Raport pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną w 2014 r.

Newsy
Opinie: 3

W 2014 r. odnotowano 15% przyrost sieci światłowodowych, na koniec ubiegłego roku długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 315 tys. km – wynika z raportu pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi.

W porównaniu do poprzedniej inwentaryzacji przybyło ponad 3 tys. węzłów światłowodowych, co oznacza wzrost o 33 proc. Dane zebrane z około 10,5 tys. miejscowości wykazały, że występuje w nich blisko 90 tys. węzłów.

Jest to tym istotniejsze, iż w ramach celu szczegółowego 1. POPC – ograniczenie terytorialnych różnic w możliwościach dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepływnościach – wspierane będą projekty budowy, rozbudowy lub przebudowy sieci dostępowej o parametrach co najmniej 30 Mb/s, w tym działania stanowiące uzupełnienie infrastruktury powstałej w ramach poprzedniej perspektywy finansowej (2007-2013).

Z raportu wynika, że  możliwość dostępu do Internetu o szybkości min. 30 Mb/s  ma dziś już ponad 30 proc. budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców. Zebrane przez UKE dane pokazują, że o 2,5 proc. zmniejszyła się liczba miejscowości, w których żaden operator nie zadeklarował zasięgu sieci stacjonarnych i radiowych, co nie jest równoznaczne z brakiem zasięgu sieci, przy czym 99 proc. z nich to  miejscowości najmniejsze, liczące nie więcej niż 100 mieszkańców – mówi prezes UKE, Magdalena Gaj – Szansę na zmianę tego stanu rzeczy daje z jednej strony realizacja projektów w ramach POPC, z drugiej – inwestycje operatorów mobilnych w rozwój sieci LTE, wynikające ze zobowiązań nakładanych przez prezesa UKE.

Wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna inwentaryzacja pokaże jeszcze bardziej imponujące rezultaty, bowiem w bieżącym roku kończą się duże projekty budowy sieci regionalnych oraz unijne projekty budowy sieci ostatniej mili prowadzone przez operatorów. Analizując dane z deklaracji zawartych we wnioskach o dofinansowanie można oczekiwać, że po zakończeniu projektów realizowanych w ramach Działań 8.4 POIG i 2.1. PO RPW dostęp szerokopasmowy uzyska ponad 280 tys. gospodarstw domowych, z czego ponad 200 tys. – w sieciach NGA.

Pełny raport można pobrać ze strony: http://www.uke.gov.pl/raport-pokrycia-polski-infrastruktura-telekomunikacyjna-w-2014-r-16991

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    rhrh pisze: 2015-10-29 14:27
    taaaaaaaaaaaakkkk 30Mb/s ma ponad 30% budynków w miejscowościach pow. 5.000 mieszkańców. Chyba na papierze, alebo w reklamie operatora. Co z tego jak przyjdzie co do czego to "nie ma możliwości technicznych". U mnie neo miała 10Mb/s z możliwością max do 20. Więc zrezygnowałem, zlikwidowałem druty i przeszedłem na LTE. Srednia prędkość 35-40 Mb/s. Poniżej 20 nie spada.
    -2
  • Users Avatars Mini
    MS pisze: 2015-10-30 11:46
    Do mojej wsi w Pomorskiem ponad rok temu doprowadzili światłowód. Od tamtej pory cisza. Nikomu nic się nie chce robić. Kasę z Unii wziąć najłatwiej, coś samemu zrobić - klapa. To jest Polska właśnie
    1
  • Users Avatars Mini
    Ktoś pisze: 2015-10-30 14:50
    We wsi o nazwie Gdańsk nikt z moich znajomych nie widział światłowodu na oczy. Tylko osoby będące w zasięgu sieci kabllowych mogą liczyć na przewodowy internet o rozsądnej (>10Mbit/s) prędkości.
    1

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: