Szybki A-GPS do telefonów komórkowych

Newsy
Żródło: Epson
Opinie: 7

Epson ogłosił dzisiaj, że rozpoczął licencjonowanie opracowanej przez siebie technologii odbiornika A-GPS (Assisted Global Positioning System), który będzie wykorzystany w telefonach komórkowych i przenośnych terminalach informacyjnych. Technologia ta została zaprojektowana z myślą o układzie SH-Mobile G21 o wysokiej skali integracji i jest licencjonowana firmie Renesas Technology.

Dzięki zintegrowaniu tej technologii z platformą do budowy telefonów komórkowych, jaką jest układ SH-Mobile G2, a także zoptymalizowaniu jej pod kątem wykorzystania w telefonach komórkowych W-CDMA2, takich jak np. modele FOMA3, możliwe będzie uzyskanie szybkich i precyzyjnych informacji na temat położenia w każdych okolicznościach – w pomieszczeniach, na zewnętrz i w przemieszczających się pojazdach. Dzięki temu użytkownicy telefonów komórkowych będą mieli dostęp do pomocy w sytuacjach awaryjnych, a także do usług wykorzystujących informacje o położeniu, które całkowicie spełnią ich oczekiwania oraz potrzeby w zakresie bezpieczeństwa.

GPS to satelitarny system pozycjonowania, który został początkowo opracowany przez Stany Zjednoczone na potrzeby wojskowe. Technologia GPS została również udostępniona sektorowi prywatnemu i jest teraz powszechnie wykorzystywana do nawigacji lotniczej i morskiej, a także w samochodowych systemach nawigacyjnych. Odbiorniki GPS obliczają pozycję na podstawie odbieranych jednocześnie sygnałów przesyłanych przez kilka satelitów GPS. Jednakże obliczenie pojedynczej pozycji może w przypadku tradycyjnych odbiorników GPS trwać nawet kilka minut. Ich przeciwieństwem są odbiorniki korzystające z rozwiązania A-GPS, które wykorzystują sygnały z systemów GPS, zebrane zdalnie przez sieci takie, jak np. sieć komórkowa. Dzięki temu obliczenie pozycji zajmuje dużo mniej czasu. Standardowe wymogi dla tego systemu są zgodne z tym, co określono w projekcie 3GPP (Third Generation Partnership Project).


SH-Mobile G2 to układ o wysokiej skali integracji, służący do budowy terminali komunikacyjnych pracujących w dwóch trybach, opracowany wspólnie przez Renesas Technology, NTT DoCoMo, Fujitsu Limited, Mitsubishi Electric Corporation i Sharp Corporation.

Opinie:

Opinie archiwalne (7):

Komentuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Tomasz pisze: 2006-12-11 14:33
    no jestem ciekaw jak to będzie działało wewnątrz a co lepsze jak to będzie ta antena wyglądała, jaką moc pożerała :) Jeśli mówimy o telefonach wielkości "pada" to nie wiele się zmieniło
    0
  • Users Avatars Mini
    scorpion pisze: 2006-12-11 17:45
    Tomasz: ^^
    0
  • Users Avatars Mini
    blobi pisze: 2006-12-11 20:01
    Ej chwila, Motorola A1000 już to miała dawno temu, dlaczego więc tutaj o niej nie wspomnieli? To nie jest żadna nowość :/
    0
  • Users Avatars Mini
    bodopl pisze: 2006-12-11 22:20
    i to jest to czego mi brakuje najbardziej - obecne GPS-y nie chcą za bardzo działac w pomieszczeniach - domagają sie "otwartego nieba"
    0
  • Users Avatars Mini
    Maras pisze: 2006-12-12 00:11
    blobi a jeszcze wszesniej miała to motorola a920 i a 925 tak gdzies w 2003 roku. mi motorla a925 stosunkowo szybko łapała fixa(satelite) i to bez pomocy usług operatora (A-gps) ani bez anteny zewnętrznej.
    0
  • Users Avatars Mini
    roman pisze: 2006-12-12 09:09
    a niewydaje sie wam ze w polsce i tak operatorzy nie swiadcza uslug agps ??
    0
  • Users Avatars Mini
    Yo pisze: 2006-12-13 01:23
    "Jednakże obliczenie pojedynczej pozycji może w przypadku tradycyjnych odbiorników GPS trwać nawet kilka minut" Czy ktoś z was kiedykolwiek widział żeby ustalanie pozycji pod gołym niebem trwało dłużej niż "naście" sekund?
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: