PTK Centertel zamierza wystąpić o odszkodowanie finansowe w związku z ogromną różnicą w wysokości opłaty koncesyjnej oraz znacznym ograniczeniem wymogów w zakresie budowy infrastruktury przez nowego operatora UMTS.
W dniu 23.08.2005 r. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosił w komunikacie decyzję o rezerwacji częstotliwości UMTS na rzecz Netia Mobile, który ma zapłacić za nie 345 mln zł - czyli ośmiokrotnie mniej niż należne opłaty ze strony PTK Centertel. Za takie samo pasmo częstotliwości PTK Centertel zgodnie z wynikami przetargu przeprowadzonego w grudniu 2000 r. ma zapłacić 650 mln euro (ok. 2,6 mld zł). Znacząca część tych opłat (260 mln euro) została już wpłacona przez PTK Centertel, a pozostałe mają być wnoszone w kolejnych latach obowiązywania koncesji.
Według PTK Centertel tak olbrzymie zróżnicowanie w wysokości opłat za częstotliwości UMTS stoi w jawnej sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości szans prowadzenia działalności gospodarczej i w jawny sposób preferuje nowego operatora - rozpoczynającego dopiero teraz inwestycje na rynku telefonii mobilnej w Polsce, w odróżnieniu od PTK Centertel, który rozpoczął działalność operatorską już w 1992 r. i zainwestował już ponad 9 miliardów złotych (ok. 2,5 mld euro) w polski rynek telefonii komórkowej, ponosząc bardzo duże nakłady inwestycyjne w celu stworzenia sieci GSM 900/1800, a obecnie zaś ponosi także kolejne wysokie nakłady związane z budową sieci zgodnej ze standardem UMTS.
PTK Centertel wielokrotnie występował przeciwko warunkom przetargu ustalonym przez Prezesa URTiP, w szczególności poziomowi minimalnej kwoty, która uprawniała do wzięcia udziału w przetargu oraz bardzo dużymi preferencjami dla nowego podmiotu (np. znaczącego ograniczenia wymogów w zakresie budowy infrastruktury przez nowego operatora), co jednoznacznie dyskryminowało dotychczasowych operatorów. Przyjęte w przetargu rozwiązania zaowocowały niewspółmiernie mniejszymi przychodami niż miałoby to miejsce w przypadku równoprawnego traktowania podmiotów.
PTK Centertel domagać się będzie, z użyciem wszelkich prawem dopuszczalnych form, umorzenia nałożonych wcześniej zobowiązań finansowych lub ubiegać się będzie o odszkodowania z tytułu obowiązku ponoszenia wyższych opłat. Jednocześnie PTK Centertel oczekuje inicjatywy ze strony organów administracji rządowej w zakresie działań prawnych umożliwiających równoprawne traktowanie wszystkich operatorów UMTS. W toczonej wcześniej dyskusji organy administracji rządowej nie zajęły stanowiska wobec propozycji zgłaszanych przez operatorów.
Co więcej już przed pięciu laty, ówczesny Minister Łączności Rzeczpospolitej Polskiej potwierdził że opłata koncesyjna ewentualnego nowego operatora UMTS będzie w takiej wysokości, jak opłaty ustalone w przetargu UMTS w 2000 r. PTK Centertel jest przekonany, że organy administracji rządowej są zobowiązane zapewniać ciągłość respektowania powziętych decyzji i ustaleń prawnych. Podejmując zobowiązania wynikające z decyzji koncesyjnych w 2000 r. PTK Centertel działał w zaufaniu, że jego inwestycja będzie chroniona na skutek zapewnienia równych warunków startu wszelkim podmiotom.
W związku z powyższym PTK Centertel uważa, że opłaty koncesyjne za możliwość świadczenia usług telefonii mobilnej w systemie UMTS powinny być takie same dla wszystkich operatorów posiadających prawa operatorskie do tej częstotliwości.
Ze względu na ustalenie dla nowego operatora UMTS - Netia Mobile - opłaty za rezerwację częstotliwości UMTS w wysokości 345 mln zł wnioskujemy o ustalenie takich samych opłat dla Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel sp. z o.o., czyli zredukowanie opłat koncesyjnych lub znalezienie innego rozwiązania.
Jeżeli wniosek PTK Centertel w sprawie zmiany wysokości opłaty administracyjnej za koncesję UMTS nie zostanie pozytywnie rozpatrzony PTK Centertel podejmie dalsze kroki prawne, łącznie z możliwością zwrócenia się do stosownych organów Unii Europejskiej o zbadanie zaistniałej sytuacji w Polsce.