Radio RMF FM twierdzi, że jest ryzyko, że operatorzy komórkowi (po wprowadzeniu ustawy antyterrorystycznej) będą musieli do końca tego roku wyłączyć niezarejestrowane karty SIM prepaid.
Obowiązek rejestracji będzie dotyczył także osób, które już mają telefony na kartę. Każdy posiadacz takiej karty będzie musiał zgłosić się do operatora i podać swoje dane. Jeśli tego nie zrobi - ustawa zobowiązuje operatorów komórkowych do wyłączenia takich telefonów i zaprzestania świadczenia usług telekomunikacyjnych.
Stanie się to pół roku po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej - a ta ma obowiązywać od 1 czerwca. Według RMF FM, branża jest "przerażona" skalą operacji. Kilka milionów osób będzie musiało odwiedzić punkty obsługi klientów. Kolejna wątpliwość dotyczy środków na karcie. Na razie nie wiadomo, co się stanie z pieniędzmi, które będą na koncie w chwili, gdy operator będzie zmuszony wyłączyć kartę.
Cytaty z projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych:
(...) przewiduje się m.in.: przyznanie ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych kompetencji do wydania decyzji o czasowym zamknięciu określonych przejść granicznych, deanonimizację osób korzystających z tzw. przedpłaconych kart telefonicznych i zobowiązanie ich do podania swych danych operatorowi telekomunikacyjnemu oraz zaostrzenie przepisów w zakresie dokonywania wydalenia z terytorium RP osób nieposiadających polskiego obywatelstwa.
Zmiany w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r. poz. 243).
Mając na uwadze to, że anonimowość tzw. przedpłaconych kart telefonicznych (pre-paid) dostarcza – jak pokazują przypadki krajowe i zagraniczne – przestępcom, w tym osobom zaangażowanym w działalność terrorystyczną, dogodnego narzędzia do komunikowania się i kamuflażu w projektowanej ustawie przewidziano obowiązek rejestracji użytkowników ww. kart. Przyjęcie proponowanych rozwiązań jest uzasadnione także w kontekście przeciwdziałania zjawisku fałszywych powiadomień o podłożeniu ładunków wybuchowych, których celem jest wywołanie działań właściwych służb i doprowadzenie do zakłócenia funkcjonowania organów państwa. Mając na uwadze powyższe proponuje się wprowadzenie w ustawie – Prawo telekomunikacyjne, rozwiązania, zgodnie z którym abonenci tzw. przedpłaconych kart telefonicznych zobowiązani będą do podania swoich danych. W przypadku osób fizycznych przewidziany jest obowiązek podania następujących danych:
Abonenci niebędący osobami fizycznymi podawać będą z kolei dane dotyczące:
Z powyższym rozwiązaniem powiązany będzie obowiązek dostawcy usług do weryfikowania zgodności podanych przez abonenta będącego osobą fizyczną danych z danymi podanymi w dokumencie potwierdzającym jego oraz – w przypadku, gdy abonent nie jest osobą fizyczną – we właściwych rejestrach zawierających dane dotyczące nazwy, numeru identyfikacyjnego REGON lub NIP (lub numeru w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej lub innym właściwym rejestrze prowadzonym w państwie członkowskim) oraz adresu siedziby. Zgodnie z projektowanym rozwiązaniem dostawcy usług przedpłaconych w publicznej sieci telekomunikacyjnej zaprzestaną świadczenia usług abonentom, którzy nie podali wymaganych danych lub których dane nie zostały zweryfikowane przez dostawcę usług. Jednakże mając na uwadze konieczność przystosowania się dostawców usług przedpłaconych w publicznej sieci telekomunikacyjnej przedsiębiorców telekomunikacyjnych do projektowanych rozwiązań przewidywane jest, że przepis dotyczący zaprzestania świadczenia usług we wskazanym wyżej wypadku wejdzie w życie w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
(...) zakładana w projekcie ustawy o działaniach antyterrorystycznych deanonimizacja przedpłaconych kart telefonicznych nie jest rozwiązaniem nowym w krajach europejskich. Wprawdzie zróżnicowany pozostaje system rejestracji kart, jednak wspólna jest jego istota polegająca na umożliwieniu zidentyfikowania danych właściciela karty. Należy zaznaczyć, że proponowane rozwiązania nie wpłyną negatywnie na korzystanie z tzw. doładowań karty. Ograniczenia w zakresie możliwości nabycia kart przedpłaconych w punktach obsługowych operatorów telekomunikacyjnych istnieją m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Bułgarii czy na Węgrzech. Rozważane jest wprowadzenie obowiązku rejestracji kart pre-paid na Słowenii i w Chorwacji.
Projektowana ustawa o działaniach antyterrorystycznych może mieć również wpływ na koszty prowadzenia działalności przez część przedsiębiorców telekomunikacyjnych w związku z wprowadzeniem obowiązku rejestracyjnego tzw. kart przedpłaconych. Jednak ze względu na
różną specyfikę i sposób funkcjonowania przedsiębiorców telekomunikacyjnych świadczących usługi w zakresie dystrybucji tak zwanych kart przedpłaconych, na obecnym etapie nie jest możliwe dokładne oszacowanie skutków finansowych wejścia w życie regulacji.