Test telefonu Nokia 6210

Newsy
Opinie: 26

Test telefonu Nokia 6210

autor: Jacek Szelożyński

Od kilku dni jestem szczęśliwym (?) posiadaczem Nokii 6210 w sieci Plus GSM. Do tej pory używałem Nokii 6150 v. 5.22 w sieci Idea. Pierwsze odczucia? Hmm, mieszane. Czasem mam wrażenie, że zamienił stryjek siekierkę na kijek. Soft Nokii 6210 jest jeszcze nie do końca dopracowany.

1. Poniedziałek, 18 czerwca - pierwsze spotkanie.

Pan Specjalista d/s Klientów Strategicznych dostarczył mi na biurko piękne pudełko z napisem Nokia 6210 oraz niemniej cudnej urody blister z kabelkiem DLR-3P. Otwieram pudełeczko. No, telefon śliczności, jak prawdziwy, wersja oprogramowania 4.36 z 31 stycznia 2001. Lekki, płaski, staranne wykonanie, dobry plastik, bateria wchodzi ciasno i nie przesuwa się. Miły klik klawiszy, jak się okaże później, są trochę zbyt czułe. Lecz dlaczego w komplecie jest ładowarka podróżna, która ładuje baterię szybciej, ale większym prądem, co powoduje jej większe zużycie? Czyżby po to, by klient częściej kupował nowy akumulator? Na szczęście mam zasilacz ACP-7, którym postanawiam naładować baterię przynajmniej pierwsze trzy razy. Pomimo, że jest litowo-jonowa, prawidłowe sformatowanie nie zaszkodziło jeszcze żadnemu nowemu telefonowi.

Telefonik się ładuje, sprawdzam umowę: taryfa NonStop 150, połączenia oczekujące, roaming, zagranica, GPRS, przesyłanie danych, szybkie przesyłanie danych, przesyłanie faxów, CLIP... Wszystko jest zaznaczone, czy aktywne, to się dopiero okaże. Do telefonu dołączona jest karta PlusMega, która zawiera dodatkowe menu usług SMS-owych oraz większą pamięć książki telefonicznej: standardowo 100 numerów, PlusMega - 150 (w Idei standardem jest 200).

W pudełku z telefonem jest także CD-ROM, na którym jest prezentacja telefonu, instrukcje w formacie PDF (Adobe Acrobat), sterowniki modemu do Windows, bardzo dobry program do wykonywania kopii konfiguracji telefonu (zalecane przed oddaniem telefonu do serwisu) oraz namiastka Nokia Cellular Data Suite w wersji dla Nokii 6210. Namiastka, ponieważ nie ma tam nawet połowy funkcji NCDS 3.0a.

Pierwsze, co zrobiłem to ściągnąłem z Forum Nokia najnowsze sterowniki (ok. 1.7 MB) i wersję 4.06 Nokia PC Suite (24.5 MB), która zawiera dodatkowy moduł Nokia Phone Editor do obsługi książki telefonicznej, SMS-ów oraz ustawiania profili i grup.

Jako, że akumulator był już naładowany, włożyłem SIM i włączyłem aparat. Telefon startuje znacznie dłużej niż Nokia 6150. Byłem ciekaw, czy brak anteny powoduje mniejszą czułość słuchawki. Uaktywniłem menu Net Monitor, włączyłem pierwszy ekran i porobiłem próby w kilku miejscach, o słabym i silnym sygnale (od -64 dBm do -102 dBm). Przełożyłem kartę SIM do Nokii 6150, która nie ma simlocka, ale ma antenę i posprawdzałem jaki wykazuje poziom sygnału. Był identyczny w każdym z uprzednio testowanych miejsc, co jest dla mnie dowodem, że twierdzenia o słabszej czułości Nokii 6210 w stosunku do 6150 można między bajki włożyć.

Po ustawieniu zegara, profili itp. postanowiłem się pobawić nadawaniem SMS-ów. Tu zmiana w stosunku do menu Nokii 6150: pierwszą pozycją jest "Wpisz wiadomość", nie zaś, jak do tej pory, "Odczytaj". Ponieważ mam jeszcze drugi telefon w Idei, zacząłem nadawać i odbierać wiadomości sam do siebie. Wszystko działało poprawnie, zwłaszcza spodobały mi się szablony i wzorce przy odpowiadaniu na SMS. Najśmieszniej jest, gdy zamiast "Tak" lub "Dziękuję" puścimy np. do szefa wzorzec "Też Cię kocham".

Przyzwyczajenia wymaga fakt, że przy wybieraniu liter znaki pojawiają się w kolejności np. A- Ą - B - C. Trudno się przestawić na taki tryb pracy, tym bardziej, że polskie litery nie są przesyłane (brak trybu Unicode). Przy polskich menu nie działa też słownik T9.

