Test Honor 8 Pro

Newsy
Opinie: 4
Honor 8 Pro

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

W teorii Honor to marka Huawei, skierowana do "młodych duchem". W praktyce to brand, który pozwala chińskiemu koncernowi na granie na rynku ceną bez "psucia" głównej marki, która ma być w stosunku do Honora bardziej premium. Tym smamym smartfony Honor są ciekawą propozycją, bo oferują zbliżone parametry do głównych flagowców, ale są tańsze. Honor 8 Pro to ciekawa propozycja i pierwszy sygnał, że producent dostrzegł VR jako ważną technologię. Po pierwsze Honor 8 Pro ma ekran QHD co jest rzadkością u tego producenta, po drugie w pudełku z telefonem znajdują się kartonowe gogle do wirtualnej rzeczywistości. Podejrzewamy, że to nie jest ostatnie słowo w kwestii VR ze strony Chińczyków.

Główne wady i zalety smartfonu Honor 8 Pro

Zalety

  • Wysokiej jakości materiały i elegancki wygląd
  • Ekran 5,7 cala o bardzo dobrych parametrach kontrastu i jasności
  • Wydajność z górnej półki
  • 6 GB RAM!
  • 4000 mAh bateria w obudowie o grubości zaledwie 7 mm
  • Super szybki i wygodny czytnik linii papilarnych
  • Port podczerwieni
  • Niezaśmiecona, stabilna, dopracowana nakładka systemowa EMUI 5.0
  • Android 7.0
  • Wysokiej jakości zdjęcia
  • Mnogość trybów aparatu
  • Super jakość nagrań wideo w 4K
  • Dwa dni normalnego użytkowania na baterii
  • Dużej mocy i wysokiej jakości głośnik głośnomówiący
  • Proste, kartonowe gogle VR w komplecie

Wady

  • Brak wodoodporności
  • Obudowa nagrzewa się pod obciążeniem
  • Jakość nagrań wideo w 1080p przeciętna, podobnie jak cyfrowa stabilizacja
  • USB C działa na kontrolerze USB 2.0

Zestaw – 5-

Ładowarka dołączona do Honora ładuję prądem 2A zarówno przy napięciu 5V jak i 9V, co oznacza, że wspiera standard szybkiego ładowania. W zestawie znalazły się także kartonowe gogle oraz dwie soczewki. Wykorzystując je wraz z jedną połówką pudełka można spróbować namiastki VR. Wygoda tego rozwiązania nie jest zbyt duża.

Budowa – 5+

Wygląd i jakość wykonania Honor 8 Pro to poziom premium, charakterystyczny dla modeli flagowych. Tył został w całości wykonany z jednego kawałka metalu i przecinają go jedynie dwa wąskie paski tworzywa. Smartfon ma zaledwie 7 mm grubości, jedynie minimalnie więcej niż wielkość gniazda słuchawkowego. Pełne wymiary  to 157 x 77,5 x 7 mm oraz 184 gramy. Rozmiary są dość duże ze względu na 5,7 calowy ekran - nie jest to propozycja dla osób preferujących nieduże i poręczne urządzenia. Dla porównania P10 jest o ponad centymetr niższy i o prawie centymetr węższy. Bocznych ramek praktycznie nie ma, więc potencjalnie tylko wysokość urządzenia mogłaby zostać zmniejszona.

Honor jak i Huawei jest bezdyskusyjnym liderem jeśli chodzi o szybkość i jakość działania skanera linii papilarnych. Nie inaczej jest w przypadku Honor 8 Pro, w którym korzystanie z czytnika jest bardzo wygodne i przyjemne. Czytnik został umieszczony z tyłu. Przyciski zasilania i regulacji głośności, znajdujące się na prawej krawędzi, są metalowe, dobrze wyczuwalne i z przyjemnym, jednoznacznym kliknięciem. Można je rozróżnić dzięki dodatkowej fakturze na przycisku zasilania.

Na dolnej krawędzi znajduje się głośnik, port USB C oraz gniazdo słuchawek. Niestety port USB działa na bazie kontrolera USB 2.0, co ogranicza jego przepustowość. Głośnik ma dużą moc, wystarczając w niemal każdych warunkach i oferuje przyjemny, czysty dźwięk, nawet na maksymalnej głośności. 

Honor nie jest uszczelniony - zabezpieczenie przed zalaniem w najwyższych modelach powinno być już traktowane jako standard, ale pamiętajmy jednocześnie, że to podraża całą konstrukcję.

Co ciekawe, telefon posiada coraz rzadziej spotykany port podczerwieni - taki port otrzymał także najnowszy flagowiec HONOR 9.

