Test Samsung Omnia II i8000

Recenzje
Opinie: 14

Już na wstępie należy nadmienić, że Samsung Omnia II i8000 to najlepszy telefon z systemem Windows jaki do tej pory testowaliśmy w naszej redakcji. HTC HD2 może być jeszcze lepszy (głównie ze względu na swój wspaniały, większy od Omnii ekran i sprawdzony interfejs), ale na razie nie udało się nam go pozyskać do testów. Samsung idzie jednak z HTC łeb w łeb i Omnia II na pewno może stać się urządzeniem marzeń dla wielbicieli mobilnych okienek. Należy jednak zaznaczyć, że użytkownicy iPhonów, Androidów lub też pierwsi użytkownicy N900 są na nieco lepszej pozycji jeśli chodzi o wygodę i ergonomię korzystania ze swoich smartfonów. Windows Mobile 6.5 z nakładką Samsunga jest natomiast wygodniejszy od dotykowej wersji Symbiana.

   

Sprzęt

W środku Omnii II znajdziemy komponenty najwyższej klasy, które napędzają niezbyt udany system Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional. Oryginalny system na szczęście został przykryty interfejsem Samsung TouchWiz 2.0 Cubic UI. Procesor Omnii jest taktowany z prędkością aż 800 MHz, co np. zapewnia bezproblemowe odtwarzanie filmów z „PC-tową” rozdzielczością. Pamięć Samsunga to odpowiednio RAM 256 MB i ROM 8 GB. Pamięć możemy rozszerzyć kartami microSD. Dotykowy ekran ma wielkość 3.7 cala i rozdzielczość 480 x 800 pikseli. Wielkość oraz jakość odwzorowania kolorów w technologii Active Matrix OLED jest wzorcowa, gorzej jest nieco z kontrolą dotyku użytkownika – tutaj znowu iPhone nie ma sobie równych. „Hardwarową” wadą jest słabo działający sam dół ekranu – wybranie w tym obszarze opcji zbyt często kończy się fiaskiem (brak reakcji ekranu) lub błędem (wybiera się opcja, która jest trochę wyżej).
W naprawdę topowej Omnii II znajdziemy także GPS (można więc bez problemów korzystać z zakupionej osobno Automapy), HSDPA 7.2, HSUPA 5.76, DLNA, kamerę 5 megapikseli, radio z RDS oraz WLAN (IEEE 802.11b, IEEE 802.11g)

       

Wygląd zewnętrzny

Omnia II jest bardzo zgrabna i lekka i to pomimo zastosowania naprawdę dużego i wygodnego ekranu. Brakowało mi klawiatury QWERTY, ale z nią telefon nie byłby już taki cienki. Omnia II jest porównywalna wielkościowo z Nokią N95, więc naprawdę bez problemu mieści się w każdej kieszeni. Obudowa jest lekka, bo jest wykonana z plastiku. Tylna klapka jest tak cienka, że niestety nie wzbudza zaufania co do swojej trwałości. Być może jednak nowe plastiki są znacznie bardziej wytrzymałe od tych, w których wystające części łamały się jeszcze parę lat temu bez żadnego problemu. Telefon jest bardzo elegancki i po prostu ładny.

   

Na dole obudowy mamy dwa klawisze ze słuchawkami i podobny do szlachetnego kamienia pad ze skrótem do menu, który dłużej przytrzymany uruchamia także menadżera aplikacji. Na prawym boku obudowy jest klawisz spustu migawki oraz klawisz typu escape – back. Na górze jest świetny klawisz blokady klawiatury. Na górze znajdziemy zaślepione gniazdo USB/ładowarki oraz jack 3.5 mm. Z lewej strony są klawisze regulacji głośności oraz gniazdo reset, z którego ani razu nie musieliśmy korzystać. Na tylnej klapce jest widoczna szybka obiektywu aparatu oraz lampa LED. Nie są niczym osłonięte, więc można się spodziewać na nich rys i kurzu. Z tyłu zlokalizowana jest szpara, przez którą widzimy głośnik.

   
   

Podsumowując - wielkie gratulacje dla Samsunga za wygląd i obudowę Omnia II.


Ekran główny

„Wojna na ekrany główne” trwa już od chyba 2 lat. Każdy z producentów marzy o stworzeniu najładniejszej i najwygodniejszej personalizacji ekranu swoich flagowych smartfonów. Na razie subiektywnie wygrywa system Android w wersji stworzonej przez HTC, ale Samsung w Windowsie radzi sobie również znakomicie.
Ekran główny odblokowuje się wygodnym suwakiem na ekranie.

Oprócz nudnych już zmian motywów i tapet przede wszystkim możemy zmieniać w Omnii II zasadę działania głównego ekranu oraz elementy, które się na nim znajdują.

Są trzy główne opcje do wyboru: znany wielbicielom Samsunga ekran z widżetami (3 różne pulpity), ekran z menu Windows Mobile 6.5 oraz ekran główny z elementami wybieranymi z listy (taki jak w WM 6.1, ale przystosowany do obsługi palcami). Szczególnie wielbiciele widżetów powinni być zadowoleni – jest ich naprawdę sporo, a dodatkowe można pobrać z internetu.
Możliwości personalizacji głównego ekranu na pewno można ocenić na ocenę 5 lub nawet więcej.

       
       
       

Menu główne

Zwykle menu główne w telefonie może mieć postać listy lub ikon lub też po prostu ma jeden ustalony wygląd. W Omnii II menu ma dwa różne style, ale działają one równocześnie. Styl zależy od tego jak „wejdziemy” do menu. Dodatkowo opcje „multimedialne” możemy wybierać z sześcianu, którego prekursorem było LG Arena. Cube nie jest przesadnie wygodny i jest tzw. bajerem, więc swoją uwagę skupmy na „zwykłych”menu.

Użytkownik może więc wybrać tzw. plaster miodu (przyciskiem Start), czyli domyślne menu WM 6.5. Oto jak wygląda taka lista:

       

Kolejność ikon możemy zmieniać tylko w jeden sposób - przestawiając daną ikonę na początek, co nie jest zbyt szybkie i wygodne.

Inny rodzaj menu jest dostępny po kliknięciu w „brylant” pod ekranem. W tym menu mamy do dyspozycji kilka pulpitów, na których możemy kasować lub dołączać nowe skróty do usług. Ikon jest naprawdę wiele, więc chyba wskazane jest pokasowanie tych, których na pewno nie będziemy używać. Menu przewijamy prawo – lewo (menu działa po „zamkniętym” walcu).

       


Wprowadzanie tekstu

W Samsungu Omnia II i8000 znajdziemy kilka różnych sposobów na wprowadzenie tekstu do poszczególnych aplikacji. Są to: klawiatura (Windows Mobile), rozpoznawanie blokowe liter, rozpoznawanie liter, tzw. Samsung keypad oraz Transkryptor. Subiektywnie najlepsza jest klawiatura Samsunga, ale nawet przy jej użyciu (także w trybie poziomym) zdarzało nam się popełniać błędy. Omnia ze zwykłą klawiaturą lub jeszcze większym ekranem dotykowym byłaby na pewno lepsza.

       
       

Telefon

Aplikacja telefonu w Omnii II jest prosta i intuicyjna. Do dyspozycji mamy klawiaturę, skrót do książki adresowej, listę połączeń oraz wygodny link do edycji SMS-ów. Na liście kontaktów działa skrócone wybieranie – wciskamy na klawiaturze numerycznej klawisze z literami K A T E (każdy klawisz tylko raz) i telefon znajduje kontakt Kate.

Poczta elektroniczna

W Windows Mobile na pewno nie można wiele ponarzekać na obsługę poczty elektronicznej. My podczas testów korzystaliśmy z poczty typu push, co ma wiele zalet i chyba tylko jedną wadę – trzeba mieć ryczałt na transmisję danych z serwera do naszego telefonu. W przeciwnym razie grozi nam bankructwo.
W czasie testów listy pojawiały się w telefonie bez najmniejszych problemów i bez zwłoki. Klient poczty obsługuje nawet bardzo skomplikowany HMTL, ale w naszym przypadku pojawiły się niestety błędy innego typu - z obsługą załączników – funkcja otwórz i zapisz jako nie działała w ogóle, choć telefon pokazywał, że pobiera wybrany przez nas załącznik. Mniejszą wadą są spore czcionki na liście maili - font jest tak duży, że nie widać całego nadawcy i tematu. Takie są niestety wady obsługi telefonu tylko palcami.

       

Kontakty

Baza kontaktów, podobnie jak poczta, to jedna z przewag mobilnego Windowsa. Opcji opisujących daną osobę jest bardzo dużo (za dużo?). Niezbyt zrozumiałe są natomiast aż dwie nakładki na bazę kontaktów – Książka telefoniczna i Kontakty. Jedną z nakładek stworzył sam Samung, a drugą Microsoft. Jak należy przypuszczać, Microsoft nie zgodził się na usunięcie swojej mniej udanej aplikacji.

