Najnowszy standard WiFi ax szóstej generacji na dobre trafił do tzw. mainstreamu. Nie trzeba już kupować najdroższych urządzeń, aby cieszyć się WiFi 6. Recenzowany Router D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 wspiera ten standard, a można go kupić już za 259 zł. Nawet jeśli dzisiaj jeszcze nie mamy urządzeń wspierających WiFi ax, to taki router zapewni kompatybilność na przyszłość. Nie mówiąc o innych korzyściach technologii, takich jak nowocześniejsze szyfrowanie WPA3, OFDMA, MU-MIMO, modulacja 1024 QAM, czy BSS-colouring. Jednak to nie szybkość, a zasięg D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 zaskoczył mnie najbardziej. Miałem u siebie większe, droższe urządzenia z większą liczbą anten, a dzięki D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 uzyskałem najlepsze wyniki w najdalszych zakamarkach mieszkania. Nie obyło się jednak bez pewnych problemów.
Design D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 jest klasyczny. To router o niewielkich rozmiarach i wadze, z 4 antenami, które można ustawić pod dowolnym kątem. Od spodu znajdują się dwa uchwyty montażowe, a z tyłu 3 gniazda Ethernet i jedno gniazdo Internet – to o jedno gniazdo Ethernet mniej niż zazwyczaj w tego typu konstrukcjach. Jest też gniazdo zasilania oraz dwa przyciski: WPS oraz reset. Nie ma przycisku zasilania, ani gniazda USB do podłączenia pamięci lub drukarki. Na froncie znajdziemy 4 diody LED, sygnalizujące odpowiednio zasilanie, łączność z siecią oraz dwa zakresy sieci WiFi – 2,4 i 5 Ghz. D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 to prosta konstrukcja dla domowego użytkownika.
Obudowa jest wykonana z białego, gładkiego tworzywa z matowym akcentem i jasnobłękitnym spodem. Na jasnej obudowie znacznie trudniej dostrzec kurz.
W pudełku znajdziemy zasilacz z wymiennym złączem, metrowy kabel Ethernet oraz skróconą instrukcję Quick Start Guide – w języku angielskim, ale zdecydowana większość informacji to obrazki.
Po pierwszym uruchomieniu WiFi działało wolno, na poziomie 15 Mbps i router nie chciał się połączyć z aplikacją mobilną na smartfonie. Aby problem rozwiązać trzeba połączyć się z routerem za pomocą przeglądarki na komputerze połączonym bezpośrednio z routerem, wpisując adres: https://devicesetup.net/ oraz hasło, które znajdziemy na naklejce na spodzie D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500, a także na naklejce na instrukcji Quick Start Guide. Dla każdego modelu hasło jest inne i losowe. Gdy połączymy się z routerem za pomocą przeglądarki urządzenie automatycznie wykryje nową wersję oprogramowania, zaproponuje instalację, przeprowadzi ją samodzielnie i zrestartuje się. Wówczas wszelkie problemy ustępują i można się z routerem połączyć również aplikacją mobilną.
Aplikacja mobilna jest przetłumaczona na język polski i możemy z jej poziomu:
Gdy zalogujemy się w przeglądarce dostajemy pełnię możliwości, ale interfejs jest wówczas w języku angielskim Możemy wówczas:
Oprogramowanie jest przejrzyste i dla domowego użytkownika wystarczające.
Producent kładzie w tym urządzeniu duży nacisk na funkcje AI, których jest aż 5:
Trudno jednak powiedzieć w jaki konkretnie sposób AI wpływa na wydajność sieci i jak te funkcje oraz płynące z nich korzyści sprawdzić w praktyce.
Wykonałem szereg testów skupiając się głównie na WiFi, bo połączenie kablem zawsze daje takie same efekty i maksymalny możliwy transfer.
Po pierwsze chciałem porównać prędkość najnowszego WiFi ax w stosunku do tego co oferuje router UPC Giga Connect Box wyposażony w WiFi ac. Spodziewałem się wyższych transferów dla nowszego standardu WiFi 6, a jednak D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 nie okazał się szybszy. Do testów posłużył mi Samsung Galaxy S21 Ultra oraz komputer stacjonarny wyposażony w WiFi 6. Prędkości modemu UPC i routera D-Link były albo bardzo porównywalne albo o kilkadziesiąt Mbps szybsze dla routera UPC i w obu wypadkach oscylowały w okolicach 500 Mbps przy bezpośredniej bliskości do routera oraz 300 – 400 Mbps przez jedną ścianę i 200 Mbps przez dwie ściany.
Dwa wcześniej testowane routery D-link z WiFi ax na pokładzie okazały się szybsze, bo obu udało się przebić barierę 700 Mbps. Były to D-Link EXO AX AX1800 oraz D-Link DIR-X5460. Tym razem recenzowany D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 nie osiągnął tak dobrych wyników i WiFi ax nie przyniosło korzyści dla wyższych transferów. Ta technologia ma też inne zalety, jak mniejszą podatność na zakłócenia czy możliwość obsługi większej liczby urządzeń pod większym obciążeniem.
Za to D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 zaskoczył mnie zasięgiem, czego się zupełnie nie spodziewałem. To jeden z najmniejszych z routerów z zaledwie 4 antenami i myślałem, że to właśnie zasięg może być dla niego wyzwaniem – w starym, ceglanym budownictwie z bardzo grubymi ścianami nośnymi mam problem z zasięgiem w ostatnim pomieszczeniu, gdzie sygnał musi przebić się przez dwie super grube i trzecią standardową ścianę. Router UPC jest tam na granicy możliwości połączenia osiągając dosłownie 0,5 Mbps w jednym punkcie i 2 Mbps w drugim. Tam gdzie UPC oferował 0,5 Mbps, D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 dobił do 30 Mbps, a tam gdzie UPC oferował 2 Mbps D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 dobił do 15 Mbps. Nie są to szalenie wysokie wartości, ale po pierwsze są najwyższe z jakimi się dotąd spotkałem korzystając z jednego urządzenia, a po drugie pozwalają już z internetu korzystać w podstawowym zakresie dość komfortowo.
D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 to proste i niedrogie urządzenie do domowego użytku, które wspiera szereg najnowszych technologii. Co prawda pierwsze uruchomienie zaowocowało komplikacjami do momentu zaktualizowania oprogramowania za pomocą przeglądarki i komputera, ale potem już router działał całkowicie bezproblemowo.
D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 ładnie wygląda i łatwo utrzymać go w czystości, ale przede wszystkim mimo niewielkich rozmiarów oferuje najlepszy zasięg ze wszystkich dotąd testowanych urządzeń.
Wybierając D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 trzeba pamiętać, że nie ma on gniazd USB, a po kablu podłączymy do niego 3, a nie 4 urządzenia. Nie jest to urządzenie nastawione na obsługę dużego biura, ale już łącznością bezprzewodową nie ma ograniczeń, oferując obsługę do 128 klientów. Biorąc pod uwagę, że D-Link R15 EAGLE PRO AI AX1500 można kupić już za 259 zł jest to dobra propozycja.