Siemens S45 to najnowszy telefon niemieckiej firmy, który już niebawem pojawi się w ofercie polskich operatorów. S45 należy do nowej serii aparatów (wraz z modelem ME45) obsługujących pakietową transmisję danych GPRS, wykorzystywaną w tym modelu zarówno do korzystania z WAP, jaki do transmitowania danych z komputera. S45 to telefon przeznaczony do najwyższego segmentu rynku a więc jego konkurencję stanowi Ericsson T39, R520, "topowe" Motorole obsługujące GPRS oraz niebawem Nokia 6310.
Wygląd aparatu
Siemens S45 to jeden z najładniejszych telefonów na rynku. Nie jest bardzo mały - mierzy 109x46x20 mm, ale jest stosunkowo lekki - waży 93g. Zgodnie z modą antena jest wbudowana co nie wpływa niekorzystnie na czułość aparatu. Telefon wykonany jest z tworzywa ale obudowa nie skrzypi i jest złożona bardzo dokładnie. Klawisze są ergonomicznie rozłożone, klawiatura działa bez zarzutu - jest dosyć twarda, ale naciskanie przycisków nie męczy. Dodatkowe klawisza znajdują się po bokach obudowy: z prawej strony znajduje się mały przycisk służący do aktywacji funkcji dyktafonu, z lewej natomiast regulator głośności. Klawiatura i ekran podświetlone są bardzo wyraźnie na piękny pomarańczowy kolor. Ekran jest ogromny a wysoka rozdzielczość pozwala wyświetlać jednocześnie naprawdę wiele informacji. Klawiaturę blokuje się standardowo dłuższym przyciśnięciem krzyżyka. Niestety, aby ją odblokować przyciśnięcie # trzeba jeszcze dodatkowo potwierdzić.
Obsługa modułu telefonu
Jako telefon dla biznesmana Siemens S45 zawiera wiele różnych aplikacji ułatwiających codzienną pracę. Sam proces telefonowania jest również wspomagany poprzez wiele ciekawych usług. Gdy numer jest zajęty aparat może automatycznie wykręcać numer abonenta, powiadomić melodyjką gdy numer już będzie wolny (usługa zależna od operatora) lub przypomnieć o o tym, że mamy zadzwonić ponownie za 15 minut. W czasie rozmowy możemy nagrać naszą dysputę (naciskając boczny przycisk aktywacji dyktafonu) lub odtworzyć naszemu rozmówcy wcześniej nagraną notatkę. Gdy pragniemy, aby większe grono również miało szansę słyszeć ważną wiadomość bez problemu uruchamiamy bardzo dobrze działający system głośnomówiący. Telefon możemy też w awaryjnej sytuacji dać dziecku, pozwalając na telefonowanie pod jeden, wybrany przez nas wcześniej numer.
Książka telefoniczna: Phonebook i Addressbook
Siemens zdecydował się rozdzielić książki z numerami na karcie SIM i w telefonie. Książka w telefonie, nazywana "Addressbook" pozwala na zapisywanie wielu dodatkowych informacji. Mamy do dyspozycji 500 wpisów składających się z następujących rekordów:
nazwisko
imię
firma
telefon
telefon biurowy
telefon komórkowy
faks
ulica
kod pocztowy
miasto
państwo
adres internetowy
grupa
Przy wpisywaniu danych do spisów kontaktów można korzystać ze słownika T9 (również w polskiej wersji językowej), ale w przypadku książki telefonicznej znacząco nie przyspieszy to uzupełniania bazy. Z głównego ekranu do książki można dostać się naciskając dolną strzałkę z talerzowego joysticka pod ekranem. Przyciskając górna strzałkę w trybie oczekiwania możemy zacząć głosowo wybierać numery. Etykietki głosowe możemy przypisać 20 numerom z książki adresowej (tylko tej zapisanej w telefonie). Oprócz głosowego wybierania numerów mamy możliwość głosowego wybierania funkcji w aparacie, co przy tak dużym skomplikowaniu menu wydaje się być wygodnym rozwiązaniem. Etykiety głosowe można przypisać 20 dostępnym usługom w menu. Wszystkie głosowe funkcje są obsługiwane w specjalnym module, głęboko ukrytym w menu Office i nie ma możliwości dogrania etykiety głosowej do kontaktu np. w czasie przeglądania książki adresowej.
SMS i EMS
Siemens S45 pozwala na obsługę najnowszego standardu przesyłania wiadomości multimedialnych EMS. Do SMS'a możemy dodać grafikę i dźwięk (w treści SMS'a pojawią się specjalne kody) a odbiorca posiadający np. Alcatela OT 511 oprócz wiadomości tekstowej otrzyma także dołączoną melodyjkę lub ikonę z kaczorem. Dodatkowe obrazki będzie można ściągać poprzez SMS, WAP lub port podczerwieni. Treść SMS'a można wpisywać przy pomocy słownika T9, który znacznie przyspiesza wpisywanie wiadomości. Z przesyłaniem wiadomości związana jest też tajemnicza funkcja SMS via GPRS, która działa (SMS zostaje wysłany), ale nie wiadomo jak wpływa na opłaty za przesłanie wiadomości. Gdy ktoś do nas wyśle wiadomość możemy mu odpowiedzieć na stałe przygotowanym schematem wiadomości. Podobnie przy tworzeniu nowej wiadomości do dyspozycji są przygotowane szablony - ale tylko trzy. Z wygodnych funkcji (niemal już niezbędnych) jest obsługa raportów, czyli powiadomień o statusie wysłanej wiadomości. W menu wiadomości możemy także włączyć funkcję informacji sieciowych - czyli w Polsce głównie kanał 50 z local area information. Telefon obsługuje więc wszystkie możliwe funkcje związane z przesyłaniem wiadomości tekstowych, ale niestety nie jest pozbawiony wad. Cała procedura wysłania i odebrania wiadomości wymaga wielokrotnego potwierdzania każdej podjętej już decyzji. Dodatkowo telefon bardzo powoli obsługuje kartę SIM (z która inne modele radzą sobie bez problemów). Samo menu (niestety całe) również działa bardzo wolno. Dużym utrudnieniem jest brak pamięci na SMS'y w aparacie - przy nawet niewielkiej ilości wysyłanych i odbieranych wiadomości ikona o braku miejsca miga niemal bez przerwy a kasowanie czasami ważnej treści nie jest optymalnym rozwiązaniem tego problemu. Siemens obsługuje SIM Toolkit (STK).
WAP
Przeglądanie serwisów WAP w telefonie z GPRS nie jest już tak stresującym zajęciem (ze względu na koszty) jak korzystanie z transmisji ciągłej CSD. Bardziej stresująca okazała się konfiguracja GPRS'u i samej przeglądarki. Pomimo wielokrotnego sprawdzania wszystkich ustawień wyświetlał się komunikat informujący, że klient (czyli nasz Siemens) nie jest rozpoznawany przez serwer. Pomogła wizyta w punkcie serwisowym Siemensa i wymiana oprogramowania połączona z wgraniem firmowego pakietu sieci Plus GSM (wraz z wielkim logo widocznym na załączonych do testu zdjęciach). Przeglądarka już w punkcie serwisowym zaczęła działać bez najmniejszych problemów. Nawigacja jest błyskawiczna. Wygodnie można zmieniać wielkość czcionki w przeglądarce naciskając #. Ulubione serwisy WAP możemy zapisywać w spisie zakładek (nie obsługiwanych w sieci Era). Jeśli korzystamy z kilku kart SIM różnych operatorów to możemy przygotować do pięciu profili z ustawieniami bramek dostępowych. Tak jak w innych modelach Siemensa za WAP (tu w wersji 1.2) odpowiedzialny jest Openwave a za bezpieczeństwo przesyłanych danych (np. haseł do kont bankowych) RSA Security.
Aplikacje menu Office
Dyktafon
Cyfrowy dyktafon pozwala zapisać 2 min 40 sekund prowadzonej rozmowy, zwykłego nagrania lub notatki podpiętej do ustalonego alarmu. Nagrania są bardzo wyraźnie, ale nie można odsłuchiwać dyktafonu poprzez system głośnomówiący. Nazwy poszczególnych nagrań możemy edytować. Włączanie trybu dyktafon odbywa się sprawnie poprzez wygodny boczny klawisz widoczny na zdjęciach.
Kalendarz
Duży ekran pozwala na przeglądanie kalendarza w trybach: miesięcznym , tygodniowym lub agenda, czyli jako spis spotkań na dany dzień. Kalendarz można synchronizować z programem Outlook. Możemy zapisać do 50 zdarzeń. Do zdarzenia możemy przypisać notatkę głosową.
