Samsung SGH-U700 otrzymał w tym roku tytuł European Mobile Phone 2007/2008 przyznawany przez stowarzyszenie EISA. Redakcje magazynów stowarzyszonych w EISA doceniły przede wszystkim HSDPA, aparat 3.2 megapiksela oraz funkcję "U go", czyli automatyczną adaptację pulpitu do kraju, w którym posiadacz U700 właśnie się znajduje. Funkcja „U go” w testowym aparacie została nazwana dużo ładniej – „Living World” i rzeczywiście zmienia zdjęcie na desktopie w zależności od kraju, w którym się znajdujemy. Wieczorem nasze wirtualne miasto gasi światła i zapada w nim zmrok.
Zastanawia nieco fakt, że jurorzy plebiscytu EISA nie wspominają nic o wyglądzie telefonu, a to chyba on jest jego główną przewagą. U700 naprawdę jest ładny, zgrabny i elegancki. HSDPA, dwie kamery, duży ekran nie wpłynęły negatywnie na wagę urządzenia i U700 waży tylko 86 g. U700 to chyba najładniejszy slajder Samsunga. Najbliższym konkurentem tego telefonu będzie chyba LG Shine – również srebrny i również wyposażony w lustrzaną górną obudowę, ale dużo cięższy. Niestety na obudowach obu telefonów pozostają tłuste ślady po naszych palcach.
Obudowa
Po zasunięciu obudowy do dyspozycji w U700 mamy nadal kilka klawiszy funkcyjnych. Są to dwa dotykowe przyciski pod samym ekranem, klawisze „słuchawek” oraz regulację głośności. Najważniejszym elementem jest obrotowy pad, który pełny funkcję kursorów, „scrolla” oraz klawisza OK. Koło działa trochę za delikatnie i czasami wybieramy nie tę opcję, którą chcieliśmy. Podobnie jest z mało precyzyjnymi klawiszami dotykowymi, które nie mają żadnego rodzaju tzw. force feedback, więc nie wiadomo, czy zostały prawidłowe wciśnięte. Działają one trochę na zasadzie „sensorów” ze starych telewizorów. Takie samo rozwiązanie stosowano w „czekoladach” LG. Klawisze te wyglądają znakomicie, gorzej jest natomiast z ich ergonomią.
Główna klawiatura jest natomiast bardzo wygodna – poszczególne klawisze są wystarczająco duże i łatwo i „wyraźnie” dają się naciskać.
Nad ekranem znajduje się kamera służąca do wideo rozmów. Główna kamera jest dostępna dopiero po rozsunięciu obudowy, co dobrze chroni ją przed zarysowaniami w kieszeniach i torebkach.
Jak zwykle Samsung nie zawiódł z ekranem – doskonały wyświetlacz ma rozdzielczość 240x297 pikseli. Czerń może nie jest głęboka, ale U700 nie jest plazmą 42 calową, więc nie ma to żadnego znaczenia.
Wiadomości
W menu Wiadomości znajdziemy parę nowości. Wiadomość SMS może być złożona z 15 zwykłych wiadomości, co daje aż 2295 znaków. Bardzo wygodną funkcją jest także możliwość zmiany rodzaju wiadomości już podczas edycji - czyli piszemy SMS-a i w pewnym momencie przypomina nam się, że chcemy dołączyć do niego zdjęcie – bez problemu z zachowaniem treści wiadomość zaczyna być edytowana jako MMS. Nie możemy niestety zmienić SMS-a w e-mail.
Samsung obsługuje 5 kont e-mail. Poczta może być pobierana automatycznie, a dodatkowo telefon ma własny, bardzo prosty filtr antyspamowy. Blokada może dotyczyć nadawców lub blokowane mogą być wybrane tematy. Po pobraniu e-maila możemy przeglądać załączniki Office oraz PDF – odpowiada za to przeglądarka NetFront.
Pamięć aparatu
Pamięć jest „prawie” dynamiczna. Posiadacz U700 ma około 40-42 MB na pliki muzyczne, multimedialne, a także MMS-y, ale już „tylko” 500 komórek na SMS-y oraz 1000 kontaktów. To duże ilości, więc zapewne wszystkim one wystarczą. Gorzej jest natomiast z kalendarzem. Pozycji w kalendarzu może być tylko 100, więc w naszym przypadku wszystkie terminy (także te zaległe) nie zostały przegrane.
Wiadomości tekstowych może być 20.
Profile
Profili w U700 jest 6 (w tym tryb lotniczy - offline). Użytkownik może je edytować. Jedynym problemem w U700 są domyślne dzwonki i sygnały. Ich jakość oraz poziom „artyzmu” nie podniósł się od lat. Inni producenci zatrudniają znanych kompozytorów, a w Samsungu nadal słyszymy naprawdę niemiłosierne popiskiwania. Na szczęście możemy jako dzwonek ustawić dowolny inny plik, ale pewnie 90% posiadaczy tego telefonu tego nie uczyni.
Połączenie z PC
Telefon połączy się z PC wyłącznie wtedy, gdy użytkownik nie będzie korzystał z menu („będzie na pulpicie”). U700 nie jest widoczny jako dysk przenośny, co nieco komplikuje sprawę przegrywania plików. Bez problemu jednak możemy korzystać z przegrywania plików z poziomu aplikacji Phone Explorer. Pliki przez kabel przegrywały się powoli, ale może to wynikać z konfliktu driverów do obsługi portu USB 2.0.
Duże brawa należą się natomiast Samsungowi za pakiet PC Studio w wersji 3. Pakiet jest bardzo rozbudowany, a graficznie przewyższa rozwiązania innych producentów. Jedną z bardzo wygodnych i przydatnych aplikacji jest Message Manager, który pozwala wysyłać wiadomości SMS z poziomu PC. W komputerze możemy także przeglądać wiadomości MMS – aplikacja jest bardzo zaawansowana, bo sygnalizuje nawet obecność zabezpieczeń DRM. W komputerze bez problemu możemy także zarządzać naszymi kontaktami – służy do tego program Phone Editor.
Muzyka
Odtwarzacz MP3 w U700 nie ma żadnych ustawień dotyczących dźwięku oprócz regulacji głośności. Jakość dźwięku jest poprawna, choć bas jest prawie niewyczuwalny. W słuchawkach nie ma regulacji głośności, a wtyczka od słuchawek blokuje dostęp do regulacji z boku obudowy telefonu. Odtwarzacza nie da się wyłączyć, gdy ustawimy opcję, aby muzyka grała w tle, więc funkcję tę musimy włączać i wyłączać, gdy chcemy posłuchać dłużej muzyki. Radia w U700 niestety nie ma.
Przeglądarka internetowa
Przeglądarka w U700 została przygotowana przez firmę Access (NetFront). Jest to dosyć prosta aplikacja, która rodzi sobie ze zwykłymi stronami internetowymi. Wyświetla je poprawnie, tak jak na komputerach PC. Problemy pojawiają się przy tzw. serwisach portalowych, ciężkich i dużych stronach – wówczas NetFront nieco protestuje, ale cokolwiek udaje mu się wyświetlić. Internauci będą zadowolenie, bo oprócz przeglądarki w Samsungu znajdziemy także czytnik RSS.
Bateria
Bateria w Samsung U700 ma pojemność 900 mAh. W czasie testów pozwalała na jeden, dwa dni pracy telefonu przy dużym obciążeniu. Jest to standardowy czas działania najnowszych telefonów multimedialnych i raczej nie widać szans na jakąś poprawę tego parametru.
Kamera
Maksymalna rozdzielczość aparatu to 2048x1536 pikseli, czyli matryca głównej kamery ma 3.2 megapiksele. Kamera jest wyposażona we wszystkie podstawowe funkcje (samowyzwalacz, tryb ramek, sepia itd.) oraz w dosyć mocną lampę błyskową. Autofocus działa szybko i nie ma problemów z ustawieniem ostrości.
Jakość zdjęć jest przedstawiona na poniższych przykładach:
Podsumowanie
Samsung U700 na pewno jest jednym z ładniejszych telefonów. Jest również bardzo nowoczesny - transmituje dane przez HSDPA (3.6), jest wyposażony w kamerę 3.2 megapiksela oraz naprawdę dobry ekran 2.2 cala. Jedyną poważną wadą tego telefonu są klawisze pod ekranem oraz koło służące do poruszania się po menu (notabene samo menu jest bardzo eleganckie). Niestety w tym przypadku design wygrał zbyt znacząco z ergonomią.
U700 to telefon dla osób, które uwielbiają piękne przedmioty, ale nie chcą się pozbawiać dostępu do najnowszej technologii. Muszą to jednak okupić trochę utrudnionym korzystaniem z telefonu.