Zegarek Redmi Watch 2 Lite za 299 zł – nasze pierwsze wrażenia

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Redmi Watch 2 Lite – nasze pierwsze wrażenia

Klasa urządzenia B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

W nasze ręce trafił Redmi Watch 2 Lite - kosztuje 299 zł, ma GPS, ale nie ma NFC. Jest to bardziej opaska sportowa z większym ekranem niż smartwatch z prawdziwego zdarzenia. W niczym to jednak nie przeszkadza, bo Redmi Watch 2 Lite jest kierowany do innej grupy odbiorców niż smartwatch’e i stąd bardziej atrakcyjna cena. Jego głównym konkurentem jest raczej znana i lubiana opaska Mi Band 6. Sprawdźmy co Redmi Watch 2 Lite ma do zaoferowania i czy warto się na niego zdecydować zamiast Mi Banda?

Główne wady i zalety Redmi Watch 2 Lite

Zalety Redmi Watch 2 Lite:

  • Uszczelniona do 50 metrów zanurzenia obudowa
  • Fizyczny przycisk na obudowie
  • Niska waga – tylko 35 gramów razem z paskiem
  • Duży, czytelny ekran
  • Wbudowany GPS kompatybilny z 4 systemami pozycjonowania
  • Prosta obsługa
  • Ponad 100 rodzajów sportów do monitorowania
  • Wyzwalanie migawki w dowolnej aplikacji aparatu
  • Potencjalnie dobry czas działania na baterii
  • W promocji niska cena 299 zł

Wady Redmi Watch 2 Lite:

  • Wygląda plastikowo
  • Ekran TFT bez AOD (Mi Band od 4 do 6 ma AMOLED)
  • Brak automatycznej regulacji jasności ekranu
  • Odczuwalne opóźnienie podczas wybudzania ekranu
  • Niesymetryczna ramka – dolna część jest szersza
  • Nie pozwala wejść w interakcję z powiadomieniami
  • Podczas przewijania listy powiadomień oraz ich treści mocno zwalnia
  • Nie ma NFC
  • Funkcjonalnie nie różni się od opaski sportowej

Jak oceniamy design? – ocena 4

Redmi Watch 2 Lite ma kwadratowy ekran, który pozwala wyświetlić większe elementy interfejsu niż kojarzący się z klasycznym zegarkiem okrągły wyświetlacz. Upodabnia go to też trochę do Apple Watch, co najprawdopodobniej było celowym zabiegiem producenta.

Redmi Watch 2 Lite ma tylko jeden przycisk na obudowie. Pozwala on wybudzić ekran, gdy jest wygaszony, otworzyć listę aplikacji, gdy wyświetlany jest ekran główny lub cofnąć się do poprzedniego ekranu, gdy wyświetlany jest dowolny inny element interfejsu. Nie można do niego przypisać skrótów, np. podwójnego wciśnięcia czy przytrzymania. Bardzo długie przytrzymanie wyświetla menu wyłączania, restartowania i przywracania ustawień fabrycznych. Uważam, że nawet pojedynczy przycisk fizyczny jest lepszy niż obsługa w 100% dotykowa.

Obudowa Redmi Watch 2 Lite jest wykonana w całości z tworzywa. Producent zdecydował się na swój autorski sposób mocowania paska i nie jest on kompatybilny z innymi rozwiązaniami. Redmi Watch 2 Lite jest wodoszczelny do głębokości 50 metrów, czyli do 5 atmosfer.

Dużą zaletą Redmi Watch 2 Lite jest jego niska waga – waży 35 gramów razem z paskiem na rękę. To niemalże połowa wagi standardowego smartwatch’a. Ma to duże znaczenie jeśli monitorujemy sen, uprawiamy sport albo po prostu nie lubimy mieć nic ciężkiego na ręku. Obła konstrukcja Redmi Watch 2 Lite powoduje również, że nie zaczepia się on o rękaw czy inne elementy ubioru.

Z drugiej strony lekka obudowa z tworzywa nie dorównuje ani wyglądem, ani solidnością kopertom aluminiowym, które znajdziemy w droższych urządzeniach z segmentu premium. Redmi Watch 2 Lite sprawia plastikowe wrażenie zarówno w dotyku jak i w wyglądzie.

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 4-

Ekran Redmi Watch 2 Lite ma przekątną 1,55 cala, rozdzielczość 320 × 360 pikseli i jest wykonany w technologii TFT, co jest obecnie rzadkością w urządzeniach ubieralnych. Opaski Mi Band stosują AMOLED od wersji 4. Co oznacza TFT w praktyce? Niższy kontrast, mniej głębokie czernie i brak always on display. TFT nie potrafi tak jak AMOLED podświetlać pojedynczych pikseli i AOD spowodowałoby znacznie szybsze rozładowywanie baterii.

Ekran można wybudzać za pomocą gestu przekręcenia nadgarstka lub guzikiem na obudowie. Po zmianie ustawień systemowych można też dodać opcję wybudzenia podwójnym. Bez względu na to który sposób wybudzania wybierzemy zawsze jest zauważalna chwila opóźnienia przed podświetleniem się ekranu. Gdy chcemy w pośpiechu tylko rzucić okiem na godzinę może to być irytujące – trwa to 1 – 2 sekundy.

Domyślny czas wygaszenia ekranu to 5 sekund, ale można go wydłużyć do 20 sekund. Opcją w skrótach można też jednorazowo aktywować ciągłe podświetlenie przez 5 minut. Jasność ekranu można regulować w 5 stopniowej skali. Sporym minusem jest brak czujnika siły oświetlenia otoczenia. Gdy wyjdziemy na słońce musimy ręcznie zwiększyć jasność wyświetlacza, a gdy wchodzimy do ciemnego pokoju ręcznie ją zmniejszyć, aby ekran nas nie oślepił.

Jakość obrazu jest zaskakująco dobra jak na technologię TFT. Nasycenie kolorów, kontrast i jasność są wystarczające, a rozdzielczość na tyle wysoka, że wszystkie elementy interfejsu są ostre i czytelne. Wszystkie domyślne tarcze zegarka mają czarne tło, co pozwala ukryć ramki wyświetlacza. W ostrzejszym oświetleniu ramki stają się już widoczne i wówczas łatwo zauważyć, że nie są symetryczne – dolna ramka jest wyraźnie szersza niż trzy pozostałe. Gdy zastosujemy tarczę z innym niż czarnym tłem, może to przeszkadzać.

Specyfikacja i system operacyjny– ocena 4-

Producent nie podaje ani jaki procesor zastosował, ani ile Redmi Watch 2 Lite ma wbudowanej pamięci. Nie ma to też szczególnego znaczenia, bo na Redmi Watch 2 Lite nie można instalować nowych aplikacji, ani wgrywać muzyki.

Wiadomo natomiast, że zegarek wspiera łączność Bluetooth 5.0 LE, wśród czujników znalazły się: akcelerometr, żyroskop i optyczny czujnik tętna oraz natlenienia.

Jedną z najważniejszych cech Redmi Watch 2 Lite jest wbudowany system lokalizacji, który obsługuje cztery systemy pozycjonowania: GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou. Oznacza to możliwość zapisywania treningu bez telefonu w kieszeni albo przynajmniej bez dodatkowego rozładowywania jego baterii.

Redmi Watch 2 Lite potrafi wyświetlać powiadomienia, wraz z polskimi znakami i małymi czarno-białymi emotikonami. Powiadamia także o przychodzącym połączeniu. Nie można jednak z powiadomieniami wchodzić w jakąkolwiek interakcję. Połączenia można jedynie wyciszyć albo odrzucić. Jest to więc funkcjonalność opaski sportowej, a nie smartwatch’a.

Przesunięcie od górnej krawędzi wyświetla powiadomienia, od dolnej krawędzi skróty i ustawienia. Przewijanie ekranu na lewo i prawo pozwala przeglądać widżety: tętno, tlen we krwi, pogoda, trening, statystyki, sen, stres, muzyka. Można jednak dodać maksymalnie 7 widżetów, a wszystkich jest 9, licząc z tarczą zegara. Dwa widżety muszą być zawsze ukryte.

Redmi Watch 2 Lite może mierzyć tętno 24/7, sen, SpO2 co 30 lub co 10 minut podczas snu i na żądanie oraz stres. Dodatkowo na zegarku znajdziemy informacje o pogodzie, a także możemy zdalnie wywołać migawkę aparatu – działa to z każdą aplikacją aparatu, w której można wyzwolić migawkę przyciskiem regulującym głośność.

 

 

Można też uruchomić trening oddechu, monitorować cykl miesiączkowy, sterować muzyką odtwarzaną z telefonu, podświetlić ekran na biało zastępując tym sposobem latarkę, korzystać z kompasu, minutnika, stopera, ustawić alarm bądź odszukać telefon.

Zegarek pozwala monitorować ponad 100 rodzajów aktywności fizycznych, z czego 17 programów jest określane mianem profesjonalnych.

Redmi Watch 2 Lite sprawia wrażenie jakby miał zbyt wolny procesor. Samo przewijanie ekranów czy aplikacji jest w porządku, gdy jednak będziemy przewijać listę powiadomień albo niektóre ekrany podczas treningu sprawia wrażenie jakby ktoś odtwarzał każdą animację w slow motion do tego gubiąc po drodze klatki animacji. Opaska Mi Band nie miała takich problemów z płynnością działania.

  

Jak długo działa bateria? – ocena 5?

Ponieważ opisuje pierwsze wrażenia, za krótko używałem zegarka aby w pełni móc ocenić jego czas pracy na baterii. Producent obiecuje do 10 dni normalnego użytkowania, 5 dni intensywnego użytkowania i 14 godzin non stop włączonego GPS. Zegarek zdaje się zużywać 10% baterii na dobę, więc przedstawione przez producenta dane wydają się wiarygodne. Dostarczona w zestawie ładowarka łączy się magnetycznie ze stykami na spodzie obudowy Redmi Watch 2 Lite.

Nasza finalna ocena

Największymi zaletami Redmi Watch 2 Lite są: wbudowany GPS, niska waga i atrakcyjna cena. GPS w tym przedziale cenowym to rzadkość. Większy ekran pozwala też łatwiej niż na opasce odczytywać powiadomienia i inne informacje. Dobrze nadaje się do monitorowania aktywności, snu, tętna i ma do tego dobry czas działania na baterii.

Jednak nawet w porównaniu z popularną opaską Mi Band 6 da się zauważyć pewne kompromisy. Ekran nie jest AMOLED-em jak w Mi Bandzie. Nie ma także NFC. Dodatkowo w działaniu Redmi Watch 2 Lite da się zauważyć wyraźne spowolnienia, których w Mi Band 6 nie zaobserwowałem. Dlatego Redmi Watch 2 Lite powinny zainteresować się szczególnie osoby, którym zależy na GPS i większym wyświetlaczu - pozostali powinni raczej kupić Mi Banda 6 z NFC.

Uwielbiamy: wbudowany GPS

Nie lubimy: opóźnień przy odczycie odczytu powiadomień

Dla kogo jest Redmi Watch 2 Lite:

  • Dla osób szukających wbudowanego GPS w niedrogim urządzeniu
  • Dla osób szukających dużego wyświetlacza – większego niż w opasce sportowej
  • Dla tych, którzy szukają połączenia większej formy zegarka z niską wagą opaski sportowej
  • Dla oszczędnych

Dla kogo nie jest Redmi Watch 2 Lite:

  • Nie dla tych, którzy chcą korzystać z always on display
  • Nie dla używających płatności zbliżeniowych

Alternatywy dla Redmi Watch 2 Lite:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: