PLAY wprowadza RCS

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
PLAY wprowadza usługę RCS

Korzystanie z RCS w PLAY nie wymaga instalowania dodatkowej aplikacji – do ich wysyłania i odbierania służy domyślna aplikacja obsługująca wiadomości. Użytkownik zachowuje także swój unikalny identyfikator, czyli numer telefonu – nie są potrzebne dodatkowe nicki czy loginy. W RCS można otrzymać potwierdzenie nie tylko dostarczenia, ale i odczytania wysłanego komunikatu. Aplikacja informuje także o tym, że odbiorca jest w trakcie pisania odpowiedzi. Nowy format umożliwia także tworzenie czatów grupowych czy opcję dodawania dowolnych multimediów takich jak zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, filmy, nagrania głosowe czy pliki do maksymalnie 100 MB.

Jeśli wysyłka wiadomości Czat RCS nie będzie możliwa, użytkownik zostanie zapytany czy ma ona zostać wysłana jako SMS. W ramach usługi jest także możliwość ustawienia automatycznej zmiany takich wiadomości na SMS. Osoby, które nie korzystają z Czatu RCS będą otrzymywały takie wiadomości w postaci wiadomości SMS lub MMS.

Obecnie usługa dostępna jest dla wybranych modeli telefonów z systemem Android od wersji 10.0 – Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10+ oraz Samsung Galaxy S10e. Usługa działa także na telefonach kupionych poza Play, a w najbliższej przyszłości będzie także udostępniana na coraz większą liczbę urządzeń.

Włączenie usługi Czat RCS odbywa się przy pierwszym uruchomieniu aplikacji obsługującej wiadomości, a sprawdzić status można z poziomu jej ustawień. Za usługę nie jest pobierana żadna opłata aktywacyjna czy miesięczna. Korzystanie z Czatu RCS odbywa się przez dane komórkowe (co pomniejsza posiadany pakiet) lub przez Wi-Fi. Przeciętna wiadomość zajmuje 2 kB, ale trzeba pamiętać o dodatkowym rozmiarze w przypadku dodania do niej multimediów.

Szczegółowe informacje na temat usługi Czat RCS znajdują się tutaj

Telefony, które obsługują czat RCS

Czym jest usługa czat RCS?

 • Czat RCS (Rich Communication Service) jest najnowszym standardem wysyłania długich wiadomości tekstowych, do których można dodawać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, GIF-y czy pliki nawet do 100 MB. Usługa działa w oparciu o transmisję danych.

Jakie są główne zalety usługi czat RCS?

 • Wysyłanie długich wiadomości tekstowych (pojedyncza wiadomość jest dłuższa od standardowego SMS-a, który ma maksymalnie 160 znaków).
 • Dodawanie dowolnych multimediów, w tym zdjęć, filmów, plików i wiadomości głosowych do 100 MB.
 • Możliwość sprawdzenia, czy wiadomość została dostarczona i odczytana.
 • Tworzenie czatów grupowych.
 • Sprawdzanie, czy rozmówca wpisuje tekst.
 • Działanie usługi w sieci Wi-Fi.
 • Udostępnianie lokalizacji.

Kto może skorzystać z usługi czat RCS?

 • Z czatu RCS mogą skorzystać wszyscy klienci Play, którzy włączyli transmisję danych i mają urządzenie, na którym jest dostępna usługa.

Na jakich urządzeniach jest dostępna usługa czat RCS?

 • Obecnie usługa jest dostępna tylko dla wybranych modeli telefonów z oprogramowaniem od Android 10.0:
 • Usługa działa również na telefonach kupionych poza Play. Czat RCS będzie stopniowo udostępniany na coraz większą liczbę urządzeń. Listę będziemy aktualizować na bieżąco.

Jak włączyć usługę czat RCS?

 • Jeśli masz model telefonu z systemem od Android 10.0, na którym jest dostępna usługa (listę urządzeń znajdziesz wyżej), czat RSC włączy się sam po zalogowaniu do sieci Play. Jeśli musisz zaktualizować oprogramowanie, usługa włączy się automatycznie po aktualizacji. Po włączeniu usługi na wyświetlaczu telefonu zobaczysz komunikat o tym, że czat RCS jest aktywny.

Jak sprawdzić, czy mam włączoną usługę czat RCS?

 • Żeby sprawdzać, czy usługa jest włączona, wejdź w: Ustawienia wiadomości > Ustawienia czatu RCS, status włączony oznacza, że usługa jest aktywna na Twoim urządzeniu.

Czy mogę wyłączyć usługę czat RCS?

 • Tak, możesz wyłączyć usługę. Żeby to zrobić, wejdź w: Ustawienia wiadomości > Ustawienia czatu RCS i zmień znacznik usługi na wyłączony.

Co się stanie, gdy wyłączę usługę czat RCS?

 • Po wyłączeniu usługi Twoje wiadomości będą wysłane jako SMS lub MMS.

Co się stanie, gdy pojawi się problem z dostępem do internetu podczas wysyłania wiadomości?

 • Jeśli podczas wysyłania wiadomości będziesz mieć problem z dostępem do internetu, wiadomość zostanie przechowana i ponownie wysłana w ciągu 5 minut. Jeśli po upływie 5 minut nadal nie będziesz mieć internetu, zapytamy Cię, czy chcesz wysłać wiadomość w formie SMS. Pamiętaj: W ustawieniach czatu RCS możesz wybrać opcję automatycznego wysyłania niedostarczonych wiadomości jako SMS lub MMS.

Co się stanie, gdy osoba do której piszę, ma problem z dostępem do internetu?

 • Jeśli wysyłasz wiadomość do osoby, która nie ma dostępu do internetu, dostanie od Ciebie SMS-a niezależnie od tego, czy korzysta z czatu RCS, czy nie. Czy każdy odbiorca otrzyma ode mnie wiadomość w formie czatu RCS? Nie, tylko osoby, które korzystają z czatu RCS dostaną wiadomość w tej formie. Pozostałe osoby dostaną zwykły SMS lub MMS. Obecnie usługa czat RCS działa tylko między klientami Play, którzy mają wybrane modele telefonów z systemem od Android 10.0. Niedługo wiadomości w formie czatu RCS będzie można wysyłać także do znajomych w innych sieciach i z innymi urządzeniami niż wymienione wcześniej.

Co w przypadku, gdy odbiorca wiadomości nie korzysta z usługi czat RCS?

 • Jeśli osoba do której piszesz, nie korzysta z usługi czat RSC, Twoje wiadomości zostaną wysłane jako SMS lub MMS.

Jak sprawdzić, czy wysyłam wiadomość jako czat RCS?

 • Kiedy zaczniesz pisać, kolor przycisku WYŚLIJ oraz dymków w oknie wiadomości pokazuje, czy używasz czatu RCS.

Czy są jakieś opłaty za korzystanie z usługi czat RCS?

 • Nie pobieramy opłaty aktywacyjnej ani żadnych miesięcznych opłat za korzystanie z usługi. Czat RCS działa w oparciu o transmisję danych, dlatego jeśli nie jesteś w zasięgu Wi-Fi, korzystanie z usługi pomniejsza Twój pakiet danych. Jeśli nie masz pakietu internetu, usługę rozliczymy zgodnie z cennikiem transmisji danych dla Twojej taryfy. Jeśli wyślesz wiadomość do osoby, która nie korzysta z usługi czat RCS, rozliczymy ją jako SMS lub MMS.

Ile danych wykorzystuje usługa czat RCS?

 • Przeciętna wiadomość czat RCS składa się z około 3-5 wierszy tekstu i wykorzystuje bardzo małą ilość danych (około 2 kB). Kiedy dodasz do niej multimedia, takie jak obrazy czy filmy, ilość zużywanych danych zależy od rozmiaru pliku, który chcesz wysłać. Maksymalnie plik może mieć 100 MB.

Komu szczególnie polecamy korzystanie z usługi czat RCS?

 • Usługa czat RCS powstała z myślą o tych, którzy chcą wysyłać długie wiadomości tekstowe, wzbogacone o obrazy, zdjęcia i pliki do 100 MB.

Gdzie mogę zgłaszać uwagi/problemy dotyczące usługi?

 • W przypadku problemów z usługą skontaktuj się z Obsługą Klienta Play. Możesz to zrobić przez czat w aplikacji Play24 lub dzwoniąc pod numer 790 500 500.

Nasze pozostałe informacje na temat RCS:

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: