Redmi Pad SE – tani i bardzo dobry tablet do multimediów

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Redmi Pad SE – tani i bardzo dobry tablet do multimediów

Osoby poszukujące tabletu można podzielić na dwie kategorie. Jedna z nich to wymagający użytkownicy, którzy chcą na tablecie pracować np. montować wideo, tworzyć ilustracje, adnotować dokumenty. Do tej kategorii można zaliczyć też najbardziej wymagających graczy. Druga kategoria poszukuje dużego ekranu do multimediów, przeglądania internetu, zakupów i innych codziennych czynności. Właśnie do tej drugiej grupy, dla której kluczowym aspektem jest cena, adresowany jest Redmi Pad SE. Trzeba przyznać, że do prostych zadań stosunek ceny do jakości Redmi Pad SE jest szokująco dobry. Wszystko pod warunkiem, że apetyt nie urośnie nam w miarę jedzenia i nie zaczniemy oczekiwać coraz większej wydajności, której w tym tablecie nie znajdziemy.

Design

Jakość wykonania to pierwsze bardzo pozytywne zaskoczenie w przypadku Redmi Pad SE. W cenie 899 zł (w przedsprzedażowej promocji tylko 699 zł) dostajemy tablet, którego obudowa jest wykonana z jednego, matowego kawałka aluminium. Pad SE nie jest odczuwalnie grubszy i cięższy od dwukrotnie droższych tabletów Xiaomi, np. Pad 6. Ma, tak jak wyższe modele, 4 głośniki, które pozwalają cieszyć się przestrzennym dźwiękiem stereo.

W Redmi Pad SE znajdziemy też zalety, których próżno szukać w droższych modelach – gniazdo słuchawkowe oraz szufladę na kartę micro SD. Ramki ekranu są wystarczająco wąskie, a przednia kamera zgodnie z najnowszym trendem została umieszczona pośrodku dłuższej krawędzi. Pod względem jakości wykonania naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Nawet wśród smartfonów w podobnej cenie trudno będzie znaleźć tak dobrą jakość wykonania.

Redmi Pad SE

Wyświetlacz

Ekran Redmi ma przekątną 11 cali, rozdzielczość FHD+ 1920 x 1200 pikseli, jasność 400 nitów i odświeżanie w zakresie od 30 do 90 Hz. Panel wykonany jest w technologii IPS i ma certyfikaty TÜV Rheinland dotyczące niskiej emisji światła niebieskiego i redukcji migotania.

Chociaż wyświetlacz nie ma ani rozdzielczości 2K, ani odświeżania 144 Hz jak wyższe modele Xiaomi, to w zupełności wystarcza, aby zachować komfort i przyjemność oglądania zdjęć i filmów oraz przeglądania stron WWW. W ustawieniach można zmienić schemat kolorów i częstotliwość odświeżania. Połączenie 4 głośników z dobrym ekranem stanowi główną wartość tego tabletu i czyni go naprawdę dobrym wyborem do multimediów. Pod warunkiem, że nie będziemy chcieli z niego korzystać w pełnym słońcu – wówczas ekran okaże się zbyt ciemny.

Redmi Pad SE

Specyfikacja i system

Niska cena gdzieś musiała odbić się na wyposażeniu tabletu, który jak na razie nie wyglądał gorzej od modeli dwukrotnie droższych. Stało się tak w przypadku wydajności. Tablet jest wyposażony w procesor Snapdragon 680, 4 GB RAM oraz 128 GB na system i pliki. Pamięć można rozszerzyć kartą microSD o pojemności do 1 TB, co jest akurat jedną z zalet tego modelu.

W benchmarku Antutu Redmi Pad SE uzyskał trzysta tysięcy punktów. To niemal pięciokrotnie mniej niż najwyższa wydajność urządzeń mobilnych i niemal trzykrotnie mniej niż Xiaomi Pad 6. To również 17% mniej niż najtańszy tablet 5G od T-MobileT Tablet z procesorem MediaTek Dimensity 700.

To właśnie wydajność powoduje, że do jednych zastosowań Redmi Pad SE nadaje się doskonale a do innych słabo. Na pewno nie jest idealny tablet dla gracza, zwłaszcza takiego chcącego pograć w najnowsze i najbardziej wymagające tytuły. Jeśli ktoś oczekuje doskonałej płynności działania systemu, szybkiego uruchamiania aplikacji i przełączania się pomiędzy nimi, to też od Redmi tego nie dostanie. Wydajność nie przeszkadza zupełnie w oglądaniu filmów i większości typowych codziennych zadań, o ile sporadyczne zacięcia się animacji nam nie przeszkadzają.

