Takie zdjęcia potrafi zrobić tani realme 8 pro

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
realme 8 pro – sprawdziliśmy jego aparat

Smartfony konsekwentnie dosłownie pożerają rynek tradycyjnych aparatów fotograficznych. Ten trend jest nie do zatrzymania, bo po prostu coraz częściej fotografujemy smartfonem, bo mamy możliwość natychmiastowego udostępnienia i edycji zdjęcia, mamy wygodę obsługi, dodatkowe filtry i to, że po prostu smartfon jest zawsze z nami. Zmienia się coś jeszcze - coraz lepsze i coraz bardziej zaawansowane aparaty trafiają do coraz tańszych telefonów. Podobnie jak kiedyś dobre wyświetlacze były zarezerwowane dla najdroższych urządzeń, a dziś trudno odróżnić ekran średniej półki od trzykrotnie droższego topowego modelu, tak i dobre aparaty trafiają do telefonów dostępnych dla każdego. realme 8 pro, który kosztuje 1199 zł oferuje matrycę o rozdzielczości 108 megapikseli. Jest też aparat szerokokątny i ciekawe tryby, które kuszą do tego, aby spróbować w fotografii czegoś nowego. Przyjrzyjmy się dokładnie na co pozwala nam aparat w bardzo przystępnym cenowo realme 8 pro.

realme 8 pro – sprawdziliśmy jego aparat

Rozdzielczość 108 megapikseli i korzyści z niej płynące

realme 8 pro jest obecnie najtańszym smartfonem na rynku z matrycą 108 megapikseli. Na pewno nie wszystkie zdjęcia muszą mieć aż tak wysoką rozdzielczość, bo np. będziemy je udostępniać tylko w serwisach społecznościowych lub oglądać tylko na ekranie telefonu, więc można słusznie zapytać: po co nam taka rekordowa matryca? W końcu i tak domyślnie aparat realme 8 pro zapisuje finalne pliki w 12 megapikselach, czyli w rozdzielczości 9 razy niższej.

Pierwsza korzyść, która dotyczy absolutnie każdego zrobionego zdjęcia dotyczy sposobu przetwarzania obrazu. Zdjęcie będące wynikiem zapisu pikseli jeden do jednego z matrycy światłoczułej nigdy nie będzie doskonałej jakości w powiększeniu 100%, bez względu na jakość samej matrycy. Każde zdjęcie zawiera pewną ilość szumu i artefaktów. Podczas zmniejszania zdjęcia ze 108 do 12 megapikseli nadmiarowe piksele nie są po prostu odrzucane jako nieprzydatne, ale algorytmy biorą pod uwagę piksele sąsiadujące. Dokładniej w tym przypadku aż 9 pikseli sąsiadujących utworzy pojedynczy piksel finalnego zdjęcia. Pozwala to na wyeliminowanie większości niedoskonałości cyfrowego obrazu, bo informacja uśredniona z 9 pikseli będzie bliższa temu co naprawdę widziała matryca, niż to co zapisał każdy pojedynczy piksel z osobna. W efekcie zdjęcia zapisane przez realme 8 pro w mniejszej rozdzielczości są ostrzejsze, bardziej szczegółowe i mniej zaszumione, niż zdjęcia zapisane wprost z matryc o dużo mniejszej rozdzielczości.

Wysoka rozdzielczość umożliwia także wycięcie fragmentu obrazu z całości bez konieczności interpolacji, a więc sztucznego tworzenia pikseli. Jeśli ze 108 megapikseli wytniemy fragment o trzykrotnie mniejszej powierzchni, uzyskamy trzykrotne powiększenie cyfrowe (ten mały fragment zdjęcia wypełni cały kadr), które wciąż będzie miało 36 megapikseli, a więc wciąż będzie miało trzykrotnie wyższą rozdzielczość niż finalnie zapisane zdjęcie. Ponieważ realme 8 pro podczas powiększenia cyfrowego wykorzystuje pełną rozdzielczość matrycy, efekty dużych powiększeń są o niebo lepsze, niż interpolowanie z niższych rozdzielczości.

Kiedy nie jesteśmy pewni jak chcemy wykadrować dane zdjęcie, to zawsze możemy wykonać je w pełnej rozdzielczości 108 megapikseli i później np. na komputerze wybrać taki fragment, który będzie nam odpowiadał, decydując nie tylko o powiększeniu, ale także o proporcjach, a więc długościach boków.

realme 8 pro – sprawdziliśmy jego aparat

realme 8 pro – sprawdziliśmy jego aparat

Aparat szerokokątny i wszechstronność realme 8 pro

Kadr jest w fotografii najistotniejszy. Najczęściej kadrujemy podchodząc bliżej lub cofając się, a także zmieniając kąt patrzenia. Nie zawsze można się jednak cofnąć na tyle ile byśmy chcieli - zdjęcia w pomieszczeniach i architektura w wąskich ulicach wymaga innego rozwiązania - szerszego kąta widzenia aparatu. Jeśli chcemy zmieścić obiekt, który w standardowym aparacie nie mieści się w kadrze realme 8 pro umożliwia przełączenie się na dodatkowy aparat szerokokątny. Ta zmiana ma decydujący wpływ na to jak nasze zdjęcie będzie wyglądać.

Sam kąt widzenia to nie wszystko. Każda ogniskowa (a więc stopień optycznego powiększenia zdjęcia) ma swoją charakterystykę. Szeroki kąt powoduje, że elementy znajdujące się bliżej fotografującego wydają się znacznie większe niż te znajdujące się dalej. Mamy też do czynienia z mniejszą kompresją perspektywy - wszystko co znajduje się w tle wydaje się być dalej. Wszystkie te elementy można twórczo wykorzystać, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Kiedy połączymy aparat główny z możliwością skorzystania z cyfrowego powiększenia o wysokiej jakości, z aparatem szerokokątnym, który obejmie szersze pole widzenia mamy duże pole do manewru. Możemy sfotografować cały budynek szerokim kątem albo wybrać ciekawy architektonicznie detal na dużym powiększeniu. Połączenie takiego zestawu aparatów i wysokiej rozdzielczości jaką oferuje realme 8 pro daje użytkownikowi wiele swobody.

realme 8 pro – sprawdziliśmy jego aparat

Efekt makiety w praktyce – miniaturowy świat

W aplikacji aparatu realme o pro dodało Efekt makiety. Efekt ten jest też znany pod nazwą tilt-shift, która pochodzi od specjalnego obiektywu, który pozwala przesunąć oś optyczną względem aparatu i jego matrycy. Powoduje to przesunięcie się także pola ostrości. Podczas gdy na normalnym zdjęciu ostrość można ułożyć na równoległych warstwach bliższych i dalszych od obiektywu aparatu, to po zastosowaniu obiektywu tilt-shift głębia ostrości może być skośna względem punktu patrzenia. Powoduje to wrażenie jakby fotografowany świat był makietą. W przypadku realme 8 pro efekt tilt-shift jest symulowany, poprzez dodania rozmycia na krawędziach zdjęcia.

Efekt makiety można aktywować zarówno podczas robienia zdjęcia, jak i podczas filmu poklatkowego. To jedna z wielu opcji w realme 8 pro nadania swoim fotografiom i filmom unikalnego charakteru.

realme 8 pro – sprawdziliśmy jego aparat

Tryb nocny

Zdjęcia nocne to najbardziej wymagający scenariusz dla każdego aparatu fotograficznego. Nakładają się na siebie konieczność użycia wysokiej czułości, która zwiększa ilość szumu, dłuższe czasy naświetlania, które zwiększają prawdopodobieństwo poruszenia zdjęcia oraz skrajnie szeroka rozpiętość tonalna, bo w kadrze zazwyczaj znajdują się głębokie cienie i jasne źródła światła.

Dlatego tryb nocny jest w realme 8 pro tak istotny dla każdego, kto będzie chciał robić nocne zdjęcia. Smartfon ma tę przewagę nad klasycznym aparatem, że może korzystać z dobrodziejstw tzw. “Computational photography”. Zarówno redukcja szumu jak i rozszerzenie rozpiętości tonalnej możliwe jest za pomocą wykonana serii zdjęć i połączeniach ich w jeden obraz. Tutaj pomocny jest szybki procesor i oprogramowanie, którego klasyczne aparaty nie mają. Dodatkowym niezbędnym elementem są czujniki - akcelerometr i żyroskop które mierzą położenie i przyspieszenie smartfonu. To z kolei pozwala zapisać te zdjęcia i wyzwolić migawkę w momencie, w którym drgania naszej ręki są najmniejsze, a wynik końcowy będzie najbardziej korzystny.

realme 8 pro – sprawdziliśmy jego aparat

realme 8 pro idzie jeszcze dalej - dodaje ustawienia manualne do trybu nocnego. Szczególnie balans bieli może okazać się przydatny, bo łatwo na oko ocenić czy zdjęcie nie jest ani za zimne ani za ciepłe, a sztuczne, kolorowe oświetlenie często utrudnia automatyce dobranie optymalnych ustawień. Większość smartfonów nie daje użytkownikowi możliwości pogodzenia trybu nocnego i ustawień manualnych. Aplikacja aparatu w relme 8 pro jest pod tym względem lepiej przemyślana.

Ostatnim elementem zdjęć nocnych, pozwalającym na fotografię wręcz ekstremalną jest w realme 8 pro tryb gwiaździstego nieba. Tutaj niezbędny jest już statyw, bo cały proces rejestracji trwa domyślnie 4 minuty i 11 sekund. Podgląd zapisu jest widoczny na żywo na ekranie i w każdej chwili można przerwać rejestrację, gdy uznamy, że uzyskaliśmy już zamierzony efekt. Tryb gwiaździstego nieba wydłuża czas ekspozycji pojedynczego zdjęcia i liczbę nakładanych na siebie kadrów do maksimum. Ten tryb można użyć też do innych celów, gdy jest wyjątkowo ciemno i praktycznie nie ma świateł w okolicy. Gdy jednak zdecydujemy się na fotografię gwiazd dla najlepszych efektów najlepiej wybrać teren poza miastem, gdzie niebo nie jest zanieczyszczone miejskimi światłami. W sieci można znaleźć specjalne mapy pokazujące, gdzie są najlepsze warunki pod hasłem “light pollution map”.

realme 8 pro – sprawdziliśmy jego aparat

Podsumowanie

Kiedyś usłyszałem, że szczególną wartość mają fotografie naszej codzienności i to stwierdzenie bardzo do mnie przemawia. Przecież dość dobrze pamiętamy przebieg najważniejszych i najbardziej doniosłych chwil w życiu. Ale czy pamiętamy to, co robiliśmy tego samego dnia co dziś 7 lat temu? Jak dokładnie wyglądało mieszkanie, z którego wyprowadziliśmy się kilkanaście lat temu i co stało na półce w salonie? Wygoda robienia zdjęć smartfonem oraz to, że mamy go zawsze pod ręką, sprawia, że jest idealnym kompanem do uwieczniania naszego „zwykłego” życia. realme oferuje cały wachlarz możliwości zapisywania foto wspomnień, do których będziemy mogli wrócić. 8 Pro zachęca do fotografowania, a jego cena, już w momencie rynkowej premiery jest przystępna i nie stanowi bariery, tak jak w przypadku tuzów smartfonowego rynku, czyli najdroższych flagowców. Chwile uciekają, więc warto zacząć robić zdjęcia już dziś, a później do nich wracać korzystając np. z darmowej i wygodnej usługi Google Photos.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: