Realme zaprezentował dwa nowe modele z serii numerycznej - 12 Pro oraz 12 Pro+. Najpierw modele zostały pokazane w Indiach, dopiero później będą Chiny i reszta świata. Polski oddział realme zdradził nam, że realme 12 Pro pojawią się także w naszym kraju. Na razie jednak polski oddział skupia się na premierze taniego modelu C67. Nasze porównanie starszych modeli realme 11 pro oraz realme 11 pro+ można znaleźć tutaj. Seria 12 jest uaktualnieniem tych telefonów, zachowującą ich estetykę.
Oprócz podobnego wyglądu bez zmian pozostał wyświetlacz AMOLED, który ma przekątną 6,7 cala, rozdzielczość FHD+ 2412 x 1080 pikseli, odświeżanie 120 Hz i maksymalną jasność 950 nitów – jest on wspólny zarówno dla obu nowych modeli realme 12 pro i pro+ jak i dla serii 11.
Nowe w serii 12 są procesory – telefony z serii realme 11 korzystały z Mediateka. Tym razem realme 12 Pro korzysta z procesora Snapdragon 6 Gen 1, a realme 12 Pro+ z Snapdragona 7s Gen 2. Tańsza wersja ma 8 GB RAM oraz 128 lub 256 GB miejsca na system i pliki do wyboru, a droższa występuje z 8 lub 12 GB RAM, z takimi samymi pojemnościami pamięci na pliki. System to najnowszy Android 14 z nakładką realme UI 5.0.
Najwięcej zmian dotyczy zestawu aparatów. Po raz pierwszy seria numeryczna od realme dostała aparaty z teleobiektywem. Tańszy model realme 12 pro ma główny aparat o rozdzielczości 50 megapikseli z matrycą Sony IMX882 i stabilizacją optyczną. Teleobiektyw z dwukrotnym powiększeniem optycznym został sparowany z matrycą Sony IMX709 o rozdzielczości 32 megapikseli.
Droższy realme 12 Pro+ ma główny aparat o tej samej rozdzielczości 50 megapikseli, ale z matrycą taką samą jak w modelach GT3 i GT5, czyli Sony IMX890. 12 Pro+ jako pierwszy smartfon realme ma teleobiektyw o konstrukcji peryskopowej, z trzykrotnym powiększeniem optycznym i matrycą OmniVision OV64B o rozdzielczości 64 megapikseli.
Oba modele z najnowszej serii 12 oraz realme 11 pro+ mają taki sam aparat szerokokątny o rozdzielczości 8 megapikseli, przysłonie f/2.2 oraz ekwiwalencie ogniskowej 16 mm. Najtańszy realme 11 pro nie ma aparatu szerokokątnego w ogóle.
Pakiet komunikacyjny jest wspólny dla wszystkich modeli i obejmuje 5G, WiFi 6 oraz Bluetooth 5.2.
Wspólna jest też bateria o pojemności 5000 mAh, zmieniono natomiast moc ładowania. W starszym realme 11 Pro+ miało ono moc 100W, obecnie realme 12 Pro+ oraz 12 Pro mają wolniejsze, choć wciąż szybkie ładowanie 67W.
Dodanie teleobiektywów uczyniło średniopółkową propozycję od realme znacznie atrakcyjniejszą i bardziej kompletną. Zwłaszcza, że żaden inny smartfon realme nie ma teleobiektywu peryskopowego o trzykrotnym powiększeniu. Design smartfonów przykuwa uwagę i nawiązuje do estetyki analogowych zegarków. Zaskakująca i raczej pozytywna jest przesiadka z Mediateka z powrotem na Snapdragona. W połączeniu z atrakcyjną ceną realme ma szansę przykuć uwagę użytkowników także w Polsce. Pozostaje nam tylko zaczekać na polską premierę.
Procesor Snapdragon 7s Gen 2
Pamieć
Ekran
Ładowanie i bateria
Zestaw kamer:
Sieć komórkowa
Komunikacja
Wymiary i Waga
Audio
Czujniki:
System operacyjny: realme UI 5.0 (Android 14)
Procesor Snapdragon 6 Gen 1
Pamieć
Ekran
Ładowanie i bateria
Zestaw kamer:
Sieć komórkowa
Komunikacja
Wymiary i Waga
Audio
Czujniki:
System operacyjny: realme UI 5.0 (Android 14)