Rozpoczęła się wspólna akcja Policji i Yanosika – „Myśl trzeźwo”. Jej celem jest zwiększenie świadomości kierowców w obszarze zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Działania trwają od 30 grudnia do 16 stycznia.
Wszystkim użytkownikom Yanosika udostępniony jest quiz, który jest dedykowany akcji „Myśl trzeźwo”. Opiera się na zagadnieniach, które są bezpośrednio związane ze spożywaniem alkoholu oraz prowadzeniem samochodu.
Yanosik podaje, że ma ponad 2 mln użytkowników miesięcznie.
Właśnie w trakcie świąt i długich weekendów odnotowujemy znaczny wzrost aktywnych użytkowników Yanosika. Chcemy wykorzystać ten moment, aby wzmocnić przekaz akcji „Myśl trzeźwo” i zwiększyć zasięg dotarcia. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wielu kierowców wypełni ankietę i zmieni swoje zdanie na temat spożywania alkoholu i prowadzenia pojazdu - komentuje Julia Langa, szefowa marketingu Yanosika - Zamierzamy nagrodzić wszystkich zmotoryzowanych, którzy odpowiedzą poprawnie na pytania z quizu. Otrzymają oni Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy, którym będą mogli podzielić się z innymi, poprzez udostępnienie go w mediach społecznościowych. Natomiast ci, którym nie uda się udzielić poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania z quizu, będą mieli kolejną szansę na wypełnienie go. W ten sposób nie tyle sprawdzamy wiedzę kierowców, ale edukujemy ich i budujemy większą świadomość.
Każdy, kto nie jest pewny swojego stanu, a chce wsiąść za kółko, może się bezpłatnie przebadać w jednostkach Policji. Komenda Główna Policji zachęca wszystkich kierowców do sprawdzenia swojego stanu alkomatem, aby mieli 100% pewność, że są trzeźwi, zanim wsiądą za kółko.
Z doświadczenia wiemy, że podczas świąt, a szczególnie w okolicach Sylwestra, wzrasta liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. Często takie osoby tłumaczą się, że wypiły jedno piwo, albo że to skutek dnia poprzedniego. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców, którzy tego samego dnia lub dzień wcześniej spożywali alkohol, i nie są pewni czy mogą prowadzić auto, do przebadania się alkomatem w pobliskiej jednostce Policji. To nic nie kosztuje, a może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze – komentuje kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.
W ubiegłym roku kierujący pojazdami pod wpływem alkoholu doprowadzili do 1 665 wypadków, w których zginęło 216 osób, a 1 847 zostało rannych.