Szybki A-GPS do telefonów komórkowych

Newsy
Żródło: Epson
Opinie: 7
Opinie: 7

Epson ogłosił dzisiaj, że rozpoczął licencjonowanie opracowanej przez siebie technologii odbiornika A-GPS (Assisted Global Positioning System), który będzie wykorzystany w telefonach komórkowych i przenośnych terminalach informacyjnych. Technologia ta została zaprojektowana z myślą o układzie SH-Mobile G21 o wysokiej skali integracji i jest licencjonowana firmie Renesas Technology.

Dzięki zintegrowaniu tej technologii z platformą do budowy telefonów komórkowych, jaką jest układ SH-Mobile G2, a także zoptymalizowaniu jej pod kątem wykorzystania w telefonach komórkowych W-CDMA2, takich jak np. modele FOMA3, możliwe będzie uzyskanie szybkich i precyzyjnych informacji na temat położenia w każdych okolicznościach – w pomieszczeniach, na zewnętrz i w przemieszczających się pojazdach. Dzięki temu użytkownicy telefonów komórkowych będą mieli dostęp do pomocy w sytuacjach awaryjnych, a także do usług wykorzystujących informacje o położeniu, które całkowicie spełnią ich oczekiwania oraz potrzeby w zakresie bezpieczeństwa.

GPS to satelitarny system pozycjonowania, który został początkowo opracowany przez Stany Zjednoczone na potrzeby wojskowe. Technologia GPS została również udostępniona sektorowi prywatnemu i jest teraz powszechnie wykorzystywana do nawigacji lotniczej i morskiej, a także w samochodowych systemach nawigacyjnych. Odbiorniki GPS obliczają pozycję na podstawie odbieranych jednocześnie sygnałów przesyłanych przez kilka satelitów GPS. Jednakże obliczenie pojedynczej pozycji może w przypadku tradycyjnych odbiorników GPS trwać nawet kilka minut. Ich przeciwieństwem są odbiorniki korzystające z rozwiązania A-GPS, które wykorzystują sygnały z systemów GPS, zebrane zdalnie przez sieci takie, jak np. sieć komórkowa. Dzięki temu obliczenie pozycji zajmuje dużo mniej czasu. Standardowe wymogi dla tego systemu są zgodne z tym, co określono w projekcie 3GPP (Third Generation Partnership Project).


SH-Mobile G2 to układ o wysokiej skali integracji, służący do budowy terminali komunikacyjnych pracujących w dwóch trybach, opracowany wspólnie przez Renesas Technology, NTT DoCoMo, Fujitsu Limited, Mitsubishi Electric Corporation i Sharp Corporation.

Opinie:

Opinie archiwalne (7):

Komentuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Tomasz pisze: 2006-12-11 14:33
  no jestem ciekaw jak to będzie działało wewnątrz a co lepsze jak to będzie ta antena wyglądała, jaką moc pożerała :) Jeśli mówimy o telefonach wielkości "pada" to nie wiele się zmieniło
  0
 • Users Avatars Mini
  scorpion pisze: 2006-12-11 17:45
  Tomasz: ^^
  0
 • Users Avatars Mini
  blobi pisze: 2006-12-11 20:01
  Ej chwila, Motorola A1000 już to miała dawno temu, dlaczego więc tutaj o niej nie wspomnieli? To nie jest żadna nowość :/
  0
 • Users Avatars Mini
  bodopl pisze: 2006-12-11 22:20
  i to jest to czego mi brakuje najbardziej - obecne GPS-y nie chcą za bardzo działac w pomieszczeniach - domagają sie "otwartego nieba"
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2006-12-12 00:11
  blobi a jeszcze wszesniej miała to motorola a920 i a 925 tak gdzies w 2003 roku. mi motorla a925 stosunkowo szybko łapała fixa(satelite) i to bez pomocy usług operatora (A-gps) ani bez anteny zewnętrznej.
  0
 • Users Avatars Mini
  roman pisze: 2006-12-12 09:09
  a niewydaje sie wam ze w polsce i tak operatorzy nie swiadcza uslug agps ??
  0
 • Users Avatars Mini
  Yo pisze: 2006-12-13 01:23
  "Jednakże obliczenie pojedynczej pozycji może w przypadku tradycyjnych odbiorników GPS trwać nawet kilka minut" Czy ktoś z was kiedykolwiek widział żeby ustalanie pozycji pod gołym niebem trwało dłużej niż "naście" sekund?
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: