Porównanie zdjęć - Xiaomi 12 Pro versus Xiaomi Mi 11 Ultra

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Porównanie zdjęć - Xiaomi 12 Pro versus Xiaomi Mi 11 Ultra

Trudno powiedzieć jak dokładnie pozycjonowany jest Xiaomi 12 Pro - pod względem specyfikacji jest mu bliżej do Mi 11, ale pod względem ceny zdecydowanie bardziej odpowiada Mi 11 Ultra, który swoja premierę miał znacznie później niż podstawowy model Mi 11. Skoro Xiaomi 12 Pro będzie droższy postanowiliśmy porównać jego możliwości fotograficzne z najlepszym smartfonem jaki Xiaomi ma jak dotąd w swojej ofercie i zobaczyć czy nowy Xiaomi 12 Pro obroni swoją wyższą cenę.

Specyfikacja

Zacznijmy od porównania specyfikacji aparatów w obu smartfonach.

 

Xiaomi 12 Pro

Xiaomi Mi 11 Ultra

Aparat główny

50 MP, f/1.9, 24mm, 1/1.28", 1.22µm, Dual Pixel PDAF, OIS

50 MP, f/2.0, 24mm, 1/1.12", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS

Aparat ultraszerokokątny

50 MP, f/2.2, 115˚

48 MP, f/2.2, 12mm, 128˚, PDAF

Aparat z teleobiektywem

50 MP, f/1.9, 48mm, PDAF, 2x powiększenie optyczne

48 MP, f/4.1, 120mm, PDAF, OIS, 5x powiększenie optyczne

Aparat do selfie

32 MP, f/2.5, 26mm

20 MP, f/2.2, 27mm

Podstawowy aparat jest bardzo zbliżony w obu smartfonach – ma identyczną rozdzielczość, stabilizację optyczną i bardzo zbliżoną jasność obiektywu. Mi 11 Ultra ma fizycznie większą matrycę.

W przypadku aparatu ultraszerokokątnego Mi 11 Ultra ma wyraźną przewagę nad Xiaomi 12 Pro – ma zauważalnie szerszy kąt widzenia oraz może ustawić ostrość. W przypadku Xiaomi 12 Pro ostrość jest ustawiona na stałe i o zdjęciach z bliska nie może być mowy. Różnica w rozdzielczości jest na tyle nieduża, że można ją pominąć.

Przewaga dla Mi 11 Ultra zostaje utrzymana w przypadku aparatu z teleobiektywem. Ultra ma peryskopową konstrukcję obiektywu i oferuje x5 powiększenie optyczne – mamy ekwiwalent ogniskowej 120 mm. Jest też stabilizacja optyczna. To właśnie w przypadku aparatu z teleobiektywem widać największa różnicę względem Xiaomi 12 Pro, który oferuje jedynie x2 powiększenie optyczne i nie ma stabilizacji optycznej. Możliwość powiększenia odległych obiektów jest znacznie większa w Ultrze.

W przypadku aparatu do selfie Xiaomi 12 Pro ma przewagę pod względem rozdzielczości, ale Ultra oferuje większą jasność obiektywu. Szkoda, że żaden z tych dwóch telefonów nie ma ustawiania ostrości w aparacie do selfie i w tym wypadku różnica w rozdzielczości czy jasności jest drugorzędna.

Jakość zdjęć dziennych

Zacznijmy od ogólnych cech aparatów. Xiaomi Mi 11 Ultra konsekwentnie ustawia cieplejszy balans bieli i zachowuje trochę więcej szczegółów w cieniach, podczas gdy Xiaomi 12 Pro ma zimniejsze odcienie kolorów, bardziej wpadające w kolor niebieski, mocniejsze algorytmy wyostrzania i większy kontrast.

Cieplejsze barwy, mniejsze wyostrzanie i po części większa matryca sprawia, że zdjęcia z Xiaomi Mi 11 Ultra są bliższe estetyce dużego aparatu fotograficznego, a zdjęcia z Xiaomi 12 Pro celują bardziej w estetykę fotografii mobilnej o bardziej zdecydowanej obróbce.

Poza tymi ogólnymi kwestiami jakość zdjęć ze wszystkich trzech aparatów była do siebie mocno zbliżona. Aby wyłuskać różnice trzeba się dobrze przyjrzeć, sięgnąć po powiększenie do 100% i porównać skrajne krawędzie kadrów.

