Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Xiaomi 14 Ultra to pierwszy prawdziwy flagowiec marki Xiaomi, który trafił na nasz rynek od premiery modelu Mi 11 Ultra w 2021 roku. Modele 12 Ultra i 13 Ultra nie były dostępne na rynku europejskim. Mamy więc do czynienia ze smartfonem z samego szczytu górnej półki, który kosztuje 6799 zł. Jest to o 200 zł więcej niż Samsung S24 Ultra, którego używam prywatnie i do którego będę porównywał model Xiaomi. Trudno w tym wypadku mówić o jakiejkolwiek taryfie ulgowej, bo od Xiaomi 14 Ultra droższe są już tylko składane smartfony. To co ma wyróżniać Xiaomi 14 Ultra to przede wszystkim bezkompromisowy zestaw aparatów, który specyfikacją przewyższa to co oferuje Samsung. Sprawdźmy zatem jak używa się najdroższego telefonu Xiaomi w praktyce.

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Design

Trudno o bardziej znaczącą różnicę w designie dzisiejszych smartfonów niż pomiędzy Xiaomi 14 Ultra a Samsungiem S24 UltraXiaomi ma jedną z największych wysp aparatów na rynku – zajmuje prawie całą szerokość obudowy i znacząco ponad nią wystaje. Samsung nie posiada wyspy aparatów, a jedynie pojedyncze oprawy obiektywów. Różnicę najbardziej widać, gdy smartfony leżą obok siebie na stole. Samsung leży praktycznie płasko, podczas gdy smartfon Xiaomi jest wyraźnie pochylony. Oczywiście efekt jest nieprzypadkowy, Xiaomi ma kojarzyć się z aparatem. Są nawet akcesoria, które dodają do smartfonu uchwyt niczym w aparacie fotograficznym. Jeśli jednak mówimy o wyważeniu i chowaniu telefonu do kieszeni, Samsung zdecydowanie wygrywa.

Jakość wykonania w najwyższym przedziale cenowym może być tylko również najwyższa i pod tym kątem nie da się 14 Ultra nic zarzucić. Połączenie czarnej wegańskiej skóry, z aluminiową ramą, która zachodzi na tył obudowy prezentuje się elegancko i jest praktyczne.

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Xiaomi może pochwalić się bardzo dobrymi głośnikami stereo. W porównaniu z Samsungiem mają one pełniejsze brzmienie z większą ilością niskich tonów i mniej świdrująca górą. Xiaomi ma też zdecydowanie bardziej dopracowane i zniuansowane wibracje, które są wplecione w cały interfejs telefonu. Z kolei czytnik linii papilarnych jest wyraźnie szybszy w SamsunguXiaomi zapewnia w tej kwestii komfort, ale optyczny czujnik nie dorównuje ultradźwiękowemu przynajmniej, gdy nie używamy szkła ochronnego na ekranie Samsunga.

Xiaomi może pochwalić się normą uszczelnienia IP68, a więc najwyższą stosowaną w smartfonach, ale też powszechną wśród flagowych modeli.

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Wyświetlacz

Ekran w Xiaomi, o przekątnej 6,73 cala, ma specyfikację prawie identyczną z Samsungiem – trochę mniejszą przekątną 6,73 cala, ale niemal identyczną rozdzielczości 3200 x 1440 pikseli. Wykonany w technologii LTPO AMOLED, dopasowuje odświeżanie w zakresie od 1 do 120 Hz do treści wyświetlanej na ekranie. W Xiaomi według danych producenta jasność maksymalna sięga 3000 nitów, podczas gdy w Samsungu limit to 2600 nitów. W praktyce jednak Samsung wydaje się mieć pewną przewagę w czytelności w jasnym świetle.

To co dla użytkownika ma większe praktyczne znaczenie to kształt i rodzaj szkła. Samsung ma całkowicie płaski wyświetlacz, bez ściętych rogów. Dodatkowo szkło Gorilla Armor, na razie na wyłączność u Samsunga, jest delikatnie matowe, co zmniejsza ilość refleksów i poprawia czytelność w wielu sytuacjach. W Xiaomi szkło jest delikatnie zaokrąglone na krawędziach a rogi są ścięte.

Co jest lepszym rozwiązaniem zależy od preferencji użytkownika. Podejście Samsunga jest bardziej bezkompromisowe pod kątem wyświetlanego obrazu, ale powoduje, że telefon jest bardziej kanciasty i trochę mniej wygodny w obsłudze jedną ręką niż w Xiaomi.

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Specyfikacja

Xiaomi, tak jak każdy flagowiec w 2024 roku, ma procesor Snapdragon 8 Gen 3. W Polsce 14 Ultra jest oferowany w jednej konfiguracji z 16 GB RAM oraz 512 GB na system i pliki użytkownika. Samsung oferuje pełną gamę pojemności od 256 GB do 1 TB, lecz wszystkie wersje mają 12 GB RAM, czyli mniej niż Xiaomi.

W benchmarku Antutu Xiaomi w temperaturze pokojowej uzyskało ponad 2 miliony punktów, podczas gdy Samsung uzyskał 1,8 miliona punktów. Oznacza to przewagę 13% wydajności dla Xiaomi. W rankingu Antutu Xiaomi zajmuje 9 pozycję, a S24 Ultra dopiero 25 pozycję. Samsung dobija do wyników Xiaomi dopiero, gdy otoczenie jest w temperaturze znacznie poniżej temperatury pokojowej.

Trudno jednoznacznie ocenić jakie ma to znaczenie z punktu widzenia użytkownika. Oczywiście wyższa wydajność jest lepsza i Xiaomi ma niewątpliwą przewagę. Trudno jednak powiedzieć, czy przekłada się to na odczuwalne korzyści podczas używania telefonu. Ja ich za bardzo nie odczułem, ale być może są aplikacje lub gry w których ta różnica będzie widoczna.

Xiaomi 14 Ultra obsługuje najnowsze standardy łączności: 5G, WiFi 7, Bluetooth 5.4. Jest też NFC, a także emiter światła podczerwonego, którego w Samsungu nie znajdziemy. Lokalizacja działa w oparciu o systemy; GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) i NavIC (L5). Jest też komplet czujników wraz z barometrem, a USB C 3.2 Gen 2 przesyła obraz w standardzie Display Port.

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

System

System to miejsce, gdzie znajdziemy największe różnice pomiędzy Xiaomi a Samsungiem, zarówno te wizualne, widoczne na pierwszy rzut oka, jak i różnice w polityce aktualizacji. Xiaomi działa pod kontrolą systemu Android 14 z aktualizacjami zabezpieczeń z maja, a nakładka systemowa to Hyper OS 1.0.6.0. Xiaomi obiecuje 4 nowe wersje Androida i 5 lat aktualizacji. Wygląda jednak na to, że aktualizacje zabezpieczeń są oferowane co dwa miesiące, z marca przeskoczyły od razu na maj i to pod sam koniec miesiąca.

Dla porównania Samsung też ma Androida 14, a nakładka systemowa to One UI 6.1. Za to aktualizację do zabezpieczeń z maja otrzymał prawie miesiąc wcześniej. Wsparcie Samsunga jest znacznie dłuższe, bo aż 7 letnie zarówno dla wersji Androida jak i aktualizacji systemu. Oznacza to o 3 wersje Androida więcej od Xiaomi.

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Xiaomi wręcz naśladuje interfejs znany z iOS, podczas gdy Samsung w większości idzie własną drogą. Samsung ma jedną bardzo wyraźną przewagę nad Xiaomi i w zasadzie każdym innym producentem smartfonów z Androidem – oferuje obecnie najbardziej rozbudowane funkcje AI zintegrowane z systemem, które działają także w języku polskim. Inni producenci albo w ogóle ich nie mają, albo blokady regionalne blokują do nich dostęp w Europie, a język polski nie jest obsługiwany.

Hyper OS od Xiaomi jest dobrze zoptymalizowany i nie sprawia problemów ze stabilnością. Nie oferuje jednak zbyt wiele integracji i funkcji dodatkowych. U Samsunga jest bardziej rozbudowana integracja z ekosystemem, funkcja Find, a także obsługa rysika S Pen. Nawet galeria ma dużo więcej opcji na Samsungu, oferując np. usuwanie odbić w szybie. Dlatego przewaga Samsunga w kwestii oprogramowania jest moim zdaniem bezdyskusyjna. Można jedynie zastanawiać się, czy dla konkretnego użytkownika jest to istotna różnica.

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Zestaw aparatów

Najbardziej wyróżniającym i bezkompromisowym elementem Xiaomi 14 Ultra jest zestaw aparatów, umieszczony w ogromnej, okrągłej i przypominającej duży obiektyw wyspie. Główny aparat ma największa stosowaną w smartfonach matrycę typu calowego i zmienną przysłonę. Wszystkie aparaty z tyłu obudowy mają po 50 megapikseli. Samsung S24 Ultra ma nad Xiaomi tylko dwie przewagi sprzętowe – autofocus w przedniej kamerze do selfie oraz wyższą rozdzielczość głównej matrycy.

 

Samsung S24 Ultra

Xiaomi 14 Ultra

Główny aparat

200 MP, f/1.7, 24mm, 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS

50 MP, f/1.6-f/4.0, 23mm, 1.0"-type, 1.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS

Teleobiektyw 1

10 MP, f/2.4, 67mm), 1/3.52", 1.12µm, PDAF, OIS, 3x powiększenie optyczne

50 MP, f/1.8, 75mm, 1/2.51", 0.7µm, dual pixel PDAF, OIS, 3.2x powiększenie optyczne

Teleobiektyw 2

50 MP, f/3.4, 111mm, 1/2.52", 0.7µm, PDAF, OIS, 5x powiększenie optyczne

50 MP, f/2.5, 120mm, 1/2.51", 0.7µm, dual pixel PDAF, OIS, 5x powiększenie optyczne

Szeroki kąt

12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF

50 MP, f/1.8, 12mm, 122˚, 1/2.51", 0.7µm, dual pixel PDAF

Selfie

12 MP, f/2.2, 26mm, dual pixel PDAF

32 MP, f/2.0, 22mm, 1/3.14", 0.7µm

 

W naszym trzyczęściowym porównaniu aparatów pomiędzy Xiaomi 14 UltraSamsungiem S24 Ultra i Huawei Pura 70 UltraXiaomi wypadł najlepiej, stając się najlepszym fotosmartfonem, jaki dotąd przetestowaliśmy. Samsung uplasował się zaraz za nim, a Huawei okazał się słabszy od konkurencji, wbrew temu co sugerowało pierwsze miejsce w teście DXOMARK.

Wprowadzenie i porównanie zdjęć dziennych

Porównanie teleobiektywów

Porównanie zdjęć nocnych i podsumowanie

W porównaniu do S24 Ultra Xiaomi największą przewagę uzyskało w zdjęciach z teleobiektywów, które okazały się bardziej szczegółowe. Czasem lepiej radziło sobie z balansem bieli. Oferuje też dedykowany tryb makro, którego w Samsungu nie ma – S24 Ultra przełącza się automatycznie na tryb makro, który oferuje mniejsze powiększenie. Samsung czasami wyciąga więcej detali z niektórych tekstur, zwłaszcza przy słabszym oświetleniu. W przypadku Xiaomi trzeba uważać na zdjęcia selfie, które będą miały najlepszą ostrość tylko z optymalnej odległości.

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Poza tym oba smartfony reprezentują szczytowy poziom fotografii mobilnej, potrafią nagrywać wideo 4K płynnie przełączając się pomiędzy wszystkimi aparatami, a także potrafią nagrywać wideo 8K w 30 klatkach na sekundę. Stabilizacja jest doskonałą w obu smartfonach.

Niektórzy testerzy zgłaszali, że obiektywy Ultry także parują – u nas to się nie zdarzyło.

Przykładowe zdjęcia:

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Bateria

Xiaomi ma w Europie taką samą pojemność baterii jak Samsung, czyli 5000 mAh. Obsługuje za to znacznie szybsze 90W ładowanie, które ładuje telefon do pełna w około 33 – 35 minut. Ma też dużo szybsze ładowanie bezprzewodowe o mocy aż 80W, które ma ładować telefon do pełna w 46 minut, ale nie mieliśmy odpowiedniej ładowarki bezprzewodowej, aby to sprawdzić. Warto również wspomnieć, że ładowarka przewodowa znajduje się w pudełku z telefonem.

Samsung nie dołącza ładowarki do zestawu, a ładowanie baterii do pełna trwa prawie dwa razy dłużej.

Sytuacja odwraca się, gdy chodzi o czas działania na baterii. Samsung uzyskuje wyraźnie lepsze wyniki od Xiaomi. Strumieniowanie wideo z YouTube na Samsungu zbliżyło się do 28 godzin, na Xiaomi to bliżej 24 godzin. To samo dotyczy innych rodzajów obciążenia, takiego jak granie czy dzwonienie, Samsung zawsze działa trochę dłużej. Nie jest to aż taka różnica jak w szybkości ładowania na korzyść Xiaomi, ale nie jest też trudna do zauważenia.

Test Xiaomi 14 Ultra versus Samsung Galaxy S24 Ultra

Podsumowanie

Xiaomi 14 Ultra to rasowy flagowiec i cieszy, że jest dostępny także na naszym rynku, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich modeli z Ultra w nazwie. Jak na flagowca przystało oferuje topową wydajność, doskonały ekran, szybkie ładowanie i zestaw aparatów dla najbardziej wymagających fotografów mobilnych.

W porównaniu do Samsunga Xiaomi jest droższe o 200 zł, ma lepsze głośniki stereo, wyższą wydajność pomimo tego samego procesora i więcej pamięci RAM. Ma także szybsze ładowanie i przede wszystkim technicznie lepszy zestaw aparatów – zarówno w specyfikacji sprzętowej jak i w efektach naszego porównania.

Za to Samsung ma wyraźnie szybszy czytnik linii papilarnych, dłużej działa na baterii, ekran ma bardziej odporną na refleksy powierzchnię i obsługuje rysik S Pen. Przede wszystkim jednak ma dłuższe i lepsze wsparcie, bardziej rozbudowany ekosystem i całą gamę funkcji AI działających w języku polskim.

Ostatecznie wybór sprowadza się do preferencji i priorytetów użytkownika. Gdyby, tak jak w przeszłości, Xiaomi było tańszą alternatywą, to wybór byłby prostszy. Osobiście, chociaż bardzo cenię jakość aparatów, różnica nie jest na tyle duża, aby mnie przekonać. Dłuższe wsparcie, częstsze aktualizacje i ogólne zaufanie do producenta u mnie przeważa szalę na korzyść Samsunga. Rozumiem jednak, jeśli ktoś uzna Xiaomi 14 Ultra za lepszy wybór.

Smartfon otrzymaliśmy do testów od firmy Xiaomi Polska.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: