Najnowszy, flagowy model firmy Sony Ericsson, czyli C905 jest jednym z najbardziej zaawansowanych telefonów dostępnych na polskim rynku. C905 ma kamerę z matrycą o rozdzielczości 8,1 megapiksela, posiada na pokładzie: WLAN b/g, Bluetooth 2.0 EDR z obsługą A2DP, pracuje w czterech pasmach GSM (850/900/1800/1900) oraz w paśmie UMTS (1900, 2100), obsługuje także transmisję w standardzie HSDPA 3,6 Mbit/s. Jako pierwszy telefon tej marki posiada wbudowany odbiornik GPS. W C905 seryjnie zainstalowano Google Maps oraz kilka innych programów do obsługi GPS-u (także Wayfinder Navigation). Wymiary telefonu nie różnią się zbytnio od poprzedniego modelu z ksenonową lampą błyskową K850i. C905 jest grubszy o niecały milimetr, dłuższy o milimetr, ma natomiast tę samą szerokość. Sporą różnicą jest waga, ponieważ C905 jest cięższy o prawie 40 gramów. Kolejną różnicą jest większa ilość wewnętrznej pamięci - 160 MB w C905 i 40MB w K850i oraz pojemność baterii - w C905 zastosowano baterię o pojemności 950 mAh, a w poprzedniku jest to 930 mAh. Wyświetlacz w C905 jest zdecydowanie większy od tego w K850, co widać już na pierwszy rzut oka. Pomimo tej różnicy, w obydwu telefonach rozdzielczość i ilość kolorów jest taka sama – 240 x 320 (QVGA) z paletą 262 tysięcy kolorów.
Obudowa
C905 jest telefonem z obudową typu slider. Dzięki temu rozwiązaniu, przy minimalnym powiększeniu obudowy, udało się włożyć do tego modelu większy wyświetlacz. Ponad nim znajdują się 2 klawisze, które spełniają rolę szybkiego dostępu do przeglądarki zdjęć w trybie czuwania oraz są klawiszami funkcyjnymi w momencie korzystania z aparatu. Pomiędzy nimi znajduje się głośnik oraz czujnik natężenia światła. Na dole obudowy znajdujemy klawisze, które spełniają funkcje opisane dynamicznie na wyświetlaczu ponad nimi. Poniżej znajdują się klawisze zielonej i czerwonej słuchawki do odbioru lub kończenia połączenia. Ta ostatnia służy również do włączania/wyłączania telefonu. Na samym dole znajduje się klawisz skrótu do zdefiniowanych wcześniej opcji, a z drugiej strony klawisz kasowania. W środku pomiędzy tymi 6 klawiszami znajduje się 5-kierunkowy klawisz nawigacyjny.
Z prawej strony obudowy znajdziemy (patrząc od lewej): klawisz regulacji głośności, klawisz podglądu zrobionych zdjęć, klawisz przełączania trybów aparat / kamera, oraz klawisz spustu migawki. Z lewej strony znajdziemy port ładowarki oraz czytnik kart pamięci M2. Na dolnej krawędzi znajduje się uchwyt na smycz oraz mikrofon.
Na tylnej obudowie umieszczono aparat, ksenonową lampę błyskową diodę, małe lusterko i czujnik oświetlenia. Obudowa telefonu zbudowana jest z twardego plastiku z metalowymi wykończeniami wokół wtyku ładowania oraz klawiszy dostępu do aparatu.
Telefon jest „odporny” na ślady palców, co docenią osoby, które dbają o nienaganny wygląd swojej słuchawki. C905 dobrze leży w ręce zarówno złożony, jak i rozłożony. Klawisze klawiatury posiadają odpowiedni skok - są co prawda połączone w całość, ale nie sprawia to żadnego problemu z obsługą nawet osobom z większymi palcami. Klawisze funkcyjne oraz klawisze dedykowane do szybkiego dostępu do galerii zdjęć są prawidłowo umiejscowione i ich użytkowanie nie powinno sprawiać problemu. Telefon jest spory i dosyć ciężki, ale obudowa jest wykonana naprawdę perfekcyjnie, niemal jak szwajcarski zegarek.
Główny ekran
Na ekranie w trybie czuwania znajdziemy, praktycznie nie różniący się od innych telefonów z serii Cyber-Shot, rozkład opisów i wskaźników. U góry, po lewej stronie znajduje się wskaźnik zasięgu sieci wraz z opisem (np. G - GPRS, E – EDGE itd.), z prawej strony znajduje się ikona poziomu naładowania baterii. Na dole jest skrót do multimediów. Po środku jest dostęp do menu głównego. Po prawej stronie, w zależności od oprogramowania, mamy albo szybki dostęp do kontaktów, albo skrót do jednej z zakładek. W moim przypadku było to łącze do portalu plus.pl. Powyżej skrótu wyświetlana jest data oraz zegar.
Menu
Menu modelu Sony Ericsson C905 zostało podzielone na 12 ikon:
Muzyka – dostęp do zasobów muzycznych na serwerze SE
Internet – przeglądarka internetowa
Rozrywka – dostęp do gier, track ID, Video DJ, Photo DJ, Music DJ, zdalne sterowanie, dyktafonu
Cyber-Shot - aparat fotograficzny
Widomości – SMS, MMS, e-mail
Multimedia – Zdjęcia, Muzyka, Wideo, Gry, RSS
Usługi Lokalizacyjne – GPS, Google maps, nawigacja,
Kontakty – Książka adresowa
Radio – dostęp do radia FM z RDSem
Połączenia – spis wykonanych / odebranych połączeń
Organizator – aplikacje, menedżer plików, alarmy, połączenia wideo, kalendarz, zadania, kalkulator
Ustawienia – ustawienia telefonu
Z poziomu menu głównego w prosty sposób można dokonać zmiany jego wyglądu oraz motywu. Pomocny jest w tym lewy klawisz funkcyjny opisany jako Opcje. Klasyczne menu SE spełnia swoje zadanie między innymi dzięki szybkiemu dostępu do opcji - przyciskając odpowiedni klawisz na klawiaturze nie musimy nawigować za pomocą dżojstika, co przyśpiesza obsługę telefonu. Ponadto menu telefonu jest przejrzyste i nawet nowy użytkownik, po krótkiej chwili może spokojnie operować w telefonie bez większych problemów.
Kamera oraz przeglądarka zdjęć
Telefon reklamowany jest jako idealny aparat fotograficzny. Kamera zainstalowana w tym modelu robi zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli (matryca 8 megapikseli).
W menu aparatu możemy dowolnie zmieniać ustawienia kamery. Do wyboru mamy możliwości zmiany:
trybu zdjęć (Zwykły, Kontrast automatyczny, BestPic, Panorama, Ramki)
scenerii (Auto, Ciemny krajobraz, Ciemny portret, krajobraz, portret, Plaża/śnieg, Sport, Dokument)
rozmiaru zdjęcia (8 MP, 5MP, 3MP, VGA)
ostrości (Auto, Wykrywanie twarzy, nieskończoność)
trybu lampy błyskowej (Auto, Redukcja czerwonych oczu, wyłączona)
samowyzwalacza (Włączony, wyłączony)
trybu pomiaru światła (Zwykły, Punkt)
balansu Bieli (Auto, Światło dzienne, pochmurno, Fluorescencyjne, Żarówkowe)
efektów (Żaden, Czarno – Białe, Negatyw, Sepia, Solaryzacja)
W trybie Wideo, w menu kamery znajdziemy takie opcje jak:
długość wideo (Zwykły, Do wiadomości MMS)
światło (Włączenie / wyłączenie diody doświetlającej)
tryb nocny
samowyzwalacz
mikrofon (Włączony/wyłączony)
tryb pomiaru światła (Zwykły/Punkt)
balans bieli (Auto, Światło dzienne, pochmurno, Fluorescencyjne, Żarówkowe)
efekty (Czarno – Białe, Negatyw, Sepia, Solaryzacja)
Nowymi funkcjami aparatu są:
możliwość oznaczania danymi geograficznymi zdjęcia, dzięki obsłudze GPSu,
wykrywanie twarzy, które polega na wykryciu i ustawieniu ostrości na fotografowanej twarzy,
kontrast automatyczny, który poprawia jakość zdjęcia, a w szczególności niedoświetlonych elementów na nim występujących.
W porównaniu z poprzednimi modelami SE zdjęcia wychodzą na pewno lepiej. W szczególności zwraca uwagę fakt, że są one jaśniejsze oraz ostrzejsze. Zdjęcia wykonywane w ciemnym pomieszczeniu są odpowiednio doświetlane, oczywiście jak na możliwości małej lampy błyskowej zamontowanej w telefonie komórkowym. Zdjęcia zrobione w dzień, przy dobrym oświetleniu, naprawdę robią wrażenie i można je wywoływać nawet w formacie A4, nie zauważając praktycznie żadnych zbytnich przekłamań barw i szumów, które telefon sam usuwa. Opcja wykrywania twarzy przy dobrym świetle działa i to bardzo dobrze ustawiając ostrość na fotografowanych twarzach. W ciemniejszym pomieszczeniu, nawet przy doświetleniu, telefon może mieć trudności w „znalezieniu” twarzy fotografowanej osoby. Opcja BestPic, która jest już znana od modelu K800/K790 działa bardzo dobrze, a tutaj dodatkowo możemy określić, czy zdjęcia mają być wykonywane szybciej, czy też powinny być rozłożone w dłuższym okresie. Opcja ta sprawdza się szczególnie w momencie, w którym robimy zdjęcie korzystając z samowyzwalacza. Po wykonaniu zdjęcia możemy wybrać odpowiednio pasujące do naszych potrzeb zdjęcie. Funkcja geotagowania zdjęć działa tylko pod warunkiem, że uzbroimy się w cierpliwość, ponieważ C905 potrzebuje zwykle dłuższej chwili, żeby ustawić pozycję geograficzną. Niestety nie możemy na tą opcję liczyć w pomieszczeniach.
Opcja kamery nagrywającej wideo w rozdzielczości QVGA (320x240) przy ilości 30 klatek na sekundę nadaje się do kręcenia krótkich filmików dla naszego własnego użytku, co nie zmienia faktu, iż aparat nagrywa wideo w bardzo dobrej jakości. Szczególny postęp jest dostrzegalny podczas nagrywania wideo przy słabszym oświetleniu, gdzie nie musimy nawet włączać opcji trybu nocnego, a filmy są nagrywane bez gubienia klatek i w bardzo dobrej jakości dźwięku.
Przykładowe zdjęcia wykonane telefonem:
Multimedia
W telefonie możemy znaleźć najnowszą edycję odtwarzacza multimediów. W jednym miejscu mamy dostęp do odtwarza muzyki, odtwarzacza wideo oraz przeglądarki zdjęć. Dodatkowo znajdziemy tu również gry oraz czytnik RSS. Odtwarzacz MP3 znany z poprzednich wersji serii Walkman oraz poprzednika modelu K850i pozwala nam na ustawienie korektora, wybranie, czy muzyka ma być odtwarzana według kolejności ustalonej, czy ma to być wybór losowy. Jak już nas firma Sony Ericsson zdążyła przyzwyczaić, odtwarzana muzyka brzmi bardzo dobrze nawet na standardowych słuchawkach dołączanych do zestawu. Bateria telefonu pozwala na dosyć długie słuchanie muzyki. Po 12 godzinnej jeździe pociągiem bateria z 90% zredukowała swoją moc do 45%, co nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę, że telefon co chwile zmieniał stację bazową oraz zdarzały się nawet dłuższe okresy, w których nie mógł znaleźć jakiejkolwiek sieci. Odtwarzacz wideo niestety nie odtwarza plików skompresowanych w DivX, ale pliki w formacie mp4 oraz 3gp odtwarzane są bez żadnego problemu. Dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu możemy zmieniać orientację wyświetlacza, nie wybierając żadnej opcji z menu, a tylko i wyłącznie obracając telefon. Opcja oglądania filmów podczas bardzo długiej podróży może się zakończyć koniecznością podładowania baterii. Duży wyświetlacz i potrzeba jego podświetlania przy obciążeniu procesora przez cały okres czasu oglądania wideo bardzo „pomaga” w osiągnięciu przez wskaźnik baterii poziomu 0%.
W podmenu gry możemy znaleźć standardowo zainstalowane aplikacje szachy, tenis oraz wyścigi samochodowe Need For Speed Pro Street, w których sterujemy pojazdem przechylając telefonem. Kolejną multimedialną opcją jest możliwość pokazania znajomym na ekranie telewizora tego, co udało się nam uchwycić za pomocą wbudowanego aparatu fotograficznego lub kamery. Wbudowane wyjście TV-out wyświetla obraz poprzez dostępną w sprzedaży przejściówkę. C905 jest także kolejnym modelem, w którym znajdziemy opcję TrackID, dzięki której możemy poznać tytuł i wykonawcę utworu, który aktualnie słuchamy w radiu, czy na imprezie u znajomych. Dodatkowo opcja ta jest dostępna z poziomu radia, co czyni ją jeszcze bardziej przydatną w momencie, w którym stacja radiowa nie udostępnia tytułu utworu. W menu rozrywka znajdziemy aplikacje takie jak Video DJ, dzięki której możemy edytować, przycinać i łączyć filmiki wideo, które nakręciliśmy. Podobnie działa PhotoDJ, który odpowiada za podstawową edycję zdjęć oraz MusicDJ który spełnia rolę kompozytora dzwonków. Opcja zdalne sterowanie pomoże nam w sterowaniu komputerem za pomocą łącza Bluetooth. Ponadto możemy korzystać z dyktafonu, który posiada większość telefonów dostępnych na naszym rynku.
Przeglądarka www / poczta email
Dzięki zainstalowanej standardowo przeglądarce internetowej możemy otworzyć większość popularnych stron internetowych. Problemem przeglądarki jest to, w jaki sposób skaluje ona wyświetlaną stronę oraz to, że nie zawsze działają pola formularzy na stronach i nie można się zalogować do pewnych serwerów. Przeglądarka obsługuje wideo ze stron takich jak Youtube. Klipy wideo otwierane są we wbudowanym telefon odtwarzaczu wideo. Podczas połączenia poprzez sieć WiFi filmy ładowały się bardzo szybko i nie było z nimi problemu. W sieciach HSDPA odtwarzacz potrzebował większej ilości czasu na zbuforowanie strumienia wideo. Niestety podczas połączeń w sieciach EDGE/GPRS nie udało się odtworzyć filmów. Przeglądarka umożliwia nam przeszukiwanie danej strony za pomocą opcji szukaj, co jest nowością w przeglądarce NetFront. Dzięki czujnikowi ruchu przeglądarka sama zmienia orientacje z pionowej na poziomą w zależności od tego, w jakiej pozycji trzymamy telefon.
Wbudowany w telefon klient poczty email po szybkiej konfiguracji pozwala na odbieranie i wysyłanie maili nawet z dużymi załącznikami. W telefonie możemy zdefiniować do 10 kont i swobodnie przełączać się między nimi. Ważnym aspektem jest to, że klient poczty obsługuje szyfrowanie SSL i TLS oraz możliwość definiowania ustawień portów, co praktycznie umożliwia nam skonfigurowanie dowolnej skrzynki. W menu poczty znajdziemy również opcję automatycznego łączenia się z serwerem poczty. Kolejną opcją ułatwiającą pracę jest odbiór wiadomości email w trybie push pod warunkiem, że serwer pocztowy obsługuje taką funkcję. Wiadomości możemy zapisywać w pamięci telefonu lub na karcie pamięci, co jest bardzo przydatne w szczególności dla osób, które odbierają i wysyłają bardzo dużą ilość wiadomości. Ważną sprawą jest fakt możliwości synchronizacji poczty e-mail poprzez protokół Microsoft Exchange Active Sync.
Dołączenie do aplikacji multimediów czytnika RSS pozwala na szybkie aktualizowanie newsów pojawiających się na portalach, które najczęściej odwiedzamy i posiadają opcję wysyłania informacji o nowościach poprzez RSS. Aktualizacja w zależności od zasięgu sieci, w której się znajdujemy przebiega szybko i bezproblemowo, bezpośrednio z newsa możemy przejść dzięki przeglądarce do interesującego nas artykułu.
Nowości GPS / WiFi / CamPlus / SIP
Nowością w modelu C905 jest WiFi działające w standardzie b i g. Będąc w zasięgu sieci WLAN możemy przeglądać strony internetowe oraz spokojnie korzystać z multimediów strumieniowych bez obaw o koszty. W opcjach WiFi znajdziemy adres MAC, adres IP, oraz kilka innych opcji sieciowych. Antena karty sieciowej ma dosyć dobre możliwości wyłapywania sygnału, dzięki czemu nie musimy znajdować się kilka metrów od nadajnika. Spokojnie możemy oddalić się nawet na około 10 – 20 metrów bez utraty sygnału.
Drugą nowością jest odbiornik GPS. Główną aplikacją do nawigacji jest Wayfinder Navigator – program, na który otrzymujemy promocyjną licencję na 3 miesiące. W tym okresie możemy korzystać z niej za darmo. Jeżeli chodzi o szybkość działania to odbiornik czasem potrzebował kilkunastu minut, żeby połączyć się i ustalić współrzędne. Niestety w czasie testu udawało się to tylko w pogodne, bezchmurne dni. Prawdopodobnie to wina jeszcze początkowego oprogramowania, ponieważ po zainstalowaniu poprawek telefon minimalnie lepiej sobie z tym radził. W momencie, w którym już telefon mógł odczytać dane, pomiar był bliski ideału. Prędkość przemieszczania się oraz nanoszenie pozycji na mapę nie budziło podejrzeń o przekłamania. Niestety w czasie postoju aplikacja odpowiedzialna za działanie nawigacji potrafiła pokazać nawet pozycję oddaloną o kilkaset metrów i prędkość do 60 km/h, co już jest bardzo dużym błędem. Może w późniejszej wersji softu większość błędów zostanie naprawionych wówczas będzie można powiedzieć wszystko odnośnie działania GPSu.
Kolejną nowością miała być aplikacja CamPlus. Miała wnieść kilka ciekawych opcji, co do obsługi kamery w telefonie - między innymi możliwość ustawiania czasu, w jakim ma być włączana kamera lub możliwość ustawienia kamery, tak by zaczynała nagrywać w momencie wykrycia ruchu. Niestety z informacji, które udało mi się uzyskać w firmie Sony Ericsson aplikacja ta nie będzie dostępna w najbliższym czasie dla użytkowników telefonów z serii CyberShot. Nie zostałem również poinformowany o przybliżonym czasie jej wprowadzenia. W Internecie można jednak znaleźć wersję Campus-a dla modelu SE G705. CamPlus umożliwia nam w tej wersji wybranie, co jaki okres czasu mają być wykonywane zdjęcia oraz opcję, w której telefon wykonuje zdjęcie w momencie wykrycia ruchu. Zdjęcia są wykonywane w rozdzielczości 640 x 480 bez użycia autofocusa. Może w wersji dedykowanej modelom CyberShot coś się zmieni i będziemy mogli korzystać z większej ilości opcji.
W menu telefonu można odnaleźć ustawienia SIP, które miały służyć do obsługi technologii VoIP. Niestety ta opcja również jest ograniczona, ponieważ telefon sam w sobie nie został wyposażony w obsługę protokołu VoIP/SIP, przez co funkcje te są bezużyteczne. Prawdopodobnie w kolejnym modelu z serii CyberShot te opcje zostaną udostępnione użytkownikom.
Książka telefoniczna / Wiadomości SMS/MMS
W książce telefonicznej, która praktycznie nie zmieniła się od dłuższego czasu w telefonach marki Sony Ericsson, możemy zapisać do 1000 kontaktów i dopisać do nich kilka numerów (praca, dom, komórka), email, stronę www, dane adresowe firmy oraz miejsca zamieszkania, zdefiniować datę urodzin, aby nam telefon o nich przypomniał. Każdy kontakt może mieć też przypisane osobne zdjęcie oraz sygnał dzwonka. W C905 po raz pierwszy nie ma podziału na wiadomości SMS i MMS podczas wybierania opcji wiadomości. Początkowo wpisuje się treść jak w wiadomości SMS, a dopiero po dodaniu zdjęcia czy wideo, wiadomość zmienia się na widomość multimedialną MMS. W telefonie można zdefiniować, gdzie mają być zapisywane wiadomości. Do wyboru jest albo pamięć telefonu, albo karta pamięci. W telefonie, według aplikacji MyPhoneExplorer, można zmagazynować 40000 wiadomości SMS, niestety ilość czasu nie pozwoliła mi na sprawdzenie tego faktu. Telefon obsługuje wiadomości MMS do wielkości maksymalnie 300 KB.
Współpraca z PC
Z komputerem możemy się skomunikować dzięki łączu USB, Bluetooth i WiFi. Po podłączeniu kabla USB i wybraniu trybu współpracy PC (tryb telefon, pamięć masowa, przesyłanie multimediów, drukuj), komputer zapyta o sterowniki, które są instalowane razem z programem Sony Ericsson PC Suite. Po chwili, gdy już telefon się skomunikuje z komputerem możemy spokojnie kopiować pliki z telefonu na PC lub w drugą stronę. Dzięki aplikacji SE PC Suite możemy zarchiwizować zawartość książki adresowej komórki lub ją zsynchronizować z MS Outlookiem. C905 w trybie telefonu może służyć nam jako modem do połączenia z Internetem - wystarczy tylko w ustawieniach USB zaznaczyć opcję telefon jako modem. Po krótkiej chwili możemy już spokojnie korzystać na swoim komputerze z Internetu. Kabel USB z zestawu gwarantuje nam szybką transmisję plików, dzięki czemu w kilka sekund możemy skopiować z telefonu zdjęcia i przesłać do wywołania. Razem z aplikacją Sony Ericsson PC Suite otrzymujemy aplikację do zarządzania zdjęciami firmy Adobe oraz menedżer przesyłania danych pomiędzy PC, a telefonem komórkowym.
Bateria
Telefon przy maksymalnym obciążeniu baterii (GPS, Internet, dużo rozmów i SMSów) wytrzymuje maksymalnie jeden dzień. Jeżeli ktoś nie będzie korzystał ze wszystkich multimedialnych opcji to można liczyć nawet na trzydniowy okres bez ładowania baterii, co przy telefonie z takim wyświetlaczem i z taką ilością opcji jest wynikiem bardzo dobrym.
Podsumowanie
Sony Ericsson C905 nie posiada otwartego systemu operacyjnego, ale ma za to seryjne, zaawansowane funkcje: WiFi, szybki HSDPA oraz 8 megapikselowy aparat fotograficzny, dzięki któremu może konkurować z najtańszymi na rynku aparatami cyfrowymi. W C905 jest także bardzo dobrze działający odtwarzacz plików MP3 oraz przeglądarka internetowa z obsługą serwisów typu Youtube. W telefonie znajdziemy łatwego w konfiguracji i obsłudze klienta poczty email z obsługą funkcji push. Dodatkowo C905 ma moduł GPS, dzięki któremu możemy zaopatrzyć zdjęcia w dane geograficzne i pochwalić się znajomym, gdzie to zdjęcie wykonaliśmy. Wszystko to znajdziemy w rozsuwanej obudowie z dużym wyświetlaczem i dobrze rozplanowanymi klawiszami pozwalającymi na szybki dostęp do funkcji, z których najczęściej się korzysta. Telefon jest dostępny obecnie (początek stycznia 2009 r.) w cenie 1700-1800 zł bez blokady simlock.