Samsung Z400 pozostaje w cieniu telefonów z serii ultra slim, ale chyba jest od nich trochę ciekawszy. Jest to pierwszy telefon 3G jaki testujemy, który jest aż tak mały. Z400 mierzy zaledwie 96.7 x 47.8 x 18.8 mm i waży tylko 107g. Są to rozmiary i waga, które w telefonach 3G dotychczas były niespotykane. Dodatkowo, co należy podkreślić, ten Samsung oprócz UMTS-u obsługuje także EDGE, a to już w koreańskich telefonach niemal rewolucja.
Co otrzymujemy?
W komplecie oprócz telefonu otrzymujemy kabel do komputera, słuchawki, oprogramowanie oraz oczywiście ładowarkę. W komplecie nie znajdziemy niestety dodatkowego kabla do telewizora, ponieważ nasz mały Samsung nie obsługuje niestety funkcji TV out. W pudełku próżno także szukać karty pamięci. Trzeba ją sobie samodzielnie dokupić.
Wygląd zewnętrzny
Z400 z wyglądu przypomina starsze modele Samsunga. Standardowa srebrna obudowa typu slider jest już w sprzedaży od kilku lat. Gdy się jednak bliżej przyjrzymy to po rozsunięciu telefonu znajdziemy obiektyw kamery, a nad ekranem dodatkowy obiektyw do wideo rozmów. Jakość wykonania obudowy jest standardowo u Samsunga najwyższych lotów. Nic nie skrzypi, telefon rozsuwa się bezszelestnie, a dodatkowy mechanizm lekko nam w tym pomaga.
Dostęp do klawiatury jest wygodny i to zarówno do dolnych, jak i górnych rzędów klawiszy. Również pad nawigacyjny jest ergonomiczny. Ekran Z400 ma rozmiary 240x320 pikseli (2 cale) i wyświetla 262 tys. kolorów. Podobnie jak jakość wykonania telefonu, tak i jakość ekranu jest w Samsungach najlepsza.
Menu telefonu
Główny ekran aparatu zwykle nie zawierał zbyt wielu informacji. W Z400 na głównym ekranie oprócz tapety i standardowego zegarka mieści się kalendarz z widokiem całego miesiąca. Wygodne są także mikroskopijne ikonki sygnalizujące, czy jesteśmy z zasięgu EDGE, czy też UMTS.
Menu może być wyświetlane jako lista (tak jak w telefonach starego typu) oraz jako siatka (tak jak w większości nowoczesnych telefonów). Największą zaletą całego oprogramowania jest szybkość działania telefonu. Szok przeżyją przede wszystkim użytkownicy Symbiana i Windowsa. Telefon włącza się jak za dawnych lat w ciągu sekundy, a wszystkie funkcje są realizowane natychmiast. Zamknięta platforma jest więc znacznie lepszym rozwiązaniem dla mniej zaawansowanych użytkowników telefonów.
Główne menu składa się z 9 działów: z logami połączeń, z kontaktami, z aplikacjami (dodatkowe funkcje), przeglądarka do internetu, menu wiadomości, przeglądarka plików (także galeria), oraganizer, kamera oraz ustawiania.
Do kamery oraz do niektórych funkcji menu mamy dostęp także przez dwa klawisze skrótów zlokalizowane po prawej stronie obudowy. Skróty do wybranych funkcji można przypisać także do pada pod ekranem.
Książka telefoniczna
W kontaktach telefonu jest miejsce na 1000 wpisów. Kontakt to nazwisko, imię, 3 numery telefonów, przypisanie do grupy, adres internetowy, data urodzenia. W informacjach dodatkowych możemy także wpisać stanowisko zajmowane w firmie, nazwę tej firmy, nick oraz notatkę. Najczęściej wybierane kontakty mogą być przypisane do klawiszy 2-9. Konakty mogą być także łączone w grupy.
Wiadomości
W menu wiadomości znajdziemy tylko jedną wadę. Pomimo, że telefon ma 30 MB pamięci, to nie wiadomo dlaczego pamięć na SMSy została ograniczona do 200 sztuk. W przypadku MMS-ów i e-maili pamięć do składowania nie została ograniczona.
Wysyłany MMS może mieć wielkość 30, 100 lub 300KB. W telefonie można na stałe zdefiniować do 5 kont poczty elektronicznej. Największa pobrana wiadomość może mieć 0.5 MB. Telefon może samodzielnie sprawdzać naszą pocztę oraz jest wyposażony w rodzaj filtra antyspamowego, bo do dyspozycji jest lista zakazanych nadawców i tematów.
Multimedia
Z400 jest wyposażony w zintegrowany odtwarzacz wideo i audio, który radzi sobie zarówno z MPEG4, jak i plikami MP3. W przypadku, gdy Z400 ma być odtwarzaczem muzycznym (słuchawki są w zestawie) to musimy dokupić kartę pamięci, bo 32 MB pamięci dynamicznej to stanowczo za mało na składowanie muzyki.
W Z400 brakuje trochę radia – to jedna z przydatniejszych funkcji w nowoczesnych telefonach.
Dźwięk z głośnika w telefonie przy odtwarzaniu plików MP3 jest bardzo dobry, gorzej jest natomiast z syntezą dzwonków – Samsung w tym obszarze zatrzymał się parę lat temu i dzwonki przypominają te z pierwszych telefonów komórkowych.
Pakiet oprogramowania
Do telefonu dołączane jest oprogramowanie Samsung PC Studio 3. Po zainstalowaniu pakietu najlepiej jest pobrać od razu jego aktualizację z internetu. Gdy podłączamy Z400 do komputera to telefon musi wyświetlać swój główny ekran – inaczej komputer go nie wykrywa. Niestety większość funkcji w pakiecie jest niedostępna dla Z400 – nie możemy edytować MMS-ów, przygotowywać SMS-ów, ani zarządzać kontaktami. Wszystkie te opcje są w pakiecie „wygaszone”.
Kamera
2 megapiksele to już standard w wyższych modelach obecnych na polskim rynku. Jakość zdjęć najlepiej prezentują przykłady. Z400 potrafi zapisać fotografię w maksymalnej rozdzielczości 1600x1200 pikseli z trzema opcjami jakości. Użytkownik może sam regulować nawet wartość ISO. Z dodatkowych opcji jest także balans bieli, ramki oraz efekty (sepia, zdjęcie czarno białe itp.). Telefon potrafi wykonywać zdjęcia seryjne oraz tzw. mozaiki (9 małych zdjęć na jednym zdjęciu).
Przykładowe zdjęcia:
Dodatkowe aplikacje
W Z400 wbudowano dyktafon z możliwością zapisu do 1h. Dla podróżujących po świecie nie zapomniano o zegarze światowym (z możliwością wyboru strefy czasowej). Śpiochy mogą ustawić aż 3 alarmy, które działają nawet wówczas, gdy telefon jest wyłączony.
Osoby zaganiane mogą korzystać z organizera, ale w nim, podobnie jak w przypadku SMS-ów, ustalono ograniczenia co do ilości wpisów: 100 terminów, 50 rocznic, 20 zadań, 20 notatek. Nie jest to zrozumiałe.
Dla graczy przewidziano dwie gry – strzelanina z robotami oraz miejska jazda na rolkach.
Najciekawszą aplikacją jest Picsel File Viewer – program, który bardzo szybko potrafi nam wyświetlić na ekranie pliki pakietu Office oraz PDF. Po raz pierwszy w telefonie tak sprawnie działa zoom przy przeglądaniu dokumentów Microsoft. Niektórym zabraknie pewnie opcji edycji, ale pisanie dokumentów na takim telefonie nie ma najmniejszego sensu.
Bateria
W czasie testów ogniwo działało około 2 dni. Jak na bardzo niewielki telefon 3G jest to dobry wynik. W testowanym modelu zastosowano baterię lit-ion o nieznanej pojemności. Standardowa bateria powinna być polimerowa.
Podsumowanie
SGH-Z400 to pierwszy telefon 3G, który jest naprawdę mały. Jego główne zalety to UMTS, EDGE, dwie kamery. Ważne jest także to, że oprogramowanie telefonu działa bez żadnych błędów. Gdy ktoś nie pragnie instalować w telefonie dodatkowych aplikacji, a chce już teraz korzystać z zalet UMTS i EDGE to na pewno powinien kupić Z400. Zaawansowane telefony typu smartphone dłużej się uruchamiają, często się zawieszają i wolniej reagują na życzenia użytkownika. Z400 jest od nich dużo prostszy, ale na pewno będzie można na nim polegać. Zapewne także większość użytkowników bardzo pozytywnie oceni jego wygląd.