       
       


Kalendarz

W przypadku kalendarza sytuacja jest bardzo podobna do bazy kontaktów – użytkownik również może wybrać pomiędzy tzw. kalendarzem dotykowym, a domyślnym kalendarzem Microsoft. Baza terminów jest jednak ta sama – różnią się tylko interfejsy. Interfejs Samsunga tym razem także jest wygodniejszy.

       

Przeglądarka internetowa

W Samsung Omnia II i8000 znajdziemy dwie przeglądarki Opera i Internet Explorer. Przeglądarka Microsoftu, choć minimalnie lepsza niż w poprzednich wersjach Windowsa, nadal wypada blado w porównaniu z konkurentem. IE ma podobny do Opery interfejs, ale jest strasznie wolny i strony wyglądają w nim gorzej niż w Operze Mobile. Częściej zdarzają się także widoczne błędy w wyświetlaniu bardziej skomplikowanego kodu HTML.

       
       

Kamera

Kamery (aparaty cyfrowe) w Samsungach już od ponad roku mają doskonały i wygodny interfejs użytkownika. Nie inaczej jest w Omnii II. Aparat Omnii jest równocześnie także szybki. Niestety wszystkie te zalety nie pomagają w robieniu doskonałych zdjęć – 5 megapikseli w Omnii II to tzw. średnia komórkowa. Zdjęcia można wyświetlać już na największych monitorach PC, ale do dobrych kompaktów jeszcze im daleko. Zdjęcia są zbyt pastelowe i lekko rozmyte. Poniżej prezentujemy przykłady zdjęć i film nakręcony tym telefonem:

   
   
   

Przykładowe zdjęcia:

   
   

Przykładowy film znajduje się tutaj.


Office

Mobilny pakiet Office został w Omnii przygotowany przez firmę Microsoft i niestety są to aplikacje przystosowane do obsługi ryskiem. Palcami musimy się nieźle natrudzić, żeby np. wybrać dokument z listy. Należy mieć nadzieję, że Microsoft szybko wypuści uaktualnienie do tych programów. Obecnie jest także dostępna beta wersja mobilnego pakietu Office 10, ale jeszcze jej nie zdążyliśmy przetestować.
Nasze testowe pliki otwierały się w następujący sposób:

  • Word – otwierał się bardzo długo, ale już po chwili było możliwe jego przewijanie

  • Power Point – plik otwierał się bardzo szybko

  • Excel – otwierał się długo, ale już po chwili było możliwe jego przewijanie

  • PDF (Adobe) – plik otworzył się bardzo szybko, ale Adobe Reader także również programem dedykowanym do obsługi rysikiem

       

Odtwarzacz multimedialny

W przypadku plików multimedialnych w Omnii II również zdublowano potrzebne aplikacje. Użytkownik ma do dyspozycji zintegrowany odtwarzacz Samsunga oraz Windows Media Player. WMP bardzo trudno się obsługuje bez rysika. Wielkie brawa dla Omnii za standardową obsługę plików DivX. Niektóre źródła internetowe wspominają także o obsłudze napisów zapisanych w specjalnym formacie w tym samym katalogu co film. W czasie naszych testów film kodowany XVID w rozdzielczości 640x352 piksele odtwarzał się znakomicie bez żadnych przestojów (i oczywiście bez dodatkowych sterowników).

       

Synchronizacja z PC

Za synchronizację z PC odpowiada Microsft ActiveSync. W przypadku połączenia telefonu z PC synchronizować możemy pocztę, kontakty, zadania, kalendarz, notatki, ulubione linki, multimedia i pliki. Czego chcieć więcej - ActiveSync działa szybko i sprawnie.
W przypadku synchronizacji typu online protokół Microsoft Exchange pozwala na obsługę poczty, kontaktów, zadań i kalendarza.

Dodatkowe aplikacje

W Samsungu Omnia II i8000 zainstalowano także dodatkowe aplikacje. Oto ich przykłady:

Facebook – w aplikacji występują kłopoty z polskimi znakami

Radio z RDS - aplikacja działa bardzo dobrze, choć w komplecie z Samsungiem znajdziemy bardzo niewygodne słuchawki typu stopery, które na siłę musimy wpychać do uszu

   

Notatki multimedialne

Connected Home – obsługa standard DLNA

Edytor wideo – z naszych zdjęć lub filmów możemy zrobić krótki film, lecz gdy nagramy wideo w najwyższej rozdzielczości to program sobie z tym materiałem nie poradzi

Czytnik wizytówek

   

Inteligentne wyszukiwanie – przeszukuje telefon i Internet

MSN Money

Ramka cyfrowa

Przelicznik

Bateria

Podczas testów bateria w telefonie działała bez problemu przez 1.5 - 2 dni bez ładowania. Telefon ładuje się przez USB, więc samo „życie” baterii nie ma już tak wielkiego znaczenia. Gdy ktoś jest bardzo oszczędny to może w menu zmniejszyć wydajność procesora, co ma pozytywnie wpływać na czas działania ogniwa.

 


Podsumowanie

Samsung Omnia II i8000 to bardzo dobry telefon i możemy go polecić każdemu wielbicielowi mobilnego Windowsa. Ogrom funkcji zapewni zabawę na wiele godzin, a obsługa standardu Microsoft Exchange spowoduje, że Omnia będzie doskonałym narzędziem w pracy. Należy także podkreślić, że Omnia II jest dużo, dużo lepsza od swojej poprzedniej wersji. Takie telefonu dają nadzieję, że Windows Mobile ma jeszcze jakieś rynkowe szanse przy bezpośredniej konfrontacji z iPhone, RIM, Androidem, czy Maemo. Samsung próbuje ukryć swoim interfejsem WM i tam, gdzie się to udaje jest naprawdę bosko – tam gdzie WM wypełza spod dywanu jest już dużo gorzej – interfejs jest trudny i gotowy jedynie na obsługę rysikiem.
Brawa dla Samsunga także za bardzo poręczną i estetyczną obudowę – Omnia II jest naprawdę ładna i elegancka.

   

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Boncio pisze: 2009-11-21 02:26
    Ciężko się zastanawiam, czy brać telefon dotykowy, bo jestem raczej przeciwnikiem dotyku, ale nic nie ma sensownego i z taką ilością funcji. Jeśli już to test skłonił mnie do Omni II.
    -1
  • Users Avatars Mini
    megon pisze: 2009-11-23 21:45
    Też długo zastanawiałem się na ofertą - gdyż wymieniam fonu wraz z umową - wcześniej używałem Tytan II który był dla mnie super - jednak pomimo braku widzialnej przewagi ( qwerty ) Omnia II to telefon godny zamiany - ekranik rewelacja, szybkość działania super; bateria super - i to co mi się w nim najbardziej podoba DLNA. Pozdrawiam Glass24.pl
    0
  • Users Avatars Mini
    Adramel pisze: 2009-11-24 14:58
    Aktuat nakładka Samsunga jest beznadziejna, i nie do uzycia. Dużo lepiej jest zainstalować nie dokonca dopracowane TouchFlo3d. Albo komercyjne SPB Mobile Shell.
    0
  • Users Avatars Mini
    rozczarowany pisze: 2009-11-25 23:47
    Nie lubię krytykować, ale niestety tym razem gsmonline nie popisało się z testem - nie dość, że bardzo ogólnikowy i ubogi(brak choćby info nt. nagrywania, aparatu), to jeszcze nie rozumiem, jak można tak rozpisywać się o aplikacjach, które moga zostac przecież zainstalowane w KAŻDYM telefonie z WM 6.5? Jeśli chodzi o telefon - jeden z lepszych modeli z WM obecnie na rynku, bardzo dobra cena jak na możliwości - obecnie nawet za 1500pln na allegro BEZ SIMLOCKA (trzeba dobrze poszukać).To jest to
    0
  • Users Avatars Mini
    fgdfg pisze: 2009-12-08 20:09
    Najlepszy telefon z windowsem ludzie co za debil to pisał ten fon ma przyzwoite parametry ale gówniany rom chodzi jak żółw 1 co po zakupie tego szajsunga trzeba zrobic to wgrać hardspl i wywalić ten syf od samsunga i wgrać porządny rom z manila i wtedy to sie do czegoś nadaje chodzi lepiej niż touch hd ale nie lepiej niż touch pro 2 z wm6 a do touch hd2 nawet sie ten szajsung nie umywa. Testowałem wszystkie modele htc i akurat tego szajsunga i podobnie jak galaxy to wielki niewypał.
    0
  • Users Avatars Mini
    Zip pisze: 2009-12-09 14:58
    Do fgdfg A benchmarka testy widziałeś? A HTC HD2 widziałeś? - to jest dopiero pomyłka 2800zł a nawet kamerki VGA nie ma(!!!!!!!!!!!)(Video call na Skype leży i kwiczy!!!!), a "reakcyjność" - łał, idzie jak "rakieta" na dwóch ślimakach i to 1Ghz! - myślał by kto... A propos - HTC nawet nie było w stanie zrobić ludziom sterów na TyTn II. To jest dopiero shit! Pozdro
    0
  • Users Avatars Mini
    zx pisze: 2009-12-27 11:04
    Znalazłem w Pana teście tego czego szukałem, informacji o klawiaturach dotykowych. Nie zamienię klawiatur sprzętowych na dotykowe, czyli zamiast Omnii II I8000 kupię HTC Touch Pro 2.
    0
  • Users Avatars Mini
    javorus pisze: 2010-01-29 17:11
    mam Omnie I ale chyba na II generację sie nie skusze, żadna rewelacja, mogli chociaż aparat i baterię poprawić...
    0
  • Users Avatars Mini
    Igor pisze: 2010-02-25 03:29
    javorus jak wolisz dotyk znacznie lepszy, aprat znacznie lepszy bateria na podobnym poziomie jak w 1 około 6 dni jak mają ją poprawić? wstaw sobie baterię jądrową będziesz zadwolony.... fgdfg co Ty wiesz o tym telefonie, tak się skłąda że mam równocześnie HTC HD 2 i Omnie 2 i HTC to dopiero syf, różowa plama w aparacie, bateria pada po 4 godzinach na wifi żenada co Ty możesz chłopcze wiedziec o O2? Sam jesteś szajsung nie gadaj bzdur bo obudzisz się z kosą pod żebrami.
    0
  • Users Avatars Mini
    tomo pisze: 2010-02-27 13:55
    Witam. Mam OMNIE II od 3 m-cy i to jak narazie najlepszy telefon jaki miałem. Ma wiele ciekawych funkcji, a jedyna rzeczą co jest z nim nie tak to, to że jest troszeczkę wolny (np strona ładuje się ok 2-3 sekund, a nie otwiera odrazu). Ogólnie bardzo spoko.
    0
  • Users Avatars Mini
    olo pisze: 2010-04-15 19:57
    Jedyną wadą, jaka mi doskwiera w mojej Omnii to chroniczny niedobór ramu. Nie da się na przykład słuchać muzyki i włączyć aparatu. Fakt, korzystam z softu orange, ale to nie usprawiedliwia tego, że Windows phone 6.5 zużywa więcej ramu niż xp na moim starym komputerze. Wyświetlacz zachwyca w pierwszym dniu, potem już nie dostrzega się jego jakości, poza tym biel jest na nim troszkę sina ( wolę taką żółtą, jak na starych LCD ). Aparat słaby, przynajmniej w porównaniu do C905. Mimo wad, warto kupi
    0
  • Users Avatars Mini
    olo pisze: 2010-04-15 20:01
    Procesor w omnii to niestety konstrukcja Samsunga ( czyt. niska wydajność ). W porównaniu do PXA270 w Tosi G900, zacnym poprzedniku Omnii, którego podkręciłem do ponad 700 MHz, 815 MHz Samsunga wypada dość blado w benchmarkach. Ale akcelerator graficzny daje naprawdę przyjemne efekty.
    0
  • Users Avatars Mini
    wikiri pisze: 2010-09-10 00:19
    Omnia2 jest NAJLEPSZYM telefonem z WM. Wiadomo, że producent tworzy oprogramowanie że żal, ale HTC też nie grzeszy własnym supportem (podobnie wszyscy inni). Wgranie modyfikowanych oprogramować sprawia różnicę NIE LUBIĘ --> LUBIĘ ten telefon. OmniaII posiada wszystko, wybieranie głosowe ze słuchawki BT, TAK MOŻNA!. Rozpoznawanie mowy itp, baterię 5-6dni, ekran OLED, divx, muzyka, gps którego można wykorzystać bo są programy i mapy, aparat komórkowy (podkreślam że to jest komórka nie cyfrówka z p
    0
  • Users Avatars Mini
    wikiri pisze: 2010-09-10 00:24
    ...aparat komórkowy (podkreślam że to jest komórka nie cyfrówka z porządną matrycą) z lampą- latarką (uważam, że lepsze to niż ksenon) a do tego ładnie i bardzo głośno gra. Liczność programów pozwala na dostosowanie komórki do wszelkich potrzeb. Jeśli coś komuś nie pasuje zawsze może to zmienić, nie być skazanym jak w innych telefonach na narzucone rozwiązanie techniczno/programowe. Poza tym za cenę 700zł chcecie dostać lepszy? NIGDY! PDA po prostu BAJKA
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: