Test Samsung S8300 Ultra Touch

Recenzje
Opinie: 37

Przedstawiam wam telefon Samsung S8300 Ultra Touch reprezentujący najnowszą serię Ultra. Koreańscy producenci wiążą z tym sliderem bardzo duże oczekiwania. Wielka kampania reklamowa promująca S8300, która rozpoczęła się 20 marca w Polsce tylko to potwierdza. Najnowsze dziecko Samsunga to ciekawe połączenie ekranu dotykowego ze sprzętową klawiaturą. Czy telefon stanie się hitem czy też zginie w tłumie? Przeczytajcie poniższy test i zadecydujcie sami.

W pudełku

W zestawie z telefonem otrzymujemy baterię, ładowarkę, kabel USB, zestaw słuchawkowy z wymiennymi gumkami, czytnik do kart z kartą microSD 1GB, płytę z oprogramowaniem PC Studio, gwarancję oraz polską instrukcję obsługi.

   

Wygląd

Koreańscy producenci z pewnością nie oszczędzali na materiałach. Konstrukcja i design telefonu są wyjątkowo udane. Czarna, aluminiowa obudowa z przodu idealnie komponuje się resztą, wykonaną z miękkiego tworzywa. Całości dopełniają różowe wykończenia, na które składają się: pasek okalający ekran, wysuwana klawiatura, tylnia ścianka obudowy z aparatem fotograficznym i spód telefonu. Wymiary testowanego Samsunga to: 110 x 51.5 x 12.7 mm. Waga: 118g. Telefon jest naprawdę płaski i zarazem lekki. Jeżeli małe gabaryty są priorytetem w wyborze terminala, nie mogliście lepiej trafić.

Z przodu telefonu zaczynając górnej, lewej strony umieszczono kamerę do wideo połączeń, czujnik oświetlenia i głośnik. Poniżej zainstalowano duży ekran dotykowy. Na samym dole w dość wyrafinowanym wzornictwie zaimplementowano trzy przyciski. Pierwszym klawiszem z lewej wykonamy lub odbierzemy połączenie, natomiast w trybie oczekiwania wyświetlimy ostatnio wykonane, odebrane i nieodebrane połączenia. Środkowym klawiszem w kształcie rombu wrócimy do poprzedniego menu. Ostatni klawisz służy do włączania/wyłączania telefonu, zakończenia połączenia, zaś w trybie menu – powrót do ekranu głównego.

   

Z prawej strony obudowy znajdują się: czerwony klawisz fotografowania, klawisz blokujący/odblokowywujący telefon oraz uniwersalne gniazdo micro USB, do którego podłączymy ładowarkę, słuchawki i kabel do transmisji danych. Według mnie zaślepka od gniazda powinna odchylać się w drugą stronę. Zdarzało mi się, że przy włożonych słuchawkach zaślepka utrudniała mi zablokowanie telefonu, zasłaniając dedykowany przycisk.

Z lewej strony obudowy umieszczono tylko klawisz regulujący głośność.

Z tyłu ekranu, po wysunięciu klawiatury sprzętowej naszym oczom ukazuje się obiektyw aparatu, lampa błyskowa i miniaturowe lusterko. Obiektyw wygląda niepozornie, ale jak przekonacie się później - zdjęcia robi bardzo dobre.

   

Telefon posiada 80MB pamięci wewnętrznej. To stanowczo za mało. Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw telefonu i multimedialnych plików wkładamy kartę pamięci microSD 1GB dołączoną w zestawie. Niestety gniazdo pamięci zewnętrznej zostało umieszczone pod pokrywą baterii obok karty SIM. Ten zabieg z pewnością pomógł zmniejszyć grubość obudowy, ale nam nieco uprzykrzył życie. Jeśli karta dołączona do zestawu okaże się dla nas za mała możemy dokupić większą. S8300 obsługuje karty do 16GB.

   


Ekran

Ekran to bezapelacyjnie duma tego telefonu: 2.8-cala, dotykowy, w technologii AMOLED (240x400 pikseli), operujący paletą 16 milionów kolorów. Odwzorowanie barw i kontrast kolorów stoją na najwyższym poziomie. Producent chwali się, że ekran pokrywa powierzchnia anty refleksyjna, jednak podczas testów prawda okazała się zgoła inna. Silne światło słoneczne uniemożliwia swobodne korzystanie z telefonu. Trzeba pomagać sobie dłonią lub przesunąć terminal pod innym kontem. Czułość na dotyk jest bardzo dobra. Nie trzeba się siłować. Wystarczą delikatne muśnięcia. Ślady palców pozostają, ale wystarczy szybkie przetarcie ekranu o koszulę, aby lśnił jak nowy.

Sam ekran odblokowujemy dedykowanym przyciskiem z prawej strony, bądź wysuwając klawiaturę sprzętową. Dla poprawy korzystania z ekranu dotykowego warto włączyć wibrację naciskanych klawiszy w zastępstwie irytujących sygnałów dźwiękowych.

Menu

Promowany przez Samsunga interfejs Touch Wiz składa się z dwóch obszarów: menu głównego i pulpitu z pakietem widgetów.

Zacznę od opisu ekranu z widetami. Na samej górze ekranu znajduje się wiersz ikon z bieżącą godziną, stanem naładowania baterii i innymi ikonami informującymi o uruchomionych funkcjach i aplikacjach w telefonie. Poniżej znajduje się obszar tekstowo-graficzny. Na samym dole umieszczono trzy klawisze programowe w celu ułatwienia korzystania z naszego terminala. Są to klawisze „Klawiatura”, „Kontakty” i „Menu”.

Pasek narzędzi z widgetami jest ukryty po lewej stronie ekranu. Aktywujemy go klikając na ekran, bądź na wystającą zakładkę ze strzałką. Widgety to nic innego, jak obrazkowe skróty do popularnych aplikacji pomocnych przy użytkowaniu naszego telefonu. Widgety na pasku narzędzi możemy dowolnie przestawiać oraz przesuwać je na ekran. Na ekranie mieści się 7 widgetów. Ich ilość na pasku ustalamy w ustawieniach. Jeśli dostępne w telefonie widgety nie zaspokoją naszych potrzeb możemy za pomocą jednego z nich ściągnąć dodatkowe. Warto wspomnieć, że korzystanie z niektórych widgetów (sprawdzanie pogody) wiąże się z dodatkowymi opłatami za transmisję danych. Jeśli chodzi o kwestię użyteczności tych małych pomocników muszę przyznać, że podchodzę do tego sceptycznie. Kilka jest dość ciekawych, ale reszta to aplikacje z telefonu. Osobiście wolę szybko wybrać kalkulator z menu, niż klikać na widget. Wygląda to efektownie, ale mało praktycznie.

Na menu główne składa się siatka z 12 ikon. Niestety nie można ich personalizować ani przesuwać. Ikony są duże i czytelne. Ogólnie ergonomia menu wypada pozytywnie. Zastrzeżenia mam tylko do list rozwijalnych znajdujących się zazwyczaj na górze ekranu. Odniosłem wrażenie, że działają z oporem, jakby ekran dotykowy „tracił tam zasięg”. Być może jest to kwestia wprawy.

Pamiętajmy, że istnieje możliwość przyporządkowania klawiszowi fotografowania uruchamianie najważniejszych aplikacji w telefonie. Po ustawieniu tej funkcji, naciśnięcie wyżej wspomnianego klawisza otworzy skrócone menu z 6 ikonami.

 

Połączenia

Samsung S8300 działa w zakresach częstotliwości GSM 850/900/1800/1900, WCDMA (900/2100) oraz HSDPA (do 7,2 Mb/s). Oceniając jakość rozmów, telefonowi nie można nic zarzucić. Dźwięk dobiegający z głośnika jest czysty i bez zniekształceń.

   

Producent wyposażył S8300 w dwie funkcje, które warte są kilku słów uwagi. Pierwsza z nich o nazwie „Mobile Tracker” pomaga w znalezieniu i odzyskaniu skradzionego telefonu. Gdy do telefonu zostaje włożona nowa karta SIM, funkcja Mobile Tracker automatycznie wysyła numer kontaktowy do dwóch zdefiniowanych wcześniej odbiorców.

Jeśli zdarzy się sytuacja, że zachcemy wyjść z nudnego spotkania, albo wyrwać się z koszmarnej imprezy z opresji wybawi nas funkcja fałszywych połączeń. Ta niesłychanie pomocna funkcja perfidnie symuluje nadchodzące połączenie. Aby je wykonać wystarczy nacisnąć i przytrzymać klawisz głośności przesunięty w dół w trybie oczekiwania. Jako reakcję na fałszywe połączenie możemy ustawić notatkę głosową nagraną wcześniej dyktafonem.


Wiadomości

Do centrum wiadomości przechodzimy klikając w ikonę wiadomości w menu głównym. W pamięci telefonu zarezerwowano miejsce na 500 wiadomości. Tekst wprowadzamy na dwa sposoby. Jeżeli klawiatura jest wsunięta używamy wyłącznie ekranu dotykowego. Klawisze na ekranie dotykowym są dużych rozmiarów, zatem pisanie nie sprawi kłopotu osobom o dużych palcach. Klawiszami znajdującymi się poniżej cyfr włączymy słownik T9, wybierzemy język i przełączymy się w tryb symboli.

Po wysunięciu klawiatury sprzętowej, klawiatura wirtualna znika. Na ekranie dotykowym zostają tylko klawisze słownika T9, symboli oraz przycisk ze strzałką kasujący znaki. Rozpoczynając zabawę z S8300 często zapominałem o strzałce i gdy chciałem skasować znak z przyzwyczajenia wciskałem klawisz cofnij. Powiem wam, że trochę czasu minęło zanim przestawiłem się na interfejs z Samsunga. Lepiej do gustu przypadło mi pisanie wiadomości z wykorzystaniem klawiatury sprzętowej.

   

Opisując temat wiadomości muszę koniecznie wspomnieć o interesującej funkcji testowanego modelu. Jest nią możliwość wysłania wiadomości alarmowej z prośbą o pomoc pod zdefiniowane numery. Wiadomość alarmową wysyłamy tylko przy zablokowanej klawiaturze – czterokrotnie naciskając klawisz głośności.

Kontakty

S8300 jest w stanie pomieścić 2000 kontaktów. Taka ilość wystarczy nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Przy dodawaniu nowego kontaktu trzeba wypełnić kilka pól z najważniejszymi danymi. Jeżeli pola zasugerowane przez producenta są dla nas niewystarczające, z pomocą przyjdzie nam opcja „Dodaj więcej pól”, znajdująca się w prawym dolnym rogu ekranu. Dzięki niej każdy kontakt możemy opatrzyć pokaźnym arsenałem dodatkowych informacji. Od przybytku głowa nie boli, więc dodajemy wszystkie pola i zabieramy się za wpisywanie kontaktu. Kolejne pola umożliwiają nam wpisanie imienia, nazwiska, wyświetlanej nazwy przy kontakcie, pięciu numerów telefonów, trzech adresów e-mail, dwóch adresów URL, grupy (Praca, Przyjaciele, Rodzina lub stworzoną przez nas), dźwięku dzwonka (także mp3), wibracji (pięć do wyboru), tonu wiadomości (cztery do wyboru lub własny), urodzin, przydomku, nazwy firmy, stanowiska, adresu prywatnego, adresu służbowego i krótkiej notatki. Do każdego kontaktu możemy dodać miniaturowe zdjęcie.

Teraz kilka słów odnośnie ekranu zakładki „Kontakty”. W prawym górnym rogu umieszczono rozwijalną listę, dzięki której możemy wyświetlić ulubione kontakty, określoną grupę lub wszystkie dostępne wpisy. Pole wyszukiwania pomoże nam odnaleźć konkretnego adresata w gąszczu wielu kontaktów. Jeżeli ręczne wpisywanie nazwy kontaktu wyda nam się czasochłonne, możemy skorzystać z suwaka przewijania znajdującego się po lewej stronie ekranu. W celu szybszego wyszukiwania producent zastosował dosyć ciekawy manewr. Otóż po dotknięciu suwaka, na ekranie pojawia się duża litera. Jeżeli dla przykładu chcemy odnaleźć kontakt „Paweł” - przewijamy suwakiem, aż ukaże nam się litera P. Puszczamy palec i… mamy kontakty zaczynające się na literę P. Warto dodać, że podczas przewijania suwakiem ukazują nam się tylko te litery, na które zaczynają się wprowadzone do telefonu kontakty. Dzięki temu nie tracimy czasu na zbędne błądzenie po całym alfabecie. To bardzo fajne i użyteczne rozwiązanie. Dotykając ikonę zielonej słuchawki znajdującej się przy kontaktach, szybko nawiążemy połączenie głosowe z konkretnym rozmówcą.

Aparat fotograficzny

W Samsungu S8300 Ultra Touch znajdziemy aparat fotograficzny o rozdzielczości 8 megapikseli z lampą błyskową Dual Power LED i autofokusem. Producent nie potraktował tej funkcji po macoszemu i wyposażył aparat w szeroki wachlarz funkcji, zarówno niezbędnych jak i tych urozmaicających robienie zdjęć.

Ikona z aparatem w prawym górnym rogu ekranu służy do przełączania się pomiędzy trybem aparatu lub kamery. Jeśli nie chce nam się manualnie dostosowywać wszystkich opcji pomocna okaże się funkcja „Sceneria”, zawierająca 13 różnych ustawień w zależności od fotografowanej sceny.

   

Kolejnym etapem w zrobieniu fotki jest wybranie rozdzielczości oraz jednego z 6 trybów fotografowania. Dostępne są: zdjęcie pojedyncze, szybka seria zdjęć (maksymalnie 9 sztuk), zdjęcie panoramiczne (od 3 do 6 zdjęć sklejonych w jedno), zdjęcie z trybem wykrywania uśmiechu, zdjęcie z mozaiką (20 różnych) lub zdjęcie w ramce (18 różnych).

W lewym dolnym rogu ekranu znajduje się ikona ustawień. Dzięki funkcji „Auto Fokus” ustawimy tryb ostrości oraz makro. „Samowyzwalacz” pomoże nam określić czas opóźnienia w robieniu zdjęć. Opcja „Rozdzielczość” to możliwość wybrania aż 8 różnych rozdzielczości.

   

Dalej możemy wybrać m.in. balans bieli, efekty, czułość ISO aparatu, stabilizację obrazu, zapisać informacje o współrzędnych w plikach obrazów (geotaging) lub zmienić sygnał migawki (na szczęście można go też wyłączyć).

   
   
   
   
   

Ikonami z prawej strony ekranu, zaczynając od góry: włączymy/wyłączymy flesz, ustawimy wartość ekspozycji i przejdziemy do galerii zdjęć. Warto jeszcze wspomnieć o pomocnej cyfrze w prawym rogu ekranu, informującej o liczbie zdjęć, które możemy wykonać.

Przebywając w trybie galerii możemy wstawić zdjęcie na tapetę lub do kontaktu, przejrzeć nasze zbiory w postaci pokazu slajdów (odstępy od 1s do 3s) oraz poddać je edycji. Samsung umieścił w S8300 pokaźny arsenał narzędzi i filtrów. Dodatkowo naszą fotkę możemy dowolnie przekształcać, przycinać, przyozdobić ramką, obrazkiem, emotikonem lub tekstem.

   
 

Zdjęcie możemy dołączyć do wiadomości MMS lub E-mail oraz wysłać przez Bluetooth. Jakby tego było mało, Samsung S8300 posiada funkcję umieszczania zdjęć i filmów w Internecie (na MySpace, Friendster, Photobucket, Flickr, Picasa i Facebook). Niezbędnym warunkiem do skorzystania z tej opcji jest posiadanie konta na tych witrynach. Rozmiar przesyłanego pliku nie może przekraczać 10 MB. Szkoda, że producent nie pomyślał o dodaniu polskich stron, takich jak Nasza Klasa. Kto wie, może wkrótce ulegnie to zmianie.

Zdjęcia pstrykamy trzymając telefon w orientacji poziomej. Przycisk fotografowania umieszczono w odpowiednim miejscu, jednak według mnie mógłby być większy. Nierzadko musiałem dokładniej wymierzyć palcem, aby zrobić zdjęcie. Od momentu naciśnięcia spustu do wykonania zdjęcia mija sekunda, maksymalnie dwie.

Jakość zdjęć robionych w dzień oceniam na wysoką. Kolory są naturalne i dobrze nasycone. Zdjęcia są równomiernie naświetlone. Obraz nie traci na jakości zarówno na planie pierwszym, jak i dalszym. Tryb makro bardzo udany. Trochę gorzej wypadają zdjęcia robione nocą. Nawet przy oświetleniu ulicznym obraz traci ostrość i rozmywa się. Mimo to, z aparatu fotograficznego będziecie z pewnością zadowoleni.

Poniżej kilka przykładowych zdjęć:

   
   
   

Kamera

Samsung S8300 potrafi nagrywać filmy (w trybie normalnym, powolnym lub szybkim) w następujących rozdzielczościach: 720x480, 640x480, 320x240 i 176x144. Podobnie jak w przypadku zdjęć, nagrywane filmy możemy odpowiednio dostosować i urozmaicić o efekty. Jeśli chodzi o jakość nagrywanego materiału znowu muszę pochwalić testowanego Samsunga S8300. Obraz jest wyraźny i ładny. Co prawda szybsze poruszenie komórką powoduje delikatne smużenie, ale jest ono praktycznie niezauważalne.

   
   
   
   

Poniżej przykładowy film w rozdzielczości 720 x 480 (31 MB):

Profile

S8300 Ultra Touch wyposażono w sześć profili: „Normalny”, „Cichy”, Samochód”, „Spotkanie”, „Na zewnątrz” oraz „Offline”. Producent nie przewidział stworzenia swojego profilu, jednakże możemy dowolnie zmieniać i konfigurować te, które są w telefonie.

Menadżer plików

Do menadżera plików uzyskujemy dostęp bezpośrednio z poziomu menu głównego. Wewnątrz menadżera zakładki z katalogami podzielono na dwa typy. Kolorowe zakładki zawierają pliki z pamięci telefonu, natomiast fioletowe pliki z karty pamięci. Wszystkie pliki możemy kopiować i przenosić pomiędzy katalogami i pamięciami. Kwadratowym klawiszem znajdującym się w lewym górnym rogu ekranu zmieniamy wygląd menadżera plików na listę lub siatkę.

   


Przeglądarka zdjęć

Pomimo tego, że zdjęcia możemy przeglądać z poziomu aparatu, producent zdecydował umieścić tą funkcję również w menu głównym. Tym razem zdjęcia przeglądamy w pozycji poziomej. Zdjęcia wyświetlane są w postaci miniaturek, które przesuwamy paskiem na boki, bądź pochylając lekko telefonem. Zrobione fotki i pliki graficzne możemy posegregować po nazwie, godzinie, a nawet kolorze. Dwuklik na zdjęcie powiększa je na pełny ekran.

Dokumenty

Telefonem przejrzymy najczęściej spotykany zestaw plików biurowych – Word (.doc), Excel (.xls), PowerPoint (.ppt), .pdf i .txt. Za obsługę plików odpowiada wbudowana przeglądarka internetowa. Dokumenty można przeglądać w orientacji pionowej i poziomej. Pliki otwierają się szybko (współpracy odmówił dopiero Excel z 5 tysiącami rekordów). Przewijanie stron również przebiega bez zarzutów. Problemy zaczynają się, gdy przeglądamy powiększone dokumenty. Telefon mimo energicznych ruchów palcem po ekranie, reaguje z opóźnieniem i niestety dużo wolniej. Dokumenty zoomujemy za pomocą paska. Osobiście preferuje dotykowe rozwiązanie, chociażby te z LG Prada II. Podsumowując – przeglądanie dokumentów nie należy do najmocniejszych stron tego telefonu.

     
     
     

Odtwarzacz MP3

Samsung S8300 Ultra Touch odtwarza pliki MP3, AAC, AAC+ i WAV. Sam odtwarzacz muzyczny jest niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze, a dodatkowo bardzo przyjemny dla oka. Do jego kontroli używamy podstawowych przycisków: rozpoczęcia/wstrzymywania odtwarzania oraz przewijania (do następnego lub poprzedniego utworu). Głośnością sterujemy przyciskami znajdującymi się na lewym boku obudowy. Różowy pasek określa długość trwania utworu. Przesuwając paskiem dostaniemy się do żądanego fragmentu utworu. Zaznaczam jednak, że wymaga to odrobinę treningu, ponieważ pasek jest wąski i ciężko nim manipulować. Dla wielbicieli muzycznego tuningu producent zamieścił korektor z kilkoma ustawieniami: (Normal, Rock, Pop, Dance, Classic, Jazz, WowHD, WowHD voice). Dzięki kwadratowej ikonce z poziomu odtwarzacza możemy przejść do list odtwarzania, ostatnio odtwarzanych lub najczęściej odtwarzanych utworów, odnaleźć konkretnych artystów, albumy, rodzaje muzyczne i podcasty. Odsłuchiwany plik muzyczny możemy dodać do listy odtwarzania, wysłać w wiadomości, przez Bluetooth, dodać jako dźwięk dzwonka połączenia lub sygnał alarmu. Jakość muzyki, jaką otrzymujemy z Samsunga S8300 zadowoli nawet wybrednych użytkowników. Fabryczne słuchawki dobrze spełniają swoją rolę. Jeśli o dziwo nie spełnią naszych oczekiwań, zawsze dzięki przejściówce mini-jack możemy podłączyć swoje.

     

Ponadto dzięki zakładce „Znajdź muzykę” możemy wyszukać tytuł utworu i uzyskać instrukcję jego zakupu. Wystarczy nagrać fragment utworu i przesłać go na serwer. Niestety funkcja ta nie działa. Prawdopodobnie jest to wina dostawcy usług, który nie zapewnia obsługi tej funkcji.

   

Odtwarzacz plików wideo

Samsung S8300 Ultra Touch odtwarza pliki DivX, XviD, H.263, H.264, WMV9 i MPEG4. Z pewnością jesteście ciekawi, jak telefon radzi sobie z obsługą popularnych divixów. Już wam odpowiadam - rewelacyjnie. Podczas testów zaaplikowałem do telefonu kilkadziesiąt plików, kodowanych w najróżniejszych wersjach DivX i XviD. Z dźwiękiem przestrzennym i stereo. Odpaliły się wszystkie. Jedynie dinozaur DivX 3.11 odmówił posłuszeństwa (odtwarzał się tylko dźwięk). Górną granicą jest rozdzielczość pliku wideo wynosząca 720x480 pikseli. Za funkcję odtwarzania wideo bez mrugnięcia okiem daje testowanemu Samsungowi szóstkę.

   

Radio FM

Aby posłuchać radia należy najpierw podłączyć zastaw słuchawkowy, który spełnia funkcję anteny. Obsługa radia nie przysporzy wam problemu. Stacje wyszukujemy ręcznie lub automatycznie. Do zaprogramowanych stacji otrzymujemy szybki dostęp dzięki przyciskowi „Otwórz wszystkie kanały”. Na głównym ekranie aplikacji znajdziemy podstawowe przyciski sterujące. Odtwarzaną audycję radiową możemy przełączać pomiędzy głośnikiem telefonu, a słuchawkami. Jakość sygnału jest satysfakcjonująca. Radio zawiera RDS.


Gry

Do Samsunga S8300 dołączono trzy gry: „Turlająca się kostka”, „BrickBreakerRevolution” i „PyramidBloxx”. Pierwsza z wymienionych gier to nic innego jak test akcelerometru w telefonie. Rzucamy kośćmi poruszając na boki naszym terminalem. Dwie pozostałe gry są w wersji demonstracyjnej i pozwalają na zabawę tylko przez chwilę, o czym informuje nas ekran przed uruchomieniem gry. Istnieje możliwość zakupu pełnej wersji gier poprzez wysłanie SMS-a za 10.98 zł. W menu z grami znajduje się również link do strony http://wap.pl.samsungmobile.com, z której możemy pobrać gry, dzwonki i inne przydatne rzeczy do naszego telefonu.

   
   

Narzędzia i aplikacje

Testowany Ultra Touch posiada całkiem rozbudowany Organizer. Znajdziemy w nim kalendarz (na 300 wpisów), dodamy zadania i notatki (po 100 wpisów), ustawimy czas globalny, policzymy na prostym kalkulatorze i skorzystamy z konwertera jednostek (przelicza waluty, długość, wagę, objętość, powierzchnię i temperaturę). Najbardziej spodobał mi się konwerter jednostek. Wartość, którą chcemy przekonwertować wybieramy z rozwijanego menu. Po wpisaniu telefon automatycznie przelicza ją na wszystkie dostępne wartości i wyświetla wyniki na ekranie. Niestety w testowanym egzemplarzu nie było polskiej waluty.

       
       

Poza tym użytkownik Samsunga S8300 może skorzystać z dyktafonu (limit notatki głosowej wynosi aż 60 minut), z czasomierza, stopera oraz ustawić kilka alarmów (z opcją drzemki). Jeśli już mowa o dyktafonie, to mikrofon mógłby być trochę czulszy. Przestrzegam was, abyście podczas nagrywania notatki głosowej nie mówili ściszonym głosem, ponieważ będziecie musieli powtórzyć nagranie.

Internet

Obsługa HSDPA 7,2 Mb/s zapewnia nam komfort korzystania z zasobów Internetu. Niestety z żalem muszę to powiedzieć, ale telefon nie posiada WiFi. To chyba największa wada tego modelu. Co prawda fakt ten nie dyskredytuje naszego Samsunga, jednak bardzo obniża jego ogólną ocenę. Producent umieścił w telefonie przeglądarkę NetFront Browser w wersji 3.5. Przeglądarka radzi sobie całkiem dobrze, ale ideałem nie jest. Strony przeglądamy w pionie i w poziomie. Na ekranie przeglądarki znajdują się trzy przyciski, przy pomocy których przejdziemy do zakładek, dodamy oglądaną stronę do zakładek lub powiększymy obraz na cały ekran. Zoomem manipulujemy przy pomocy paska. W telefonie nie mogło zabraknąć też możliwości wpisania kanałów RSS. Strony www po załadowaniu automatycznie dopasowują się do wielkości ekranu. Konfiguracja skrzynki pocztowej (POP3 lub IMAP4) przebiegła bez większych kłopotów.

     
     

W pakiecie Google w menu głównym znajdziemy zakładki z wyszukiwarką, mailem oraz Google Maps (wersja 2.3.2). Mapy działały bez zarzutu. Lokalizacja mojego miejsca trwała chwilę, aczkolwiek czasami „niebieska kropka” była dość daleko od miejsca mojego pobytu. Problem pojawił się w przypadku zakładki z pocztą. Po kliknięciu na nią na ekran wyskoczyło okno „Nieprawidłowy adres URL”.

     
     

Łączność

Samsung S8300 komunikuje się z otoczeniem poprzez kabel USB 2.0 i Bluetooth w wersji 2.1. Do wyżej wspomnianych funkcji nie mam żadnych zastrzeżeń. Przy pomocy kabla USB dokonamy synchronizacji telefonu, czy chociażby przegramy zdjęcia i filmy na komputer. Polecam oprogramowanie PC Studio dołączone do zestawu, przy pomocy którego możemy zarządzać praktycznie całym telefonem.

Bateria

W telefonie umieszczono baterię litowo-jonową o pojemności 880mAh. Producent postawił na jak najmniejsze wymiary i stąd jej niewielka pojemność. Dodatkowo z pomocą przychodzi oszczędny ekran AMOLED. Podczas testów bateria wystarczała mi na dwa dni dość intensywnego użytkowania (kilkanaście minut rozmów, SMSy, radio, kilka zdjęć, parę godzin słuchania mp3 i oglądania filmów). Jak na telefon z tak dużym wyświetlaczem wynik oceniam na dobry.

Dla kogo ten sprzęt

S8300 Ultra Touch uświadamia nas, że tegoroczny kierunek rozwoju Samsunga skierowany jest w stronę telefonów dotykowych. Połączenie wysuwanej klawiatury z ekranem dotykowym dodatkowo ułatwia korzystanie z terminala. Najnowszej generacji ekran AMOLED zachwyca jakością obrazu. Aparat 8 megapikseli i nagrywanie filmów w rozdzielczości 720x480 pikseli stawiają ten terminal w ścisłej czołówce. W S8300 znajdziemy również kilka wad. Największą z nich jest zdecydowanie brak WiFi. Jeżeli zaliczamy się do maniaków Internetu powinniśmy mocno zastanowić się nad jego zakupem. Szkoda, bo z WLANem ten telefon byłby prawie doskonały. Telefon mogę polecić osobom, które gonią za nowymi trendami, chcą być modni, a także cenią sobie nieprzeciętny wygląd i jakość wykonania. Telefon w wariancie bez umowy jest dostępny w sieci Era (bez blokady simlock) w cenie 2199 zł z VAT, natomiast w sieci Orange za 1899 zł z VAT. Sieć Play oferuje S8300 w ofercie na kartę za 1699 zł. W sklepach i na aukcjach internetowych telefon możemy nabyć trochę taniej. Tani nie jest, ale chętni na pewno się znajdą, bo telefon mimo kilku wad jest naprawdę ciekawym urządzeniem.

Walory: Aparat 8 megapikseli, 7.2Mbps HSDPA, czuły ekran dotykowy, piękny wyświetlacz AMOLED z 16 milionami kolorów, bardzo udany odtwarzacz DivX/XviD, elegancki wygląd, małe rozmiary

Powody do wstydu: Brak WiFi, zamknięty system operacyjny, trudności z obsługą dużych plików biurowych, gniazdo karty pamięci microSD wewnątrz telefonu, wysoka cena.

Opinie:

Opinie archiwalne (37):

Komentuj

Komentarze / 37

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    adolfinio pisze: 2009-04-16 20:08
    Telefonik dość fajny, ale jego cena poraża. Dotykowy ekran i 8 mp nie uzasadnia tak wysokiej ceny. Telefonik zdecydowanie dla kobiet. Nie jestem zwolennikiem smartfonów, ale większość z obecnie oferowanych za podobną, a często niższą, cenę, oferuje dużo więcej.
    0
  • Users Avatars Mini
    Solos pisze: 2009-04-16 20:12
    Ja jako jedna z glownych wad dodalbym, ze dziala strasznie wolno.
    0
  • Users Avatars Mini
    mxxrs pisze: 2009-04-16 20:20
    Jak na taką multimedialną zabawkę wifi faktycznie mogłoby być. System - owszem fajnie by było gdyby pracował na symbianie ale samsung chyba gustuje w windzie więc lepiej już, że jest tak jak jest chociaż Solos mnie (niemile) zaskoczył... Ja w 6500s też mam gniazdo pod baterią i co z tego ? Mam kabel w zestawie i cześć. A pliki biurowe - to jest bardziej telefon serii Nokia N a nie E więc można na to przymknąć oko.Jak dla mnie tel. jest świetny tylko ta opinia Solosa mnie zastanawia?
    0
  • Users Avatars Mini
    Mitsufan pisze: 2009-04-16 20:53
    Jeżeli te zdjęcia autor ocenia "wysoko", to ja nie mam pytań. Razi bardzo mała ostrość, bardzo duży poziom szumów (nawet w dzień) i niezbyt rewelacyjne odwzorowanie kolorów. Renoir, że o C905 nie wspomnę biją ten aparat na głowę.
    0
  • Users Avatars Mini
    Wolverine pisze: 2009-04-17 00:48
    Również miałem tewn model w testach. Nie zgodzę się z tym, że działa wolno. Brak Wi-Fi to spora wada. Zdjęcia robi świetne (jak na telefon komórkowy), odtwarzacz muzyki i filmów spisuje się więcej niż dobrze. Nie zapominajmy, że posiada odbiornik GPS, który o dziwo jest bardzo czuły. Naviexpert wprowadza nawet dedykowaną wersję dla modeli Samsunga z odbiornikiem GPS. To dobry sprzęt. Polecam
    0
  • Users Avatars Mini
    obiektywny pisze: 2009-04-17 00:55
    Też testowałem - działa wolno, względem np.iphona zdecydowanie za wolno, obecnie oferowane kolory są kobiece ( w rzeczywistości czerwony tył wygląda prawie ja róż)
    0
  • Users Avatars Mini
    Kuba pisze: 2009-04-17 01:02
    Ile smsów maxymalnie mieści się w skrzynce odbiorczej???
    0
  • Users Avatars Mini
    Wolverine pisze: 2009-04-17 01:08
    @Kuba Podobno tylko 200 sms. To informacja producenta, nie znalazłem potwierdzenia w systemie telefonu.
    0
  • Users Avatars Mini
    Kuba pisze: 2009-04-17 02:22
    to rzeczywiście nie dużo;/dziękuje za informacje.
    0
  • Users Avatars Mini
    rcicho pisze: 2009-04-17 10:35
    Bardzo miło się czytało ten test. Zabrakło mi jednego - ponoć ekran S8300 jest odporny na zarysowania. Szkoda że i tego nie przetestowano :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Baldur pisze: 2009-04-19 14:20
    Telefon posiada pamięć na 500 smsów. Żeby to sprawdzić wchodzimy w Wiadomości, potem w Stan pamięci, a następnie zmieniamy z MMS na SMS i proszę bardzo.
    0
  • Users Avatars Mini
    pieru pisze: 2009-04-20 01:23
    Szybka jest odporna na zarysowania, mam ten telefon i nosiłem go w kieszeni z tyłu obudowa sie porysowała a z przodu wyświetlacz nawet jeden ryski nie miał. Osobiście uważam, że telefon ten jest dużo lepszy od iphona, ponieważ jest połączeniem telefonu typu slide z dotykowym wyświetlaczem. W dodatku wyświetlacz amoled robi naprawdę duże wrażenie, nasycenie i barwa kolorów.
    0
  • Users Avatars Mini
    klem pisze: 2009-04-21 21:03
    Brak systemu to jest wada tego fona. Nie wgracie zadnej nawigacji no chyba ze java jakas choc i tu mam problemy. Przy przegladaniu pelnych zdjec trzeba odczekac chwile bo robia sie pikselki reszta to co napisal autor to prawda.
    0
  • Users Avatars Mini
    ROBSON pisze: 2009-04-23 20:03
    Grzesiu wielki szacunek za prezentacje jest "gruba" takich więcej .juz mam ochote na ten fon.
    0
  • Users Avatars Mini
    Kogut pisze: 2009-05-03 23:31
    Wszystko fajnie,telefonik jest ok:)mam tylko jedno pytanie :))chodzi o fotki robione tym fonikiem:) Mam problem w momencie kiedy chce je przeslac poczta gdzies dalej lub dodac na jakas strone internetowa np NK:)zdjecie jest ale go nie ma hehehehe pusty plik czy to jest uzaleznione od ustawien?? jesli ktos mi moze pomoc to bardzo prosze:))
    0
  • Users Avatars Mini
    ROBSON pisze: 2009-05-08 23:07
    na nk jwest okreslony rozmiar fotek z noki n95 jest ten sam problem musze fotki przerabiac do rozmiaru na kom dopiero potem na nk
    0
  • Users Avatars Mini
    wojtek pisze: 2009-05-13 01:34
    czy pracuje wolniej niz n95 8gb?? czekam na odp
    0
  • Users Avatars Mini
    Christofer pisze: 2009-05-14 23:45
    Mam ten telefon i jestem z niego zadowolony. Ale mam pytanie do znających tematykę GPS`u. Jak mogę korzystać z tej funkcji? Potrafię odczytać pozycję po znalezieniu satelitów, ale mnie interesuje zastosowanie jakiejś aplikacji. Czy można zmienić soft w tym telefonie? Jeśli tak to na jaki?
    0
  • Users Avatars Mini
    kasia pisze: 2009-05-23 16:22
    jak sie wył. haslo sim??????prosze o odpowiedź....
    0
  • Users Avatars Mini
    hgdgdgd pisze: 2009-05-27 18:43
    a jak z muzyka i wogole jak mp3? glosne to jest? zaelzy mi na tym zeby gral mocno glosno io czysto..prosze o dop:)
    0
  • Users Avatars Mini
    Fokus-1 pisze: 2009-06-10 16:05
    Wszystko pięknie,ale brak systemu to niestety mega minus.
    0
  • Users Avatars Mini
    maciek pisze: 2009-06-11 14:48
    a jak tu dzialaja aplikacje? np mobilne gg albo tego typu programiki?
    0
  • Users Avatars Mini
    NecroLord pisze: 2009-07-03 14:41
    Dobry test fajnego telefonu , który zostal ciekawie pomyślany tylko ta cena...
    0
  • Users Avatars Mini
    Mefiu pisze: 2009-07-08 21:43
    Witam wszystkich, mam do was w sumie błachą prośbę. Pracowałem na wielu telefonach (również na samsungach) i zmiana opcji wysyłania sms - wysyłanie w jednym sms'ie jak największej ilości znaków w tym polskich znaków ś,ł,ó etc. - było nadzwyczaj proste, w tym samsungu mam znów problem. Przy automatycznej obsłudze znaków oraz unicode, wystarczy napisać kilka zdań z polskimi znakami i wbija 2 sms, natomiast przy alfabecie GSM nie ma możliwości pisania z polskimi "ogonkami" w T9. Proszę o pomoc.
    0
  • Users Avatars Mini
    Mefiu pisze: 2009-07-08 22:52
    Witam wszystkich, mam do was w sumie błachą prośbę. Pracowałem na wielu telefonach (również na samsungach) i zmiana opcji wysyłania sms - wysyłanie w jednym sms'ie jak największej ilości znaków w tym polskich znaków ś,ł,ó etc. - było nadzwyczaj proste, w tym samsungu mam znów problem. Przy automatycznej obsłudze znaków oraz unicode, wystarczy napisać kilka zdań z polskimi znakami i wbija 2 sms, natomiast przy alfabecie GSM nie ma możliwości pisania z polskimi "ogonkami" w T9. Proszę o pomoc.
    0
  • Users Avatars Mini
    dbordzo pisze: 2009-07-10 14:26
    Witam mam problem: mianowicie nie wiem jak instalowac gry na karcie pamięci instaluja sie tylko na telefonie ;/ Bardzo prosze o pomoc... moje gg to 13948208
    0
  • Users Avatars Mini
    kojot pisze: 2009-07-11 00:00
    telefon kiepski jeśli chodzi o gps - praktycznie nie działa, nie może znaleźć satelity ani w budynku ani na wolnej przestrzeni,zdaży mu się ze znajdzie raz na 30 prób!!!!! wykupiłem navifon w orange i płacę za nic gps nie działa!!!! mogę sobie popatrzeć na mapę jak w atlasie, telefon nie odnajduje pozycji (mieszkam w Słupsku)
    0
  • Users Avatars Mini
    PL pisze: 2009-07-18 10:40
    "...lub przesunąć terminal pod innym kontem." Znaczy się że co, banku mam szukać żeby pod nim przesunąć telefon?
    0
  • Users Avatars Mini
    SPokolol pisze: 2009-08-05 12:18
    Telefon jest naprawdę świetny. Nie wiem czemu niktorzy mowią że gps nie dziala, mi dziala doskonale.Zdiecia robi świetne(jak na telefon) brak wifi to strata ale da się przeżyć. Polecam miłośnikom muzyki, aplikacji i robienia zdięc
    0
  • Users Avatars Mini
    Albert pisze: 2009-10-27 20:25
    świetny! Po 3 dniach mi upadł na chodnik. Koszt naprawy 450 zł netto. ale oczy przez 3 dni cieszył!
    0
  • Users Avatars Mini
    lalalalalaaaa pisze: 2009-11-23 21:57
    a jak sprawa wygląda z baterią? jak długo wytrzymuje?
    0
  • Users Avatars Mini
    Patrycja pisze: 2009-12-13 17:55
    mam pytanie czy w tym telefonie mozna zainstalować gadu gadu ? bd ono działało
    0
  • Users Avatars Mini
    pawellike pisze: 2010-01-19 22:56
    Witam.Dlaczegio ja w swoim s8300 nie posiadam żadnego programu do nawigacji?? Nie ma nic, jest tylko jakieś glupie Orange Menu... Czy można jakoś wgrać oryginalny soft?? Głupio,że telefon ktory posiada nadajnik GPS, nie posiada żadnego programu do jego obslugi :/
    0
  • Users Avatars Mini
    Milka pisze: 2010-01-25 14:49
    Cudowny fonik. Marzyłam o niem od pierwszej chwili kiedy go zobaczylam. I wkoncu kupilam. Mam go 2 tygodnie i jestem w pelni zadowolona. Nie zawiesza sie. Problem z bateria bo trzymie tylko dwa i pol dnia a przy wiekszym uzytkowaniu poltorej dnia. Łatwy w obsludze, nie ma zadnych problemow w obslugiwaniu sie nim. Dotykowy ekran to nie problem;) dobrze ze jest standardowa klawiatura to czyni ten telefon niezwyklym hehe;) Ogolnie rzecz biorac to zachecam do kupna tej komorki;) Pozdrawiam;D
    0
  • Users Avatars Mini
    cien pisze: 2010-02-14 14:17
    mam ten tel od tygodnia,wady to: bardz słaba bateria,przy umiarkowanym używaniu wystarcza na 24 godz. ,przycisk odblokowania zbyt blisko przycisku aparatu fot. , słaba przeglądarka internetowa,po otworzeniu strony trzeba zawsze zmniejszać wyświetlany obraz ponieważ ten ustawiony przez producenta jest za duży,dosyć trudno pisze się smsy,dotychczas brak aplikacji Gadu-Gadu na ten tel. ale to kwestia czasu,nawigacja(naviekspert działa bardzo powoli.New PcStudio dużo gorsze niz poprzednia wersja
    0
  • Users Avatars Mini
    cien pisze: 2010-02-14 14:21
    zalety: dobry aparat foto,kamera nagrywa dobraj jakośći filmy,odtwarza filmy avi,xvid,bardzo dobry wyswietlacz (kolory!) hsdpa 7,2,ładny wygłąd,dobre słuchawki,
    0
  • Users Avatars Mini
    ewel pisze: 2010-08-13 12:01
    mam problem poniewaz nie moge sie zdecydowac na telefon ,zastanawiam sie czy kupic sobie samsung ultra touch czy samsung omnia lite? doradcie!?
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: