Klasa smartfonu B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6 - celujący)
Wstęp
Chociaż ZTE jest bardzo dużym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego, to w Europie i także w naszym kraju nie ma tak silnej pozycji, jak np. Huawei. Wśród wiodących operatorów w Polsce tylko jeden ma w swojej ofercie jeden smartfon marki ZTE. W tym roku ma to się zmienić i chiński producent zacznie swoją małą ofensywę. Chińczycy chcą wprowadzić do Polski kilka udanych smartfonów i przy okazji zwiększyć swoje wydatki na marketing. Takie są plany i należy mieć nadzieję, że uda się je zrealizować. Produkty ZTE mają być dobrze wyposażone i dostępne w atrakcyjnej cenie. Pierwszym smartfonem, który ma realizować nową, bardziej ambitną strategię jest ZTE Blade V6. V6 jest dostępny w ofercie sieci PLAY.
Główne wady i zalety smartfonu ZTE Blade V6
Zalety
Wady
Zestaw – 4
W pudełku z telefonem znajdziemy ładowarkę micro USB z odłączanym kablem, słuchawki i przyrząd do wysuwania szufladki z kartą SIM. Ładowarka ma niewielkie rozmiary i ładuje prądem 1A. Słuchawki są typu dokanałowego, mają mikrofon i przycisk do odbierania połączeń, ale ich wykonanie jest raczej przeciętne. Zestaw jest kompletny.
Budowa – 5
Jakość wykonania to zdecydowanie ten element, którym ZTE chce się wyróżnić na tle konkurencji. Mimo, że smartfon obecnie kosztuje mniej niż 1000 zł, a w niedalekiej przyszłości ma być jeszcze przeceniony ponad 200 zł, o czym poinformował nas sam producent, to jakość wykonania przypomina raczej smartfony ze średniej lub średnio-wyższej półki. Większa część tylnej części obudowy zostały wykonane z metalu, a dokładniej z matowego aluminium. Tylko stosunkowo wąskie paski u dołu i u góry obudowy zostały wykonane z tworzywa, które trudno odróżnić od metalu. Zapewne wiąże się to z umiejscawianiem anten, które byłby ekranowane przez metal. Oczywiście są rozwiązania, które pozwalają ilość plastiku jeszcze bardziej zminimalizować, ale znajdziemy je w znacznie droższych urządzeniach.
Front telefonu został przykryty szkłem, które delikatnie wystaje ponad metalową ramkę i zaokrągla się ku krawędziom. ZTE Blade V6 jest również telefonem bardzo cienkim – ma zaledwie 6,8 mm grubości. Jest także lekki - waży jedynie 121 gramów. Jeśli dodać do tego cienkie ramki wyświetlacza, Blade V6 sprawia wrażenie wyjątkowo drobnego i zgrabnego (choć ma ekran o przekątnej 5 cali). W obudowie ledwie mieści się wtyk gniazda słuchawkowego.
Przyciski na prawej krawędzi są łatwo dostępne i mają wyraźne kliknięcie. Logo producenta jest nieduże i dyskretne. Głośnik został umieszczony z tyłu i jest zarówno głośny, jak i przyzwoitej jakości. Wszystko razem sprawia, że ciężko oczekiwać czegoś więcej, szczególnie w tym przedziale cenowym. To jeden z najatrakcyjniej wyglądających smartfonów w cenie poniżej tysiąca złotych.
Wyświetlacz - 4
Ekran zastosowany w ZTE Blade V6 ma przekątną 5 cali i rozdzielczość HD 1280 x 720 pikseli. W efekcie otrzymujemy gęstość pikseli na poziomie 294 PPI. Choć coraz częściej pojawiają się, nawet w tanich telefonach, ekrany Full HD, ale trzeba być naprawdę czepialskim, aby rozdzielczość HD uznać za wadę w tym przedziale cenowym. Po prostu zupełnie wystarcza do użytkowania telefonu i konsumpcji multimediów.
Sam ekran został wykonany w technologii IPS i choć przy odchylaniu widać delikatne zmiany niektórych odcieni, to ogólnie jakość ekranu musimy ocenić jako bardzo dobrą. Podczas testów ani razu nie przyszło nam do głowy, że wyświetlacz mógłby być lepszy.
Dodatkowym bonusem jest oprogramowanie MiraVison, które daje bardzo szeroki wachlarz regulacji parametrów obrazu. Można zmieniać:
Oczywiście nie są to regulacje parametrów samego wyświetlacza, jedynie programowa modyfikacja wyświetlanego obrazu, co nie znaczy, że nie jest przydatna.
W przypadku wyświetlacza mamy tylko jedno zastrzeżenie, dotyczące automatycznej regulacji jasności. Domyślnie jest wyłączona, a gdy ją włączymy, okazuje się, że działa zbyt agresywnie i zbyt skokowo, a więc efekcie zamiast pomagać, przeszkadza. Trochę szkoda, bo dobrze działająca automatyczna regulacja jasności jest zazwyczaj bardzo praktyczna.
Procesor/pamięć/parametry techniczne - 5-
W telefonie ZTE zastosowany został czterordzeniowy procesor Mediatek MT6735 taktowany zegarem 1,3 GHz, który posiada układ graficzny Mali-T720. Wspomaga go 2 GB pamięci RAM. Na system i pliki producent przeznaczył 16 GB wbudowanej pamięci, z czego wolne jest około 10 GB. Pamięć można rozszerzyć kartą pamięci micro SD o pojemności nie przekraczającej 64 GB, pod warunkiem, że zrezygnujemy z drugiej karty SIM.
W benchmarku Antutu telefon zdobył niecałe 30 000 punktów, a w Epic Citadel, na najwyższych ustawieniach jakości grafiki telefon uzyskał średnio 41 klatek na sekundę. To dobry wynik, choć trzeba pamiętać, że spora w tym zasługa rozdzielczości HD.
Podsumowując kwestię wydajności, w tym segmencie cenowym wynik jest powyżej przeciętnej i pozwala na całkowicie komfortowe korzystanie ze smartfona i zainstalowanych na nim aplikacji. Nie brakuje urządzeń szybszych i jednocześnie droższych, ale przeskok wydajnościowy nie będzie dramatycznie odczuwalny przez użytkownika, zwłaszcza w codziennych, standardowych zastosowaniach.
Telefon korzysta z bezprzewodowej łączności WiFi 802.11 a/b/g/n oraz Bluetooth 4.0, a także posiada czujnik zbliżeniowy i akcelerometr. Aparat Google twierdzi, że telefon nie ma żyroskopu i nie pozwala robić panoram i fotosfer.
System, Ekran główny - 4-
ZTE Blade V6 działa pod kontrolą systemu Android 5.0.2, który z jednej strony został zmodyfikowany nakładką producenta, ale z drugiej strony, pod powierzchnią ma wiele wspólnego z czystym Androidem.
Modyfikacji uległ wygląd niektórych elementów, na przykład ikon, trybu edycji zawartości pulpitu, sposobu zmiany efektów przejść pomiędzy ekranami oraz ustawienia tapety. Nie ma app drawera, czyli osobnej listy wszystkich zainstalowanych aplikacji. Zamiast tego wszystkie aplikacje trafiają prosto na jeden z pulpitów.
Chociaż aplikacje mają zmienione ikony, w większości są to aplikacje z czystego Androida. Mówimy tutaj o kalkulatorze, zegarze, radiu, menadżerze plików czy odtwarzaczu muzycznym – wszystko wygląda całkowicie standardowo i surowo.
Producent zdecydował się doinstalować kilka popularnych aplikacji:
Ostatnia z aplikacji to dostępna w sklepie Play klawiatura ekranowa. Trzeba przyznać, że radzi sobie całkiem nieźle, zarówno z polskim słownikiem, jak i z wprowadzaniem tekstu za pomocą przesuwania palca. Jej głównym minusem jest cała masa bajerów, dodatków, motywów, które powodują, że zamiast na niej po prostu pisać, można się w opcjach pogubić. Swoją podstawową funkcję spełnia jednak dobrze.
Wśród modyfikacji systemowych warto jeszcze wymienić możliwość konfiguracji sensorycznych przycisków pod ekranem, a więc możliwość zamiany stronami przycisku wstecz i przełączania pomiędzy aplikacjami. Jest też harmonogram włączania i wyłączania, który pozwala automatycznie wyłączyć telefon wieczorem i włączyć rano.
Ostatnią modyfikacją Anroida jest możliwość dodatkowego zabezpieczenia przed nadmiernym wykorzystaniem uprawnień przez aplikacje. Za każdym razem, gdy aplikacja jest uruchamiana komunikat powiadamia nas, że żąda następujących uprawnień, pytając czy się na nie zgadzamy. Jeśli w trakcie jej używania zechcemy skorzystać z mikrofonu czy aparatu, pojawi się kolejny komunikat informujący o kolejnych uprawnieniach. Przypomina to trochę rozwiązanie z Androida 6, z tą różnicą, że podczas instalacji standardowo zgadzamy się na wszystkie uprawnienia jednocześnie, a także komunikaty pojawiają się za każdym razem od nowa, a nie tylko przy pierwszym uruchomieniu aplikacji. Oczywiście można tę funkcję dezaktywować.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń - 3-
Aplikacja telefonu pochodzi wprost z czystego Androida i składa się z domyślnego ekranu ulubionych i najczęściej wykorzystywanych kontaktów, historii połączeń oraz listy wszystkich kontaktów. Klawiaturę numeryczną wywołuje się okrągłym przyciskiem u dołu ekranu.
ZTE jest smartfonem dual SIM, który akceptuje jedną kartę micro SIM i jedną nano SIM. Niestety zastosowanie dwóch kart SIM wyklucza jednocześnie skorzystanie z karty pamięci, która zajmuje jeden ze slotów na kartę SIM. Szufladka na karty SIM nie jest zbytnio wygodna, ani przejrzysta – trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby dostrzec, co gdzie należy włożyć.
Zazwyczaj nie mamy uwag do jakości rozmów, niestety tym razem okazało się, że rozmówcy mieli wielokrotnie problemy ze zrozumieniem osoby korzystającej z ZTE Blade V6. Wystarczyło podłączyć słuchawki z mikrofonem, aby sytuacja uległa znacznej poprawie, co znaczy, że wina leży po stronie mikrofonu w telefonie. Jeśli ktoś traktuje smartfon przede wszystkim jako zwykły telefon do rozmów głosowych, może poczuć się rozczarowany.
Nie mamy natomiast zastrzeżeń do głośności rozmów w trybie zwykłym i głośnomówiącym.
ZTE Blade V6 obsługuje standard LTE.
Kamera - 4
Blade V6 posiada aparat o rozdzielczości 13 megapikseli z tyłu i 5 megapikseli z przodu. Do jego obsługi służy aplikacja przypominająca tą z czystego Androida, zmodyfikowana o dodatkowe opcje. Wśród trybów fotograficznych znajdziemy:
Dodatkowo można włączyć wyzwolenie migawki gestem oraz tryb HDR. W ustawieniach znajdziemy znacznie więcej funkcji, ale niestety interfejs jest zagmatwany i mało wygodny w obsłudze. Szwankuje również tłumaczenie. W opcjach wideo, dotyczących rozdzielczości nagrania, znajdziemy pozycje (pisownia oryginalna): Niski, Średnie, Wysoki, Wysoka. Nie dość, że nie wiadomo jakie rozdzielczości kryją się pod nazwami, to jeszcze dwa ostatnie punkty znaczą to samo, ale ukrywają różne rozdzielczości. A wystarczyło zastosować standardowe opisy typu 480p, 720p, 1080p i nawet nie trzeba by tłumaczyć z innych języków na polski.
Aparat wypada całkiem dobrze i zasługuje na mocną czwórkę, a uwzględniając półkę cenową smartfona, może nawet na 5-.
Nagrania wideo również prezentują dobrą jakość i są przyjemne w odbiorze.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria - 4
ZTE Blade V6 posiada zaskakująco, jak na 5 calowy telefon, małą baterię - 2200 mAh. To prawdopodobnie efekt bardzo cieniutkiej obudowy. Co jeszcze bardziej zaskakuje, to fakt, że czas działania na baterii wcale nie jest taki zły, jak można by się spodziewać. Normalnego, średnio intensywnego użytkowania telefon wytrzymuje dwie pełne doby. Nawet podczas intensywnego korzystania, w większości przypadków, ciężko będzie rozładować telefon przed końcem pierwszego dnia, chyba, że mówimy o wielogodzinnym graniu, czy oglądaniu filmów podczas lotu samolotem.
Naszym zdaniem bateria w Blade V6 jest po prostu dobra, nawet bardzo, jeśli uwzględnimy jej pojemność i wielkość telefonu. Być może to zasługa energooszczędnego procesora, być może ekranu o rozdzielczości HD. W każdym razie bateria nie daje powodów do narzekań, poza faktem, że nie jest wymienna.
Podsumowanie
ZTE Blade V6 w chwili obecnej kosztuje 999 zł, ale niedługo ma kosztować o 200 – 250 zł mniej, a jest też dostępny już w sieci Play. Biorąc pod uwagę cenę, ZTE zaskakuje wieloma cechami rzadko spotykanymi w niedrogich smartofnach, czyli przede wszystkim jakością wykonania, zastosowaniem aluminiowej obudowy, grubością poniżej 7 mm, dobrym ekranem, wydajnością i działaniem na baterii. Ma pewne niedociągnięcia, ale nawet najdroższe urządzenia je mają. Wiemy też, że ZTE cały czas aktualizuje oprogramowanie do tego smartfona, więc można liczyć, że będzie on działał jeszcze lepiej.
Dla kogo jest ZTE Blade V6
Dla kogo nie jest ZTE Blade V6