Zacząłem sprawdzać działanie menu Plus Mega. Wybrałem INFO Plus - Rozrywka - Humor i kazałem sobie przysłać dowcip dnia. Był cienki... tak cienki, że telefon zawiesił się po otrzymaniu flash SMS-a z dowcipem i pomogło dopiero wyjęcie baterii. Zrobił to jak na razie jeden raz, ale niesmak pozostał.

2. Wtorek, 19 czerwca - fax i modem.

Nadszedł czas na bardziej zaawansowane próby. Podłączam telefon kablem DLR-3P do portu szeregowego COM1, instaluję sterowniki modemu i Nokia PC Suite 4.06. Za każdym razem po instalacji wymagany jest restart komputera, ale nic nie jest namieszane, pod tym względem oprogramowanie Nokii jest niezłe.

Po instalacji pojawia się w Panelu Sterowania - Modemy pozycja Nokia 6210 Cable (jeśli zainstalujemy telefon w notebooku z portem podczerwieni dojdzie jeszcze Nokia 6210 IrDA). W tymże panelu sterowania pojawia się także ikonka Nokia Modem Options, dzięki której mogę ustawić telefon do pracy z dużą prędkością.

Na początek skonfigurowałem WinFax 9 tak, by zobaczył nowy modem Nokia 6210 cable. Wszystko zadziałało od pierwszego razu i już po chwili z powodzeniem wysłałem fax z prędkością 9600 i w trybie ECM. Odbiór jest także możliwy, nawet jeśli nie mamy na SIM-ie numeru do odbioru faxów i usługi FaxPlus: trzeba po prostu zainicjować połączenie ręcznie.

Następną czynnością było ustawienie modemu do pracy w trybie szybkiego przesyłania danych (Nokia Modem Options - wybieramy Nokia 6210 Cable, przesuwamy suwak maksymalnie w prawo i zaznaczamy opcję ISDN V.120). Wszedłem na stronę Plus GSM, sprawdziłem jakie wpisy są konieczne do szybkiej pracy z internetem, utworzyłem odpowiednią ikonkę w DialUp Networking, dzwonię... i nic. Łączy, rozłącza i dziękuję. Ustawiam telefon w trybie modem 9600, próba - działa! Dzwonię do BOK, wszystkie zamówione usługi są aktywne, pani przełącza mnie do działu zaawansowanych technologii, odpytanie z punktów instalacji i okazuje się, że przy pracy w trybie szybkim telefon jest wrażliwy na sposób wpisania numeru: nie może być +48601..., poprawny jest sam wpis 123 (to numer dostępowy do szybkiego internetu), a pole "Używaj numeru kierunkowego i właściwości wybierania" musi być puste. Szybkie przestawienia, wybieranie numeru, automatyczne podanie hasła i już po 6 sekundach jestem zalogowany. To dlatego, że przy szybkim połączeniu modem telefonu pracuje w trybie ISDN. Ikonka pokazuje prędkość połączenia 56000 bps. Wskazanie zbyt optymistyczne, wygląda to na sumę prędkości nadawania i odbierania. Rzeczywista prędkość odbioru danych z internetu dochodzi do 43.2 kbps, nadawania - 14.4 kbps. I jest to prawda: transfer przy pobieraniu pliku z szybkich miejsc dochodzi do 5 kB/s, czyli 40 kbps. Pierwszy raz połączenie komórkowe dało prędkość pracy porównywalną z normalnym modemem. Przy pracy w szybkim trybie korzystamy jednocześnie z trzech zagregowanych kanałów ISDN 14.4 kbps, ale w odróżnieniu od TP S.A. w Plus GSM płacimy pojedynczą stawkę minutową za połączenie z internetem przez ISDN, nie potrójną. To miło.

3. Środa, 20 czerwca - książka telefoniczna, wybieranie głosowe, IrDA

 Zaczynam walkę p.t. "Jak przenieść 187 numerów telefonów z karty SIM Idei do pamięci telefonu Nokia 6210?" Co prawda mam programik Nokia Content Copier, lecz przenoszenie zawartości jest w nim możliwe pomiędzy tymi samymi rodzajami pamięci. Karta Mega Plus ma tylko 150 miejsc, więc nie da się przenieść wszystkich moich telefonów z karty na kartę. Na marginesie, Nokia 6210 pokazuje tylko numery telefonów zapisane w aktualnie aktywnej pamięci. Nokia 6150 zawsze wyświetla numery z obu pamięci - telefonu i SIM, zaś w wybranej zapisuje tylko nowe numery. W 6210 - pamięć wybrana, to ta która zapisuje i pokazuje. Nie jest to dobre rozwiązanie. Walka trwa i w końcu z pomocą przychodzi Logo Manager 1.2.1:

a. wyeksportowałem dane z SIM-a 6150 do pliku CSV,

b. poddałem otrzymany plik edycji w programie Excel, gdzie zmieniłem przypisaną pamięć z SIM na Phone i wyrzuciłem zbędne wpisy,

c. przy pomocy Logo Manager File Converter przekształciłem wyedytowany plik CSV w plik LMB.

d. podłączyłem do LM Nokię 6210 (nawet nie trzeba zmieniać kabelka) i funkcją restore wczytałem ksiązkę telefoniczną z Nokii 6150 do nowego telefonu.

Program Logo Manager okazał się w tym momencie nieocenioną pomocą przy nadawaniu hurtem 120 SMS-ów z informacją o zmianie numeru. Wystarczy klawiszem Ctrl i myszką zaznaczyć potrzebne numery w spisie telefonów i już można wypuścić jeden SMS do wielu odbiorców. Przy okazji przetestowałem pracę telefonu z Logo Managerem przez podczerwień. Uaktywniłem port w notebooku, włączyłem podczerwień w menu telefonu, zbliżyłem telefon do okienka sensora. Krótki dźwięk w komputerze, Windows 98 SE bez problemu rozpoznał telefon i korzystając z już zainstalowanych sterowników dopisał do listy modemów Nokia 6210 IrDA. Po ustawieniu w LM trybu pracy "Generic IrDA" program natychmiast połączył się z telefonem.

Sprawdzam wybieranie głosowe. Działa bez zarzutu. Nagrywanie (dodaj znak głosowy - cóż za niezręczna nazwa!), próba wybrania - wszystko chodzi OK. Telefon reaguje nawet na głos syna, ale na głos córki - już nie. Do wybierania głosowego można przypisać 10 numerów z książki telefonicznej pamięci telefonu, w stosunku do karty SIM nie jest to możliwe. Bateria rozładowała się po raz pierwszy. Niezły wynik, jak na pierwsze ładowanie i intensywne zabawy z kablem, włączonym podświetlaniem, SMS-ami i dużą ilością połączeń.

4. Czwartek, 21 czerwca - problemy.

Zła wiadomość: Nokia 6210 wiesza się cztery razy. Dobra wiadomość: opisane bugi są znane i podobno poprawione w wersji softu 5.02 z kwietnia 2001. Trzeba będzie wysłać telefon do serwisu w celu uaktualnienia. Oby nie było tak, jak z softem 5.01, który został wycofany szybciej, niż się pojawił, tyle miał błędów.

Pierwsze zawieszenie: wysłałem SMS spod Nokia Phone Editor. Wyszedł prawidłowo. Dostałem SMS. Odczytałem go w komputerze i skasowałem, lecz koperta na wyświetlaczu telefonu nie znika. Zaglądam do telefonu - wszystkie SMS-y są skasowane, koperta jest nadal. Nadałem kolejny SMS. Na telefonie pojawia się napis: 2 wiadomości. Hmm, wiem na pewno, że jest tylko jedna. Wchodzę w odczyt - Nokia zawiesza się.

Drugie zawieszenie: otrzymałem SMS obrazkowy. Kasuję go - Nokia wisi.

Trzecie zawieszenie: nacisnąłem czerwoną słuchawkę, gdy pojawił się na ekranie raport o odebraniu SMS przez adresata. W tym wypadku telefon zawiesił się jeden raz, nie zdarza się to zawsze. Nawet nie było to pełne zawieszenie, bo po chwili ożył, ale zachowywał się niestabilnie. Pomogło wysłanie resetu z programu Logo Manager.

Czwarte zawieszenie: przy próbie wymiany wizytówek pomiędzy dwoma Nokiami 6210 przez podczerwień zostaje ona odebrana jako dźwięk dzwonka (!) i telefon się zawiesza. Cisną mi się na usta słowa, wśród których "cholera" należy do najłagodniejszych.

5. Piątek, 22 czerwca - WAP i kalendarz. Bawię się WAP-em.

Przez dziesięć minut. Nawet działa, łączy się z wszystkimi adresami i nie zawiesza, wykonałem przelew z banku, ale mam wrażenie, że nie będę często tego używał. Trochę to ascetyczne. Gdy ktoś wymyśli dla WAP-u jakieś nowe, rzeczywiście użyteczne programy i zastosowania, to może zacznę. Zubożony Internet w słuchawce nie rzuca mnie na kolana, nie jestem maniakiem sprawdzania poczty co 5 minut.

Kalendarz: ustawiłem notkę z alarmem na następny dzień. Zadziałał prawidłowo. Synchronizacja kalendarza z Outlookiem w obrębie "+/- dwa tygodnie od daty bieżącej" również bez problemu. Ciekawostka: na dzień 14 czerwca pojawił się wpis "Boże Ciało". Okazało się, że jest to święto uwzględnione w Outlooku 2000, a telefon je grzecznie zaimportował.

6. Sobota, 23 czerwca - problemy z SMS

Kolejny kiks: nie zawsze działa prawidłowo funkcja "Odpowiedz" w menu SMS. A było tak:

- nadałem SMS na numer w Idei. Doszedł.

- otrzymałem odpowiedź. Odczytałem, wchodzę w menu Odpowiedź - Pusty ekran i piszę swoją.

- upewniam się, że numer pod który wysyłam SMS jest prawidłowy, naciskam OK i co widzę na ekranie? "Nie ma takiego numeru"! Powtarzam czynność kilkakrotnie - bez efektu. W końcu zapisuję treść odpowiedzi i wysyłam ją jako nowy SMS. Wychodzi bez problemu.

Ponieważ mam drugi numer w Idei zaczynam ćwiczyć odpowiadanie pomiędzy nowym i starym telefonem - działa zawsze i w każdą stronę. Próbuję wpisać z obu stron numer na różne sposoby: +48605, 0605, 605 - nie ma znaczenia, zawsze dochodzi i odpowiadanie funkcjonuje poprawnie. Co takiego zatem jest w innym numerze telefonu, że nie chodzi prawidłowo? Dzwonię do BOK-u Plusa. Pan konsultant coś tam sprawdza, prosi o powtórną próbę wysłania SMS, po czym stwierdza, że moją odpowiedź odrzuca SMS Center Idei. OK, dzwonię do Idei, wyłuszczam problem i słyszę, że pewne modele słuchawek (np. Panasonic) mają problemy z funkcją Reply. Jednak na pytanie, dlaczego na niektóre SMS-y z Idei mogę udzielić odpowiedzi, a na inne nie - zapada milczenie. Widocznie w BOK-u Idei mają ten sam problem, co mój telefon: na niektóre pytania jest odpowiedź, na niektóre - nie. :)

7. Ocena końcowa

 Podsumowując, jestem trochę rozczarowany najlepszą podobno słuchawką Nokii. Może jestem maruda i nie dostrzegam, że w przeważającej części działa dobrze? Jednak tego, że będzie to telefon lekki, elegancki i bogaty w funkcje już się spodziewałem, więc czym się tu zachwycać? Nie spodziewałem się natomiast żadnych problemów i dlatego tyle o nich piszę. Może wymiana softu pomoże na wszystkie dostrzeżone wady i bolączki, ale jest to jak dotychczas pierwszy telefon Nokii z taką ilością błędów, z którym mam do czynienia, zapewne dlatego, że ominął mnie 7110. Wszystkie poprzednie modele zachowywały się bez zarzutu (zawieszanie w 1610, 8148i, 6150? Wolne żarty - chyba tylko wtedy, gdy na gorąco zmieniałem tryb pracy FBUS - MBUS, a i to nie zawsze). Zapewne przeciętny dresiarz, dla którego wyczynem intelektualnym jest skorzystanie z poczty głosowej i zmiana dzwonka nie doświadcza z 6210 żadnych kłopotów. Ten model terminala jest jednak z założenia kierowany do wymagającego użytkownika biznesowego, który wykorzystuje wszystkie możliwości swojej słuchawki i oczekuje pełnej niezawodności i bezawaryjnej pracy.

Na razie w skali od 1 do 5 daję Nokii 6210 najwyżej 3+... I mam ostrzeżenie, że pełne zachwytów recenzje z pięciominutowej zabawy telefonem nie zawsze odzwierciedlają stan faktyczny.

Opinie:

Opinie archiwalne (26):

Komentuj

Komentarze / 26

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Andrzej Gorny pisze: 2001-06-24 15:59
  Jedna uwaga ad. karty Plus Mega... moja ma 250 numerow, a nie jak napisal autor 150 i z tego co wiem to wszystkie maja wlasnie 250.
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek Szelożyński pisze: 2001-06-24 16:13
  A jednak! Ja też słyszałem, że karty PlusMega mają 250 numerów i upierałem się przy tym, ale dostałem wersję ze 150 numerami (tak pokazuje stan pamięci). Widocznie są dwie wersje kart. Mówiono mi też, że na kartach PlusMega są już zaimplementowane usługi lokalizacyjne (np. podanie w jakiej odległości jest najbliższy bankomat akceptujący Twoją kartę), ale na mojej karcie tego nie ma.
  0
 • Users Avatars Mini
  bART pisze: 2001-06-24 17:47
  Witam. Tez bylem uzytkownikiem N6210 z softem 4.27. Po pierwsze slownik T9 dziala i jest w nim polski jezyk (trzeba tylko ustawic) Nalezy najpierw przestudiowac instrukcje obslugi, a potem walczyc z telefonem. Po drugie Plus wprowadzil na rynek karty PlusMega z pojemnoscia 150nr, potem pojawily sie 250tki. Teraz plus pozbywa sie 150tek i tylko w niektorych salonach mozna kupic 250tki. Jednak sa duze problemy z 250tkami, poniewaz nie wspolpracuja z niektorymi telefonami (N3310, Siemens c35). POzdrawiam serdecznie. P.S. Moja Nokia sie nigdy nie zawiesila a tez sie bawilem z kablem, NCDSami, LogoManagerem i innymi programami. Najpierw nalezy poczytac troche instrukcje :-))) Telefon jest The Best. Jak bede mial kase to go odkupie albo poczekam na 6310. Pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  opti pisze: 2001-06-24 18:33
  Witam, ja tez mam tylko 150nr, ale przeciez w 6210 mozna zapisac 500nr w pamieci telefonu. Ja naszczescie mam soft w mojej 6210 w wersju 5.02
  0
 • Users Avatars Mini
  Andrzej Gorny pisze: 2001-06-24 18:53
  Czyli moge powiedziec, ze mialem szczescie dostajac taka z 250 numerami;) Z 2giej strony co za roznica i tak nie mozna jednoczesnie uzywac 2ch ksiazek.
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek Szelozyński pisze: 2001-06-24 19:55
  bART: Rzeczywiście, przy pisaniu wiadomości można uruchomić słownik T9, tylko dopiero tam trzeba wejść w opcje. RTFM, jak zawsze... :)Niemniej początki są ciężkie: nie mogę zacząć zdania od P (wstawia R), chcę napisać "nie", a ten proponuje "nogi". A niech go z tą inteligencją! Zawieszania, które mi się przytrafiły są potwiedzone i (podobno) poprawione w 5.02. Być może w 4.27 tych problemów nie było, u mnie w 4.36 wystąpiły. Pozdroofka jak najmilsze - Jacek
  0
 • Users Avatars Mini
  Seban! pisze: 2001-06-24 21:07
  Coś sie panu pomyliło bo od wersji v.4.27 ( moja Nokia miała talki soft jak ją kupiłem, teraz mi zmieniono na v.5.02 ) był już polski słownik T9 w Nokiach 6210. Pomyliło się również to stwierdzenie: "Nokia 6150 zawsze wyświetla numery z obu pamięci - telefonu i SIM, zaś w wybranej zapisuje tylko nowe numery. W 6210 - pamięć wybrana, to ta która zapisuje i pokazuje. Nie jest to dobre rozwiązanie.", gdyż jest to bardzo dobler rozwiązanie !!! Dlatego że pamięć telefonu jest pamięcia "dynamiczną" z paroma komórkami pamięci dla jednego opisu, co jest niedostępne dla karty SIM ;-)) Blatego idizolowanie tych pamięci zapobiega "bałaganowi i zamieszaniu" ze spisem telefonów i opisów ( podobnie było w Nokii 7110 ). I jeszcze to "Próbuję wpisać z obu stron numer na różne sposoby: +48605, 0605, 605 - nie ma znaczenia, zawsze dochodzi i odpowiadanie funkcjonuje poprawnie. Co takiego zatem jest w innym numerze telefonu, że nie chodzi prawidłowo?" jest to problem ewidentnie sieci PLUS GSM...Nie wiem czy ktoś to zauważył ( miałem kiedyś SIMPLUSA ) ale w tej sieci numery osób dzwoniących do nas pojawiają się w taki sposób : 0602..., 0501..., 0601... , co jest swego rodzaju ewenementem !!! I właśnie odesłanie ( reply ) SMS-a pod taki numer kończy się niepowodzeniem... ;-) A na koniec ocena : "Na razie w skali od 1 do 5 daję Nokii 6210 najwyżej 3+... I mam ostrzeżenie, że pełne zachwytów recenzje z pięciominutowej zabawy telefonem nie zawsze odzwierciedlają stan faktyczny." świadczy tylko o kiepskiej znajomości tenatyki i rynku GSM przez pana Jacka Szelożyńskiego !!! Ten model zasługuje spokojnie na notę 4+ ( pięciu nie dam bo też mi się dwa razy "powiesił" ) ;-)) Ps. Uważam że test został wykonany kiepsko..., gdyż dotyczył w dużej mierze sieci PLUS GSM ( wszystkie bolączki ) !!! Sam mam tel w sieci ERA i podobne rzeczy się tam nie zdarzają...( a przez trzy miesiące miałem jeszcze niższy soft bo v.4.27 ) Pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek Szelożyński pisze: 2001-06-24 21:47
  Do Seban!: 1. Ad. T9 już napisałem w odpowiedzi dla bART-a - mój błąd. 2. Nie lubię korzystać z pamięci telefonu, bo stwarza to problemy przy zmianie aparatu. Dlatego to rozwiązanie i brak mozliwości jednoczesnego korzystania z obu pamięci mi się nie podoba. I tak mam opisy z jednym numerem, a nie kilkoma. Może to kwestia przyzwyczajenia. 2. Jedyny problem związany z siecią to SMS-y. Dlaczego na jedne numery z Idei funkcja odpowiadania dziala prawidlowo, na niektóre - nie? Przy odpowiadaniu na aparacie Plusa wyświetla się zawsze +48501..., zarówno przy numerach, na które dało się odpowiedzieć, jak i przy tych, na które telefon odpowiada "nie ma takiego numeru". 3. Pozostałe zawieszenia są wynikiem wyłącznie błędów w firmwarze, potwierdzonym przy spisie błędów usuniętych w 5.02, więc nie mają nic wspólnego z siecią. 4. Po pięciu czy sześciu zawieszeniach telefon TEJ klasy nie zasługuje na więcej niż 3+, sorry... :) 6150 nie zawieszał mi się nigdy. I nie ma to nic wspólnego ze znajomością lub nie tematyki GSM, bo takie są fakty, które mi się przytrafiły. 5. Nie zdecydowałem się na Erę, bo nie oferują szybkiej transmisji danych, a nie ma jeszcze w sprzedaży Nokii 6310 z GPRS-em. Poza tym mają trudną w obsłudze witrynę internetową. Pozdroofka - Jacek
  0
 • Users Avatars Mini
  Damian pisze: 2001-06-24 22:56
  Wydaje mi się że wymiana softu na nowy nie wiele pomoże (chociaż życzę tego z całego serca). Powyższe stwierdzenie opieram na własnych doświadczeniach. Jestem od niedawna szczęśliwym (już tak) posiadaczem Nokii 3310 w Plusie. Początki były bardzo ciężkie. telefon co chwilę się zawieszał w różnych sytuacjach. Oddałem telefon do raklamacji i dowiedziałem się że niektóre serie kart (czy pojedyncze kary?)SIM źle współpracują z telefonami Nokia. Antidotum na to miało się okazać wysłanie telefonu do serwisu i wymiana oprogramowania na nowsze. Jakież było moję rozżalenie kiedy po powrocie problem się zaczął powtarzać. Następna naprawa polegała na wymianie karty SIM na tzw. bezpieczną. Podobno różnica między nimi polega tylko w ilości numerów (poprzednia 250, nowa 150). Tak więc chciałem wyjaśnić że PLUSMEGA może mieć również tylko 150 numerów. Od tego czasu wszystkie usterki ustąpiły jak ręką odjął. PS Rozumiem że trudno porównywać te dwa telefony ze sobą - ale problemy o których tu przeczytałem stały mi się w dziwny sposób bliskie.
  0
 • Users Avatars Mini
  Marek Woron pisze: 2001-06-25 02:30
  Witam. Ja troszke off topic. Mam c35i z karta PlusMega na 250 wpisow i dziala prawidlowo.
  0
 • Users Avatars Mini
  Stefan pisze: 2001-06-25 03:18
  "posprawdzałem jaki wykazuje poziom sygnału.....co jest dla mnie dowodem, że twierdzenia o słabszej czułości Nokii 6210 w stosunku do 6150 można między bajki włożyć." -poziom sygnału odbieranego to nie wszystko, ciekawe jak z nadaniem w "bezantenowcu" ;-))
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek Szelożyński pisze: 2001-06-25 03:31
  Do Stefana: Bardzo dobra sugestia, dzięki! Uwzględnię to w drugiej części testu, gdy opiszę swoje wrażenia po wymianie softu. Dotychczasowa praktyka wskazuje jednak, że nie powinno być różnic: tam gdzie zanikała Nokia 6150, tam i zanika 6210. Tam, gdzie sygnał w 6150 ginie po chwili całkiem (winda), tam też po tym samym czasie zdycha 6210. Nie zdarzyło mi się, żebym przestawał słyszeć lub być słyszany przy słabym sygnale inaczej w 6150. Mój egzemplarz 6210 zachowuje się w krytycznych miejscach identycznie, nie gorzej i nie lepiej niż "antenowiec". Oczywiście, trzeba pamiętać o niezasłanianiu miejsca z tyłu obudowy, pod którym jest antena. Na marginesie, ciekawe jak jest z odpornością tej wewnętrznej anteny (i całej Nokii 6210) na upadki? Pozdrowienia - Jacek
  0
 • Users Avatars Mini
  bART pisze: 2001-06-25 04:15
  Hmmm Jak to masz problemy przy zmianie telefonu? Masz kabelek i IRde...mozesz zrobic backup pamieci a potem wrzucic na sima. Pomysl facet troche, masz tych wszystkich pierdol do fona od metra a nie myslisz. Uzywalem N6210 przez pol roku i uwazam ze jest to jeden z lepszych telefonow na rynku. Mnie nie zawiesil sie ani raz.
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek Szelożyński pisze: 2001-06-25 04:37
  bART: a, no właśnie takie, że trzeba się pieprzyć z backupem zamiast tylko przełozyć SIM do nowej słuchawki. A do tego co zrobić, jeśli mam 200 numerów, a SIM ma 150? Poza tym przeniesienie backupu z pamięci telefonu na SIM lub na odwrót (o czym piszę w recenzji to łapanie się prawą ręką za lewe ucho i trzeba kombinować. Ja nie mam czasu na pierdoły. Widać nie robiłeś tego, co ja i dlatego Ci się nie zawiesił. Moje gratulacje i przepraszam, że obraziłem kultowy fonik. :)
  0
 • Users Avatars Mini
  rmrm pisze: 2001-06-25 13:04
  W Plusie sa karty SIM z pamięcią 250 numerów telefonu niestety Nokie się przy nich zawieszają.
  0
 • Users Avatars Mini
  Bociek pisze: 2001-06-25 13:43
  odnosnie spisu telefonow w kartach mega - sa 32K 250 tel i 16K 150tel. 32 przy nowym sofcie potrafia sie notorycznie wieszac nie tylko w Nokiach ale i w siemensach a 16K pracuja bez problemuy ze wszystkimi. a Odnosnie 6210 - zadna rewelacja - aktualnie na rynku nie ma naprawde fajnego telefoniku na miare taka jak byl kiedys 6110.
  0
 • Users Avatars Mini
  medium pisze: 2001-06-25 16:07
  wspomniałeś o GPRS na umowie jedno pytanie po co ci to jak N6210 go nie obsługuje?? "...którym postanawiam naładować baterię przynajmniej pierwsze trzy razy. Pomimo, że jest litowo-jonowa, prawidłowe sformatowanie nie zaszkodziło jeszcze żadnemu nowemu telefonowi." ciekawe formatowanie bateri litowo-jonowej ;-)))
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek Szelożyński pisze: 2001-06-25 16:21
  medium: 1. Był na umowie włączony bezpłatnie, więc niech sobie jest. Nie ma za to abonamentu. Gdy zmienię aparat na 6310 lub inny z GPRS-em będzie jak znalazł. 2. Każdą używaną baterię staram się rozładowywać przed powtórnym naładowaniem, a z nową robię to trzy razy, za każdym razem do wyłączenia telefonu. Efekt: kolega, który w 6110 ciągle doładowywał swoją baterię Li-Ion 900 mAh zmienił ją po 1,5 roku. Moja po dwóch latach wykazuje 10% zużycia. Praw fizyki się nie zmieni, akumulator to akumulator i mówienie o braku efektu pamięci to marketingowe bajdy. Owszem, ten efekt może byc bardzo mały, ale jest. Nawet firmowe podręczniki zalecają pełne rozładowanie baterii LiIon przynajmniej raz w miesiącu.
  0
 • Users Avatars Mini
  rafał pisze: 2001-06-25 16:47
  Witam użytkowników nokia 6210. Moim zdaniem nokia 6210 jest w tym momencie jednym z najlepszych na rynku-pomijając nową nokie 6310,której jeszcze nie ma. 1.A propos kart Mega-plus. Są dwa rodzaje: 32 bitowa-ma możliwośc zapisania 20 sms-ów oraz 250 numerów w pamięci,oraz wyłączenia kodu pin2 z poziomu aparatu. 16 bitowa ,ma mozliwość zapisania 10 sms-ów oraz 150 numerów- i dla tej karty nie można kodu pin2 wyłączyć. 2.Problem sms-ow wysyłanych w formie odpowiedzi na Idee: jedyne wyjście to wysyłać sms-a nie w formie odpowiedzi tylko jako nową wiadomość.jeżeli komuś się wydaje zmieniając parametry ustawień wiadomości "odpowiedż tym samym centrum" na włączone bądz na odwrót-nic to nie zmieni.Wysyłanie na Erę gsm w formie odpowiedzi-to samo. A poza tym zawsze jeśli sie chce to się znajdzie problem jeśli go nawet nie ma,tak myślę jest w Twoim przypadku Jacku.Skoro tak bardzo Ci się ten telefon nie podoba zawsze możesz go zmienić. pozdrawiam. Rafał.
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek Szelożyński pisze: 2001-06-25 17:09
  Rafał: 1. dziękuję Tobie i wszystkim za obszerne info na temat kart Mega. 2. Nie zamierzam rezygnować z 6210, bo dla moich potrzeb jest to najlepszy telefon tej klasy na rynku. Zaskoczyły mnie tylko niemiło różne problemy z nią związane, do tej pory byłem przyzwyczajony do 100% pewnego zachowania produktów Nokii. 3. Z SMS reply jakoś sobie poradzę, tylko mnie zastanawia z czystej ciekawości (ew. dociekliwości lub upierdliwości ;)), dlaczego na jedne numery tej samej sieci daje się odpowiadać, na inne nie. Zapewne jednak jest tu winna sieć, nie telefon. 4. Z pozostałymi problemami mam nadzieję, że po wymianie softu wszystko będzie OK i wówczas w drugiej części testu z czystym sumieniem postawię 6210 4+ albo 5. Pozdrawiam również - Jacek
  0
 • Users Avatars Mini
  bART pisze: 2001-06-25 17:49
  Robie backup sima i pamieci phona raz na tydzien...wiec nie mow mi ile jest pieprzenia sie bo to nie prawda. Poczytaj helpa w programach. Cos mi sie wydaje ze jestes w goracej wodzie kapany, najpierw trzeba sie zapoznac z opisami a potem kombinowac. Poza tym nie znam innego takiego producenta phonow ktoryby tak ulatwial zycie uzytkownikow (soft, kabelki, irda, itp.) Moze Motka, ale oni daja pokrecone oprogramowanie. Jesli telefon ci sie wiesza to oddaj go do servisu (i modl sie bo ci w Piasecznie to partacze sa) moze go naprawia. Pozdrawiam :-)))
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek Szelożyński pisze: 2001-06-25 18:11
  bART: 1. OK, backup i restore to tylko naciśnięcie odpowiednich przycisków w programie i podanie nazwy pliku. Ale to i tak więcej, niż samo przełożenie SIM-a. Problem powstaje, gdy chcę zmienić producenta słuchawki, a zdarza mi się to często. Do tej pory używałem Nokii, Motoroli, Eryka, Hagenuka, Sagema, Boscha, Siemensa... Stąd moje przywiązanie do trzymania wszystkiego na SIM-ie. 2. Znam dobrze programy do Nokii, a Logo Managera spolszczałem (teraz już opisy są nieaktualne, bo doszły nowe pozycje w menu, lecz Mike jakoś nie pali się aby wstawić nowe, mimo że wielokrotnie mu to proponowałem). 3. Mam nadzieję, że wymienić soft w serwisie potrafią i nie porysują przy tym ekranu. Zrobię przedtem backup. :)) Pozdrowienia - Jacek
  0
 • Users Avatars Mini
  Grzegorz Kobalczyk pisze: 2001-06-25 21:45
  Niektóre funkcje telefonu w stosunku do Nokii 6150 są po prostu "do bani". Np. brak jest możliwości ustawienia alarmu dla notatki "Przypomnienie". Poza tym telefon ten notorycznie nie blokuje klawiatury po wyjęciu słuchawki z zestawu głośnomówiącego.
  0
 • Users Avatars Mini
  Jacek Szelożyński pisze: 2001-06-26 02:56
  P.S. do odpowiadania na SMS-y: już wiem, w czym był problem (dzięki, Wojtek!). Otóż "nie ma takiego numeru" przy próbie odpowiedzi na otrzymany SMS pojawia się wówczas, gdy nadawca ma u siebie ustawiony parametr "odpowiedz tym samym centrum" na "tak" (prawidłowo powinno być "nie")! Wówczas Plus próbuje nadać naszą odpowiedź korzystając z centrum SMS nadawcy w innej sieci (Idei lub Ery), a ten numer nie przejdzie. Można sprawdzić, czy uda się odpowiedzieć na otrzymany SMS wchodząc przy czytaniu w opcję Informacje - będzie tam podane, czy przy odpowiedzi nasz telefon będzie próbował skorzystać z SMSC nadawcy.
  0
 • Users Avatars Mini
  izyk pisze: 2001-06-26 05:56
  a ja mam problem z budzikiem. nie pomogła nawet zmaiana softa. budzi raz nie budzi... kto wie co trzeba robić? help, dziecko prosi o pomoc!!! izyk@wp.pl
  0
 • Users Avatars Mini
  rafał pisze: 2001-06-26 16:50
  Jesli chodzi o wysyłanie sms-ów poprzez ustawianie "odpowiedż tym samym centrum" jeżeli ustawimy na nie czasami wyslemy sms-a ale generalnie dobrze by było wysyłać poprzez "wpisz wiadomośc". dotyczy to nie tylko Nokii 6210 ale także innych modeli.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: