Telekomunikacja Polska przeprowadziła wraz ze Sciagnij.pl, serwisem technologicznym Agory, pilotaż usługi "Serwery treści tp". Dzięki usłudze TP internauci mogli pobrać ze Sciagnij.pl bezpłatne pliki z grą „Wiedźmin: Edycja Rozszerzona". W ciągu pierwszych 3 dni z serwisu zostały ściągnięte 72 TeraBajty danych. Łącznie z serwisu Sciagnij.pl internauci pobrali 115 TeraBajtów danych, co odpowiada pojemności 165 tysięcy płyt CD.
- Systemy dostarczone przez Grupę TP odpowiedziały w ciągu kilkunastu dni pilotażu na blisko 31 milionów zapytań internautów. To pierwsze na tak wielką skalę przedsięwzięcie w Polsce, a nawet w Europie zrealizowanie przez operatora telekomunikacyjnego - powiedział Krzysztof Kozłowski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy TP.
Rozszerzona, finalna wersja popularnej gry "Wiedźmin", udostępniona została użytkownikom w dziewięciu wersjach językowych, za pośrednictwem serwisu Sciagnij.pl. Mimo ogromnej ilości zapytań system TP płynnie dostarczał pliki do odbiorców znajdujących się zarówno w Polsce i za granicą. Transfer danych na łączach sieci TP wyniósł ponad 12 Gb/s. Dzięki temu, każdy miłośnik gry „Wiedźmin" mógł pobrać z serwisu Ściągnij.pl wszystkie pliki rozszerzające grę.
Serwery treści tp - to usługa kierowana do dostawców treści internetowych. Polega ona na udostępnieniu infrastruktury (serwery CDN - Content Delivery Network) dostawcom treści, bez pozyskiwania przez TP praw do sprzedaży danych.
Obecnie internauci pobierają treść z serwera dostawcy. Po wprowadzeniu na rynek nowej usługi TP internauta nie będzie łączyć się z serwerem dostawcy treści, tylko z najbliższym węzłem CDN. Rozwiązanie takie zapobiega generowaniu niepotrzebnego ruchu w sieci IP, najczęściej pobierane dane są przechowywane najbliżej użytkownika końcowego, mniej popularne dalej.
Główne korzyści dla klientów:
dostęp do dobrej jakości treści internetowych;
klient nie musi tworzyć własnej infrastruktury sieciowej;
odporność na awarie - awaria jednego urządzenia automatycznie powoduje przejęcie jego zadań przez inne urządzenie;
zachowanie przez klienta praw do publikowanych treści;
podwyższenie dostępności do internautów przez małych dostawców treści, których nie stać na rozbudowę infrastruktury.