Siemens Information and Communication Mobile otworzył we Wrocławiu Dział Stacjonarnej Telefonii Bezprzewodowej. Jest to pierwsza tego typu placówką utworzoną przez firmę Siemens poza granicami Niemiec.
Wrocławskie Centrum skoncentruje się na produktach bezprzewodowej telefonii cyfrowej oraz na produktach transmisji danych do połączeń analogowych, ISDN i DSL. Będzie ściśle współpracować z dwoma ośrodkami w Niemczech: Bocholt i Monachium. Obecnie placówka zatrudnia 15 pracowników, do roku 2004 ma ich być 30.
"Mimo że nasze produkty do telefonii głosowej oraz do transmisji danych stale poszerzają swój zakres możliwości, wciąż pozostają łatwe w obsłudze" - powiedział Christoph Caselitz, szef działu urządzeń bezprzewodowych w Siemens IC Mobile Group. "Rozbudowując Centrum o nowy dział zespołu programistów we Wrocławiu, stworzyliśmy najlepsze warunki do stałej optymalizacji naszych produktów. Zachowaliśmy przy tym zdolność tworzenia we własnym zakresie urządzeń spełniających przyszłe wymagania użytkowników ".
Siemens posiada w Polsce już pięć ośrodków w których pracuje blisko 5 000 pracowników. We Wrocławiu od dwóch lat znajduje się Centrum Rozwoju Oprogramowania (Information and Communication Mobile Networks&Solutions), z którym nowy dział badawczy będzie dzielił siedzibę.
Wrocławskie centrum zajmuje się m.in.:
Sieci telefonii komórkowej
Adaptacje odpowiadające indywidualnym zamówieniom klientów i integracja systemów w sieciach GSM, GPRS i UMTS dla operatorów sieci komórkowych w regionie (Polska, Czechy), a także na całym świecie (np. satelitarna sieć Iridium)
Aplikacje do telefonów komórkowych (wykorzystujące protokół WAP)
Wypracowanie reguł planowania i optymalizacji sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji oraz tworzenie odpowiednich narzędzi
Analizy dokładności dotyczące lokalizacji terminali komórkowych
Projekty badawcze i budowa prototypów we współpracy z Politechniką Wrocławską
Produkty bezprzewodowe
Opracowywanie oprogramowania do telefonów bezprzewodowych, np. z serii Siemens Gigaset
Programowanie aplikacji w stacjach bazowych i elementach przenośnych
Aplikacje do komputerów PC
Siemens zaprezentował także swój nowy produkt działający w standardzie DECT Gigaset 4975 Voice & Data, czyli urządzenie pozwalające na bezprzewodową transmisję głosu i danych, co wyklucza konieczność instalowania skomplikowanej sieci komputerowej i telefonicznej w domach lub małych biurach. Funkcje urządzenia:
Bezprzewodowa transmisja głosu i danych w jednym urządzeniu
Szybkie łącze z Internetem dla ośmiu komputerów PC jednocześnie
Przyłączenie maksymalnie sześciu elementów przenośnych
Maksymalna szybkość transmisji danych między komputerami: 10 Mb/s
Wbudowana cyfrowa automatyczna sekretarka
Zgodność ze wszystkimi produktami Gigaset H48 Data i H49 Data
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 98, 98SE, ME, XP, Windows 2000