Z powodu bardziej agresywnej obróbki zdjęcia z Xiaomi 12 Pro wydają się ostrzejsze, ale też znacznie częściej można na nich dotrzeć szum w cieniach. Dotyczy to zarówno zdjęć z głównego aparatu jak i szerokokątnego. Różnica powiększeń teleobiektywów jest na tyle dużą, że trudno je do końca porównywać, bo gdy stoimy w tym samym miejscu zawartość kadru jest zupełnie inna. Xiaomi Mi 11 Ultra pozwala na dużo większe powiększenia i ciaśniejsze kadrowanie. Dużo lepiej sprawdzi się w fotografowaniu zwierząt w parku i przy innych okazjach.

Jakość zdjęć nocnych

Zdjęcia nocne z obu urządzeń też są do siebie dosyć zbliżone. Ultra ma tendencje do większego rozjaśniania kadru, do czego większa matryca głównego aparatu daje predyspozycje. Aparaty szerokokątne również sprawdzają się w zdjęciach nocnych, chociaż nie aż tak dobrze jak główne aparaty. Jakość zdjęć nocnych była dobra w obu wypadkach z delikatną przewagą Ultry. Ze zdziwieniem zauważyłem, że Xiaomi 12 Pro często potrzebował znacznie mniej czasu na wykonanie zdjęcia nocnego, co jest zaletą.

Jakość nagrywania wideo

Oba smartfony oferują podobną, bardzo dobrą jakość nagrań wideo 4K. Oba pozwalają przełączać się pomiędzy wszystkimi trzema aparatami podczas płynnego powiększania i oddalania obrazu, oraz bardzo dobrze stabilizują nagranie podczas chodzenia, a nawet szybkiego marszu. Największa różnica jest widoczna przy większych przybliżeniach. Xiaomi Mi 11 Ultra pozwala znacznie mocniej powiększyć odległe obiekty przy zachowaniu rozsądnej jakości, podczas gdy w Xiaomi 12 Pro podobne powiększenie oznacza już drastyczne obniżenie jakości i cyfrowe artefakty.

Podsumowanie

Bazowa jakość obrazowania w obu smartfonach jest dla mnie zaskakująco zbliżona. Osobiście preferuje cieplejsze odcienie i mniejszy kontrast zdjęć z Xiaomi Mi 11 Ultra, ale różnica nie jest na tyle duża aby to była dla mnie kwestia zasadnicza. Podobnie jak szerszy kąt widzenia i autofocus aparatu ultraszerokokątnego w Ultrze – przydaje się, ale nie jest kluczowe. Za to różnica w teleobiektywach i ich powiększeniu jest bardzo odczuwalna. Bez względu na to czy chcemy fotografować wiewiórkę w parku, czy detale architektury to Xiaomi Mi 11 Ultra ma tutaj bardzo istotną przewagę nad Xiaomi 12 Pro. I to pozostaje dla mnie pytaniem bez odpowiedzi, czemu w Xiaomi 12 Pro producent nie zdecydował się na zastosowanie większego powiększenia? Nawet Samsungi z przedziału cenowego 2000 – 3000 oferują x3 powiększenie optyczne. Poza tym nie mam większych uwag do Xiaomi 12 Pro – trzyma bardzo dobry poziom, który jednak nie zmienił się znacząco w czasie ostatniego roku.

Pozostaje nam poczekać czy w 2022 zobaczymy Xiaomi 12 Ultra, jaki będzie miał teleobiektyw i patrząc na cenę Xiaomi 12 Pro bardzo już bliską Mi 11 Ultra ile będzie kosztować?

Zdjęcie 1

Xiaomi 12 Pro

Xiaomi Mi 11 Ultra

Zdjęcie 2

Xiaomi 12 Pro

Xiaomi Mi 11 Ultra

Zdjęcie 3

Xiaomi 12 Pro

Xiaomi Mi 11 Ultra

Zdjęcie 4

Xiaomi 12 Pro

Xiaomi Mi 11 Ultra

Zdjęcie 5

Xiaomi 12 Pro

Xiaomi Mi 11 Ultra

Zdjęcie 6

Xiaomi 12 Pro

Xiaomi Mi 11 Ultra

Zdjęcie 7

Xiaomi 12 Pro

Xiaomi Mi 11 Ultra

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: