Sony właśnie zaprezentował czwartą generację Xperii 5, a więc prawie najwyższego modelu w ofercie, bo ponad jest tylko Xperia 1 też czwartej generacji. Uwagę przykuwa fakt, że w porównaniu do Xpierii 1 IV obcięto tylko mało istotne lub mało udane cechy flagowca, a zachowano wszystko co w Xperii 1 IV było najistotniejsze. Zrezygnowano z 6,5 calowego ekranu 4K o szalonej gęstości pikseli wynoszącej 643 PPI na rzecz mniejszego, 6,1 calowego wyświetlacza o standardowej w tej klasie urządzeń rozdzielczości FHD+. To nadal ekran OLED, o odświeżaniu 120 Hz, który według informacji producenta jest o 50% jaśniejszy niż w Xperii 5 III. Przy okazji przekątna 6,1 cala czyni Xperię 5 IV jednym z najmniejszych telefonów z flagowym procesorem – jest o niemal centymetr niższa i prawie pół centymetra węższa niż Xperia 1 IV.
Druga cecha Xperii 1 IV, której nie znajdziemy, to pierwszy na rynku mobilnym obiektyw o zmiennej ogniskowej. Wystarczy jednak zajrzeć do naszej recenzji Xperii 1 IV aby przekonać się, że i tutaj nie ma czego żałować – jego zakres ogniskowych jest niewielki, a zdjęcia mają gorszą ostrość niż z klasycznych obiektywów o stałej ogniskowej. Zastąpienie go stałoogniskowym teleobiektywem można nawet uznać za zaletę.
Co zatem odziedziczyła Xperia 5 IV po flagowcu? Oprócz procesora Snapdragon 8 Gen 1, stereofonicznych głośników, gniazda słuchawkowego, czytnika linii papilarnych w przycisku zasilania i szuflady na SIM wysuwanej bez użycia narzędzi przede wszystkim możliwości foto i wideo.
Zestaw aparatów, nie licząc zastąpienia teleobiektywu zmiennoogniskowego stałoogniskowym jest ten sam. Xperia 5 IV potrafi nagrywać wideo 4K w 120 klatkach wszystkimi trzema aparatami, a więc jest drugim na rynku po Xperii 1 IV smartfonem, który to potrafi. Został zachowany także system wykrywania i śledzenia oka, jak i śledzenia obiektu, z którego znane są aparaty Sony Alpha. Śledzenie działa zarówno w trybie foto jak i wideo, we wszystkich trzech aparatach, bo każdy z nich ma AF, również aparat szerokokątny. Jest też możliwość strumieniowania z aparatu prosto do serwisów on-line, jak i opcja podłączenia smartfonu jako zewnętrznego monitora do aparatu Sony Alpha.
Głównym problemem Xperii 1 IV było mocne grzanie się telefonu, co zarówno było czuć w ręku, jak i przekładało się na działanie smartfonu – mocno spadała jego wydajność i czasem wyłączał się aparat. Jeśli dodatkowy czas od premiery Xperii 1 IV do wypuszczenia na rynek Xperii 5 IV pozwolił na wyciągnięcie wniosków i rozwiązanie tej kwestii, to Xperia 5 IV okaże się telefonem lepszym od flagowca i od niego tańszym – o ile to się dopiero okaże, bo cena nie została jeszcze podana. Smartfon będzie dostępny od połowy września.
Rozmiar i waga:
Wyświetlacz:
Procesor i pamięć:
Zestaw aparatów:
Aparat do selfie:
Audio:
Bateria:
Inne:
IP65/68, Corning Gorilla Glass Victus