Wyświetlacz – 6

Ekran to jedna z głównych zalet Honora 8 Pro. Ma dużą przekątną 5,7 cala oraz wysoką rozdzielczość QHD 2560 x 1440 pikseli. Połączenie tych dwóch cech daje wysokiej jakości wyświetlacz o dużej gęstości pikseli, na poziomie 515 PPI. Wyświetlany obraz zajmuje ponad 73% powierzchni całego telefonu co jest dobrym wynikiem, choć gorszym niż w smartfonach z cienkimi ramkami u dołu i góry.

Ekran Honor 8 Pro ma bardzo dobre kąty widzenia, kontrastowe, nasycone kolory oraz szeroki zakres regulacji jasności. Jest czytelny nawet w bezchmurne, słoneczne dni.

W opcjach ekranu można znaleźć regulację temperatury barw oraz ochronę wzroku przez zminimalizowanie intensywności światła niebieskiego. To dwie najistotniejsze funkcje dodatkowe dla wyświetlacza.

Ekran został przykryty szkłem Corning Gorilla Glass 3, które płynnie przechodzi w krawędzie telefonu. Podkreśla to elegancki wygląd smartfonu, ale potencjalnie zmniejsza wytrzymałość na upadki.

 

Procesor/pamięć/parametry techniczne – 5+

Specyfikacja Honor 8 Pro jest adekwatna dla flagowych produktów. W smartfonie znalazł się najmocniejszy procesor, jaki dotąd  stosował Huawei - znalazł się w P10 oraz najnowszej serii Mate. Mowa o ośmiordzeniowym HiSilicon Kirin 960. Cztery rdzenie tego procesora są taktowane zegarem 2,4 GHz, a pozostałe cztery zegarem 1,8 GHz. Zastosowany układ graficzny to Mali-G71 MP8. Procesor wspomaga aż 6 GB RAM oraz 64 GB ROM. Pamięć na system i pliki można rozszerzyć kartą micro SD o pojemności do 256 GB, o ile zrezygnujemy z funkcji dual SIM.

Procesor uzyskał 120 tysięcy punktów w benchmarku Antutu oraz 58,5 klatki na sekundę w Epic Citadel. To bardzo wysoki wynik, który pozwala na komfortowe użytkowanie dowolnych aplikacji i gier. Trzeba jednak odnotować, że Snapdragon 835 uzyskuje wynik nawet o 39% lepszy, zbliżając się do 170 tysięcy punktów. Raczej trudno odczuć to w praktyce i płynność działania systemu w przypadku tak szybkich procesorów zależy bardziej od nakładki producenta, stosowanych animacji i optymalizacji, niż mocy obliczeniowej. Honor 8 Pro można bez problemu zaliczyć do czołówki smartfonów, jeśli chodzi o wydajność, chociaż nie znajduje się w ścisłym gronie najszybszych urządzeń. Efektem ubocznym sporej mocy obliczeniowej i cienkiej, metalowej obudowy jest niestety mocne nagrzewanie się całego telefonu.

Honor 8 Pro łączy się za pomocą LTE Cat12 600/150 Mbps, WiFi ac 2,4 i 5 GHz, NFC oraz Bluetooth 4.2. Pozycjonowanie możliwe jest za sprawą GPS, GLONASS i Beidou.

Wśród zestawu czujników znalazł się żyroskop, akcelerometr, kompas cyfrowy, czujnik zbliżeniowy, oraz czytnik linii papilarnych.

Honor jest smartfonem dual SIM. W trakcie testów nie napotkałem żadnych problemów z jakością rozmów lub utrzymaniem zasięgu.

 

System, Ekran główny – 5

Honor 8 Pro działa pod kontrolą systemu Android w wersji 7.0 wraz z nakładką EMUI 5.0. Nakładka stosowana przez producenta została rozwinięta i dojrzała na przestrzeni lat. Mniej tu bizantyjskich ornamentów. Użytkownik ma możliwość wyboru czy wszystkie ikony mają trafiać na pulpity, czy chce przełączyć się na układ z szufladą na aplikacje. Wśród aplikacji znajduje się menadżer telefonu, który czyści pamięć ze zbędnych plików, pozwala zarządzać energią, uprawnieniami aplikacji, oraz skanować antywirusem. Dodatkowo nakładka EMUI w sposób automatyczny dba o to, żeby system działał jak najdłużej w sposób płynny i bezproblemowy, ucząc się przyzwyczajeń użytkownika i dynamicznie zarządzając pamięcią RAM i procesorem tak, aby skierować zasoby tam, gdzie sia najbardziej potrzebne.

Podczas testów nie miałem żadnych zastrzeżeń do działania systemu. Wszystko odbywało się płynnie, bez gubienia klatek animacji, bez czekania i bez problemów ze stabilnością. Telefon działał tak jak powinien i nie stwarzał najmniejszych kłopotów.

Warto również docenić fakt, że producent nie zdecydował się doinstalować żadnych zbędnych programów. Są tylko aplikacje, które w systemie znaleźć się powinny. Wśród przydatnych narzędzi można wymienić:

  • Menadżer telefonu
  • Motywy
  • Muzyka
  • Filmy
  • Zdrowie
  • Kalendarz
  • Pliki
  • Notatnik
  • Pogoda
  • Kalkulator
  • Rejestrator dźwięku
  • Latarka
  • Lustro
  • Pilot inteligentny
  • Kompas
  • Galeria
  • Aplikacje Google

Z ciekawszych, wbudowanych w system funkcji należy wymienić możliwość nagrywania ekranu, czyli wszystkiego co jest na nim widoczne, oraz przycisk wiszący, czyli możliwość umieszczenia systemowych guzików w dowolnym miejscu na ekranie. Nie zabrakło wbudowanego w Androida 7 dzielenia ekranu pomiędzy dwie aplikacje.

 

Kamera – 5

Honor 8 Pro został wyposażony w podwójny tylny aparat z matrycami 12 megapikseli każdy. Jasność dla każdego z obiektywów to F/2.2 Ostrość ustawiana jest zarówno za pomocą detekcji fazy jak i wspomaganiem laserowym. Podobnie jak w innych telefonach Honor oraz Huawei, jedna z matryc rejestruje wyłącznie obraz czarno-biały, a druga kolorowy. Zastosowana technologia ma pomóc zmniejszyć ilość szumu i zwiększyć liczbę detali, oraz umożliwić robienie zdjęć czarno-białych najwyższej jakości. W przypadku Honora nie ma jednak mowy o marce Leica, ani dedykowanych dla niej trybów. Dodatkową opcją wynikająca wprost z podwójnych obiektywów jest symulowana mała głębia ostrości, która rozmywa tło dokoła fotografowanego z bliska przedmiotu lub osoby. To czego zabrakło to optyczna stabilizacja obrazu.

Zdjęcia są ostre i Honor 8 Pro nie ma problemu z ustawianiem ostrości. W trakcie testów nie trafiło się ani jedno zdjęcie, w którym ostrość byłaby niepoprawnie ustawiona. Zdążyły się natomiast poruszone ujęcia, które były efektem niestarannego trzymania telefonu w słabszych warunkach oświetleniowych (pokutuje brak OIS).

Jaskość zdjęć jest bardzo dobra. Zdjęcia są szczegółowe i kontrastowe a kolory nasycone. Honor i Huawei mają charakterystyczny sposób obróbki o trochę większym kontraście, który przypomina filtr Dramaturgia z programu Snapseed, ale o mniejszym niż domyślnie natężeniu. Jakość zdjęć należy docenić, choć do najlepszych na rynku troszkę im jeszcze brakuje.

Tryb małej przysłony, który rozmywa tło fotografowanego obiektu radzi sobie dobrze, gdy rozdziela bliski plan od dalekiego oraz gdy fotografujemy blisko obiekt o w miarę regularnych kształtach, jak sylwetkę człowieka. Kiedy w kadrze znajdą się zbyt drobne elementy rozdzielone pustą przestrzenią, jak źdźbła wysokiej trawy, barierki, szprychy rowerowe, algorytm zaczyna się gubić i efekt wychodzi mniej naturalny.

Aparat posiada cały szereg trybów do fotografowania i filmowania:

  • Zdjęcie
  • Profesjonalne zdjęcie
  • Wideo
  • Profesjonalny film
  • Czarno-białe
  • HDR
  • Tryb nocny
  • Panorama
    • Malowanie światłem z czterema podtrybami
    • Światła samochodów
    • Świetlne graffiti
    • Jedwabista woda
    • Tory gwiazd
  • Tryb poklatkowy
  • Zwolnione tempo
  • Znak wodny
  • Notatka audio
  • Skanowanie dokumentu

Jest też możliwość pobrania dodatkowych trybów, takich jak dobry posiłek, itp. Uzupełnia to jeszcze 8 filtrów kolorystycznych oraz tryb upiększania twarzy. Można więc śmiało powiedzieć, że aparat Honor 8 Pro ma coś na każdą okazję. Trudno regularnie wykorzystać wszystkie dostępne tryby fotografowania, ale poszczególne opcje przydają się w konkretnych sytuacjach

Honor 8 Pro rejestruje filmy 4K, których szczegółowość i ostrość stoi na bardzo wysokim poziomie. Dzięki kodekowi h.265 zajmują one sporo mniej miejsca – około 40% mniej, niż w standardowym kodeku h.264. Minusem nowszego kodeka jest mniejsza kompatybilność z aplikacjami firm trzecich, co może utrudnić udostępnianie.

Tryb FULL HD 1080p jest dostępny w 30 jak i 60 klatkach na sekundę. Jego jakość dla odmiany w obu przypadkach jest przeciętna i nietrudno znaleźć smartfon, który w 1080p będzie nagrywał lepiej. Dostępna jest stabilizacja cyfrowa, która działa, ale są rozwiązania skuteczniejsze. Nie mam natomiast zastrzeżeń do działania autofocusa i zmiany ekspozycji w trakcie nagrywania. Wszystko odbywa się płynnie i bezproblemowo.

Przedni aparat ma rozdzielczość 8 megapikseli. Funkcja wygładzania twarzy działa skutecznie. Brakuje za to trochę rozpiętości tonalnej, przez co kolory na ujęciach są odrobinę wyprane.

 

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Bateria 6

Jeśli chodzi o baterię to Honor 8 Pro ma się czym pochwalić. Ma ona pojemność 4000 mAh, co jest nadal rzadkością wśród smartfonów. Efektem jest dłuższy niż zazwyczaj czas działania na baterii.

Po jednym dniu użytkowania, kładąc się spać, miałem najczęściej ponad 50% baterii. Smartfon bez problemu wytrzymywał dwa dni, kończąc z 20% baterii. Nawet w trakcie bardzo intensywnego użytkowania, w warunkach słabego zasięgu, przy korzystaniu z nawigacji i tetheringu nie zdarzyło się, aby telefon rozładował się pierwszego dnia do końca. Ponad 10 godzin surfowania po sieci czy oglądania filmów na 5,7 calowym ekranie to także dobry wynik.

Baterię uzupełnia szybka ładowarka, oferująca prąd 2A zarówno dla 5V jak i 9V.

Podsumowując, Honor 8 Pro można zdecydowanie polecić osobom, dla których czas działania smartfona to jeden z priorytetów. Osiąga on dobre wyniki bez kompromisów w kwestii wielkości i wagi telefonu.

 

Podsumowanie

Honor 8 Pro to mocna propozycja dla wymagających użytkowników. Jego najmocniejsze cechy to duży ekran o przekątne 5,7 cala o świetnych parametrach, wydajność z górnej półki, 6 GB RAM oraz pojemna bateria. Te cechy uzupełnia elegancki wygląd, dobra jakość wykonania i bardzo dobry, podwójny aparat. W zestawie znalazła się nawet tekturowa wersja gogli VR. Minusów jest niewiele i są one niewielkiego kalibru, jak USB C działające na kontrolerze USB 2.0, brak uszczelnienia oraz rozgrzewanie się obudowy podczas obciążenia. Innymi słowy, za niecałe dwa i pół tysiąca złotych można kupić smartfon porównywalny ze znacznie droższymi flagowcami innych producentów.

Dla kogo jest Honor 8 Pro
  • Dla miłośników dużych ekranów
  • Dla ceniących długi czas pracy na baterii
  • Dla zwolenników klasycznej elegancji
Dla kogo nie jest Honor 8 Pro
  • Dla fanów małych i zgrabnych smartfonów
  • Nie dla szukających zaawansowanego rozwiązania VR

Inne informacje na temat smartfonu Honor 8 Pro:

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    tomaszek75 pisze: 2017-07-06 09:55
    piekny i funkcjonalny to mozna stwierdzic
    0
  • Users Avatars Mini
    Piotrek21 pisze: 2017-07-06 12:58
    Szkoda że nie ma go w ofercie operatorów
    0
  • Users Avatars Mini
    mam pisze: 2017-07-07 08:46
    go od paru tygodni i rzeczywiście sprawdza się wyśmienicie :) a co artykułu: "Tył został w całości wykonany z jednego kawałka metalu i przecinają go jedynie dwa wąskie paski tworzywa." Te paski to chyba anteny są :)
    0
  • Users Avatars Mini
    asf pisze: 2017-07-09 00:59
    JESTEM CHORY PSYCHICZNIE I WSZYSTKICH PRZEPRASZAM ZA MOJĄ CHOROBĘ. CZĘSTO PISZĘ TAKŻE JAKO 'NICK' LUB JAKO 'GOŚĆ' ALE TO ZAWSZE JESTEM JA. BARDZO WSZYSTKICH PRZEPRASZAM. TO SCHIZOFRENIA. JUŻ MNIE OGARNIA PARANOJA NA PUNKCIE ORANGE. WYBACZCIE.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: