Test HTC Touch 3G

Recenzje
Opinie: 6

Wygląd zewnętrzny

HTC Touch 3G ma bardzo subtelny design. Zaokrąglona i smukła obudowa wzbudza zainteresowanie przede wszystkim żeńskiej części użytkowników. Nie mniej jednak męska część nie pozostaje obojętna na jego wdzięki.

Touch 3G okrojony został z zewnętrznych przycisków do niezbędnego minimum. Pod wyświetlaczem umieszczono pięciopozycyjny kursor, obok którego znajdują się podświetlane klawisze odbioru i kończenia rozmowy. Poza w/w znajdziemy jeszcze tylko dwa przyciski: głośności (długi smukły przycisk umieszczony na lewej bocznej stronie urządzenia) oraz wyłączenia (maleńki przycisk umieszczony na górze). Oba przyciski są ładnie wkomponowane w metalową listwę Touch 3G.

Przednia i tylna części wykonana jest z przyjemnego w dotyku, lekko gumowanego, tworzywa. Dzięki temu, urządzenie bardzo dobrze trzyma się dłoni. Świetną ergonomię uzyskano przez odpowiednie dobranie wymiarów: 102mm x 53.6mm x 14.5mm oraz wagi 96 gram. Wszystko to sprawia, że przystosowany jest do obsługi jedną ręką. Niestety zbyt wiele funkcji obsługiwać trzeba małymi klawiszami na ekranie, przez co konieczne staje się użycie rysika bądź manewrowanie własnymi paznokciami. To akurat dla kobiet nie powinno być kłopotliwe.

Sam wyświetlacz nie należy do gigantów. Przekątna 2.8” to w obecnych czasach „ normalka”, ale np. kontrast jest już świetny. Czytelność jest równie dobra, ale tylko do momentu, gdy nie pada na niego bezpośrednio wiązka światła. Powierzchnia wyświetlacza jest niemal jak lustro i w pewnych sytuacjach odczyt z ekranu może być mocno utrudniony.
Nad wyświetlaczem, w szczelinie głośnika, umiejscowiono po lewej stronie diodę stanu, a po prawej czujnik natężenia światła. Dioda stanu informuje o zaistniałym zdarzeniu, bądź stanie ładowania urządzenia. Natomiast czujnik natężenia światła pomaga regulować poziomem jasności wyświetlacza w zależności od warunków otoczenia.
Na tylnej części Touch 3G znajdziemy obiektyw aparatu cyfrowego oraz głośnik. Matryca nie jest specjalnie wielka w porównaniu z obecnie spotykanymi w niektórych produktach, ale upakowane 3,2 megapikseli powinno w zupełności wystarczyć do zdjęć.

Ładowanie Touch 3G odbywa się przez port miniUSB umieszczony w dolnej części urządzenia. Przez ten sam port podłączane są słuchawki, dołączane zresztą do zestawu.

Wymiana karty microSD nie sprawia problemu. Wystarczy zdjąć tylny panel i mamy bezpośredni dostęp do slotu microSD. Wymiana karty SIM wymaga już wyjęcia baterii. Pod tylnym panelem ukryto także przycisk reset urządzenia.
Touch 3G napędzany jest ogniwem Li-Ion o pojemności 1100 mAh. Nie jest to zbyt wiele, ale telefon radzi sobie przyzwoicie. Przy czasie rozmów sięgającym 20-30 minut, kilku SMS-ach i słuchaniu MP3 ponad godzinę dziennie, urządzenie działało około 2 dni. Taki wynik uzyskałem po wyłączeniu trybu 3G. W trybie 3G należy liczyć się z koniecznością codziennego uzupełniania „paliwa”.

W Touch 3G zaimplementowano interfejs TouchFlo 3D.

     
 
 
 


Wiadomości

HTC Touch 3G otrzymany przez mnie nie posiadał niestety systemu w polskiej wersji językowej. Nie było polskiego słownika T9, co komplikowało pisanie wiadomości. Używanie klawiatury QWERTY bez rysika jest nieco kłopotliwe, aczkolwiek jest możliwe - wymaga jedynie sporej cierpliwości.

Lepiej sytuacja wygląda w przypadku klawiatur Compact QWERTY oraz Phone Keypad.

Poza wirtualnymi klawiaturami jest do wyboru kilka pozycji rozpoznawania pisma.

W tym miejscu muszę okazać wyrazy szacunku producentowi, gdyż rozpoznawanie pisma działa świetnie. Jest to znakomita alternatywa służąca szybszemu pisaniu. Kiedy skorzystałem z tej możliwości wydała mi się wygodniejsza od klawiatury. Jak do tej pory nie miałem do czynienia z urządzeniem równie dobrze radzącym sobie w tej kwestii.
Dla osób uparcie pragnących stosować polską czcionkę informuję, że jest ona dostępna w symbolach. Korzystanie z niej jest jednak uciążliwe i czasochłonne. Za każdym razem trzeba przewijać po kilka ekranów, aż natrafimy na interesującą nas literę.
Interfejs wiadomości nie różni się niczym od znanych z wcześniejszych modeli oraz z systemu WM 6.1. Jeśli ktoś już korzystał z urządzenia z WM nie będzie więc zaskoczony.

Dobrą wiadomością jest fakt, że załączniki do wiadomości MMS są automatycznie zmniejszane do wymaganej wielkości. Przy czym konwersja przebiega naprawdę szybko.
Poza obsługą standardowych wiadomości i poczty elektronicznej ze skrzynek internetowych, Touch 3G ma wbudowanego także klienta MS Outlook oraz obsługuje technologię Microsoft Direct Push. Jest to bardzo przydatne dla osób, które chcą mieć dostęp do swojej poczty korporacyjnej non-stop i śledzić maile na bieżąco.

Internet

Przeglądanie stron WWW jest wygodne i szybkie. Touch 3G obsługuje w końcu HSDPA o prędkości do 7.2Mbps. Poza tym mamy jeszcze do dyspozycji Wi-Fi.

Nie zauważyłem większych problemów z wyświetlaniem treści stron. Jedynie Flash sprawia nieco kłopotu obu zainstalowanym przeglądarkom: IE oraz Opera Mini. O ile Opera potrafi jeszcze jakoś się uporać z problemem wyświetlając animacje statycznie to IE zupełnie się gubi w tym przypadku.

Opera potrafi ładnie skalować zawartość strony do szerokości wyświetlacza. Przy większych stronach pojawiają się jednak dość duże opóźnienia, sięgające kilkunastu sekund. Jak na dość duże zasoby pamięci urządzenia (RAM: 192MB, ROM: 256MB) oczekiwałem nieco więcej. Niemniej, przeglądanie odbywa się stabilnie.
Dla wielbicieli i użytkowników YouTube, producent zaimplementował YouTube player. Dzięki niemu można prosto i szybko przeglądać zawartość serwisu. Poniżej można obejrzeć jak sobie Touch 3G radzi z przeglądaniem stron internetowych.

Osoby, które lubią być na bieżąco ze wszelkiego rodzaju informacjami mogą skorzystać z RSS Hub.

Multimedia

Wbudowany aparat pozwala na wykonywanie zdjęć oraz kręcenie filmów w formatach MPEG4 lub H.263. Największa dostępna rozdzielczość dla sekwencji wideo to 352x288 pikseli, natomiast dla zdjęć, jak nie trudno zgadnąć, to 3 megapiksele. Niestety nie zastosowano lampy błyskowej, co powoduje, że zdjęcia w gorszych warunkach wypadają słabo. Są albo poruszone albo ciemne.

W lepszych warunkach nie ma co narzekać na jakość zdjęć.

Odtwarzanie audio odbywa się bezpośrednio z poziomu interfejsu TouchFlo z zakładki „Music” bądź za pomocą aplikacji Audio Manager. W drugim przypadku jest możliwość przycięcia odsłuchiwanego utworu i umieszczenia go na liście dzwonków lub od razu ustawienia jako dzwonek.

     
 

Pliki dźwiękowe znajdujące się poza folderem „My Ringtones” w urządzeniu, nie są widziane przez system jako pliki możliwe do wykorzystania jako dźwięki dzwonków. Natomiast po redukcji długości jest on zapisywany automatycznie ze zmienioną nazwą w folderze „My Ringtones”.

Touch 3G nie ma żadnego odtwarzacza potrafiącego odtwarzać DivX. Niemniej po zainstalowaniu np. TCPMP urządzenie radzi sobie z odtwarzaniem nie przekonwertowanych plików .avi.

 

Odtwarzanie plików DivX przebiega wystarczająco płynnie. Gorzej jest natomiast z napisami do filmów. Obecnie żaden (chyba?) odtwarzacz na WM 6.1 ich nie obsługuje. Pozostaje, więc przekonwertowywanie wideo razem z napisami.
W ramach rozrywki lub zabicia wolnego czasu można rozegrać partyjkę Solitaire bądź spróbować swoich sił w Bubble Breaker. Obie gry są standardowo spotykane w WM.

GPS

Zdarza się, że aplikacja ma problemy z uruchomieniem odbiornika GPS. Trudno powiedzieć, czy wina tkwi po stronie Automapy czy samego systemu. W takich sytuacjach pomaga restart urządzenia.

 

Podsumowanie

HTC Touch 3G jest urządzeniem wykonanym bardzo solidnie, mimo iż przedni i tylny panel są z tworzywa. Nie ma mowy o jakimkolwiek skrzypieniu obudowy itp. Ascetyczna stylistyka w połączeniu z polerowanym metalem sprawiają, że wygląda szykownie. Touch 3G produkowany jest w czterech kolorach, co dodaje mu atrakcyjności.
Duży wyświetlacz i bardzo ergonomiczna obsługa zadowolą większość użytkowników. Tym, co z pewnością zadowoli wszystkich nabywców jest fakt stabilnej pracy systemu i urządzenia. Poza problemem z uruchomieniem odbiornika GPS przez Automapę, nie spotkałem się ze „zwisami” ani błędami aplikacji.

 

Istotnym czynnikiem, dla którego warto zainteresować się opisywanym modelem jest szybkość działania. Szybki procesor (528MHz), spory zasób pamięci oraz poprawiony interfejs TouchFlo są bezspornymi zaletami urządzenia. Modyfikacje interfejsu przyniosły zauważalną poprawę jakości obsługi. TouchFlo, działa według mnie nieco szybciej, a przede wszystkim precyzyjniej podczas używania palca. Jak dla mnie korzystanie z Touch 3G to naprawdę przyjemność - małym wyjątkiem jest obsługa wiadomości, gdzie odczuwalny jest brak polskiego słownika T9.

 

Urządzenie oferuje szerokie możliwości komunikacyjne, a co najważniejsze komunikacja przy pomocy wszystkich dostępnych w urządzeniu mediów, przebiega bez problemów. Wi-Fi podłącza się szybko i ma dobrą czułość. HSDPA z kolei pozwala na szybką transmisję, gdy nie mamy w zasięgu żadnej sieci WLAN.
W opisywanym modelu pomyślano o osobach, którym nagminnie zdarza się wciskać klawisze na ekranie podczas rozmów telefonicznych. Po nawiązaniu połączenia, wyświetlacz automatycznie się wygasza, zapobiegając w ten sposób uruchomieniu niechcący niepożądanej funkcji. Co prawda komplikuje się nam w ten sposób obsługa wszelkiej maści infolinii czy numerów gdzie wymagana jest obsługa wybierania tonowego, ale coś za coś. Ze względu na brak przedniej kamery funkcja połączeń wideo nie jest obsługiwana. Dodatkowym zawodem dla niektórych użytkowników może stać się brak radia. Jeśli jednak wymienione wyżej funkcje nie są aż istotne to warto zastanowić się nad tym wyborem.
 

   

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: