Agencja PAP Biznes zebrała opinie kilku analityków na temat potencjalnego przejęcia UPC przez PLAY (Iliad).
"Oferta na UPC Polska wydaje się bardzo racjonalnym biznesowym ruchem ze strony Iliada po wcześniejszym zakupie Playa. Przejęcie biznesu UPC przez inną obecną w Polsce spółkę byłoby trudne do przeprowadzenia ze względu na urząd antymonopolowy i mogłoby się wiązać z koniecznością sprzedaży części bazy. W tym przypadku Iliad nie powinien napotkać większych problemów" - napisał Łukasz Kosiarski z BM Banku Pekao w odpowiedzi na pytanie PAP Biznes.
"Dzięki tej akwizycji Iliad będzie miał w Polsce mocny biznes komórkowy i silną nogę stacjonarną, przez to wreszcie będzie mógł konkurować o klienta ofertą pakietową, łączącą telefonię komórkową, internet stacjonarny i telewizję" - dodał.
"Informacja lekko negatywna dla Orange, bo w przypadku dojścia do skutku transakcji prawdopodobna oferta konwergentna ze strony Play i UPC utrudni Orange przejmowanie klientów na rynku stacjonarnym w dużych miastach" - napisał PAP Biznes Dominik Niszcz z Trigon DM.
"Z racji profilu klientów, nieco większe zagrożenie widzimy dla Orange Polska, który już od dawna konkuruje na rynku dużych miast z UPC, chociaż rozwój sieci światłowodowej w mniejszych miejscowościach może być również zagrożeniem dla Cyfrowego Polsatu który ma mniej nowoczesny produkt DTH" - ocenił Łukasz Kosiarski.
Analityk BM Banku Pekao przypomina jednocześnie, że czasy wojny cenowej na rynku telekomunikacyjnym w Polsce minęły, a scenariusz ostrej rywalizacji ceną wydaje się w tym momencie mało racjonalny.
Paweł Szpigiel z BM mBanku uważa, że potencjalny zakup UPC przez Iliad nie jest negatywną informacją dla Orange Polska w długim terminie. Analityk wskazuje m.in., że konsolidacja rynku najczęściej oznacza zmniejszenie presji konkurencyjnej, co powinno przełożyć się na lepsze otoczenie dla telekomów.
"UPC nie jest znane na polskim rynku z agresywnej walki cenowej. Zakup UPC przez Iliad po wysokim wskaźniku i ostre cięcie cen od początku jest dla nas nieintuicyjne" - napisał.
Ponadto, według analityka pojawienie się na krajowym rynku trzeciego gracza z ofertą zarówno stacjonarną jak i mobilną, powinno zmotywować T-Mobile Polska do większego wykorzystania światłowodowej sieci hurtowej Orange Polska na warunkach dyktowanych przez francuską grupę. "W długim terminie (to jest po wzroście penetracji szybkiej sieci własnej Netii) także Cyfrowy Polsat powinien mocniej korzystać z oferty FTTx od Orange Polska" - dodał.