Mamy ponad 17 mln odsłon na Youtube - SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ! Mamy ponad 2 tys. fanów na Facebooku - POLUB NASZ PROFIL!
Na koniec 2014 roku dostęp do szerokopasmowego Internetu doprowadzanego światłowodami do domów (FTTH) lub budynków (FTTB) miało prawie 15 milionów abonentów z krajów europejskich.
W ciągu całego ubiegłego roku liczba łącz światłowodowych FTTH/B wzrosła na Starym Kontynencie o ponad 50 proc. - wynika z najnowszego Rankingu FTTH, zaprezentowanego przez FTTH Council Europe podczas dorocznej konferencji, która odbywa się w Warszawie.
Z Rankingu FTTH wynika, że na kontynencie europejskim jest obecnie 14,5 miliona abonentów sieci FTTH/B. Zestawienie to nie uwzględnia Rosji i Ukrainy, które łącznie powiększyłyby tę liczbę o kolejne 14,8 milionów gospodarstw domowych (dane: „FTTH market panorama”, opracowane dla FTTH Council Europe przez IDATE).
W tegorocznym Rankingu FTTH nie znalazł się żaden nowy kraj, zwrócono uwagę na pozytywne zmiany na przykład w Niemczech, gdzie operatorzy alternatywni, tacy jak Deutsche Glasfaser, forsują rozwój sieci światłowodowych. Kraj jest już bardzo bliski osiągnięcia 1-proc. progu kwalifikacyjnego i wejścia do Rankingu FTTH. To oznacza, że jeżeli utrzyma obecne tempo rozwoju w obszarze sieci światłowodowych, to już w 2015 roku co najmniej 1 proc. niemieckich gospodarstw domowych będzie miało dostęp technologii FTTH.
Zadowalające postępy odnotowano w Rumunii, Hiszpanii, Francji, Holandii oraz Portugalii. Z drugiej strony niektóre kraje europejskie wstrzymują wdrażanie sieci światłowodowych, przez co nie wykorzystują ekonomicznego i społecznego potencjału, jaki oferuje technologia FTTH. Przez cały 2014 rok państwa, takie jak Austria, Belgia, Czechy czy Wielka Brytania podłączyły do sieci światłowodowych mniej niż 20 000 nowych użytkowników.
Portugalski operator DSTelecom, reprezentowany podczas konferencji przez Xaviera Rodiguez-Martina, członka zarządu firmy, został wyróżniony Nagrodą FTTH za rozbudowę sieci FTTH na terenach wiejskich w północnej i południowej części kraju. Dzięki zainwestowaniu ponad 90 milionów euro, grupa DSTelecom zainstalowała ponad 9000 kilometrów kabla światłowodowego, docierając do ponad 50 proc. gospodarstw domowych w tych regionach.
Z kolei nagroda indywidualna dla Dika Wesselsa to wyróżnienie za rolę jaką odegrał w inwestycjach rodzinnej grupy Reggeborgh w infrastrukturę FTTH. Dik Wessels był pomysłodawcą strategii Reggefiber BV oraz Deutsche Glasfaser GmbH, której sukces potwierdza zasięg Reggefiber na holenderskim rynku, a także niedawne przejęcie firmy przez KPN, wiodącego holenderskiego dostawcę usług multimedialnych.
Global Ranking
European Ranking