Z ponad 20 mln kart prepaidowych klienci mogą zarejestrować tylko połowę - ocenia Rafał Stempniewicz, członek zarządu OEX (TELL, Euro-phone, PTI), która prowadzi największą sieć sprzedaży dla operatorów komórek w Polsce. W lipcu i sierpniu OEX zarejestrował 0,2 mln kart, z tego kilka proc. klientów przechodzi na postpaid.
"Spodziewam się, że z ponad 20 mln kart prepaid raportowanych przez telekomy, na koniec dnia zostanie tylko około 10 mln zł. Obowiązek rejestracji przeczyści statystyki prepaidów" - powiedział Stempniewicz.
"Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeniu liczbą rejestrowanych kart. Przez nasze salony w lipcu i sierpniu przewinęło się bardzo dużo klientów, zarejestrowaliśmy łącznie około 200 tys. kart prepaid. W związku z obowiązkiem rejestracji spodziewamy się gigantycznego ruchu w końcówce roku" - dodał.
Na początku lipca weszła w życie ustawa antyterrorystyczna. Zgodnie z nowymi przepisami karty kupione przed 25 lipca 2016 r., które nie będą zarejestrowane do 1 lutego 2017 r., operator dezaktywuje.
Na koniec II kwartału OEX prowadził 287 sklepów, w tym 71 sieci Plus, 72 T-Mobile i 144 Orange. Łącznie grupa ma 14,4 proc. udział w liczbie sklepów T-Mobile, Orange i Plus.
Stempniewicz poinformował, że rejestracja kart będzie pozytywna dla wyników spółki, gdyż część klientów przechodzi na postpaid.
"Niektórzy operatorzy za rejestrację nam płacą, a niektórzy nie, ale to nie są duże pieniądze. Ważniejsze jest to, że kilka procent klientów przy tej okazji decyduje się na przejście na postpaid, co jest pozytywne dla naszych wyników" - powiedział.
OEX, który do tej pory współpracował z trzema operatorami myśli także o rozpoczęciu współpracy z Play.
"Chcemy nawiązać współpracę z Play. Zmiany właścicielskie niedługo mogą tam zostać zakończone i wówczas będzie łatwiej ją nawiązać. Jeśli się na to zdecydujemy to zapewne poprzez zakup firmy prowadzącej kilka salonów" - powiedział Stempniewicz.