Z dniem 1 września sieć Idea wprowadziła nowy plan taryfowy, będący połączeniem post-paidu z pre-paidem. Poniższy artykuł ma na celu porównanie opłacalności nowych taryf IdeaMIX z wybranymi taryfami Nowa Idea Optima i ofertą Pop Zrób to Sam oraz ułatwienie użytkownikom wybór odpowiedniego dla siebie planu taryfowego w zależności od kwoty, którą zamierzają przeznaczać na korzystanie z telefonu komórkowego w sieci Idea. W analizie wzięte zostały pod uwagę jedynie koszty połączeń telefonicznych w standardowych cenach, tzn. bez uwzględniania rabatów typu Wolne chwile, Trzy i Ja, itp., a w przypadku taryfy Pop Zrób to Sam stawki podstawowe bez zastosowania zniżek. Nie został również uwzględniony fakt odmiennej taryfikacji w poszczególnych taryfach, który zazwyczaj ma wpływ na wysokość opłat za korzystanie z telefonu. Przedmiotem analizy nie jest porównanie innych, poza połączeniami telefonicznymi, usług dostępnych w powyższych taryfach, takich jak na przykład wysyłanie SMSów. Przy porównywaniu poszczególnych taryf nie wzięte zostały również różnice w cenach telefonów dostępnych w cenach promocyjnych.
Podstawową metodą porównawczą przyjętą w niniejszej analizie jest wyliczenie ilości minut jakie użytkownik telefonu ma do dyspozycji przy tych samych kosztach, które jest gotów ponieść na rozmowy i opłaty abonamentowe (tam gdzie istnieją) miesięcznie. Ze względu na różne stawki połączeń do sieci Idea i do innych sieci w taryfie IdeaMIX, dla obliczenia ilości minut, które przy odpowiednich kwotach mogą być wykorzystane w tej taryfie przyjęto, że do sieci Idea jest kierowanych 30 procent połączeń, a pozostałe 70 procent to połączenia wykonywane do innych sieci (w dalszej części analizy założenie to będzie skrótowo nazywane Założeniem 30/70).
UWAGA!!! Wszystkie kwoty w niniejszej analizie są kwotami netto (bez VAT).
Najniższa kwota uwzględniona w analizie wynosi 19,99 PLN, taki jest bowiem najniższy abonament w taryfie Mix i od takiej kwoty możemy rozpocząć porównanie. (Użytkownik, który chce wydawać mniej może skorzystać jedynie z oferty Pop, należy jednak pamiętać, że aby mieć możliwość wykonywania połączeń oraz aby nie stracić środków zgromadzonych na koncie należy odnawiać limit w określonym czasie.) Użytkownik, chcący przeznaczać na "komórkę" 19,99 PLN miesięcznie ma do wyboru taryfę Pop oraz Mix 19,99. Przy tej kwocie oraz przy Założeniu 30/70 okazuje się, że w przypadku obu taryf użytkownik ma do dyspozycji tą samą liczbę 14 minut (przy Założeniu 30/70 użytkownik będzie miał do dyspozycji tyle samo minut w Popie i Mixie 19,99 praktycznie przy wszystkich kwotach przeznaczanych na dzwonienie). Pomijając Założenie 30/70 w Idei Mix 19,99 użytkownik będzie miał do dyspozycji od 11 (gdy nie dzwoni do sieci Idea) do 20 minut (gdy dzwoni jedynie do sieci Idea). Biorąc jednak pod uwagę możliwość skorzystania ze zniżki na połączenia do sieci Idea w Popie użytkownik, który przeznacza na telefon ok. 20 PLN miesięcznie może wybrać zarówno taryfę Mix jak i Pop Zrób to Sam, a o wyborze powinny zadecydować inne względy, takie jak dostępność innych usług, ceny SMSów, taryfikacja.
Następną kwotą uwzględnioną w analizie jest wysokość najniższego abonamentu w Idei Optimie - Nowa Idea Optima 15, czyli 29,99 PLN. Płacąc tą kwotę ma się do dyspozycji: w NIO 15 - 15 minut (a więc tylko o jedną minutę więcej niż w Popie i Mixie przy 20 PLN), a w Popie i w Mixie - 21 minut. Pomijając Założenie 30/70 w Mixie 19,99 możemy wykorzystać od 17 do nawet 30 minut. W krańcowej sytuacji, gdy dzwonimy jedynie na telefony sieci Idea będziemy mieli więc do dyspozycji aż dwa razy więcej minut niż w NIO 15. Tak więc użytkownik dysponujący kwotą ok. 30 PLN powinien się raczej skłonić ku taryfie Mix, niż NIO15, zwłaszcza że w tej pierwszej ma możliwość wyboru sposobu wykorzystania poniesionych wydatków, w drugiej ma do dyspozycji (za tą kwotę) tylko bezpłatne minuty lub SMSy.
Przy miesięcznych wydatkach w wysokości 39,99 PLN do analizy dochodzi kolejna taryfa Optima, mianowicie NIO 30. Przeznaczając na rozmowy kwotę 39,99 PLN miesięcznie "dostaniemy w zamian" 21 minut rozmów w NIO15, 30 minut w NIO30, i po 28 minut w Popie i Mixie 19,99. W tej ostatniej taryfie dzwoniąc tylko do sieci innych niż Idea dostaniemy 23 minuty rozmów (a więc wciąż więcej niż w NIO15), a dzwoniąc tylko do Idei aż 40 minut. Chcąc przeznaczyć ok. 40 PLN miesięcznie na telefon należałoby się więc skłonić ku NIO30, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt otrzymywania darmowego billingu oraz dostępność dodatkowych usług (za które jednak trzeba dodatkowo zapłacić, więc trzeba przeznaczyć większą kwotę).
Jeżeli możemy sobie pozwolić na wydanie na rozmowy 49,99 PLN, warto się zastanowić nad wyborem taryfy Mix 49,99. Przy Założeniu 30/70 otrzymamy w niej aż 48 minut rozmów, podczas gdy w następnej w kolejności NIO30 tylko 37, w Popie i Mixie 19,99 35, a w NIO15 jedynie 27 minut. Jeżeli będziemy dzwonić tylko do obcych sieci, to i tak Mix 49,99 będzie najkorzystniejszą taryfą spośród dostępnych w tej cenie, ponieważ wykorzystać będziemy mogli 38 minut rozmów, a już zupełnie bezkonkurencyjna jest ta taryfa w przypadku przeważającej liczby połączeń z telefonami sieci Idea - otrzymamy aż 72 minuty. Tak więc chcąc przeznaczyć na telefon 50 złotych powinniśmy się zdecydować na taryfę Mix 49,99.
Taryfa Mix 49,99 okazuje się najkorzystniejszym wyborem również w sytuacji, gdy chcemy wydać na rozmowy 71,99 PLN, a więc kwotę, przy której dochodzi do naszej analizy następna, wyższa taryfa Optima - NIO 60. Również w tym momencie taryfa Mix 49,99 pozwala nam na wykonanie najwyższej liczby połączeń, bo aż 70 minut. W taryfie NIO 60 będziemy mogli skorzystać z 60 minut rozmów. Jeżeli użytkownik taryfy Mix 49,99 wykorzysta całą dostępną kwotę na rozmowy z telefonami spoza sieci Idea, będzie miał do dyspozycji 55 minut, a więc niewiele mniej niż w NIO 60. Natomiast jeżeli użytkownik będzie dzwonił w przeważającej części do telefonów w sieci Idea, będzie mógł skorzystać nawet ze 104 minut rozmów. Należy więc zauważyć, że przy kwocie 72 złotych najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór taryfy Mix 49,99.
Taryfa Mix 49,99 jest tak naprawdę korzystniejsza od wyżej wymienionych taryf także przy wyższych kwotach przeznaczanych na rozmowy. Dopiero wybór następnej taryfy Optima - NIO 90 pozwala na skorzystanie z większej ilości minut niż w Mix 49,99. Pod warunkiem oczywiście, że użytkownik będzie gotowy przeznaczyć na rozmowy co najmniej 89,99 PLN miesięcznie.
Podsumowując należy stwierdzić, że nowe taryfy IdeaMix mogą być alternatywą nie tylko dla telefonu na kartę, ale również dla niższych taryf abonamentowych. Różnice pomiędzy poszczególnymi taryfami nie są co prawda zbyt widoczne przy niskich kwotach przeznaczanych na rozmowy, gdzie sytuacja ma się podobnie i w Popie i w Mixie 19,99 (ale już obie te taryfy wypadają korzystniej w stosunku do najniższej taryfy Optima), jednak już przy trochę wyższych wydatkach (ok. 50-80 PLN miesięcznie) najbardziej opłaca się korzystać z taryfy Mix 49,99. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy użytkownik wybierając taryfę powinien wziąć pod uwagę nie tylko wysokość kosztów rozmów (chociaż dla niektórych będzie to kryterium w zupełności wystarczające), ale także dostępność oraz ceny innych usług. Dla przykładu dla niektórych użytkowników ważniejsze od minimalnie wyższego kosztu w Optimie będzie możliwość otrzymania darmowego szczegółowego rachunku, za który w Mixie trzeba zapłacić 20 złotych. Decydującym kryterium wyboru taryfy może się również okazać brak w Mixie (przynajmniej na razie) możliwości korzystania z GPRS i wysyłania MMS-ów. Z drugiej strony o większej opłacalności taryfy Mix w stosunku do Popa może zdecydować cena SMS-ów, która jest taka sama jak w Optimie lub sposób taryfikacji (w Mixie 60/30, a w Popie minutowa).
Powyższy artykuł powinien ułatwić osobom planującym zakup telefonu wybór oferty odpowiedniej dla nich w zależności od kwoty, którą chcą przeznaczyć na comiesięczne wydatki związane z komórką. Jednakże ani ten artykuł, ani żadna analiza o tak skromnych rozmiarach nie daje odpowiedzi w sprawie wyboru taryfy w przypadku użytkowników o większych wymaganiach niż samo tylko wykonywanie rozmów. Inaczej sytuacja może wyglądać także w przypadku korzystania z dodatkowych usług obniżających koszty połączeń, takich jak Trzy i Ja, Wolne Chwile czy zniżki od opłat podstawowych w Popie. Jednak przeanalizowanie wszystkich możliwych opcji nie jest praktycznie możliwe, wobec czego każda analiza uwzględniająca te usługi powinna brać pod uwagę indywidualne potrzeby użytkowników.
Porównanie opłacalności usług POP, MIX i Optima