Raport PMR "Rynek telekomunikacyjny w Polsce"

Newsy
Żródło: Internet Standard
Opinie: 14

Polish Market Review opublikował trzecią edycję raportu "Rynek telekomunikacyjny w Polsce". W 2002 roku rynek ma nadal pozostawać we "względnej stagnacji" - oceniają analitycy PMR. PMR przeanalizował sytuację w czterech sektorach rynku: telefonii komórkowej i stacjonarnej, produkcji sprzętu telekomunikacyjnego oraz na rynku transmisji danych i usług internetowych. Tegoroczna edycja raportu została wzbogacona o wyniki sondażu, który PMR przeprowadził wśród przedstawicieli 58 firm telekomunikacyjnych działających w Polsce.

W konkluzji raportu, jego autorzy stwierdzają m.in., że Polska, która stanowi największy rynek telekomunikacyjny w Europie Środkowej jest również jednym z najsłabiej rozwiniętych rynków. W porównaniu z innymi krajami regionu na podobnym poziomie utrzymuje się tylko upowszechnienie korzystania z Internetu. Znacznie mniejsze jest natomiast nasycenie usługami telefonii stacjonarnej i komórkowej, niż na przykład na Węgrzech, w Czechach lub Estonii. Według PMR, szanse na to, że wskaźniki rozwoju polskiego rynku szybko osiągną wartości zbliżone do innych rynków środkowoeuropejskich, są słabe. Do najistotniejszych czynników hamujących rozwój rynku autorzy raportu zaliczyli dominację TP SA nad innymi graczami obecnymi na rynku oraz małą skuteczność działań instytucji państwowych obliczonych na zmianę tej sytuacji. Kryzys gospodarczy oraz nie najlepsza sytuacja prawno na rynku to kolejne przyczyny obecnego stanu rzeczy.

Spadek inwestycji w sektorze w ub. roku PMR uznaje za wynik pokrycia przez wszystkie sieci komórkowe powierzchni kraju, a także znacznego spowolnienia tempa inwestycji w rozwój infrastruktury przez operatorów stacjonarnych. Także w 2002 roku, w świetle planów redukcji inwestycji przez TP S.A. (z 4,8 w 2001 do 4,3 mld zł w br.) - głównego zleceniodawcy dla polskich producentów i dystrybutorów sprzętu, niekorzystna sytuacja w sektorze utrzyma się również w roku 2002 - oceniają analitycy PMR.

Sektor usług internetowych i transmisji danych znajduje się w ocenie PMR w fazie dynamicznego rozwoju. Ten trend, który ma się utrzymać w roku 2002. W 2002 r. cały polski rynek telekomunikacyjny pozostanie jednak według PMR "w fazie względnej stagnacji" - zwłaszcza w zakresie telefonii stacjonarnej i sprzętu telekomunikacyjnego. Koniunktura powinna powrócić po planowanej fuzji operatorów alternatywnych (2003 r.), i w miarę zbliżania się terminu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jednym z trendów na polskim rynku jest obecnie wzrastająca przewaga telefonii komórkowej nad stacjonarną. Po 2005 r., wzrost liczby abonentów obu rodzajów telefonii ma być coraz wolniejszy, a około 2010 r. - zmaleć praktycznie do zera.

Według sondażu, który PMR przeprowadził na potrzeby raportu, niska jakość ustawodawstwa oraz niestabilność regulacji prawnych są w środowisku telekomunikacyjnym często uważane za nawet bardziej szkodliwe dla rynku, niż fakt zdominowania go przez TP SA. Ankietowani pytani o perspektywy rozwoju UMTS w Polsce zazwyczaj (41%) odpowiadali, że pierwsza komercyjna sieć UMTS pojawi się w Polsce dopiero w 2005 lub 2006 r. 22% uważa , że UMTS może pojawić się w 2004 ale 16% - że po roku 2007 lub później .

Około połowy respondentów nie miało sprecyzowanego zdania na ten temat fuzji NOM i Tel-Energo. Pozostali ankietowani (47%) odnosili się do pomysłu pozytywnie. Najwięcej ankietowanych (28%) wierzy, że fuzja przyczyni się do powstania silnego konkurenta dla TP S.A. 10% sądzi, że na fuzji skorzystają oba podmioty, poprzez uzupełnienie wzajemnie swoich możliwości i kompetencji. Ponadto 9% twierdzi, że dzięki fuzji konsumenci otrzymają usługi wyższej jakości po niższej cenie.

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    portal pisze: 2002-04-22 23:36
    i jak zwykle wyina TELEKOMUNY.... bez komentarza!
    0
  • Users Avatars Mini
    portal pisze: 2002-04-22 23:41
    a z ostaniom stwierdzeniem sie zgadzam! to alternatywni uslugodawcy musze sie polaczyc, zeby dognic i przegonic tepse!!! trzymam za nich kciuki! z tego wzgledu ze nasz kochany monoplist skutecznie utrudnia mi zycie, i zycze mu wszytkiego NAJ.... gorszego!
    0
  • Users Avatars Mini
    arsenaldex pisze: 2002-04-22 23:53
    Ten rapot przedsawia naszą szarą Polskę, która niby powinna być krajem dominującym gospodarczo w europie wszchodniej, ale jest jedna z ostatnich. Słabe prawo jest jedną z przyczyn np. dominacji TP. Oj niedobrze, niedobrze.
    0
  • Users Avatars Mini
    artjaw pisze: 2002-04-22 23:57
    Dobrze że przynajmniej jest na kogo złożyć winę
    0
  • Users Avatars Mini
    arsenaldex pisze: 2002-04-23 00:06
    No, gorzej by było, jakby się okazało, że to wyłącznie wina użytkowników, bo za mało dzwonią. To by się lawina posypała......
    0
  • Users Avatars Mini
    dziobek pisze: 2002-04-23 00:37
    brak jakichkolwiek danych statystycznych, typu: penetracja rynku, wzrost liczby abonentow, taki ogolny ten raport
    0
  • Users Avatars Mini
    olekbek pisze: 2002-04-23 02:14
    Wszędzie widać jest brak kapitału. Nawet TPSA nie ma już aż tak wielkich środków które mogłaby przeznaczyć na inwestycje. Osłabianie nadmierne TPSA moim zdaniem przyczyni się do wykończenia zarówno TPSA jak jej konkurentów- bo to będzie mordercza walka. Ale cóż... TPSA bez konkurentów to moloch na glinianych nogach,,,, jedyną podporą może być wkrótce tylko IDEA.
    0
  • Users Avatars Mini
    Giewont pisze: 2002-04-23 03:43
    olebek nie tylko idea, jest jeszcze transmisja danych a to obok telefoni komorkowej najwaznijsza rzecz w telekomie.
    0
  • Users Avatars Mini
    l.u.k.a.s. pisze: 2002-04-23 04:16
    a mialo byc tak pieknie. polska wiodacy kraj w europie srodkowej pod wzgledem wprowadzanie uslog IT.
    0
  • Users Avatars Mini
    wandik pisze: 2002-04-23 05:18
    To już przestaje być zabawne. Te f.i.u.t.y siedzące na stołkach na górze powodują, że coraz bardziej odstajemy, a ich konta w bankach rosną coraz szybciej
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-04-23 05:52
    Taa, dostęp do netu upowszechnić!!! I jeszcze podnieść pensje ludziom, coby stać ich było na dzwonienie i komputery!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-04-23 12:05
    No nie jest jeszcze tak zle! Pamietajcie ze moze byc jeszcze gorzej!
    0
  • Users Avatars Mini
    wapsky pisze: 2002-04-23 20:11
    Raport niby taki bardziej ogolnikowy, dla maluczkich, ale tak naprawde to ten njus nie jest raportem - przydalo by sie poczytac i popatrzec na wykresy...
    0
  • Users Avatars Mini
    hubi pisze: 2002-04-24 18:47
    2010 rok przyrost sieci prawie zerowy to znaczy naszycnie rynku
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: