Smartfony Xiaomi są zwykle najbardziej opłacalną propozycją wśród telefonów dostępnych na polskim rynku – zwłaszcza, gdy mówimy o modelach ze średniej półki, bo nasza ulubiona flagowa Ultra to najtańszych już niestety nie należy :). Note 11 zapowiada się na mocnego zawodnika początku średniej półki. W atrakcyjnej cenie użytkownik dostaje urządzenie, który zaspokoi praktycznie wszystkie jego potrzeby – bez istotnych braków. Oto 11 szybkich zalet Redmi Note 11:
Xiaomi nie zdecydowało się na zwiększenie przekątnej w porównaniu do poprzedniej serii Note. Dodatkowo smartfon waży jedyne 179 gramów. Wymiary telefonu to 159,9 x 73,9 x 8,1 mm. Jak łatwo zauważyć, każdy z wymiarów jest trochę mniejszy niż w poprzedniku. Matowa obudowa z tworzywa jest praktyczna i dobrze wygląda. W komplecie otrzymujemy także silikonowe etui.
Ramki ekranu w Redmi Note 11 są węższe w porównaniu do Note 10. Ekran w większym stopniu wypełnia obudowę, co pozwala na osiągnięcie lepszej ergonomii bez zmniejszenia wyświetlacza. Nie jest to jeszcze poziom jaki osiągają topowe konstrukcje, ale różnica na plus jest widoczna i smartfon z węższymi ramkami wygląda teraz znacznie nowocześniej.
Głośniki stereo są nadal rzadkością w tanich smartfonach. Redmi Note 11 może pochwalić się pełnoprawnymi głośnikami stereo, w których każdy głośnik odpowiada za jeden z kanałów - bez stosowania żadnych trików. Doceni to mocno każdy kto gra lub ogląda filmy na smartfonie.
Redmi Note 11 ma wyższą jasność wyświetlacza niż Redmi Note 10 – ta wzrosła z 450 do 700 nitów. To wzrost o ponad 55% i mówimy tu o jasności nominalnej, ciągłej. Jasność szczytowa, osiągana na krótko to 1000 nitów. Poprawia to zauważalnie komfort korzystania z telefonu w słoneczne dni.
O ile Redmi Note 10 miał standardowe odświeżanie ekranu na poziomie 60 Hz to najnowszy model oferuje podwyższone odświeżanie 90Hz, poprawiające płynność animacji systemowych i np. przewijania stron WWW. Podwyższone odświeżanie staje się coraz szerzej dostępne, ale Redmi Note 11 będzie jednym z najtańszych telefonów, który je oferuje.
Redmi Note 11 to także nowszy procesor Snapdragon 680 wykonany w nowszej technologii 6 nm. Dla porównania poprzednik, czyli Redmi Note 10 ma procesor Snapdragon 678 wykonany w 11 nm. Okazuje się, że Redmi Note 11 ma nie tylko wyżej taktowane rdzenie – zarówno te szybsze jak i te energooszczędne, ale mocniejszych rdzeni ma dwa razy więcej od poprzednika. System na nowym modelu działa całkowicie płynnie i bezproblemowo, a na uruchamianie aplikacji nie trzeba czekać.
Redmi Note 11 zadebiutował z najnowszą wersją nakładki MIUI 13. MIUI przeszło daleką drogę do jednej z najlepszych nakładek systemowych na Androida na rynku. Jest przejrzyście i po prostu ładnie. Pod maską producent zastosował szereg nowych autorskich technologii: Liquid Storage, Atomized Memory, Focused Algorithms oraz Smart Balance. Naprawdę teraz jest trudno rozróżnić szybkość działania systemu na Redmi Note 11 od znacznie droższych smartfonów.
Często zdarza się, że producent w tańszych modelach stosuje cięcia, które pozwalają osiągnąć niską cenę. W Redmi Note 11 nie zabrakło niczego, co mogłoby przydać się użytkownikowi. Jest NFC umożliwiające płatności zbliżeniowe oraz łatwe parowanie urządzeń, jest także dioda na podczerwień pozwalająca używać smartfonu niczym uniwersalnego pilota. Nie zabrakło nawet klasycznego gniazda słuchawkowego i żyroskopu.
Aparat główny otrzymał zupełnie nową matrycę o wysokiej rozdzielczości 50 megapikseli. Jasność obiektywu to F/1.8, a ostrość ustawiana jest za pomocą skutecznego mechanizmu PDAF. Jakość zdjęć można samemu ocenić po załączonych przykładach. Telefon ani razu nie spudłował z ostrością podczas robienia zdjęć - główna matryca oferuje całkiem dobre efekty. Aparat szerokokątny poszerza możliwości kadrowania, a zdjęcia nocne mają wystarczająco dobrą jakość.
Redmi Note 11 ma baterię o pojemności 5000 mAh – to dużo i nie każdy telefon, bez względu na przedział cenowy, może pochwalić się taką pojemnością. W zestawie z telefonem znajduje się ładowarka o wystarczającej mocy 33W. Te parametry nie zmieniły się w porównaniu do starszego modelu Redmi Note 10. Zmieniło się za to wewnętrzne podłączenie baterii i sposób jej ładowania. Dzięki temu czas ładowania do pełna został skrócony przez producenta z 74 do 60 minut. To szybkie ładowanie jest jednym z tych dodatków, który najbardziej ułatwia codzienne użytkowanie smartfonu.
Finalnej ceny telefonu nie możemy jeszcze zdradzić, ale wiemy już, że będzie naprawdę atrakcyjna. Wiemy również, że Xiaomi zapowiada atrakcyjne zestawy promocyjne na oficjalny start sprzedaży tego telefonu w Polsce. Warto poczekać do 22 lutego, aby samemu się o tym przekonać.