W pierwszych słowach tego testu pragnę zaznaczyć, iż nie zajmuję się profesjonalnie testowaniem telefonów i poniższy tekst jest to zbiór uwag jakie nasuwają mi się w wyniku użytkowania tego telefonu.
Zestaw Oczywiście w zestawie jest sam telefon, instrukcja, ładowarka biurkowa składająca się z dwóch części tj.: ładowarki sieciowej, z której możemy korzystać w podróży (jeżeli nie chcemy obciążać się dodatkowymi gramami) i podstawki do ładowania. Podstawka ma ciekawą konstrukcję - telefon w niej nie stoi, lecz leży. Styki do ładowania znajdują się zarówno na spodzie aparatu (jeżeli korzystamy z podstawki do ładowania), jak i w dolnej części telefonu przykryte estetyczną gumką (jeżeli korzystamy z samej ładowarki sieciowej). W zestawie nie ma niestety żadnego oprogramowania i kabelka do połączenia Z5 z komputerem. Wygląd Telefon swym wyglądem wzbudził moje zainteresowanie od "pierwszego wejrzenia". Srebrny kolor (zastanawiałem się, czy aby farba nie zacznie schodzić z telefonu po dłuższym użytkowaniu), skromne rozmiary i mała waga to główne powody dlaczego postanowiłem go kupić. |
|
Podstawowe funkcje
Książka telefoniczna |
|
Każdy z wpisów możemy przyporządkować do jednej z 9 grup, którym możemy przypisać jeden z 27 zaimplementowanych w telefonie dzwonków i jedną z wielu ikon (nie liczyłem ich dokładnie, ale zbiór jest imponujący).
SMS Funkcja ta działa następująco:
Telefon posiada funkcję raportów doręczeń, lecz trochę inaczej rozwiązaną niż w Nokii - otrzymujemy informację zwrotną jedynie po doręczeniu albo w wyniku nieudanego doręczenia. Nie ma sytuacji pośredniej, tak jak w Nokii, tzn. "oczekuję". Pomimo tego, iż telefon obsługuje grupy, nie ma możliwości wysłania SMS'a do danej grupy lub do większej ilości osób. Można mieć też pewne zastrzeżenia co do szybkości działania klawiatury.
Listy połączeń Do listy połączeń odebranych, nieodebranych jak i wykonanych mamy dostęp zarówno poprzez wciśnięcie klawisza z symbolem zielonej słuchawki, jak i przez odpowiednią opcję w menu. W jednej kolumnie mamy listę w/w połączeń i jedyną możliwością zorientowania się do jakiej kategorii należą jest ikona obok numeru lub pozycji (w przypadku braku identyfikacji). Po wciśnięciu klawisza jog mamy dostęp do dodatkowych informacji związanych z danym połączeniem tj. jego godziną i datą, lecz nie z czasem trwania danego połączenia. Istnieje również możliwość odsłuchania notatki głosowej, którą nagraliśmy podczas trwania połączenia. Brak możliwości sprawdzenia czasu poszczególnych połączeń z poziomu tego menu jest irytujące. Transmisja danych i faksów, WAP, połączenia konferencyjne , przekierowywanie połączeń, zawieszanie Telefon posiada opcję wysyłania i odbierania faksów oraz transmisji danych, lecz nie miałem możliwości przetestowania tych funkcji z powodu braku odpowiedniego kabelka i oprogramowania. Przeglądarka WAP, umieszczona w osobnym menu wraz z modułem do odbierania poczty elektronicznej, jest produktem firmy Microsoft. Telefon nie obsługuje niestety transmisji HSCSD ani GPRS, więc prędkość ściągania witryn jest niezadowalająca. Moduł do poczty elektronicznej obsługuje standard POP3 i SMTP. Telefon nie posiada portu podczerwieni (to skandal w tej klasie ). Ściąganie poczty przebiegało bezproblemowo we wszystkich trzech sieciach, przeglądarka WAP działała poprawnie (nie zawiesiła się podczas żadnej sesji), obsługuje bez problemu strony WAP z szyfrowaniem np. mBank lub WBK24. Według mnie przeglądarka Z5 działa szybciej niż w innych telefonach (porównując z Nokią 6210 i 7110 i Ericssonem R320).
Gry, menu, dodatkowe funkcje Telefon posiada wbudowane dwie, całkiem niezłe gry (wędkarstwo i rzutki), zużywające jednak dużo energii. Menu jest trójwymiarowe, podobnie jak trzy piękne animacje startowe. Nie można zapomnieć o takich udogodnieniach jak: zegarek (zarówno cyfrowy jak i analogowy), datownik, budzik, stoper oraz możliwość wyłączania telefonu o określonej godzinie.
Dzwonki, wibracje, jakość dźwięku, zasięg Telefon posiada 27 standardowych melodii i alarm wibracyjny. Same melodyjki nie należą do ciekawych. Istnieje możliwość skomponowania własnej melodii. Dźwięk budzika i dzwonki są za ciche. Tak jak wcześniej napisałem telefon obsługuje grupy, którym można przydzielić niezależne melodie i ikony. Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym życie są profile, w których mamy możliwość zdefiniowania odpowiednich dźwięków. Niestety tylko jeden z tych profili ma możliwość edycji, w pozostałych wartości przypisane są fabrycznie. |
|
Kalkulator , terminarz |
|
Bateria i akcesoria
Podsumowanie Zalety
Wady
|