Test Sony Ericsson Xperia X1

Recenzje
Opinie: 19

Sony Ericsson Xperia X1 jest odpowiedzią tego producenta na urządzenia MDA z dużym dotykowym ekranem, które obecnie szturmują rynek. Wybuch tej nowej fali „szaleństwa dotyku” z pewnością należy przypisać firmie Apple. Za trendem podążyły inne firmy. Niedawno przez moje ręce przewinęły się HTC Touch Pro oraz I-mate 9502. W redakcji testom poddane zostały również najnowsze MDA, Samsung Omnia, czy też HTC Touch HD. Zresztą Xperia produkowana jest właśnie przez HTC. Sony Ericsson już od kutego 2008 r. zapowiadał pojawienie się Xperii, ale samą rynkową premierę przekładano dość długo. Pytanie czy nie zbyt długo.

Wygląd zewnętrzny Xperii jest z pewnością oryginalny. Pod ekranem umieszczono zestaw klawiszy w układzie podwójnego X, co oczywiście ma nawiązywać do nazwy. Przyciski te zostały odseparowane optycznym joystickiem będącym jednocześnie klawiszem nawigacyjnym. Nad wyświetlaczem ukryto czujnik natężenia światła oraz maleńki obiektyw kamery do wideo rozmów.

Wokół bocznej części Xperii umieszczono stalowy pasek dekoracyjny, na którym rozmieszczono kilka przycisków tj. regulację głośności, aparat i włącznik główny. Można na nim znaleźć także gniazdo miniUSB oraz słuchawkowe (mały jack). Tuż nad paskiem ukryte są cztery diody, rozmieszczone po dwie po obu stronach obudowy.
W lewym górnym rogu na tylnej części obudowy upakowany został rysik, który bywa pomocny podczas korzystania z urządzenia.
Tylna część obudowy to obiektyw naszego aparatu o wielkości matrycy 3.2 megapikseli. Wspomaga go jedno-diodowa lampa błyskowa.

   

Po rozsunięciu obudowy uzyskujemy dostęp do fizycznej klawiatury QWERTY. Wersja systemu, jaką otrzymałem nie była niestety wersją polską, w związku z tym brakowało polskich znaków diaktrycznych.
Jak dla mnie klawiszy fizycznych mogło by nie być. Dotykowy ekran 3” zapewnia wystarczającą ergonomię, aby je wyręczyć. Klawisze odbioru i zakończenia rozmowy są małe i trzeba uważać, żeby nie wcisnąć któregoś obok. Klawiaturę QWERTY ciężko „wyczuć” -przyciski działają trochę twardo i ze słabo wyczuwalnym klikiem i jak dla mnie, mało wygodnie. Mógł mieć na to wpływ także fakt specyficznego wyprofilowania ich powierzchni. Nie są one tak jak normalne klawisze płaskie, ale zagięte po przekątnej. Naturalnie podkreślają w ten sposób charakter i design Xperii, ale w moim odczuciu kosztem komfortu obsługi. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie natomiast optyczny joystick. Obsługa jego przypomina nieco dotykowego touchpada w laptopach. Nie jest za czuły, pozostając jednocześnie precyzyjnym.

   

Inne cechy funkcjonalne trochę gorzej wpłynęły na mój nastrój. Mianowicie górna część Xperii potrafi zahaczać, a nawet zablokować się o dolną w trakcie zsuwania, gdy naciskamy w narożne części obudowy. Denerwujące jest także dość częste odpinanie się podczas noszenia w kieszeni tylnej klapki od baterii. Projektanci mogliby popracować nad tym rozwiązaniem. Dopracowania wymaga również sprzężenie zestawu słuchawkowego z telefonem. Zestaw działałby na pewno dobrze, gdyby nie fakt, że często jack tracił kontakt z gniazdem w urządzeniu. Właściwie to prawie wcale go nie miał. Trudno stwierdzić czy to wina prototypowego sprzętu, czy wada fabryczna, którą producent powinien jak najszybciej usunąć.

Xperia oparta została na platformie Windows Mobile 6.1 Professional. System działa szybko, co w dużym stopniu jest zasługą dobrego procesora (Qualcomm 7200A 528MHz) i dużej ilości pamięci (RAM: 256MB, FLASH: 512MB). Niemniej jednak już pierwszego dnia Xperia się zawiesiła. I to tak na „amen”. Zawieszeniu uległa w sytuacji bardzo prozaicznej, bo po zakończeniu rozmowy telefonicznej. Na szczęście był to jedyny przypadek kompletnego zawieszenia i więcej takich numerów już Xperia nie wycięła. Okazjonalnie pojawiały się natomiast problemy z odświeżaniem ekranu.

Generalnie system działał, można było otwierać aplikacje z menu Start, ale po próbie zamknięcia pozostawało nadal wyświetlane ostatnio aktywne okno. Problemy z grafiką pojawiły się także w przypadku nagrywania sekwencji wideo. Przy szybko poruszających się obiektach np. dzieciach, pojawiało się mocne smużenie i materiał filmowy dostawał „czkawki”.

Cechą szczególną Xperii są X panele. Każdy z X paneli ma swoją funkcję. Xperia pozwala na skonfigurowanie do 9 paneli.

 

Mocno upraszczając można stwierdzić, że panele są swojego rodzaju skórkami ekranu Today. Jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. Co prawda każdy panel modyfikuje ekran Today, ale jego konfiguracja, działanie i obsługa bardziej ingeruje w system. Łatwy i szybki dostęp do paneli za pomocą klawisza „X Panel” pozwala na szybkie przełączanie się między panelami w zależności od potrzeby chwili. Należy jednak uważać na niektóre panele. W poniższym przypadku zegar analogowy X panela jest przesunięty w stosunku do systemowego o godzinę i nie ma możliwości tego poprawienia. Można przez nieuwagę źle ustawić budzik.

Kiedy chcemy przeglądać multimedia, wystarczy wybrać panel multimedialny. Zmieniony zostanie interfejs graficzny do przeglądania zdjęć, kontaktów i multimediów.

     

Gdy zechcemy posłuchać radia wybieramy, X panel, który na ekranie „Today” wyświetla tę właśnie aplikację.

 

Szkoda tylko, że jest to jedyny sposób odsłuchu radia. Na żadnym innym panelu nie ma możliwości włączenia tej aplikacji.
Samo przełączanie między X panelami nie trwa długo. Dla mnie najciekawszym okazał się „Spb panel”. Menu podzielone jest na trzech głównych zakładkach.

       

Niestety fabrycznie nie jest umieszczony w katalogu i trzeba go ściągnąć samemu (na szczęście jest bezpłatny). Obsługa Xperii, po wybraniu tego motywu przypomina obsługę Iphone-a. Większość funkcji obsługiwać można dzięki temu przy użyciu palca. Przewijanie i przeglądanie stron przebiega tak jak w interfejsie HTC TouchFlo. Zresztą w systemie Xperii można znaleźć katalog TouchFlo...


Połączenia

Możliwości Xperii w tym temacie prezentują się tak jak powinny w telefonie tej klasy. Połączenia bezprzewodowe zapewniane są przez moduły Bluetooth oraz Wi-Fi. Urządzenie obsługuje także szybką transmisję danych HSDPA/HSUPA. Nie mogło zabraknąć również możliwości podłączenia Xperii do PC za pośrednictwem kabla USB. Transmisja przewodowa odbywa się na dwa sposoby: przez ActiveSync bądź telefon traktowany jest jako zwykła pamięć przenośna. Dobrym pomysłem projektantów było umieszczenie slotu kart pamięci pod klapką baterii w ten sposób, że nie jest konieczne wyciąganie ogniwa w celu jej wyjęcia/włożenia.
Podczas przesyłania plików nie zauważyłem żadnych problemów transmisyjnych. Wszystkie transmisje odbywały się szybko i bez zakłóceń. Nie było konieczności rozłączania, resetowania, czy też rekonfiguracji ustawień połączeń.
Połączenia telefoniczne działają również jak należy. Jakość rozmów jest na niezłym poziomie, chociaż nie jest to ideał. Zdarza się, że dźwięk w słuchawce słychać dopiero po krótkiej chwili od momentu odebrania.
Nieco irytującą przypadłością jest automatyczne przestawianie się odbiornika z GSM na Auto po resecie lub przy zmianie (próbie zmiany) niektórych parametrów w Settings->Personal->Phone. Tryb GSM ma duże znaczenie, jeśli zależy nam na dłuższym czasie pracy urządzenia.

Wiadomości

Prezentacja wiadomości w Xperii przebiega tak samo jak w każdym urządzeniu z systemem WM 6.1. Wiadomości są pogrupowane w katalogach, tak jak w zwykłych klientach poczty. W skrzynce odbiorczej wiadomości wylistowane są po kontaktach. Po otworzeniu takiej pozycji wyświetla się cała historia konwersacji z daną osobą. W przypadku prowadzenia konwersacji, tekst wysłany do adresata nie jest zaznaczany jako przeczytany. Po ustawieniu w Xperii przypomnienia o nie przeczytanej poczcie otrzymujemy zawzięcie powiadomienia o nowych wiadomościach. Jest to trochę denerwujące. Sytuacja taka nie będzie miała miejsca, gdy będziemy pamiętali o każdorazowym zamknięciu dialogu.
Dla ludzi, którzy koniecznie muszą mieć polską czcionkę w wiadomościach rozwiązaniem jest zainstalowanie dodatku Spb Keyboard w polskiej wersji.

Zastosowanie jednak takiej czcionki powoduje zwiększone zużycie znaków w wiadomości. Zamiast standardowych 160 pozostanie ich tylko 70.
Ograniczenia obejmują także wiadomości MMS – maksymalna wielkość wiadomości to 300 KB. Wprawdzie aplikacja nie zmniejsza automatycznie rozmiaru zbyt dużych plików, ale podaje informację o przekroczeniu limitu i daje możliwość zmiany rozdzielczości lub jakości w celu uzyskania odpowiednio zmniejszonego pliku.
Xperia wyposażona jest również w klienta poczty MS Outlook oraz obsługuje Push email.
Pocieszająca informacją jest, iż dźwięki wiadomości można wybierać ze wszystkich dostępnych w urządzeniu plików – na tej liście pojawiają się nawet pliki wideo.

Multimedia

Aparat robi zdjęcia dobrej jakości. Warunkiem jest dość duża ilość światła w fotografowanej scenerii. W przeciwnym razie częstym rezultatem jest poruszone i rozmazane zdjęcie. Lampa błyskowa niewiele pomaga w przypadku robienia zdjęć w pomieszczeniach, ale bywa przydatna do zdjęć makro.
Obecność funkcji autofocus jest jak najbardziej pożądana w każdym aparacie fotograficznym, ale w tym przypadku istotną jego wadą jest szybkość działania.

Przykładowe zdjęcia:

   


Filmy odtwarzane są płynnie. Nie wymagane przy tym jest konwertowanie przy kopiowaniu z PC. Minimalne szarpanie zauważalne jest przy materiale filmowym o bardzo dobrej jakości, ale nie wpływa na komfort oglądania i strumień wideo zachowuje należytą płynność.
Jakość odtwarzanych filmów jest naprawdę imponująca.

Z dźwiękiem jest trochę gorzej, ale w końcu Xperia to nie Multikino. Bardzo dobrą jakość odsłuchu zapewnia załączony zestaw słuchawkowy. Szkoda jedynie, że nie zadbano o jakość spasowania go z obudową Xperii.


Internet

Dzięki ekranowi o przekątnej 3" przeglądanie stron WWW przebiega w miarę komfortowo. Ważnym elementem jest także fakt czym tego dokonujemy. W czasie testu posługiwałem się dwiema przeglądarkami: IE oraz Opera mini. Lepiej sprawuje się ta druga. Poza bardziej intuicyjną obsługą, przejawiała większą stabilność. W przypadku IE zdarzało się, że aplikacja przestawała reagować na wciskanie odnośników.

Pliki

Xperia mając na pokładzie Windows Mobile, wspiera także aplikacje MS Office. Pliki Power Point wspierane są prawidłowo, chociaż pokazy slajdów wydają się być wolniejsze od oryginałów. Aplikacja nie reaguje również odpowiednio szybko na przewijanie ręczne slajdów.

Pliki Excela otwierają się, ale aplikacja ma problemy z wykresami.

Plik Word, ważący niemal 8MB, w ogóle nie dał się otworzyć.

Z mniejszymi „Wordami” już takich problemów nie było.

Bez przeszkód przegląda się natomiast pliki PDF.

Nawigacja

Xperia obsługuje standard A-GPS. W celach testowych wgrałem do Xperii demonstracyjną wersję programu Automapa 5.2.


Program działał, ale ze względu na wersję demo nie dało się zbytnio poszaleć.
Bardzo szybko działa także aplikacja Google Maps.


Xperia posiada ciekawą funkcjonalność w książce adresowej. Wystarczy wybrać kontakt z książki i z menu wybrać opcję „Znajdź w Mapach Google”. Aplikacja wyszuka adres i wskaże go na mapie. Warunkiem działania tej aplikacji jest jedynie wpisanie adresu w książce.


Bateria

Głównym problemem takich multimedialnych kombajnów jest zasilanie. Rzadko spotyka się sprzęt, który potrafi na jednym ładowaniu przepracować więcej niż dobę. Xperia nie jest w przypadku wyjątkiem. Używając jej w trybie 3G lub Auto, należy liczyć się z codziennym ładowaniem. Sytuacja poprawia się odrobinę po przestawieniu trybu pracy telefonu na GSM. W tym przypadku jest szansa na przekroczenie 2 dób. Pamiętać trzeba tylko, żeby wyłączać ekran, gdy z niego nie korzystamy.

Główne wady

Na tym etapie chciałbym podzielić się kilkoma irytującymi elementami Xperii. Najmocniej dokuczliwy dla mnie był zestaw słuchawkowy. Brak kontaktu wtyku z gniazdem powodował konieczność permanentnego przytrzymywania go palcem. Po około 30 minutach można mieć naprawdę dość. Jak na urządzenie za około 2500 PLN jest to niedopuszczalne. Mam jedynie nadzieję, że to tylko wada testowanego, jeszcze nie produkcyjnego modelu.
Kolejnym denerwującym, ale już w zdecydowanie mniejszym stopniu, elementem jest klapka baterii. Niezbyt stabilne jej mocowanie powoduje, że potrafi się sama otworzyć podczas noszenia w kieszeni.

Główne zalety

Poza tymi małymi szczegółami reszta jest rewelacyjna. Szybki transfer plików przez USB, dobra komunikacja przez Wi-Fi, znakomitej jakości ekran, świetna komunikacja przez ActiveSync, czy w końcu wyróżniające Xperię wśród tłumu i sprawiające, że nieprędko się nam znudzi – X panele, to wszystko sprawia, że sprzęt wydaje się bardzo atrakcyjny.

Podsumowanie

SE uderza w najatrakcyjniejszy segment rynku. Urządzenia bogato wyposażone, z dotykowym ekranem cieszą się dużym zainteresowaniem najbardziej wymagających klientów. Barierą nie do przeskoczenia może jednak okazać się cena. Obecnie Xperia wyceniana jest na około 2500 PLN. To trochę za dużo, zważywszy na poziom cen konkurencyjnych modeli HTC. Xperia jest jednak już kultowym telefonem, szczególnie dla fanów marki Sony Ericsson. Oni na pewno nie będą się zastanawiali, czy może kupić HTC Touch Pro, iPhone, czy też jednego z dotykowych Samsungów.

Opinie:

Opinie archiwalne (19):

Komentuj

Komentarze / 19

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    szak pisze: 2008-12-16 15:04
    ...ale już nad HD w tej samej cenie to pewnie SE maniaki będą musieli się pochylić :)
    0
  • Users Avatars Mini
    zawiasa pisze: 2008-12-16 15:47
    Zbyt dobrze to ten badziew nie będzie się sprzedawał. Chińskie tandetne wykonanie, zwiechy świadczą o klasie produktu. Jak można pisać "kultowa"? To miano można używać najwyżej w stosunku do Nokii 6310i, reszta na to nie zasługuje.
    0
  • Users Avatars Mini
    szymex pisze: 2008-12-16 16:01
    nie no znowu ten osiol zawiasa i jego "swiete krowy" Iphone i kazda nokia :D nic tylko krytyka krytyka krytyka i krytyka jak widzi inna marke nie wiem co to za kompleksy? lepiej przeczytac test niz czytac opinie tego matola, zawiasa jestes jak media markt powinni cie zabronic :D i pisania tych mega bzdur!! moze jakis administrator wkoncu to zrobi bo czas ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    szczepcio pisze: 2008-12-16 16:30
    jestem na 2giej stronie jak narazie i.... już widze że test był przeprowadzony jak był. Zegar DA SIĘ BEZPROBLEMU PRZESTAWIĆ. Wystarczy wejść w opcje panelu i tam ustawić jaki miasto 1 - Kraków albo Warszawę albo cokolwiek u nas. Wtedy wyświetla się dobra godzina :)
    0
  • Users Avatars Mini
    zawiasa pisze: 2008-12-16 18:06
    szynex- a ty tylko chwalisz, chwalisz, chwalisz, chwalisz, chwalisz, pod warunkiem, że to SE. A że to jest chłam to każdy widzi! a po przeczytaniu testu się w tym upewni.
    0
  • Users Avatars Mini
    Mitsufan pisze: 2008-12-16 19:12
    Ręce opadają jak czyta się taki "test". Użytkuję X1 od tygodnia czasu i w żadnym przypadku nie stwierdzam tak irracjonalnych przypadłości jak problemy z obudową, odpadanie klapki baterii (!) czy jakiekolwiek problemy z zestawem słuchawkowym. Co do klawiatury, to właśnie ona jest jednym z kluczowych elementów przewagi nad konkurencją. Nie wiem czy autor ma ręce jak bochny chleba, ale klawiatura - mimo małych rozmiarów - spisuje się rewelacyjnie, a pomaga w tym właśnie ich kształt (załamanie).
    0
  • Users Avatars Mini
    MARCMICH pisze: 2008-12-16 20:50
    NAPEWNO FAJNY TELEFONIK TYM BARDZIEJ ZE POWSTAL W KOOPERACJI Z HTC! JA MAM DOBRE WSPOMNIENIA Z WSZYSTKIMI SE, BARDZO DOBRE TELEFONY...MAM NADZIEJE ZE CENKA OPADNIE ZNACZACO... DWAIPOLTYSIA...????!!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    lov pisze: 2008-12-16 23:47
    Norma, to ze panowie nie potrafia robic testow zadna nowosc. Ja mam e71 i pan tester nie wposmial ze jednak w e71 jest AF tylko t trzeba wscisnac :P no ale jak sie jest super testerem to pewnie do instrukcj. Swoja droga podobaja mi sie te telefony, ale juz wiele mialem PDA i smartfonow i wiem jedno. Nie wazne jaki super mechanizm, nie wazna jaka latwosc oblusgi to jednak gdy mamy taki telefon jak e71 czy jego pokrewne to latwosc obslugi jest kosmiczna. Juz nie chce mi sie juz rozsuwac obydowy :)
    0
  • Users Avatars Mini
    matisoft pisze: 2008-12-17 14:38
    niby se ale jakie na to patrzy to się widzi HTC, cóż mniejsza o szczegóły. Aparacik jeśli chodzi o wielkość matrycy troszeczkę malutki w porównaniu do konkurencji nie wiem jak jakość. jeżeli chodzi o test, to panowie raczej do rąk powinni dostawać nowe nie zużyte zabawki żeby te testy były bardziej rzetelne. jakby nie było każdy tester powinien najpierw przelecieć manual'a a potem zacząć "się bawić" dana zabawka. pda i smartphone'ów już trochę miałem ale jakoś się już tym przejadłem wróciłem do
    0
  • Users Avatars Mini
    krayczek pisze: 2008-12-23 21:31
    Witam wszystkich.Mam prośbę do redakcji gsmonline o przeprowadzenie ponownego testu na egzemplarzu przeznaczonym na polski rynek.Natura obdarzyła mnie grubymi kciukami więc posługiwanie się przyciskami powinno sprawiać mi problemy.Ku mojemu zdziwieniu obsługa i małych jak i przycisków z mało wyczuwalnym klikiem jest wygodna.Nie mam też problemów z rozsuwaniem telefonu oraz gniazdem słuchawkowym. Egzemplarz który posiadam jest wolny od problemów z zegarkiem oraz klapką.Ten test to ...!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Beddi pisze: 2008-12-31 23:27
    Mam takie pytanie czy Xperia posiada głośnik wbudowany ?, jesli tak to jaka jest jakość dzwieku z mp3 i jak z głośnością. Pozdro.
    0
  • Users Avatars Mini
    krayczek pisze: 2009-01-04 15:16
    To jest podchwytliwe pytanie? Jak każdy telefon tak i Xperia posiada wbudowany głośnik. Tak samo jak w przypadku większości telefonów jakość dźwięku z tego głośnika jest daleka od DTS. Głośniki w telefonie nie służą do odsłuchiwania symfonii ale do komunikowania czegoś więc jakość dźwięku jest jaka jest. Jeśli telefon służy Ci do słuchania muzyki w taki sposób by słyszało ją jeszcze z 15 kolegów to radze dokupić głośniki BT lub po kablu.
    0
  • Users Avatars Mini
    maxbike-1 pisze: 2009-02-01 17:40
    I tu się z Tobą nie zgodzę, bo porównując głośniki wbudowane w przykładowo SE k800i i Nokie N95, gdzie śą 2 głośniczki te w Nokii grają o niebo lepiej i ma to duże znaczenie, bo jeżeli ktoś do Ciebie dzwoni słyszysz jednak ileś razy dziennie dźwięk z tych głośniczków. W SE dźwięk jest często strasznie syczący, bardzo nastawiony na wysokie tony, a Nokia ma ładny głośny dobrej jakości dźwięk (N95). A to się nagadałem.
    0
  • Users Avatars Mini
    esiog pisze: 2009-04-03 21:04
    proszę o kontakt w z posadaczami x1,niemam pojęcia jak sie polączyc z moim bezprzewodowym routerem
    0
  • Users Avatars Mini
    admarss pisze: 2009-04-19 23:52
    Telefon niewątpliwie fajny, zastanawia mnie tylko czy ma on g sensor?
    0
  • Users Avatars Mini
    Fokus-1 pisze: 2009-06-18 14:21
    Niby fajny,ale batera pewnie nie szaleje i cena też kiepska.
    0
  • Users Avatars Mini
    Kapi pisze: 2009-08-29 11:23
    Ja mam ten telefon on 3 dni, jest super, ale mam z nim jeden problem- nie umiem go skonfigurowac, a plus nie ma automatycznej konfiguracji do tego telefonu :/ W biurze obsługi klienta podali mi dane do wpisania, tylko nie wiem gdzie je wpisac... Są to: wap.plusgsm.pl i jeszcze IP mi podali. Proszę o pomoc. Z góry dziękuje. Kapi :)
    0
  • Users Avatars Mini
    damian pisze: 2009-12-29 15:25
    mam taki maly problem. moj telefon nie chce czytac karty pamieci. jest wlozona a telefon w ogole jej nie wykrywa. wie ktos moze co trzeba zrobic? po za pojsciem do serwisu. z gory dziekuje
    0
  • Users Avatars Mini
    Dominika pisze: 2010-07-31 04:45
    Mam ten telefon i po 2 miesiącach go zepsułam ;/ za płaciłam ponad 500 funtów i mi ekran już nie działa, ekran nie chce się wyświetlić ale na dotyk działa . ... karta pamięci tez mi nie chce chodzić i miałam mały problem z wi-fi. Bateria starcza na może 4 godziny, przy słuchaniu muzyki chwila moment i po baterii. Po częstym otwieraniu zdzierają się klawisze na enter , ok , znaku zapytania , Del , tab shift i fn. Ekran może być w najgorszej rysie a i tak będzie działa w tym miejscu:).
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: