Po zdjęciach z głównych aparatów przyszedł czas na porównanie teleobiektywów. Samsung i Xiaomi mają po dwa teleobiektywy, podczas gdy Huawei Pura ma tylko jeden. Najmocniejszą specyfikację ma Xiaomi, bo oba aparaty z teleobiektywami mają po 50 megapikseli. W Samsungu tylko jedna matryca ma taką rozdzielczość, a powiększenie x3 jest połączone z matrycą o rozdzielczości zaledwie 10 megapikseli. Zastosowanie dwóch teleobiektywów ma za zadanie pokryć szerszy zakres powiększeń bez dużego spadku na jakości wynikającego z powiększenia cyfrowego. Huawei niestety nie zdecydował się na takie posunięcie.
O ile w przypadku porównania zdjęć z głównych aparatów można było mówić o niuansach, to w przypadku teleobiektywów sprawa jest jednoznaczna i prosta. Huawei jest zdecydowanie najsłabszy, Samsung jest od niego wyraźnie lepszy, a najlepsze zdjęcia robi Xiaomi.
Huawei Pura 70 Ultra robi najmniej szczegółowe zdjęcia i im powiększenie jest większe, tym różnica na niekorzyść Huawei jest większa. Przy dużych powiększeniach Huawei dzieli przepaść w porównaniu do konkurencji.
Samsungowi jest bliżej do Xiaomi niż Huawei. Nie jest równie szczegółowy i ostry co 14 Ultra, ale tutaj różnica nie jest już taka znaczna. Z jakiegoś powodu Samsung poradził sobie lepiej ze zdjęciami księżyca. Za to z powodu ciemniejszych teleobiektywów od obu konkurentów większym wyzwaniem dla Samsunga są zdjęcia w słabszym oświetleniu.
Poza zdjęciem księżyca, Xiaomi całkowicie zdominował konkurencję, oferując wyraźnie więcej szczegółów w pełnym zakresie powiększeń, aż do maksymalnego cyfrowego zoomu. Jego aparaty mają nie tylko matryce o wysokiej rozdzielczości, ale dodatkowo mają jaśniejsze obiektywy. Nic więc dziwnego, że Xiaomi 14 Ultra został uznany za najlepszy smartfon do zdjęć z dużym powiększeniem w rankingu DXOMARK. W tym wypadku zgadzamy się z DXOMARK, bo przewaga Xiaomi jest bardzo czytelna. Samsung utracił koronę w tej kategorii, trochę na własne życzenie, rezygnując z optycznego powiększenia x10, które było w starszych modelach.