Pakiet komunikacyjny obejmuje WiFi ac i Bluetooth 5.0. Nie ma systemów lokalizacji, nie ma też żyroskopu i rozglądanie się w filmach VR 360 poprzez nachylenie tabletu w ogóle nie działa (a działa bezbłędnie w T Tablet). Brak NFC czy czytnika linii papilarnych nie zaliczamy jako wady, bo większość tabletów, poza ewentualnie najdroższymi modelami, jest ich pozbawiona.

Tablet Redmi działa pod kontrolą Androida 13 z nakładką MIUI 14.0.2, a zabezpieczenia są zaktualizowane do wersji z sierpnia. Wśród funkcji dodatkowych znajdziemy narzędzia wideo, pływające okna, narzędzia konferencyjne i Game Turbo. Ekran można podzielić pomiędzy dwie aplikacje i w niektórych wypadkach otworzyć trzeci program w pływającym oknie.

Podczas testów tablet działał bezproblemowo z wyjątkiem automatycznej regulacji jasności, która miała tendencję do ustawiania zbyt ciemnego ekranu i czasem nie reagowała, gdy otoczenie zmieniało się na jaśniejsze. Można to łatwo obejść wyłączając automatyczną regulację jasności, choć to oczywiście nie rozwiąże istoty problemu.

Redmi Pad SE

Aparat

To czy aparat w tablecie jest faktycznie istotny to zawsze trochę dyskusyjna sprawa. Z jednej strony raczej nie zastąpimy smartfonu tabletem podczas urlopu. Z drugiej strony do wideokonferencji i przesyłania zdjęć dokumentów aparaty są jednak przydatne. Redmi ma jeden aparat z przodu i jeden z tyłu obudowy. Oba aparaty mogą nagrywać wideo 1080p w 30 klatkach na sekundę.

  • 8 MP, f/2.0, AF
  • 5 MP, f/2.2

W przypadku Redmi Pad SE jakość zdjęć jest niestety słaba. Kadry są mało szczegółowe, jakby lekko rozmyte, mają niezbyt atrakcyjne kolory o małej intensywności i małą rozpiętość tonalną. Zdecydowanie bliżej efektom do kamery internetowej w laptopie niż do aparatu w smartfonie. Do wideokonferencji wystarczą, ale nawet tani smartfon zrobi w razie czego lepsze zdjęcia i nagra lepsze wideo niż tablet Redmi.

Redmi Pad SE

Przykładowe zdjęcia:

Redmi Pad SE

Redmi Pad SE

Redmi Pad SE

Redmi Pad SE

Redmi Pad SE

Bateria

Redmi Pad SE ma baterię o dużej pojemności 8000 mAh, ale wolne ładowanie o mocy zaledwie 10W. Oznacza to, że nie mamy szans naładować tablet przed użyciem, gdy okaże się rozładowany. To raczej urządzenie, które będziemy ładować przez noc, aby na rano było gotowe, jak za dawnych czasów.

Czas pracy na baterii jest bardzo dobry i nie mamy szans rozładować tabletu w jeden dzień. Strumieniowanie wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę pozwoli zbliżyć się do 24 godzin działania. Przy umiarkowanym wykorzystaniu tablet powinien wystarczyć na kilka dni, do tygodnia używania po kilka godzin dziennie.

Redmi Pad SE

Podsumowanie

Redmi Pad SE to świetny tablet dla kogoś, kto chce przede wszystkim oglądać filmy, seriale, przeglądać sieć, robić zakupy, korzystać z mediów społecznościowych i komunikatorów. Do tych zadań wydajność jest w zupełności wystarczając, a cztery głośniki, jakość obudowy i ekran 90 Hz są znacznie lepsze niż cena sugeruje. Za 899 zł to po prostu rewelacja do konsumpcji multimediów.

Schody zaczynają się, gdy chcemy na tablecie robić więcej. Redmi Pad SE nie obsługuje aktywnego rysika, nie ma dedykowanej klawiatury ani złącza do jej podłączenia, a wydajność nie będzie wystarczająca ani do wymagających gier, ani zadań takich jak montaż wideo czy edycja zdjęć. Im więcej będziemy chcieli ponad konsumpcję mediów, tym bardziej będziemy odczuwać potrzebę przesiadki na mocniejszy model. Niestety aparat też jest poniżej oczekiwań, nawet jak na niską półkę cenową. Dla graczy i bardziej wymagających użytkowników Xiaomi ma Pad 6 z odświeżaniem ekranu 144 Hz, trzykrotnie wyższa wydajnością i całą gamą opcjonalnych akcesoriów, od etui, przez pióro, aż po dedykowaną klawiaturę. Tylko wówczas będziemy musieli zrezygnować z gniazda słuchawkowego i karty pamięci, których Pad 6 nie ma.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: