymalizuje zarządzanie służbami reagowania, a także zapobiega wysyłaniu na miejsce zdarzenia sprzętu nieodpowiedniego do potrzeb.
Sopocki projekt przewiduje uruchomienie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którego zadaniem będzie – analogicznie do Centrów Koordynacji WOPR, GOPR czy TOPR – koordynacja działań w odpowiedzi na zgłoszenia kierowane na numery alarmowe Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej. System, integrując działania wszystkich służb reagowania w mieście, obejmie współpracę z Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Pożarną, Strażą Miejską, Policją oraz z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego. Pełną funkcjonalność osiągnie w ciągu trzech lat od wdrożenia.
Projekt KSB zagwarantuje wykorzystanie zintegrowanej łączności głosowej, systemu powiadamiania oraz lokalizację sił i środków. Dodatkowo służby w Sopocie będą mogły korzystać z systemu monitorowania wybranych obiektów, a także monitoringu video. Koncepcja tego przedsięwzięcia opiera się na wykorzystaniu i integracji aktualnie dostępnych technologii informatycznych oraz usług telekomunikacyjnych i transmisji danych, w tym między innymi GPRS, EDGE czy usług bazujących na platformie lokalizacyjnej, oferowanych przez sieć Plus GSM.
Komunalny System Bezpieczeństwa bazuje między innymi na doświadczeniach Polkomtel wyniesionych z realizacji projektu Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa dla WOPR, GOPR i TOPR.
Za projekt odpowiadali Marcin Burda z Urzędu Miasta w Sopocie oraz Wojciech Murawski z Plus GSM. Integratorem przy tym projekcie była firma SimTel z Gdańska. Obecnie miasto obserwuje około 100 kamer. Wdrożenie systemu pozwoliło na skrócenie czasu reakcji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z 10-12 minut do 4-6 minut.