Solidarność w UPC walczy o lepsze warunki przejścia pracowników do Ericssona

Newsy
Opinie: 0

W UPC Polska trwa spór zbiorowy pomiędzy Solidarnością a zarządem. Przyczyną jest planowy projekt outsourcingu. Około 200 pracowników ma zostać przeniesionych z UPC do Ericssona. Podobna umowa została już podpisana przez operatora na Węgrzech. W Polsce na tej zasadzie Ericsson obsługuje od wielu lat Netię.

Solidarność chce wynegocjować dla pracowników lepsze warunki przejścia do nowej firmy. Związek chce 3 letniej gwarancji niezmienności warunków zatrudnienia. UPC gwarantuje 12 miesięcy (minimum wynikające z Kodeksu pracy). Solidarność chce także stworzenia programu dobrowolnych odejść oraz odpraw pieniężnych dla pracowników, którzy zdecydują się na przejście do Ericssona.

Spór zbiorowy trwa od połowy grudnia. Obecnie strona związkowa wystąpiła o ustanowienie mediatora. Związek planuje także przeprowadzenie referendum strajkowego.

Oto oficjalny komentarz Michała Fury, rzecznika UPC, do tej sprawy:

Strategicznym celem UPC na najbliższe lata jest znaczące wzmocnienie pozycji spółki na polskim rynku. Docieramy dziś do zaledwie 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce. To nieporównywalnie mniej, niż zasięg, którym cieszyć może się choćby operator zasiedziały lub operatorzy komórkowi. Rozbudowa infrastruktury pozwoli nam istotnie zwiększyć skalę działania i inwestycji w rozwój jakości cyfrowych usług, oczekiwanej przez klientów. Dlatego UPC przyjęło na najbliższe lata ambitny plan rozwojowy, zakładający poszerzenie zasięgu nowoczesnej infrastruktury, a tym samym zwiększenie dostępności cyfrowych usług, w tym szybkiego internetu. Ta strategia jest już realizowana – tylko w ubiegłym roku UPC powiększyło zasięg swojej sieci o prawie 200 tys. gospodarstw domowych, do poziomu blisko 3 mln, co oznacza sześciokrotnie szybszy rozwój, niż miało to miejsce w latach poprzednich. Istotnym czynnikiem realizowanej strategii jest zabezpieczenie odpowiedniego poziomu operacyjnej i komercyjnej skuteczności, którą zapewnić może współpraca z doświadczonymi partnerami zewnętrznymi, w tym outsourcing utrzymania sieci. Oznacza to m.in. przejście części dotychczasowych pracowników do nowego pracodawcy na zasadach obowiązujących w prawie pracy. Dodatkowo UPC zadbało o zabezpieczenie gwarancji warunków zatrudnienia dla tych osób przez przyszłego pracodawcę. Do czasu zakończenia rozmów z partnerem biznesowym i związkiem zawodowym, UPC nie będzie natomiast komentować szczegółów rozmów oraz relacji z naszymi partnerami biznesowymi i partnerem społecznym.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: