600 tysięcy osób nie może się mylić - to ten smartfon robi najlepsze zdjęcia

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
600 tysięcy osób nie może się mylić - to ten smartfon robi najlepsze zdjęcia

MKBHD, czyli youtuber Marques Brownlee, kolejny raz wyłonił w głosowaniu swoich widzów smartfon robiący najlepsze zdjęcia. W sumie oddano 21 milionów głosów, co czyni ten ranking wartościowym i miarodajnym. Tym razem zamiast uproszczonego zestawienia parami, w których lepszy z dwóch smartfonów przechodził do kolejnej rundy autor zastosował ranking szachowy Elo. Pozwoliło to uniknąć sytuacji, w której jeden z mocnych kandydatów na jedno z pierwszych miejsc odpadnie w pierwszej rundzie po trafieniu do pary z ostatecznym zwycięzcą. Przy okazji analiza wyników pozwala wyciągnąć znacznie więcej ciekawych wniosków.

W teście wzięło udział 16 modeli smartfonów:

 • Huawei Mate 50 Pro
 • iPhone 14 Pro
 • Motorola edge 30 Ultra
 • Nothing Phone 1
 • OnePlus 10 Pro
 • Oppo Find X5
 • Pixel 6A
 • Realme 10 Pro+
 • ROG Phone 6
 • iPhone SE.
 • Pixel 7 Pro
 • Galaxy S22 Ultra
 • Sony Xperia 1 IV
 • Xiaomi 12s Ultra
 • Asus Zenfone 9
 • Vivo X80 Pro+

Zwycięzcy rankingu

Najlepszym smartfonem fotograficznym na rynku okazał się Google Pixel 6A. Pixel wygrywał i zajmował wysokie pozycje już w poprzednich edycjach rankingu. Mimo to jego zwycięstwo może dziwić z kilku powodów. Po pierwsze to najtańszy Pixel, pojawił się na naszej liście najbardziej opłacalnych smartfonów za niewiele ponad 1700 zł. Po drugie ma tą samą matrycę co Pixel 2 z 2017 roku, a więc taką sprzed 5 lat. To pokazuje jak istotną rolę w fotografii mobilnej odgrywają algorytmy oraz ich dopasowanie do sprzętu.

Drugie miejsce zajął Pixel 7 Pro, a trzecie Asus Zenfone 9. Asus również zajmował wysokie pozycje w poprzednich edycjach rankingu najlepszego smartfonu fotograficznego roku.

Google Pixel 6A

Zwycięzcy z podziałem na kategorie

Oprócz zwycięzców ogólnego zestawienia można wyłonić zwycięzców poszczególnych kategorii. Pixel 7 Pro okazał się numerem jeden w przypadku zdjęć portretowych. Główny zwycięzca wcale nie jest najlepszy w każdej kategorii z osobna. Pixel 6a zajął trzecią pozycję w zdjęciach w ciągu dnia, drugą w przypadku zdjęć nocnych i drugą w przypadku zdjęć portretowych. Można więc powiedzieć, że de facto zajmuje trzecią pozycję w przypadku zdjęć, których wykonujemy najwięcej.

Numerem jeden w kategorii zdjęć dziennych został Oppo Find X5 Pro, w zdjęciach nocnych zajął trzecią pozycję, ale już w zdjęciach portretowych jest na przedostatnim miejscu.

Oppo Find X5 Pro

Jak dobry okazał się iPhone?

iPhone nie jest już królem fotografii mobilnej ani żadnej z kategorii z osobna. Przynajmniej nie według tego ślepego testu Marquesa Brownlee. iPhone 14 Pro zajął 6 miejsce w zdjęciach dziennych, 10 miejsce w zdjęciach nocnych i 5 miejsce w zdjęciach portretowych.

Który smartfon robi najgorsze zdjęcia?

Na ostatnim miejscu znalazła się Sony Xperia 1 IV. Warto podkreślić, że to właśnie Sony produkuje matryce do większości smartfonów na rynku, w tym do zwycięzcy, czyli do Pixel 6A. Sprzęt nie jest tutaj problemem, tylko podejście producenta, na co zwracałem uwagę w swoich recenzjach. Sony poszedł w kierunku klasycznej fotografii i ustawień dla profesjonalistów. Nie korzysta intensywnie z fotografii obliczeniowej, nie ma dedykowanego trybu nocnego czy portretowego, nie podbija kontrastu i nasycenia kolorów. To nakierowanie uwagi na wąską grupę profesjonalistów odbyło się kosztem efektów w trybie automatycznym, z którego korzysta większość użytkowników. W efekcie, gdy doszło do porównania zdjęć portretowych modelu Pixel 7 Pro i Sony Xperia 1 IV aż 98% osób wybrało Pixela.

Drugim modelem od końca okazała się Motorola Edge 30 Ultra, a więc telefon z 200 megapikselową matrycą. Sama rozdzielczość najwyraźniej nie wystarcza do optymalnych efektów.

Najbardziej opłacalny smartfon fotograficzny

Jeśli uwzględnić cenę główny zwycięzca pozostaje bez zmian – kosztujący 1730 zł Pixel 6A nie jest drogim smartfonem i skoro wygrał główną nagrodę to i w tej kategorii jest najlepszy. O wiele ciekawsze jest drugie miejsce, które trafiło do realme 10 Pro+.

Najlepszy smartfon do zdjęć nocnych

Pierwsze miejsce w podkategorii zdjęć nocnych zajął vivo X80 Pro+. Cieszy mnie to o tyle, że w swojej recenzji vivo X80 pro napisałem, że moim zdaniem robi najlepsze zdjęcia nocne ze wszystkich smartfonów. Wygląda na to, że się nie pomyliłem.

Najgorzej w zdjęciach nocnych wypadł iPhone SE, który nie ma trybu nocnego.

vivo X80 Pro

Podsumowanie

Z jednej strony wiadomo, że aparat w smartfonie jest często papierkiem lakmusowy najbardziej wrażliwym na oszczędności producenta. Pierwsza rzecz, z której musimy zrezygnować, gdy wybieramy niższy model to możliwości aparatu. Z drugiej jednak strony sam sprzęt nie jest gwarancją sukcesu, bo potrzebne jest jeszcze doświadczenie w opracowywaniu oprogramowania aparatu. To zestawienie wygrał model, który ma 5 letnią matrycę, ale bardzo dobrą aplikację aparatu. Jednocześnie Sony, który dostarczył matryce do większości telefonów w tym zestawieniu zajął ostatnie miejsce w rankingu właśnie przez podejście do aplikacji aparatu, trybu automatycznego i pominięciu fotografii obliczeniowej.

Warto też pamiętać, że nie ma rynku modelu, który jest najlepszy w każdym trybie. Żaden z modeli nie zajął pierwszego miejsca w więcej niż jednej podkategorii, jeśli chodzi o zdjęcia dzienne, nocne i portretowe. Warto wybrać to co jest dla na szczególnie istotne. A kategorii można by stworzyć znacznie więcej i uwzględnić zdjęcia z teleobiektywu, zdjęcia szerokokątne i makro. Nie mówiąc już o osobnej kategorii jaką jest wideo. Im więcej trybów weźmiemy pod uwagę, tym większe będą zmiany w rankingu. Jestem przekonany, że Pixel 6A nie okazałby się zwycięzcą, gdyby kategorii było więcej.

Strona, na której można zagłosować na najlepsze zdjęcia będzie dostępna do końca stycznia 2023 pod tym adresem.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: