Nokia przedstawiła na swoim blogu pierwsze szczegóły związane z nowym standardem WiFi 7. Będzie to technologia, która zastąpi obecne najszybsze standardy Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E.
Wi-Fi 7 jest już finiszu ustalania standardu przez IEEE (Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników).
Do generacji Wi-Fi 6 istniały dwa pasma częstotliwości, które mogły być używane przez Wi-Fi: jedna około 2,4 GHz, a druga około 5 GHz. W praktyce wykorzystywana jest tylko część częstotliwości w każdym paśmie: w paśmie 2,4 GHz jest to około 80 MHz, w porównaniu do około 600 MHz w paśmie 5 GHz. Te grupy częstotliwości nazywane są widmem. Rzeczywisty rozmiar widma zależy od organów regulacyjnych w różnych krajach.
Następnym krokiem jest "przetłumaczenie" częstotliwości na prędkość komputera, wyrażoną w bitach na sekundę. Wi-Fi 5 wykorzystuje do tego celu w transmisji danych modulację 256QAM, co oznacza, że 256 sygnałów można wyprowadzić z częstotliwości. Wi-Fi 6 obsługuje 1024QAM i w rezultacie może przenosić więcej bitów, a tym samym zapewnia wyższą przepustowość.
Następnie wybieramy kanał Wi-Fi w jednym z pasm. Odnosi się to do małej grupy częstotliwości, znanej jako "szerokość kanału". W paśmie 2,4 GHz zazwyczaj stosuje się szerokość kanału 20 MHz, podczas gdy w paśmie 5 GHz stosuje się 40 lub 80 MHz. Im większa szerokość kanału, tym wyższa przepustowość.
Wi-Fi przesyła dane z jednego urządzenia do drugiego przy użyciu określonych kanałów Wi-Fi. Aby jeszcze bardziej zwiększyć przepustowość, możemy użyć techniki, w której przesyłamy nie tylko pojedynczy strumień danych przez ten kanał, ale używamy kilku strumieni danych równolegle. Nazywamy to "strumieniami przestrzennymi". W specyfikacjach urządzeń Wi-Fi można przeczytać o 2x2 MIMO. MIMO, co oznacza wiele wejść, wiele wyjść i jest synonimem strumieni przestrzennych. 2x2 MIMO oznacza, że dwa strumienie przestrzenne są nadawane, a dwa strumienie przestrzenne są odbierane. W ten sposób można podwoić przepustowość lub czterokrotnie, jeśli używasz 4x4 MIMO. Zarówno punkt dostępowy Wi-Fi, jak i urządzenie klienckie (np. smartfon) muszą obsługiwać te strumienie przestrzenne.
Wi-Fi 6 ma szybkość transmisji danych (biorąc pod uwagę maksymalną liczbę strumieni przestrzennych) wynoszącą 9,6 Gb/s, czyli o 39% wyższą niż szybkość transmisji danych Wi-Fi 5. Wynika to przede wszystkim ze zwiększenia QAM z 256QAM (Wi-Fi 5) do 1024QAM (Wi-Fi 6). Wi-Fi 6E obsługuje te same podstawowe technologie, co Wi-Fi 6. Jedyną różnicą jest dodanie pasma 6 GHz dla Wi-Fi 6E.
Prawdopodobnie najważniejszą z nich jest obsługa wielu łączy (MLO - multi-link operations). MLO umożliwia łączenie widma z różnych pasm. To pozwala na wykorzystanie go do agregacji łączy wielopasmowych w celu osiągnięcia wyższej przepustowości. Połączenie 4x4 MIMO z szerokością kanału 40 MHz przy 2,4 GHz z 8x8 MIMO z szerokością kanału 160 MHz przy 5 GHz i 8x8 MIMO z 320 MHz przy 6 GHz daje łącznie 36 Gb/s.
Inną technologią jest "przebijanie widma - puncturing the spectrum". Polega ona na dzieleniu pasma na mniejsze części, zwane jednostkami zasobów (RU - resource units). W przypadku zakłóceń, dotknięte nimi RU można pominąć, zachowując pozostałe RU. Tak więc, podczas gdy wynikowa przepustowość jest mniejsza niż całkowita przepustowość, połączenie może być nadal utrzymywane dzięki „przebiciu”. Bez przebijania cała przepustowość zostałaby utracona. Ponadto zwiększa to dostępność kanału i zapewnia lepsze wrażenia użytkownika pod względem przepustowości i opóźnień.