Test Sony CMD-Z5

Recenzje
Opinie: 64

W pierwszych słowach tego testu pragnę zaznaczyć, iż nie zajmuję się profesjonalnie testowaniem telefonów i poniższy tekst jest to zbiór uwag jakie nasuwają mi się w wyniku użytkowania tego telefonu.

   

Zestaw

Oczywiście w zestawie jest sam telefon, instrukcja, ładowarka biurkowa składająca się z dwóch części tj.: ładowarki sieciowej, z której możemy korzystać w podróży (jeżeli nie chcemy obciążać się dodatkowymi gramami)  i podstawki do ładowania. Podstawka ma ciekawą konstrukcję -  telefon w niej nie stoi, lecz leży. Styki do ładowania znajdują  się zarówno na spodzie aparatu (jeżeli korzystamy z podstawki do ładowania), jak i w dolnej części telefonu przykryte estetyczną gumką (jeżeli korzystamy z samej ładowarki sieciowej). W zestawie nie ma niestety żadnego oprogramowania i kabelka do połączenia Z5 z komputerem.
  

Wygląd 

Telefon swym wyglądem wzbudził  moje zainteresowanie od "pierwszego wejrzenia". Srebrny kolor (zastanawiałem się, czy aby farba nie zacznie schodzić z telefonu po dłuższym użytkowaniu), skromne rozmiary i mała waga to główne powody dlaczego postanowiłem go kupić.
Płeć piękna docenia jego elegancję i rozmiary pasujące do damskiej torebki. W męskiej dłoni telefon także leży znakomicie. Nie należy zapominać o aktywnej klapce i pokrętle "jog".
Podsumowując - mały, lekki  i elegancki. 

Podstawowe funkcje 

  

Książka telefoniczna
500 wpisów w książce telefonu plus to co oferuje dany operator na karcie SIM to całkiem sporo. Do każdego wpisu dokonanego w telefonie można przyporządkować 3 numery telefonów i 2 notatki (np. adresy e-mail). Telefon informuje o stopniu zajęcia pamięci zarówno na karcie SIM, jak i w telefonie. Z5 klasyfikuje ilość miejsca nie po liczbie zapisanych numerów, lecz po ilości wpisów tzn. gdy przyporządkujemy pozycji "Kowalski" 3 numery to w telefonie zajmiemy tylko 1 pozycję) - oraz po ilości wprowadzonych notatek.

Każdy z wpisów możemy przyporządkować do jednej z 9 grup, którym możemy przypisać jeden z 27 zaimplementowanych w telefonie dzwonków i jedną z wielu ikon (nie liczyłem ich dokładnie, ale zbiór jest imponujący).
Telefon nie posiada klawiszy szybkiego wybierania. Za funkcję tę odpowiada klawisz jog (tzn. po przekręceniu jog'a w dół, przy otwartej klapce, pojawia się 9 pierwszych pozycji z karty SIM a zaraz za nimi w porządku alfabetycznym wpisy z książki w telefonie - według mnie jest to niewygodne rozwiązanie.
Jedynym klawiszem szybkiego dostępu, w klasycznym tego słowa znaczeniu, jest klawisz z numerem "1",  który przytrzymany dłużej połączy nas z numerem poczty głosowej (notabene trzeba go wprowadzać ponownie po każdorazowym wyjęciu karty SIM).

  

SMS
Sony Z5 obsługuje SMS klasy 0, czyli wiadomość może pojawić się bezpośrednio na ekranie telefonu adresata, można ową funkcję wyłączyć i korzystać z klasycznego formatu. Ilość zapisanych SMS'ów była zależna od operatora, więc telefon korzysta jedynie z pamięci na karcie SIM. Podczas edycji wiadomości tekstowych mamy dodatkowo możliwość wklejania pewnych informacji za pomocą pokrętła jog.

Funkcja ta działa następująco:

  • książka telefoniczna - umożliwia wklejenie dowolnego numeru z książki telefonicznej

  • szablon - umożliwia nam wklejenie bieżącej daty i godziny i skorzystanie z jednego z 6 szablonów (np Wesołych Świąt)

  • ostatnia wiadomość - wkleja ostatnią wiadomość

  • wydarzenie - umożliwia wklejenie wydarzenia z terminarza

  • fraza - umożliwia wklejanie najczęściej używanych fraz (np. "http://"), które można samemu zmieniać

Telefon posiada funkcję raportów doręczeń, lecz trochę inaczej rozwiązaną niż w Nokii - otrzymujemy informację zwrotną jedynie po doręczeniu albo w wyniku nieudanego doręczenia. Nie ma sytuacji pośredniej, tak jak w Nokii, tzn. "oczekuję". Pomimo tego, iż telefon obsługuje grupy, nie ma możliwości wysłania SMS'a do danej grupy lub do większej ilości osób. Można mieć też pewne zastrzeżenia co do szybkości działania klawiatury.

  

Listy połączeń

Do listy połączeń odebranych, nieodebranych jak i wykonanych mamy dostęp zarówno poprzez wciśnięcie klawisza z symbolem zielonej słuchawki, jak i przez odpowiednią opcję w menu. W jednej kolumnie mamy listę w/w połączeń i jedyną możliwością zorientowania się do jakiej kategorii należą jest ikona obok numeru lub pozycji (w przypadku braku identyfikacji). Po wciśnięciu klawisza jog mamy dostęp do dodatkowych informacji związanych z danym połączeniem tj. jego godziną i datą, lecz nie z czasem trwania danego połączenia.  Istnieje również możliwość odsłuchania notatki głosowej, którą nagraliśmy podczas trwania połączenia. Brak możliwości sprawdzenia czasu poszczególnych połączeń z poziomu tego menu jest irytujące.
Czas trwania poszczególnych połączeń możemy sprawdzić w osobnym menu. Nie ma rozdziału na połączenia związane z transmisją danych i połączenia głosowe, co utrudnia kontrolę kosztów.
  

Transmisja danych i faksów, WAP, połączenia konferencyjne , przekierowywanie połączeń, zawieszanie

Telefon posiada opcję wysyłania i odbierania faksów oraz transmisji danych, lecz nie miałem możliwości przetestowania tych funkcji z powodu braku odpowiedniego kabelka i oprogramowania.

Przeglądarka WAP, umieszczona w osobnym menu wraz z modułem do odbierania poczty elektronicznej, jest produktem firmy Microsoft. Telefon nie obsługuje niestety transmisji HSCSD ani GPRS,  więc prędkość ściągania witryn jest niezadowalająca. Moduł do poczty elektronicznej obsługuje standard POP3 i SMTP. Telefon nie posiada portu podczerwieni (to skandal w tej klasie ). Ściąganie poczty przebiegało bezproblemowo we wszystkich trzech sieciach, przeglądarka WAP działała poprawnie (nie zawiesiła się podczas żadnej sesji), obsługuje bez problemu strony WAP z szyfrowaniem np. mBank lub WBK24. Według mnie przeglądarka Z5 działa szybciej niż w innych telefonach (porównując z Nokią 6210 i 7110  i Ericssonem R320).
Połaczenia konferencyjne i zawieszania połączeń telefon obsługiwał wzorowo. Sony obsługuje podstawowe funkcje
związane z "klasycznymi przekierowaniami (oddzielne ustawienia dla mowy, danych i faksów), ale posiada także wbudowaną automatyczną sekretarkę, która umożliwia nam nie korzystanie z usług operatora i nagranie własnej informacji dla wybranych numerów telefonów lub wszystkich połączeń przychodzących.

  

Gry, menu, dodatkowe funkcje

Telefon posiada wbudowane dwie, całkiem niezłe gry (wędkarstwo i rzutki), zużywające jednak dużo energii. Menu jest trójwymiarowe, podobnie jak trzy piękne animacje startowe. Nie można zapomnieć o takich udogodnieniach jak: zegarek (zarówno cyfrowy jak i analogowy), datownik, budzik, stoper oraz możliwość wyłączania telefonu o określonej godzinie. 

   

Dzwonki, wibracje, jakość dźwięku, zasięg

Telefon posiada 27 standardowych melodii i alarm wibracyjny. Same melodyjki nie należą do ciekawych. Istnieje możliwość skomponowania własnej melodii. Dźwięk budzika i dzwonki są za ciche. Tak jak wcześniej napisałem telefon obsługuje grupy, którym można przydzielić niezależne melodie i ikony. Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym życie są profile, w których mamy możliwość zdefiniowania odpowiednich dźwięków. Niestety tylko jeden z tych profili ma możliwość edycji, w pozostałych wartości przypisane są fabrycznie.
Głośność w samej słuchawce jest dobra i nawet na gwarnej ulicy nie powinno być problemów ze zrozumieniem rozmówcy. Wyraźnie słychać różnicę w sieci nie obsługującej EFR , natomiast w pozostałych dźwięk był czysty i wyrazisty. Pomimo swojej wielkości telefon dobrze (nie rewelacyjnie) trzyma zasięg. Dużo lepiej Z5 sprawuje się przy słabym zasięgu na otwartej przestrzeni, niż w budynku.

 

Kalkulator , terminarz
Terminarz jest bardzo przejrzyście rozwiązany. Do każdego zdarzenia może być przyporządkowana oddzielna ikona i alarm. Samo zdarzenie będzie zaznaczone w kalendarzu oddzielnym kolorem. Kalkulator obsługuje podstawowe działania, może przeliczać także kursy walut.

 

Bateria i akcesoria
Standardowo producent wyposażył Z5 w baterię Li-Ion 620 mAh, która powinna wytrzymać zdaniem producenta około 120 godzin w trybie czuwania i 220 min rozmów. Niestety realia są trochę inne - przy około 60 minutach rozmów dziennie i kilku SMS'ach telefon bez wyłączania na noc wytrzymuje około 40 godzin, natomiast, jeżeli dołożymy do tego gry i częste używanie wibracji to bateria starczy nam na około 30 godzin.
Akcesoria do Z5 na polskim rynku nie są dostępne - zarówno w sieci operatorów, jak i w sklepach Sony.

 

Podsumowanie
 

Zalety

  • obsługa poczty elektronicznej , przeglądarka WAP

  • waga, wygląd , jakość wykonania

  • świetnie rozwiązany dostęp do książki telefonicznej za pomocą pokrętła jog-dial

  • smsy klasy 0

  • bardzo mocna bateria wibracyjna ( w porównaniu z Nokią 8210 i Ericssonem T28)

  • terminarz

  • bardzo czytelny wyświetlacz

  • raporty SMS

  • wielofunkcyjność pokrętła jog-dial (pomimo jego niewygodnego położenia)

Wady

  • brak portu podczerwieni

  • słaba bateria

  • kłopoty z dostępem w Polsce akcesoriów

  • pokrętło jog-dial umieszczone po złej stronie (utrudniona obsługa prawym kciukiem)

  • brak transmisji HSCSD i GPRS

  • zbyt ciche dzwonki

Opinie:

Opinie archiwalne (64):

Komentuj

Komentarze / 64

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: