Samsung SGH-i780 jest obecnie jednym z najbardziej popularnych Samsungów z Windowsem. Telefon jest już od paru miesięcy obecny na rynku i plotki głoszą, że ma już gotowego swojego następcę – model i788. Telefon działa pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.0, ale już pojawił się nieoficjalny update do WM 6.1 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=409258&page=3
i780 stał się sławny w Internecie głównie przez to, że koreański producent trochę „zaszalał” i wmontował w telefon kwadratowy ekran o niestandardowej rozdzielczości 320x320 pikseli 2.55 cala. Internauci zaczęli się prześcigać w testach, która aplikacja będzie działać w takiej rozdzielczości. Okazało się niestety, że nie wszystkie programy wytrzymują pomysłowość Koreańczyków.
Zestaw startowy
Telefon do testów otrzymaliśmy w wersji, którą bez wątpienia można nazwać wersją „full”, choć zestaw ten został nazwany „tylko” NAVI. W komplecie znajdują się m.in. ładowarka samochodowa, ładowarka zwykła, część ładowarki służąca do ładowania dodatkowej baterii (jest w komplecie), pakiet AutoMapa w wersji 5.0, słuchawka Bluetooth WEP300, słuchawki przewodowe stereo, uchwyt samochodowy, karta pamięci 2GB, kabel do transmisji danych oraz sam telefon. Całość mieści się w sporym i ładnym pudełku. Dla użytkownika, który nie ma czasu szukać poszczególnych elementów w sklepach internetowych taki zestaw jest po prostu idealny i po dokonaniu zakupu w salonie operatora nasze potrzeby są w pełni zaspokojone.
Obudowa telefonu
Wszyscy, którzy widzą i780 po raz pierwszy i znają się trochę na telefonach wygłaszają formułę „wygląda jak Blacberry”. Zarówno Nokia, jak i Samsung docenili potęgę kanadyjskiej firmy RIM i skopiowali patent na małą klawiaturę pod ekranem. Blackberry oraz naśladowcy stają się z każdą generacją ładniejsi, chudsi i mniejsi, co niestety wpływa na ergonomię klawiatury. Klawiatura w i780 ma przyciski niemal o połowę mniejsze niż w pierwszych Blackberry, ale nie wpływa to źle na ergonomię. Szkoda tylko, że klawisze nie są trochę bardziej miękkie – ich sztywność działania jest dowodem na precyzyjny montaż Samsunga, ale po pewnym czasie pisanie jest trochę męczące. i780 jak rasowa obudowa QWERTY nie ma wydzielonej klawiatury numerycznej, co dla nowych użytkowników takiej obudowy może być sporym zaskoczeniem.
Zaskoczeniem może być także funkcja wyłączania podświetlenia w określonych godzinach – wchodzimy do ciemnego garażu i telefon staje się bezużyteczny – zalecamy wyłączenie tej funkcji natychmiast po zakupie telefonu.
Z wygodnych rozwiązań w i780 dostrzec można bezpośredni klawisz GPS i klawisz poczty elektronicznej/SMS. Oba te klawisze mają podwójną funkcjonalność po krótkim i długim wciśnięciu. Oba przyciski są konfigurowalne w dowolny sposób. Największą nowością w i780 oprócz „dziwnego” ekranu jest dotykowy pad (tzw. myszka). Patent się sprawdza i użytkownik rzadziej musi wyciągać rysik. Dziwne jest tylko to, że użytkownik biznesowy może wybrać sobie kursor w postaci serduszka, bałwanka lub chmurki. Samsung powinien zatrudnić specjalistów od wizerunku europejskiego biznesmena i usunąć z telefonu tego typu „festyny”. Niestety tyczy się to także standardowych dzwonków telefonu, których jakość nie zmieniła się od czasu pojawienia się na rynku pierwszych srebrnych Samsungów z klapką.
Myszka może zostać także przełączona w tryb kursorów o czterech kierunkach pracy.
Samej jakości obudowy nie możemy nic zarzucić – porty ładowarki oraz karty pamięci są jak zwykle zasłonięte, ale już nie gumą, tylko „profesjonalnymi” zaślepkami z plastiku. Obiektywy obu kamer nie są niczym osłonięte. Z lewej strony obudowy znajdziemy klawisze regulacji głośności.
Największą i chyba jedyną wadą obudowy jest tylna klapka – jej poprawne założenie to przynajmniej z 5 wcześniejszych prób. Klapka jest zrobiona z cienkiego plastiku i przy częstej rotacji kart SIM oraz baterii może zakończyć swój żywot.
System
Windows Mobile 6.0 to poprzednia wersja systemu operacyjnego Microsoftu. System z racji swojej długiej egzystencji na rynku powinien być bardzo stabilny, ale czasami niestety negatywnie zaskakuje. W czasie testów raz po wejściu do wybranego kontaktu z książki telefonicznej już nie dało się z niego wyjść – potrzebny był soft reset urządzenia. Gorszą niespodzianką było skasowanie prawie wszystkich kontaktów z pamięci – i780 wybrał sobie trzy z nich i tylko one przetrwały tę „zabawę” urządzenia. Zdarzyło się także wyczerpanie całej baterii w 30 minut po zawieszeniu urządzenia. Telefon zachowywał się także dziwnie po obudzeniu z trybu oczekiwania przy włączonym WLAN. Były to jednak jednorazowe przypadki i przez 95% czasu telefon działał bardzo stabilnie i szybko.
Standardowym problemem w Windowsie jest oczywiście skomplikowana konfiguracja GPRS oraz usługi MMS. Automatyczna konfiguracja GPRS czasami jest jeszcze oferowana, MMS trzeba żmudnie konfigurować samodzielnie.
Kolejną wadą jest także odblokowywanie klawiatury po otrzymaniu SMS-a – to może nam naprawdę napytać biedy, gdy telefon samodzielnie zadzwoni w kieszeni do wybranej losowo osoby.
W testowanym telefonie zainstalowane było oprogramowanie PLAY – przy włączonym sygnale dzwonka za każdym razem telefon przy włączaniu i wyłączaniu odgrywa głośne trąbki, co wyklucza subtelną obsługę telefonu np. tuż po rozpoczęciu ważnego spotkania.
Telefon miał zainstalowane oprogramowanie w wersji PMHC1. Jeśli chodzi o pamięć to i780 oferował około 165 MB pamięci na dane oraz około 112 MB pamięci na uruchamianie aplikacji. Sercem urządzenia jest procesor i780 - PXA-311 (624Mhz) – najszybszy procesor jaki spotkaliśmy do tej pory w testowanych telefonach.
Ekran startowy
Ekrany startowe to teraz główny wyróżnik poszczególnych modeli z Windows Mobile. Samsung zaproponował własną aplikację Dzisiaj Plus z 4 głównymi zakładkami: połączenia, ulubione, kontakty i ustawienia. Każdą z kart możemy niemal dowolnie konfigurować, a w zakładce ulubione mogą znajdować się nasze często używane katalogi i pliki.
Samsung dołączył także specjalny program Menedżer zadań, który pojawia się po dłuższym przyciśnięciu klawisza OK. Najważniejsze jest to, że obie aplikacje możemy bez problemu obsługiwać palcem bez konieczności użycia rysika.
Aplikacje
Samsung standardowo zainstalował w i780 kilka przydatnych aplikacji. Są to m.in. czytnik kanałów RSS, Mini Player (wykorzystujący Windows Media Player), przeglądarkę Opera w wersji 8.65, odtwarzacz Podkastów, przelicznik, przeglądarkę do zdjęć oraz odtwarzacz wideo.
W pakiecie biurowym natomiast znajdują się cztery aplikacji: Excel, OneNote, PowerPoint oraz Word w wersji Mobile. Brakuje w standardzie Acrobat Readera.
Word plik 1.2 MB z samymi tabelkami otwierał wieki (kilka minut), więc szybki procesor nie pomógł mu w ogóle. Power Point z prezentacją 5MB poradził sobie natomiast znakomicie. Excel z ogromnym arkuszem 2.5 MB radził sobie znacznie lepiej od Worda, ale otwarcie dokumentu trwało kilkadziesiąt sekund. Przewijanie dokumentów odbywało już się bez żadnych problemów.
Windows Media Player z plikiem 17 MB poradził sobie znacznie lepiej od swoich biurowych braci z Microsoftu.
GPS i AutoMapa
GPS w telefonie to moduł, który w 2008 r. robi furorę. W i780 wsadzono moduł Qualcomm MSM6260 gpsOne. Odbiornik radzi sobie dobrze, choć kilka razy po zimnym starcie, telefon „łapał fixa”, a po chwili AutoMapa zaczynała „latać” nad blokami i ulicami znajdującymi się w pobliżu naszego samochodu. Po około 1-3 minutach GPS zaczynał zachowywać się normalnie. Być może problemy wynikały głównie z tego, że nie byliśmy w stanie wcześniej pobrać pliku z ustawieniami satelitów – aplikacja „XTRA” w naszym egzemplarzu nie mogła połączyć się z Internetem.
Internet
Seryjny Internet Explorer czasami przypomina konia trojańskiego, którego ktoś podrzucił firmie Microsoft. Ta przeglądarka wyświetla strony tragicznie, a dodatkowo działa w żółwim tempie. Opera 8.65, która jest seryjnie wgrana w i780 również nie jest idealną przeglądarką. Zupełnie inaczej przestawia się korzystanie z Opery 9.5 beta – przeglądarka działa prawie równie szybko, jak jej wersja Mini, a mobilny Internet nie frustruje posiadacza telefonu.
Zdjęcia
Kamera 2 megapiksele w topowym telefonie dla klienta biznesowego już rzadko się zdarza. Aparat robi zdjęcia średniej jakości – krawędzie są lekko rozmyte, a dodatkowo przy „dziwnym” oświetleniu również kolory bardzo różnią się od rzeczywistości.
Przykładowe zdjęcia:
Komunikatory
Najnowsza wersja SKYPE dał się zainstalować bez problemu i działał, także głosowo. To pierwszy przypadek telefonu, przez który dało się porozmawiać przez SKYPE. Aplikację testowaliśmy przy transmisji WLAN.
Gadu-Gadu również działa wspaniale, choć widać, że grafika czasami rozsuwa się przez nieforemną rozdzielczość ekranu.
Filmy
Odtwarzanie filmów w formacie divix zostało przetestowane przy pomocy aplikacji TCMP w wersji 0.72RC1. Odtwarzany plik miał 360 MB. Telefon poradził sobie z nim, choć plik nie był przygotowany w formacie 320x240 pikseli, typowym dla urządzeń przenośnych. W czasie projekcji czasami program gubił klatki, ale film można było oglądać bez najmniejszych problemów. Również dźwięk był bardzo dobry.
Za i przeciw
Dodatkowe drobne „przeciw”:
dzwonek jest cichy na początku sygnału o nadchodzącym połączeniu
standardowe dzwonki są okropne
patent z drugą baterią jest niewygodny
długo się ładuje bateria
speakerphone słaby
Dodatkowe drobne „za”:
mamy dodatkową baterię, która ratuje „życie” w awaryjnych sytuacjach
i780 wyświetla nazwę firmy dzwoniącej osoby – bardzo fajne
dobrze współpracuje z zestawami słuchawkowymi Bluetooth innych producentów
duża pamięć: ROM: 256 MB (dostępna: 146.4 MB) RAM: 128 MB (dostępna: 108.2 MB)
przegrywanie plików dużych jest bardzo szybkie przez USB, więc wyciąganie karty nie jest konieczne
Bateria
Bateria w i780 ma pojemność 1480 mAh. To nadal trochę zbyt mało i w czasie testów telefon musieliśmy ładować codziennie. Patent z dodatkową baterią w naszym przypadku się nie sprawdził – kolejne elementy zestawu do noszenia po kieszeniach nie wchodzą w rachubę.
Podsumowanie
Samsung SGH-i780 to potężna moc obliczeniowa. Świadczą o tym wyniki testów oraz suche dane dotyczące procesora w tym telefonie.
Spb Benchmark Indices
CPU index | 2213.72 | (iPAQ 3650 scored 1000) |
File system index | 274.67 | (iPAQ 3650 scored 1000) |
Graphics index | 4934.41 | (iPAQ 3650 scored 1000) |
Jak wiadomo jednak, moc to nie wszystko, więc telefon został wyposażony również w GPS, HSDPA, wygodną klawiaturę, touch pad itd. itp. W Polsce wersja Navi to również pełen zestaw samochodowy oraz pakiet najlepszej w naszym kraju nawigacji satelitarnej.
i780 to niestety także kilka wad – wymiary ekranu są na razie zbyt „oryginalne” i należy się obawiać, że tzw. kwadrat w dobie multimediów może się nie przyjąć nigdy, a dodatkowo zainstalowany w testowanym modelu system czasami płatał figle. W tym drugim przypadku nie wiadomo do kogo należy mieć większe pretensje – czy to Samsunga, czy też do Microsoftu. i780 jest godnym następcą i600, ale chyba już możemy wypatrywać z utęsknieniem bardziej dopracowanego modelu w Windowsem na pokładzie. Zaawansowani użytkownicy (http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=100019.0) prześcigają się w tworzeniu, instalowaniu nowych wersji oprogramowania, ale to chyba nie o to chodzi, a na pewno nie o to chodzi mniej zaawansowanym, zwykłym użytkownikom telefonu.