Najnowszy biznesowy telefon firmy Nokia, model E63, jest uproszczoną i tańszą wersją modelu E71. Już na pierwszy rzut oka widać drobne różnice w wykończeniu obudowy. W E63 brakuje także kilku funkcji, które znajdują się w modelu E71. Co by jednak nie mówić, E63 stworzono z myślą o osobach dużo piszących, więc nie mogło zabraknąć pełnej klawiatury QWERTY. Telefon przypadnie do gustu tym, którzy chcą korzystać z zaawansowanych opcji biznesowych oraz tym, którzy wykorzystują telefon głównie do odtwarzania multimediów.
E63 działa pod kontrolą systemu Symbian OS 9.2 Series 60 3rd Edition Feature Pack 1. Procesor urządzenia ma zegar 369 MHz.
Obudowa
Telefon jest bardzo podobny do E71, lecz da się dostrzec kilka różnic. Na pierwszy rzut oka można zauważyć brak metalowego wykończenia obudowy pod klawiaturą oraz nad wyświetlaczem. Telefon jest krótszy o milimetr, szerszy o 2 milimetry i grubszy o 3 milimetry. Pozostałe elementy są wręcz identyczne, jedyną różnicą w klawiaturze jest inna ikona na klawiszu książki adresowej. Nad klawiaturą jest pokaźnych rozmiarów wyświetlacz o przekątnej 2,36 cala. Na samej górze znajduje się głośnik oraz kamera do wideo rozmów. Na lewym boku obudowy znajduje się gniazdo mini USB oraz czytnik kart microSD. Wtyk ładowania znajdziemy na dole obudowy, a gniazdo słuchawkowe na górze po prawej stronie. Na tylniej klapce telefonu znajdziemy aparat o rozdzielczości 2 megapikseli, diodę do doświetleń zdjęć oraz lusterko do autoportretów. Dziwi brak klawiszy regulacji głośności, które są obecne w modelu E71.
Na klawiaturze, oprócz klawiszy alfanumerycznych można znaleźć klawisze szybkiego dostępu do pulpitu, kalendarza, książki adresowej oraz skrzynki odbiorczej. Po środku znajduje się klawisz nawigacyjny, dzięki któremu możemy poruszać się po menu lub sterować odtwarzaniem multimediów. Z prawej strony znajduje się klawisz oznaczony czerwoną słuchawką, którym włączamy i wyłączamy telefon oraz anulujemy połączenia i wychodzimy z menu. Po lewej stronie jest klawisz inicjujący połączenie. Ponad tymi klawiszami znajdują się 2 klawisze funkcyjne.
Wyświetlacz Nokii E63 jest wyprodukowany w technologii TFT i wyświetla 16 milionów kolorów w rozdzielczości 320 x 240 (QVGA). Obraz jest odpowiednio podświetlony, nie ma żadnych problemów z pisaniem lub czytaniem w słoneczny dzień, czy też wieczorami.
Na ekranie zaraz po włączeniu ukazuje się nam pulpit, na którym znajdziemy pasek szybkiego dostępu do takich opcji jak np. skrzynka odbiorcza, przeglądarka www, Bluetooth, notatki, menedżer plików, oraz skrót do szybkiego przełączania trybów zastosowany po raz pierwszy w modelu E71. Skróty te możemy dowolnie personalizować. Po lewej stronie menu znajduje się zegar. Poniżej znajduje się lista ważnych, wybranych funkcji telefonu, czyli kreator konfiguracji poczty e-mail, kreator instalacji usługi telefonu internetowego, skrót do zadań i kalendarza oraz ustawienia sieci WLAN.
Po wejściu w menu mamy dostęp do pogrupowanych opcji takich jak: rejestr połączeń, połączenia, łącza, pobierz, narzędzia, biuro, multimedia, instalacja, pomoc, Internet oraz menu karty SIM (STK).
Aparat / przeglądarka zdjęć
Telefon dysponuje kamerą z matrycą 2 megapiksele, ale niestety jest ona pozbawiona autofocusa. W opcjach aparatu znajdziemy takie funkcję jak:
tryb wideo, który umożliwia nam kręcenie sekwencji wideo,
flesz, w którym możemy zdefiniować zasadę działania lampy doświetlającej,
tryb nocny, który powoduje zwiększenie czasu naświetlania zdjęcia,
tryb sekwencji, w którym telefon wykonuje serie 6 zdjęć w odstępach około sekundowych,
samowyzwalacz dzięki któremu możemy zdefiniować po jakim czasie telefon ma sam wykonać zdjęcie - do wyboru mamy 10, 20, 30 sekund,
galeria - możemy tu przejrzeć wcześniej wykonane zdjęcia,
do wyboru mamy również możliwość ustawienia balansu bieli oraz kolorystyki zdjęcia (normalny, sepia, czarno-biały, negatyw),
w ustawieniach również możemy zdefiniować jakość zdjęcia w 3 poziomach (wysoka, zwykła, podstawowa), czy zdjęcie ma być wyświetlone po wykonaniu oraz rozdzielczość zdjęcia (1200 x 1600 i 640 x 480).
Tryb wideo praktycznie nie różni się od trybu aparatu, prócz tego, że można wybrać jedną z 3 rozdzielczości wideo (320x240, 176x144, 128x96) oraz długość nagrania, która jest uzależniona od dostępnej pamięci lub wielkości MMS-a. Jeżeli chodzi o jakość zdjęć wykonanych tym telefonem to nadają się one do wysłania komuś jako wiadomość MMS lub ewentualnie w załączniku wiadomości e-mail. Widać, że optyka w telefonach biznesowych nie jest na najwyższym poziomie i odstaje od N95, N96 i innych multimedialnych modeli tego producenta. Zdjęcia możemy przejrzeć w galerii. Przeglądane zdjęcia możemy wysłać jako e-mail, MMS czy za pomocą Bluetooth do innego urządzenia. Z poziomu galerii również możemy przypisać dane zdjęcie do kontaktu lub ustawić jako tapeta pulpitu. Zdjęcia można przeglądać w okienku lub na pełnym ekranie, gdzie zwykle prezentują się bardzo dobrze – znacznie gorzej będzie, gdy to zdjęcie przegramy do komputera.
Ekran i menu
Przykładowe zdjęcia wykonane Nokią E63 :
Odtwarzacz muzyczny
W E63 możemy posłuchać muzyki poprzez wbudowany głośnik lub poprzez słuchawki, które otrzymujemy w zestawie. W opcjach odtwarzacza znajdziemy equalizer, możemy włączyć odtwarzanie losowe lub zapętlić jeden utwór. Do wyboru mamy również ustawienie balansu słuchawek oraz możliwość ustawienia słuchanego utworu jako dzwonek połączenia przychodzącego. Utwory możemy sortować według artystów, albumów, gatunków muzycznych lub komponować własne listy odtwarzania. Dźwięk z zewnętrznego głośnika jest czysty, ale pozbawiony z racji wielkości głośnika niskich tonów. Dźwięk z seryjnego zestawu słuchawkowego jest łagodny, nie słychać żadnych szumów oraz co najważniejsze słuchawki dobrze leżą w uszach i nie wypadają nawet podczas gwałtowniejszych ruchów głową. Dodatkową i ważną opcją dla użytkownika jest radio z RDSem. Telefon „zbiera” sygnał FM całkiem dobrze i nie ma problemu z wyszukaniem jakiejkolwiek stacji dostępnej w danym regionie. Kolejną ciekawą opcją w telefonie jest radio internetowe, dzięki któremu mamy dostęp do stacji z całego świata. Radio internetowe w Symbianie ma bardzo intuicyjny i wygodny interfejs. Duży plus dla Nokii za łącze jack 3.5 mm.
Odtwarzacz wideo
Nokia E63 (w sumie żadna Nokia) niestety nie jest standardowo wyposażona w aplikację, dzięki której można oglądać filmy w formacie DivX lub XviD. Próba instalacji „zewnętrznego” odtwarzacza niestety nie powiodła się pomimo wyłączenia w opcjach sprawdzania poprawności certyfikatów bezpieczeństwa aplikacji. W modelu tym na szczęście jest seryjny odtwarzacz Real Player, dzięki któremu możemy oglądać video w formacie mp4 i 3gp oraz filmy z zewnętrznych źródeł takich, jak choćby Youtube. Obraz oraz dźwięk jest zsynchronizowany i nie ma żadnych przesunięć względem siebie. Na poniższych „screenach” można zobaczyć przykładowy strumień wideo z serwisu Youtube.
Aplikacje biurowe
Nokia E63 jest wyposażona w pełny pakiet Quickoffice, dzięki któremu możemy przeglądać i edytować pliki Worda, Excela oraz prezentacje PowerPointa . Telefon bardzo dobrze radził sobie z otwieraniem nawet większych plików np. o wielkości przekraczającej 1 MB. Jeżeli chodzi o czas otwierania dokumentów to jedynie z otworzeniem pliku XLS z dużą ilością tekstu telefon miał problem i zajęło mu to około minuty. Już po jego całkowitym załadowaniu nie było żadnego problemu w przeglądaniu tego pliku. Problem pojawił się także z plikiem Word, w którym znajdowały się wykresy oraz duże ilości wzorów matematycznych, których nie udało się odczytać. Prezentacja była wyświetlana poprawnie, gorzej było z edycją, przy której Nokia dwukrotnie się zawiesiła.
W telefonie znajduje się Adobe Reader, dzięki któremu można przeglądać pliki PDF. Czynność ta przebiegała bez problemu. Kolejnym plusem biurowej pracy z E63 jest obsługa archiwów ZIP oraz możliwość dodania drukarki i drukowania dokumentów bezpośrednio z telefonu. Dodatkowo w folderze biuro znajdziemy konwerter, kalendarz, kalkulator, słownik z możliwością instalowania dodatkowych języków.
Przeglądarka
Seryjnie zainstalowana przeglądarka radzi sobie praktycznie z każdą stroną internetową, którą zechcemy otworzyć, począwszy od prostych stron, a kończąc na portalach. Tak, jak pisaliśmy wcześniej, filmy z serwisu wideo Youtube odtwarzają się w Real Playerze.
Poczta
Telefon posiada wbudowanego klienta poczty e-mail. Wystarczy wejść do menu wiadomości poprzez łatwego kreatora, zdefiniować swoje dane dostępowe do serwera poczty i po chwili możemy spokojnie odbierać i wysyłać wiadomości e-mail. Pisanie wiadomości pomimo niewielkiego rozmiaru klawiatury nie jest kłopotliwe. Po kilkunastu minutach ćwiczeń można swobodnie operować na klawiaturze pisząc bardzo szybko. Do wiadomości e-mail możemy dodawać załączniki. Klawisz szybkiego dostępu do poczty, który znajduje się na klawiaturze powoduje, iż korzystanie z poczty jest szybkie i bezproblemowe. Nokię E63 można spokojnie polecić osobie aktywnie korzystającej z poczty, zarówno w pracy, jak i prywatnie.
Współpraca z PC
Niestety testowany model E63 nie został wyposażony seryjnie w kabel do transmisji danych, zatem cała transmisja danych musiała się odbywać poprzez Bluetooth lub sieć WiFi. Po skonfigurowaniu połączenia z łatwością można było synchronizować przez Bluetooth dane z Outlooka.
Bateria
Zainstalowana bateria to ogniwo BP-4L o pojemności 1500 mAh. Wystarcza ona na aktywne użytkowanie telefonu przez maksymalnie 3 dni, co przy telefonie z takimi możliwościami jest wynikiem bardzo dobrym.
Podsumowanie
Nokia E63 jest telefonem, który sprawdzi się w zastosowaniach biznesowych dzięki wygodnej obsłudze kont poczty elektronicznej, pełnej klawiaturze QWERTY i wbudowanym pakiecie Quickoffice. Dodatkowym plusem jest obsługa multimediów (muzyka, wideo), prosty aparat fotograficzny i bardzo udana przeglądarka internetowa. Duża ilość pamięci wewnętrznej (dla użytkownika ROM 110 MB oraz RAM około 71 MB) również działa na plus dla tego modelu. Jeżeli już zabraknie nam miejsca można spokojnie wsadzić do telefonu kartę pamięci. Telefon działa stabilnie pod kontrolą systemu Symbian, co umożliwia nam, poprzez instalowanie dodatkowych aplikacji, rozszerzenie już i tak nie małych możliwości tego telefonu. Największym konkurentem E63 będzie oczywiście Nokia E71. E71 obsługuje HSDPA, ma lepszy aparat (3.2 megapiksela), port podczerwieni i jest wyposażona w GPS. Szczególnie brak GPS i HSDPA może zaważyć na decyzji zakupowej w przypadku E63. E63 kosztuje obecnie (12.2008) 800 zł, a E71 1200 zł – różnica w cenie jest więc spora.