W przyszłym roku w Polsce będzie można korzystać z usług telefonicznych i internetu za pośrednictwem sieci energetycznej. W środę o zaawansowanych testach "Powerline Communications" mówili przedstawiciele stołecznego przedsiębiorstwa energetycznego STOEN i producenta sprzętu PLC, szwajcarskiej firmy Ascom.
Obecnie trwają testy technologii w kilkunastu domach warszawskiej dzielnicy Wilanów. Jak powiedział wiceprezes ds. marketingu i handlu STOEN Grzegorz Popielarz, komercyjnego wprowadzenia systemu w stolicy można się spodziewać najwcześniej w marcu, kwietniu przyszłego roku. Do końca tego roku ma powstać biznesplan. W jednym z jego wariantów zakłada się wejście kapitałowe STOEN-u do przedsięwzięcia, które docelowo ma objąć całą Polskę. Pozycję wiodącą ma jednak utrzymać polsko-kandadyjsko-szwajcarska spółka Telenovum.
Choć teoretyczna prędkość transmisji sięga 4,5 MB/s (prowadzone prace nad przyspieszeniem przesyłu do 10 MB/s) - jednak faktyczna szybkość zależeć będzie od liczby abonentów korzystających w danej chwili z internetu i może być wielokrotnie niższa. Przedstawiciele Ascomu przyznają, że "system PLC jest w tej chwili na początku drogi rozwojowej". Konstruktorom bardzo długo nie udawało się zabezpieczyć transmisji danych, płynących okablowaniem energetycznym, przed zakłóceniami zewnętrznymi. Dlatego wiele firm zrezygnowało z rozwijania PLC, np. Siemens zrezygnował w marcu tego roku. Za granicą z telefonii i internetu w nowej technologii korzysta komercyjnie dopiero kilka tysięcy abonentów, głównie w sieci niemieckiego potentata energetycznego RWE (2 tys. klientów).
Ascom szacuje koszt urządzeń potrzebnych do podłączenia jednego abonenta na 400-500 euro i powinna ona spadać. Cena usługi będzie zależeć od polityki operatorów, którzy ją wprowadzą oraz od wielkości produkcji urządzeń. Obecnie Ascom dostarcza na rynek tylko 6 tys. adapterów tygodniowo. Przedstawiciele STOEN nie chcieli podać, jakie zaproponują ceny. Mają być one "konkurencyjne".
Choć w Ascomie twierdzą, że tylko im udało się uruchomić seryjną produkcję sprzętu na potrzeby PLC, to zaawansowane próby prowadzone są również za pomocą sprzętu innych producentów. W Krakowie prowadzi je w sieci lokalnego zakładu energetycznego firma Pattern Communications. Korzysta z urządzeń firmy Main.net.