Spotkania (terminy)
Oprócz kalendarza do dyspozycji jest spis spotkań. Do wyboru mamy pięć schematów: birthday, speech memo, memo, call, meeting. Oprócz terminu i godziny możemy ustalić, że spotkanie (lub inna ustalona czynność) będzie się powtarzać co jakiś czas: dzień, tydzień, miesiąc lub rok. Możemy zapisać do 50 terminów. Podobnie jak w kalendarzu do terminu możemy przypisać notatkę głosową.
Zadania
Kolejnym spisem czynności do wykonania może być lista "Tasks", która pozwala dodatkowo określić czy zadanie zostało wykonane czy też czeka na swoją kolej. Możemy zapisać do 50 zadań.
Notatki
Informacje nie związane z terminami mogą być zapisywane w postaci zwykłych notatek w menu "Notes". Maksymalnie można zapisać jedynie 10 notatek, ale w połączeniu z całym zestawem aplikacji i olbrzymią książką adresową Siemens potrafi zapisać znaczącą ilość danych. Ciekawa funkcją jest klauzula "Poufne" pozwalająca zablokować dostęp niepowołanych osób do zapisanej treści specjalnym kodem bezpieczeństwa.
Alarmy związane z powyższymi aplikacjami działają nawet przy wyłączonym telefonie, więc np. w samolocie bezpiecznie jest włączyć specjalny tryb pozwalający na wyłączenie wszystkich alarmów lub po prostu wyjąć baterię na czas lotu - co jest oczywiście rozwiązaniem mniej wygodnym. Terminy mogą być przesłane poprzez port podczerwieni do PDA lub innego telefonu lub wysłane poprzez SMS do innego aparatu potrafiącego je odczytać. Wygodną funkcją jest możliwość bezpośredniego druku poprzez port IrDA (wymagana jest oczywiście drukarka z portem podczerwieni).
Wizytówka
Siemens S45 pozwala także na wpisanie własnej wizytówki, którą później możemy wysłać SMS'em lub IrDA zainteresowanej osobie (oczywiście jako dodatek do papierowej wersji). Wizytówka przesyłana jest w standardzie vCard, także może być odebrana przez telefony innych producentów. Swą wizytówkę możemy również łatwo wydrukować.
Zegar
Zegar Siemensa przystosowany jest do wyboru strefy czasowej. S45 obsługuje także system automatycznego wyboru strefy czasowej z poziomu sieci - oczywiście dany zagraniczny operator musi taką usługę udostępniać. S45 ma również funkcję codziennego automatycznego wyłączania się o określonej godzinie.
W menu Office obok usług stricte biznesowych mamy aplikacje znane z wielu popularnych telefonów: alarm, przelicznik walut, kalkulator, stoper i timer. Wygodną funkcją jest osobny spis wszystkich terminów (alarmów), które zostały pominięte przez użytkownika.
Profile
Telefon obsługuje aż osiem profili. Wadą jest to, że aby wybrać któryś z nich należy głęboko szperać po menu. Pięć profili ma ustaloną nazwę, ale możemy je edytować. Dwa profile mogą być dowolnie nazwane i skonfigurowane. Ostatni, ósmy profil nazwany "Airplane mode" to bezpieczny tryb wyłączający wszystkie alarmy oraz sam telefon na pokładzie samolotu. W profilu możemy ustalać:
ustawienia dzwonka
głośność
melodie
wibracje
filtrowanie
tony serwisowe
tony przycisków
duże litery
podświetlenie
Gry
Telefon zawiera dwie gry, w które można grać jednie pojedynczo (nie ma opcji gry przez port podczerwieni). Nie ma też możliwości ściągnięcia dodatkowych poziomów poprzez WAP. Baloon Shooter to "strzelaninka" - głównym celem jest zestrzelenie jak największej ilości balonów. Grafika jest bardzo prosta. Stack Attack to rodzaj Tetrisa w połączeniu z magazynierem. Przesuwając spadające paczki należy ułożyć z nich jak najwięcej pełnych warstw.
Dzwonki i dźwięki
Telefon pozwala na odbieranie dzwonów poprzez SMS, port podczerwieni lub WAP. Zdolniejsi mogą skomponować własny dzwonek używając kreatora melodii. Na stałe w telefonie jest zapisane 38 dzwonów. Użytkownik może zapisywać lub komponować dodatkowe cztery sztuki. Niestety polski Siemens (w odróżnieniu do paru innych oddziałów tej firmy) nie przygotował serwisu internetowego pozwalającego na ściąganie dzwonków lub grafiki.
Siemens może sygnalizować w czasie rozmowy upływające minuty krótkim sygnałem dźwiękowym.
Personalizacja
Siemens pozwala na przypisanie specjalnemu klawiszowi pod ekranem oraz klawiszom od 2 do 9 specjalnych funkcji lub numerów telefonicznych. Dodatkowo w menu Ulubione mamy spis dziesięciu najczęściej używanych "ulubionych" przez nas funkcji aparatu co pozwala na wykluczenie błądzenia po naprawdę obszernym i nieco zagmatwanym menu Siemensa.
Bezpieczeństwo
Niemiecki producent podaje na swoich stronach internetowych maksymalny poziom wskaźnika SAR. Wartość SAR pozwala na ocenę czy dany telefon promieniuje bardziej niż inne. Międzynarodowa norma SAR wynosi 2.0 W/kg. Maksymalna wartość SAR podczas testów Siemensa S45 wynosiła 0.95 W/kg.
Bateria
Ogniwo Siemensa wykonane jest w technologii litowo-jonowej. Bateria ma pojemność 840 mAh co pozwala na wydajną pracę przez dwa i pół dnia przy około 30-40 minutach rozmów dziennie.
Oprogramowanie oraz GPRS
Wraz z Siemensem dostarczane są trzy programy: "Siemens QuickSync", Data Exchange Software oraz GPRS Modem Assistant. Pierwszy z nich służy to synchronizacji danych z aplikacji biznesowych telefonu z Outlookiem, kolejny to program pozwalający podłączyć telefon jako dodatkowy dysk w systemie Windows. Aplikacja Data Exchange Software działa, można więc np. przegrać pliki dźwiękowe z dyktafonu telefonu ( w formacie .vmo) na dysk komputera po automatycznej konwersji na wav. Nie można natomiast edytować tym oprogramowaniem książki telefonicznej a widziane w Explorerze pliki nie nadają się do odczytu żadną popularną aplikacją z Windowsa.
Programu GPRS Modem Assistant nie udało się niestety zainstalować. Ręczna instalacja modemu GPRS oraz jego konfiguracja również nie zakończyła się pozytywnie - telefon nie potrafił skomunikować się z modemem, chociaż siostrzana aplikacja Data Exchange bez problemu "widziała" telefon podłączony do portu szeregowego, dostarczonym w komplecie kablem.
Jakość dziwięku i czułość
Telefon zapewnia bardzo dobrą jakość dzwięku. W trakcie rozmowy nawet głośny krzyk nie powoduje nieplanowanych wibracji membran. Czułość również mieści się w normie. W naszym testowym miejscu ze słabym zasięgiem (czasami bardzo słabym) telefon "wycinał" dzwięk sporadycznie i nigdy nie doszło do zerwania połączenia. W słabym zasięgu można też bez problemów korzystać z WAP over GPRS.
Podsumowanie
Siemens S45 to jeden z najbardziej zaawansowanych telefonów na rynku. Dotychczas GPRS był wyłączną domeną Motoroli i Ericssona. Siemens S45 jest pierwszym telefonem niemieckiego producenta z obsługą pakietowej transmisji i to niestety widać. Oprogramowanie dla systemu Windows jest niedopracowane - konfiguracja skomplikowana a co gorsze nie udało się skorzystać z WAP w zestawie telefon-komputer. WAP over GPRS działa natomiast bez zarzutu, również dzięki znakomitej przeglądarce Openwave. Sam telefon to prawdziwy kombajn różnych rodzajów aplikacji poczynając od dyktafonu a kończąc na skomplikowanym organizerze. Olbrzymia książka telefoniczna, T9, EMS, około 400 KB pamięci.....Siemens S45 posiada dosłownie wszystko co tylko można sobie wymarzyć. Główne wady to mało intuicyjne i wolne menu oraz wspomniany już niedopracowany GPRS.
Na następnej stronie znajduje się mini galeria zdjęć Siemensa S45
|
|